Решение по дело №1151/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 747
Дата: 30 юли 2019 г. (в сила от 30 юли 2019 г.)
Съдия: Пламен Атанасов Атанасов
Дело: 20193100901151
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 12 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№………./…………..07.2019г., гр. Варна

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, търговско отделение, в закрито съдебно заседание, проведено на двадесет и девети юли през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                           

СЪДИЯ: ПЛАМЕН АТАНАСОВ

 

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело №1151 по описа за 2019г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.25 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

Образувано е по жалба подадена “Прибой“ ООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Варна, кв.“Галата“, м-т “Фичоза“, зона Б, п.к.74, представлявано от С.Г.И., действащ чрез адв.М.М., с адрес: гр.Варна, бул.“Владислав“ №55, ет.2, ст.2, против Отказ рег.№20190628143652 от 03.07.2019г. на длъжностно лице по регистрация при Агенция по вписванията, постановен по Заявление вх.№20190628143652 от 28.06.2019г. за обявяване Годишния финансов отчет /ГФО/ на дружеството за 2018г.

В жалбата се навеждат твърдения за неправилност и незаконосъобразност на обжалваният отказ. Жалбоподателят сочи, че изводите на длъжностното лице за нередовност на свикването на ОС на съдружниците, на което е взето решение за приемане, съответно публикуване на ГФО за 2018г., са неправилни. Сочи се, че част от съдружниците са редовно уведомени, включително и при условията на чл.50. ал.2 вр. ал.4 от ГПК. Друга част макар и да не са получили поканата за ОС са взели участие в събранието, което води до саниране на нередовното им уведомяване. Трета част е невъзможно и ненужно да бъдат призовани, тъй като участието им в дружеството е прекратено, било то поради прекратяване с ликвидация или поради смърт. Ето защо поддържа, че въпросното ОС е надлежно свикано и проведено. На следващо място поддържа, че длъжностното лице е излязло извън обхвата на вменената му строго формална проверка, като е подложило на проверка редовността и валидността на проведеното ОС, съответно е формирало изводи за законосъобразността  на решение на събранието. Поддържа, че според чл.21, т.4 от ЗТРРЮЛНЦ към заявлението се прилагат всички изискуеми документи, съответно подлежащия на обявяване акт, а съгласно чл.62а, ал. 2 от Наредба №1/14.02.2007г. за водене, съхраняване и достъп до ТРРЮЛНЦ към заявлението се прилагат подлежащите на обявяване ГФО и ГДД в оригинал, нотариално удостоверен препис или заверен от заявителя препис и доказателства за изпълнение на изискванията относно приемането на подлежащите на обявяване актове. Поддържа се, че в случая към заявлението са представени необходимите документи, а имено: доказателства за свикване на общо събрание на съдружниците и протокол от проведеното ОС за приемане на ГФО, ведно със списък на присъствалите лица, които установяват наличието на изискуемите от закона кворум и мнозинство за приемане на подлежащите на обявяване актове, оригинал от ГФО за 2018г. на дружеството, съдържащ всички реквизити по чл.26, ал.1 от Закона за счетоводството, декларация по чл.13, ал.4 ЗТРРЮЛНЦ, изрично пълномощно и доказателство за платената такса. Поддържа се, че редовността на свикване и на провеждане на ОС, на което е приет ГФО, не е предмет на проверката, тъй като преценката за законосъобразността на взетото решение е извън компетентността на длъжностното лице в процедурата на обявяване на актове в търговския регистър. Моли се съдът да отмени обжалвания отказ и да укаже на АВ да извърши исканото вписване.

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е депозирана в срока по чл.25, ал.1 от ЗТР от легитимирано лице-заявител по чл.15, ал.1, т.1 от ЗТРРЮЛНЦ, поради което е процесуално допустима.

С Отказ рег.№20190628143652 от 03.07.2019г. длъжностното лице при АВ е отказало на заявителя “Прибой“ ООД, с ЕИК *********, по Заявление вх.№20190628143652 от 28.06.2019г., обявяване на Годишния финансов отчет на дружеството за 2018г. В мотивите към отказа е прието, че заявителя не е представил доказателства, че всички съдружници са редовно уведомени за проведеното общо събрание, поради което е налице нередовност на свикването му, която нередовност влече незаконосъобразност на прието решение. Прието е още, че подлежащият на обявяване акт, не е приет от общото събрание на съдружници, поради което е налице неизпълнение на чл.38 от ЗСч.

Съобразно разпоредбата на чл.21, ал.1 от ЗТРРЮЛНЦ длъжностното лице по регистрацията проверява дали е подадено заявление за исканото вписване, заличаване или обявяване при спазване на предвидените за това форма и ред, дали заявеното обстоятелство подлежи на вписване и не е вписано, или представеният акт подлежи на обявяване и не е обявен в търговския регистър, дали заявлението изхожда от оправомощено лице, дали към заявлението са приложени всички документи съгласно изискванията на закона, съответно подлежащият на обявяване акт, съществуването на заявеното за вписване обстоятелство и съответствието му със закона съобразно представените документи, съответно дали подлежащият на обявяване акт отговаря по външните си белези на изискванията на закона, дали е представена декларация по чл.13, ал.4 от ЗТРРЮЛНЦ, дали друго лице няма права върху фирмата и тя отговаря на изискванията на чл.7, ал.2 от ТЗ /при първоначално вписване или промяна на фирмата/ и платена ли е дължимата държавна такса. Анализът на цитираната правна норма сочи, че проверката, която следва да извърши длъжностното лице е формална и има за цел да провери и удостовери, чрез извършване на съответното вписване, че заявеното за целта обстоятелство е надлежно удостоверено според изисквания на закона от представените доказателства, съответно дали подлежащият на обявяване акт отговаря по външните си белези на изискванията на закона. Горният извод се налага и от охранителния характер на регистърното производство, в рамките на което осъществяваните от Агенцията по вписванията правомощия са акт на административно съдействие.

Обявяването на ГФО в ТР е предвидено като задължение на търговеца по чл.5 и чл.6, ал.2 от ЗТРРЮЛНЦ и чл.38, ал.1, т.1 от ЗСч.

От представената по делото заверена преписка по Заявление вх.№20190628143652 от 28.06.2019г., се установява, че като приложения към него заявителят е представил: доказателства за свикване на Общо събрание на съдружниците; Протокол от проведеното ОС, на което е взето решение за приемане и одобряване на ГФО, ведно със списък на присъствалите лица; оригинал от ГФО за 2018г. на дружеството, съдържащ реквизитите по чл.26, ал.1 от ЗСч.; Декларация за истинност на заявените обстоятелства по чл.13, ал.4 ЗТРРЮЛНЦ от представляващия дружеството; изрично пълномощно за заявяване на актовете за вписване и доказателство за платената такса.

Разпоредбата на чл.62а, ал.2 от Наредба №1 от 14.02.2007г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър, предвижда, че към заявлението следва да се приложат освен подлежащият на обявяване годишен финансов отчет, още и  документите, които доказват изпълнение на изисквания относно приемането на подлежащия на обявяване годишен финансов отчет. В рамките на регистърното производство извършваната от длъжностното лице проверка при постъпване на искане за обявяване на актове се свежда до съобразяване дали представеният акт подлежи на обявяване и дали отговаря по външните си белези на изискванията на закона. Редовността на свикването и провеждането на ОС, на което е приет ГФО, не е предмет на проверката, тъй като по характера си е преценка за законосъобразност на взетото решение и е извън компетентността на органа от Агенцията по вписванията в хипотезата на обявяване на акт в търговския регистър /чл.21, т.5 от ЗТРРЮЛНЦ/. Последното, в хипотезата на обявяване на акт на ТР, би означавало проверка на законосъобразността на взетото решение от ОС, което като неотговарящо на целите на регистърното производство, е недопустимо. Ето защо единственото доказателство, което следва да се представи, за да се уважи заявеното искане за обявяване на ГФО /освен акта, който подлежи на обявяване/ е решението на върховния орган, в който смисъл следва да се разбира текста на чл.62а, ал.2 т.2 от Наредба №1 от 14.02.2007г. Представения като доказателство препис от Решението на ОС на съдружниците дружеството, обективирано в Протокол от 21.06.2019г., установява, че подлежащия на обявяване акт-ГФО, със съставните му части, изброени в чл.26, ал.1 от ЗСч. е приет с мнозинство от върховния орган на дружеството в съответствие с правомощията му по чл.221, т.7 от ТЗ. В контекста на изложеното, при наличие на решение на ОС за приемане на ГФО, длъжностното лице е длъжно да обяви приетия и подлежащ на обявяване акт.

С оглед горното съдът намира, че са налице всички законови предпоставки за извършване на исканото обявяване, респективно че атакувания отказ, е незаконосъобразен и следва да бъде отменен, като на  основание чл.25, ал.5 от ЗТРРЮЛНЦ на Агенция по вписванията следва да бъдат дадени задължителни указания за извършване на исканото обявяване.

Воден от гореизложеното, съдът

 

Р Е Ш И :

         

ОТМЕНЯ Отказ рег.№20190628143652 от 03.07.2019г. на длъжностно лице по регистрация при Агенция по вписванията, за обявяване в Търговския регистър по партидата на “Прибой“ ООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Варна, кв.“Галата“, м-т “Фичоза“, зона Б, п.к.74, представлявано от С.Г.И., на Годишния финансов отчет на дружеството за 2018 година, заявени със Заявление вх.№20190628143652 от 28.06.2019г.

УКАЗВА на Агенцията по вписванията да обяви в Търговския регистър Годишен финансов отчет за 2018 година на “Прибой“ ООД, с ЕИК *********, заявен за вписване със Заявление вх.№20190628143652 от 28.06.2019г.

Решението не подлежи на обжалване.

Препис от решението да се изпрати на Агенция по Вписванията.

 

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: