Определение по дело №581/2020 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 572
Дата: 2 декември 2020 г. (в сила от 15 декември 2020 г.)
Съдия: Татяна Любенова Коцева
Дело: 20207080700581
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 9 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 572

гр. Враца, 02.12.2020г.

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, шести състав, в закрито заседание на 02.12.2020 г. /втори декември две хиляди и двадесета  година/ в състав:

                                                                    

АДМ. СЪДИЯ: ТАТЯНА КОЦЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията исково адм. дело №581 по описа на   АдмС – Враца за 2020г., и  за  да  се  произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.1, ал.1 ЗОДОВ и чл.203 АПК.

            Образувано е по искова молба на Т.Л.У.  и  Ц.И.М. и двамата от *** против ГДИН-София с правно основание чл.1, ал.1 ЗОДОВ и цена на исковете за неимуществени вреди -200 000 лева и за имуществени вреди 2 500 лева. В исковата молба се посочва, че първия ищец е * на Л.У.,***, а ищцата * на първия ищец и ** с Л.У. починал на 17.05.2019г. Посочва се, че през периода от 18.09.2018г. до 29.03.2019г. Л.У. ***, ***, като при постъпването си там е получил болки в стомаха, не му е било осигурено адекватно лечение и диетична храна, получил заболявания, като същите се посочват, вследствие на което търпял болки и страдания, както физически така и душевни, като на 17.05.2019г. починал. Посочва се, че лошите условия в затвора, пренебрежителното отношение към страданията му и липсата на съдействие за осигуряване на адекватно лечение са довели до влошаване на състоянието на У. и оттам до неговата смърт. Проявено е нечовешко и унизително отношение към него, довело до бързото развитие на заболяването му и до неговата смърт, като са били нарушени правата му по ЕКЗПЧОС. По отношение на имуществените вреди в размер на 2 500 лева се посочва, че същите са направени разходи за погребението на Л.У., които са събрани от двамата поравно чрез заеми от приятели. Иска се да се осъди ГДИН да заплати обезщетение в размер общо на 200 000 - по 100 000 лева на всеки ищец, представляващи частично обезщетение за неимуществени вреди, вследствие смъртта на Л.У., ведно със законната лихва върху тази сума от предявяване на исковата молба до окончателното изплащане  и сумата от 2 500 лева имуществени вреди – по 1 250 лева за всеки ищец, ведно със законната лихва от предявяването на иска до окончателното изплащане.

Поради нередовност на исковата молба с разпореждане на съда от 12.11.2020г. производството по делото е оставено без движение и на ищците са дадени задължителни за изпълнение указания в 7 дневен срок от съобщението, подробно конкретизирани в разпореждането. В същото е указано, че при неизпълнение на дадените указания в посочения срок производството по делото ще бъде прекратено. Разпореждането, ведно с дадените указания са изпратени на ищците на посочения в исковата молба съдебен адрес, чрез * С.К., като видно  от приложените по делото разписки същите са получени на дата 17.11.2020г., като срокът за изпълнение на указанията е изтекъл на 24.11.2020г. /присъствен ден/. В указания срок по делото е постъпила писмена молба от ищците, чрез  * К., с която са приложени разписки за внасяне на държавна такса от същите. Въпреки дадените от съда указания с разпореждането във вр. с претендираните неимуществени вреди и тяхното конкретизиране не е постъпило уточнение от страна на ищците.

Съдът намира, че исковата молба е недопустима за разглеждане в настоящото производство и същото следва да се прекрати. Съображенията за това са следните:

В конкретния случай от съдържанието на исковата молба е видно, че се претендира  по реда на чл.1, ал.1 ЗОДОВ от ищците обезщетение за  неимуществени вреди, вследствие на престоя на лицето Л.У. ***, в резултат на лоши битови условия и неосигурено адекватно лечение, в резултат на което лицето е починало на 17.05.2019г., както и имуществени вреди, изразяващи се в разходи за погребението на  същото лице.

Съгласно чл.1, ал.1 ЗОДОВ държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност, както и за вредите, причинени от действието на отменени като незаконосъобразни или обявени за нищожни подзаконови нормативни актове. Съгласно чл.1, ал.2 ЗОДОВ искът се разглежда по реда на АПК.

Правото да иска обезщетение принадлежи на увреденото лице, като  чл.6, ал.1 ЗОДОВ определя, че при смърт на увредения неговото право на обезщетение за имуществени вреди се наследява, а за неимуществени вреди - само ако е било предявено пред съд от увредения. В настоящия случай първия ищец претендира неимуществени вреди като * на увреденото лице Л.У., което е починало, а втория ищец като * на първия ищец и **. Нормата на  чл.6, ал.1 ЗОДОВ прави разлика между правото на обезщетение за имуществени и за неимуществени вреди. При правото на обезщетение за претърпени неимуществени вреди, законът изисква искът да е предявен от самия пострадал, а неговите наследници могат да встъпят в процеса след неговата смърт. В случая смъртта на увреденото лице, от претендираните лоши условия в затвора, пренебрежително отношение към страданията му и липсата на съдействие за осигуряване на адекватно лечение довели до влошаване на състоянието на У., а оттам и до неговата смърт са настъпили преди предявяването на иска, поради което иск за обезщетение на неимуществени вреди е недопустим от неговите наследници. Така предявения иск за неимуществени вреди от ищците след смъртта на лицето е недопустим, съгласно чл.6, ал.1 ЗОДОВ. Недопустим е и искът за имуществени вреди, представляващи разходи за погребението на лицето. В случая не се касае за  имуществени вреди, които да се наследяват при смърт на лицето. Тези вреди не могат да се търсят по реда на ЗОДОВ.

На следващо място съдът приема, че ищците не са изпълнили в цялост дадените от съда указания с разпореждането от 12.11.2020г., чиито срок е изтекъл на 24.11.2020г., подробно конкретизирани в разпореждането. Представяните  по делото на 24.11.2020г. разписки за внесени държавни такси по делото, не представлява изпълнение на указанията на съда в цялост дадени с посоченото по-горе разпореждане.

С оглед на изложеното исковата молба следва да се остави без разглеждане, като недопустима и производството по делото прекратено.

    

             Водим от гореизложеното, Съдът  

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ исковата  молба на Т.Л.У.  и  Ц.И.М. и двамата от *** против ГДИН-София с правно основание чл.1, ал.1 ЗОДОВ и цена на исковете за неимуществени вреди в общ размер на  200 000 лева и за имуществени вреди в общ размер на  2 500 лева,ведно със законната лихва от предявяване на иска до окончателното изплащане.

ПРЕКРАТЯВА  производството  по  адм. дело № 581/2020 г. на АдмС-Враца.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва в седмодневен срок от получаването му,  чрез  АдмС - Враца  пред ВАС - София  с  частна жалба.

Да се изпрати съобщение, ведно с определението  на  ищците, чрез  * С.К. на посочения по делото съдебен адрес.

 

АДМ. СЪДИЯ: