Решение по дело №350/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 334
Дата: 29 май 2019 г. (в сила от 18 юни 2019 г.)
Съдия: Красимир Димитров Лесенски
Дело: 20195220200350
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

гр. Пазарджик, 29.05.2019 г.

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

РАЙОНЕН СЪД ПАЗАРДЖИК, Наказателна колегия, ХХ състав в публично заседание на четвърти април две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                          

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР ЛЕСЕНСКИ

 

 

при секретаря Десислава Буюклиева, като разгледа докладваното от съдия Лесенски НАХД № 350 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

С наказателно постановление № 18-1006-004460 от 09.01.2019 г. на Началник сектор Пътна полиция към ОД МВР Пазарджик е наложена глоба в размер на 150 лв. на основание чл.53 от ЗАНН, вр. чл.177, ал.1, т.3 ЗДвП на М.С.М. с ЕГН: ********** *** за нарушение на чл.102, т.1 ЗДвП.

           Срещу НП е подадена в срок жалба от М.С.М., в която се навеждат доводи за незаконосъобразност на постановлението. Твърди, че НП е издадено в нарушение на материалния закон и процесуалните правила и се моли да бъде отменено. 

           В съдебно заседание жалбоподателят, чрез процесуалния си представител поддържа жалбата. Излагат се допълнителни доводи за отмяна на атакуваното наказателно постановление.

           Ответникът по жалбата, редовно призован, не се явява. По делото е постъпило писмено становище, с което се иска потвърждаване на постановлението.

          

Съдът, като съобрази доводите изложени в жалбата, становището на ответната страна и събраните по делото писмени и гласни доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното:

Жалбоподателката е наказана за това, че на 29.12.2018 г. в 18:30 часа в с. Ивайло, на ул. „Тридесет и първа“ пред № 17 в качеството си на ползвател на мотоциклет „К.“, черен на цвят с неустановен номер на рама и нерегистрирано МПС без регистрационна табела с номер, поставена на определеното място, допуска управлението му от Б.И.Ч., който не притежавал СУМПС валидно за категорията, към която спада управляваното от него МПС. Като приел, че жалбоподателката е майка на водача на мотоциклета и по този начин е нарушила чл.102, т.1 ЗДвП, свидетелят Т.Г. съставил АУАН на жалбоподателката. Въз основа на така съставения АУАН било издадено и процесното наказателно постановление.

 

Горната фактическа обстановка се установява въз основа на всички събрани по делото доказателства – гласни, съдържащи се в разпита на актосъставителя Т.Г. и писмените такива. Съдът кредитира изцяло показанията на свидетеля. Те са ясни и категорични.

 

При така установените обстоятелства от правна страна съдът намира, че жалбата е основателна по следните съображения:

На първо място в хода на проведеното административнонаказателно производство е допуснато съществено процесуално нарушение, затрудняващо защитата на наказаното лице. Жалбоподателката е наказана за нарушение на чл.102, т.1 ЗДВП, съгласно която разпоредба на водача, собственика или упълномощения ползвател на моторно пътно превозно средство се забранява да предоставя моторното превозно средство: на водач, който е с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или е употребил наркотични вещества или техни аналози, или на лице, което не е правоспособен водач или не притежава съответното свидетелство за управление, валидно за категорията, към която се отнася моторното превозно средство. Посочено е в обстоятелствената част на НП, че Б.И.Ч.не притежавал СУМПС валидно за категорията, към която спада управляваното от него МПС - мотоциклет „К.“, черен на цвят с неустановен номер на рама и нерегистрирано. Налице е нарушение на разпоредбата на чл.57, ал.1, т.5 ЗАНН. ЗАНН определя общите правила за административните нарушения и наказания, реда за установяване на административните нарушения, за налагане и изпълнение на административните наказания и осигурява необходимите гаранции за защита правата и законните интереси на гражданите и организациите. За целта същият съдържа императивни норми относно съдържанието на АУАН и НП. Съгласно чл.57, ал.1, т.5 ЗАНН в НП следва да бъдат посочени датата и мястото на нарушението, както и обстоятелства по неговото извършване. Така посоченото мотоциклет „К.“, черен на цвят с неустановен номер на рама и нерегистрирано по никакъв начин не индивидуализира МПС дотолкова, доколкото от събраните по делото доказателства, приложени и по преписката – справка за нарушител-водач е видно,че Чолаков притежава СУМПС с категория А1. Дали тя му дава право да управлява въпросното МПС е въпрос, който не може да получи своя логичен отговор, именно защото МПС е идентифицирано само и единствено като мотоциклет „К.“, черен на цвят, поради което само може да се гадае към коя категория спада. По този начин нарушението не е описано в изискуемия от закона минимум.

На следващо място НП е незаконосъобразно, защото по същество нарушението остана и недоказано, като от АНО, върху който лежи доказателствената тежест, не ангажира никакви доказателства за редица съставомерни обстоятелства по нарушението. Жалбоподателката е наказан за това, че в качеството си на ползвател на мотоциклет „К.“, черен на цвят с неустановен номер на рама и нерегистрирано МПС без регистрационна табела с номер поставена на определеното място, е допуснала управлението му от Б.И.Ч., който не притежавал СУМПС валидно за категорията, към която спада управляваното от него МПС. Не се събраха никакви доказателства, че жалбоподателката е ползвател на посоченото МПС, още по-малко упълномощен такъв, за каквото упълномощаване се изисква определена форма. Липсват данни и да е водач или собственик на процесното МПС. При липса на подобни доказателства, за съда остана загадка защо въобще е ангажирана отговорността именно на жалбоподателката. Можеше да бъде наказан и когото и да е друг по този начин – на предположения. Нещо повече – не се ангажираха и въобще доказателства, че дори и да има някакво отношение към процесното МПС, евентуално дори да е упълномощен ползвател на същото, жалбоподателката е извършила деянието от субективна страна. Точно обратното – според самия актосъставител, последната била заявила пред него, че въобще не знаела, че нейният син е взел мотоциклета. Няма как нарушението по чл.102, т.1 ЗДвП да бъде извършено при друга форма на вината освен пряк или евентуален умисъл, а такъв у жалбоподателката не се установи да е бил налице.

По изложените съображения въззивният съд счита, че обжалваното наказателно постановление следва да бъде отменено.

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН Районен съд Пазарджик

Р    Е    Ш    И :

 

            ОТМЕНЯ като незаконосъобразно наказателно постановление № 18-1006-004460 от 09.01.2019 г. на Началник сектор Пътна полиция към ОД МВР Пазарджик, с което е наложена глоба в размер на 150 лв. на основание чл.53 от ЗАНН, вр. чл.177, ал.1, т.3 ЗДвП на М.С.М. с ЕГН: ********** *** за нарушение на чл.102, т.1 ЗДвП.

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд Пазарджик.

 

 

                                                                                 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: