№ 415 / 17.12.2019 г.
П Р О Т О К О Л
Гр. Монтана, 17.12.2019 г.
Районен съд – гр. Монтана, ІІ-ри наказателен състав, в публично съдебно заседание на 17.12.2019 г. в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР СЕМОВ
СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: Е.Ц.
П.К.
При участието на секретар Гинка Митова и прокурора Н. В., сложи за разглеждане НОХД № 1802 по описа за 2019 г., докладвано от съдия СЕМОВ.
На именното повикване в 10.00 ч., се явиха:
ДЕЛОТО е насрочено за разпоредително заседание.
ЗА РП Монтана, редовно призована, се явява зам. районен прокурор Н. В..
ПОДСЪДИМАТА П.Р.К., редовно призована чрез адв. А., не се явява, вместо нея - адв. А.А. xxx.
. Ю. „. Ф. Б.” ООД гр. София, редовно призовано чрез пълномощника адв. Т. Х. от АК - Л., не изпращат представител.
По делото е депозирана молба вх.№ 15025/11.12.2019 г., от повереника на дружеството - адв. Т. Х. от АК - Л., с която заявява, че е възпрепятствана да се яви в съдебно заседание, не възразява да се даде ход на делото и поддържа подадената молба за конституиране на дружеството като граждански ищец – вх.№ 15024/11.12.2019 г.
СЪДЪТ проверява връчени ли са преписите и съобщенията по чл.247б НПК.
СЪДЪТ констатира, че са връчени, както на подсъдимата, така и на ощетеното Ю..
ПРОКУРОРЪТ – Да се даде ход на разпоредителното заседание.
АДВ. А. - Да се даде ход на разпоредителното заседание.
СЪДЪТ счита, че няма пречка да се проведе днес разпоредително заседание.
СЪДЪТ пристъпва към обсъждане на въпросите по чл.248, ал.1, т.1 - т.8 НПК, като ДАВА ХОД НА РАЗПОРЕДИТЕЛНОТО ЗАСЕДАНИЕ.
СЪДЪТ изрично разяснява на страните разпоредбата на чл.248, ал.3 НПК.
ПРОКУРОРЪТ – Уважаеми господин Председател, делото е подсъдно на районния съд. Считам обаче, че на ДП е допуснато отстранимо съществено нарушение на процесуалните правила, довело до ограничаване процесуалните права на подсъдимата, а именно на същата е повдигнато обвинение за тежко умишлено престъпление по чл.202 от НК, което е извършено в условията на продължавано престъпление, но при изготвяне на обвинителния акт при две от деянията не са изписани съставите на улесняващите престъпления по отношение на две от пострадалите лица, а именно З. И. И., като улесняващото престъпление е по чл.316 във вр. чл.309 от НК и по отношение на Б. А. Б., като по отношение на това пострадало лице улесняващото престъпление е по чл.317 във вр. чл.309, ал.1 НК.
По такъв начин, считам, че са нарушени правата на подсъдимата и същата не би могла да разбере в какво престъпление точно е обвинена. Делото следва да бъде върнато за изготвяне на нов обвинителен акт.
АДВ. А. – Уважаеми господин Председател, съгласен съм изцяло с представителя на обвинението и Ви моля да върнете дело за допълнително разследване.
СЛЕД като изслуша страните в рамките на съдебното разпоредително заседание съдът намира, че делото е подсъдно на Районен съд – Монтана, няма основания за прекратяване или спиране на наказателното производство. Няма законно основание за разглеждане на делото при закрити вратИ. Не са налице основания за изменение на взетата в рамките на Досъдебното производство мярка за неотклонение „подписка” спрямо подсъдимата. Както посочи представителят на обвинението, са допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните правила по смисъла на чл.249, ал.4, т.1 предл.1 от НПК – а именно правото на обвиняемата да научи за какво престъпление е привлечена в това качество. Налице е разминаване между посоченото на л.100 и л.101 от ДП – том 5, по отношение на лицата Б. А. Б. и З. И. И. и това, което е посочено в обвинителния акт по отношение на визираните лица. Не е посочено като текст от НК и обстоятелства другото престъпление, за което по закон не се предвижда по-тежко наказание, а именно по отношение на Б. Б. престъплението по чл.317 във вр. чл.309, ал.1 от НК, а в частта на обвинението по отношение на лицето З. И. И. не е посочено престъплението по чл.316 във вр. чл.309, ал.1 от НК. Това разминаване не може да бъде отстранено по реда на чл.248а от НПК, тъй като става дума за съществено отстранимо процесуално нарушение по смисъла на чл.249, ал.4, т.1 от НПК. Както правилно отбеляза прокурорът, следва да се изготви нов обвинителен акт, за да може да бъде отстранено процесуалното нарушение както в обстоятелствената му част, така и в диспозитивната му част.
На основание горното и чл.249, ал.1 във вр. ал.2 във вр. ал.4, т.1 във вр. чл.248, ал.1, т.3 от НПК съдът
О П Р Е Д Е Л И:
ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по НОХД № 1802/2019 г. по описа на РС - Монтана поради посочените по-горе отстраними и съществени нарушения на процесуалните правила, довели до нарушаване правата на обвиняемата.
ПОТВЪРЖДАВА мярката за неотклонение спрямо обвиняемата П.Р.К., която е подписка, взета в рамките на ДП.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва или протестира в 7-дневен срок от днес пред Окръжен съд Монтана.
ВРЪЩА делото на РП Монтана, ведно с ДП, което е общо пет тома.
МОЛБАТА на „Ф. Б.” ЕООД гр. София, ведно с молбите за конституиране като граждански ищец да се приложат към НОХД № 1802/2019 г. на МРС, по които съдът ще се произнесе след повторното внасяне на делото в РС - Монтана.
На съдебните заседатели съдът определи възнаграждение в размер на сумата от по 20.00 лева за всеки един от тях, платими от бюджета на съда.
ПРОТОКОЛЪТ приключи в 10.20 часа и бе изготвен в съдебно заседание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:
СЕКРЕТАР: