Решение по дело №2836/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2618
Дата: 12 декември 2019 г. (в сила от 12 декември 2019 г.)
Съдия: Дарина Стойкова Матеева
Дело: 20197180702836
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

                      

  2618                                            12.12.2019        година                         град Пловдив

 

             

                     В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Административен съд-Пловдив, XXIV състав,в публично съдебно  заседание на четиринадесети ноември през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                  Председател: ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ  

 

                                                 Ч                                                                                       Членове: ДАРИНА МАТЕЕВА

                                                                           ВЕЛИЗАР РУСИНОВ

 

при секретар К.Р. 

и с участието на прокурор Светлозар Чераджийски

като разгледа докладваното от  съдия  Д. Матеева  КАН дело № 2836 по описа  за 2019 год., за да се произнесе съобрази следното:

 

 

   Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.    

Образувано е по касационна жалба на  РПУ-Труд при ОДМВР Пловдив против Решение № 1373/19.07.2019 год., постановено по АНД № 2359/2019 год., по описа на Районен съд - Пловдив, VІІІ - ми н.с., с което е отменено Наказателно постановление № 19-6207-000141/21.03.2019 год., издадено от Началник РУ към ОДМВР гр. Пловдив, РУ Труд, упълномощен с МЗ 8121з-515/14.05.2018 год., с което на М.В.У., са били наложени административни наказания, както следва: глоба в размер от 200 лева и ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ за срок от 6 месеца за извършено от него нарушение по чл. 140, ал. 1 от Закон за движението по пътищата /ЗДвП/ и глоба в размер от 10 лева за извършено от него нарушение по чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП.                   

По подробно изложени съображения в жалбата се иска отмяна на оспореното Решение като неправилно поради неговата необоснованост  и да се потвърди Наказателно постановление № 19-6207-000141/21.03.2019 год., издадено от Началник РУ към ОДМВР гр. Пловдив, РУ Труд

Ответникът по касационната жалба - М.В.У., редовно и своевременно призован за съдебно заседание,поддържа,че решението на първоинстанционния съд като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено .

 Представителят на Окръжна прокуратура – Пловдив в съдебно заседание дава заключение за частична основателност на касационната жалба и предлага съдебното решение да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно по отношение на първото нарушение.

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

          Касационната жалба е подадена в законовоустановения срок, от надлежна страна ,за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално ДОПУСТИМА.

          Разгледана по същество жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

        Производството пред  Районен съд – Пловдив се е развило по жалба на М.В.У. против Наказателно постановление № 19-6207-000141/21.03.2019 год., издадено от Началник РУ към ОДМВР гр. Пловдив, РУ Труд,с което на М.В.У. са били наложени административни наказания, както следва: глоба в размер от 200 лева и ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ за срок от 6 месеца за извършено от него нарушение по чл. 140, ал. 1 от Закон за движението по пътищата /ЗДвП/ и глоба в размер от 10 лева за извършено от него нарушение по чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП.                   

Административнонаказателното обвинение от фактическа страна се основава на това, че на 17.02.2019 г. около 15:30 часа в с. Скутаре, на ул. ,,Иван Вазов‘‘, като водач на лек автомобил ,,БМВ Х3‘‘с № на рама ***, чужда собственост, управлявал този лек автомобил без регистрационни табели. Същият не представил и контролен талон към свидетелството за управление. За горните констатации е съставен АУАН с бланков № 917608/17.02.2019г., като е прието, че са били нарушени разпоредбите на чл.140, ал.1 и чл.157, ал.1 от ЗДвП.

Въз основа на така съставения АУАН било издадено и обжалваното наказателно постановление, в което по идентичен начин е описана, посочената по-горе фактическа обстановка.

Районен съд-Пловдив ,за да отмени  изцяло  наказателното постановление е  приел,на първо място, че няма допуснати пороци от формална страна при издаването на процесното НП, което съдържа всички изискуеми реквизити. Анализирайки всички събрани в хода на съдебното производство доказателства ,решаващият съд  по отношение на първото нарушение по чл.140,ал.1 от ЗДвП е приел ,че формално е  осъществен по безспорен и категоричен начин съставът на вмененото на М.У. административно нарушение .Самото нарушение-управление на МПС ,чужда собственост,без регистрационнни табели  и въпреки забраната за това,не се оспорва от нарушителя.

Независимо от това, Районен съд-Пловдив е приел, че се касае за маловажен случай по смисъла на  чл. 28 от ЗАНН, тъй като  са налице смекчаващи обстоятелства ,очертаващи обществената опасност на самото нарушение  и на нарушителя като незначителни,взето е предвид,още и че липсват данни посочената разпоредба/чл.28 от ЗАНН/да е прилагана по отношение на М.У..

С тези мотиви решаващият съд е отменил НП за нарушението по чл.140,ал.1от ЗДвП, като незаконосъобразно.

По отношение нарушението на чл.100,ал.1,т.1 от ЗДвП-„не носи контролен талон от свидетелството за управление“-първоинстанционният съд е констатирал  съществено нарушение на процесуалните правила,което е довело и до отмяна на оспореното НП и в тази част.Налице е разминаване в правната квалификация,посочена в АУАН и тази,посочена в НП ,поради което неясно остава кое е действителното нарушение на ЗДвП.Това от своя страна е прието,че води до нарушаване правото на защита на жалбоподателя,който има право да узнае какво точно нарушение на правилата за движение се твърди,че е извършил„

  Решението на Районен съд-Пловдив е правилно.

          Въззивният съд е изпълнил служебното си задължение да проведе съдебното следствие по начин, който е осигурил обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретното дело, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствата. Фактите са установени в пълнота и правилно от районния съд, като при тяхната съвкупна преценка е изведен правния извод ,че не са  допуснати процесуални нарушения в административнонаказателното производство, обосноваващи отмяна на НП.

       Императивните разпоредби на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН, регламентиращи формата и съдържанието на АУАН и НП са изпълнени.

       По отношение констатираното нарушение по чл.140,ал.1 от ЗДвП и приложението на чл.28 от ЗАНН.

       Настоящият касационен състав на Административен съд - Пловдив изцяло споделя аргументите на Район съд Пловдив и счита, че в конкретния случай следва да намери приложение нормата на  чл. 28 от ЗАНН. Извършеното нарушение е с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на същите по вид нарушения и в този смисъл нарушителят следва само да бъде предупреден, без да бъде наказван за това конкретно нарушение.Горният извод не се променя и от представената от касационния жалбоподател справка за нарушител .Установено е,че извършеното нарушение  от М.У. е единствено с цел придвижването му до най-близката бензиностанция за зареждането на автомобила,тъй като същият е бил за продажба.Това обаче в никакъв случай не означава, че при следващо нарушение, извършено от У., той няма да бъде наказан.

       Относно отмяната на НП в частта за нарушението по чл.100,ал.1,т.1 от ЗДвП, районният съд е  изложил подробни мотиви за наличие на съществено нарушение на процесуалните правила-разминаване между правната квалификация,дадена от АНО в АУАН и в НП ,създаващо неяснота относно извършеното нарушение  и водещо до нарушаване правото на защита на жалбоподателя,които настоящият касационен състав споделя и  на основание чл. 221, ал. 2, изр. последно АПК /в сила от 01.01.2019 г./ препраща към мотивите на първоинстанционното решение, които възприема като свои.

       С оглед изложените съображения ,съдът намира, че обжалваното решение като валидно, допустимо, постановено в съответствие и при правилно приложение на закона и при спазване на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставено в сила.

Водим от горните мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Административен съд-Пловдив

 

                                                                                                                       

Р     Е     Ш     И :

 

 

 ОСТАВЯ В СИЛА   Решение № 137319.07.2019 год., постановено по АНД № 2359/2019 год., по описа на Районен съд - Пловдив, VІІІн.с.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

 

                                     

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                  ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

 

 

                                                                                          2.