Определение по дело №157/2011 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 30 март 2011 г.
Съдия: Емилия Топалова
Дело: 20111200100157
Тип на делото: Частно гражданско дело
Дата на образуване: 30 март 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

Номер

49

Година

05.12.2013 г.

Град

Кърджали

В ИМЕТО НА НАРОДА

Окръжен Съд - Кърджали

На

12.05

Година

2013

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Кирил Митков Димов

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Кирил Митков Димов

Фирмено дело

номер

20135100800013

по описа за

2013

година

Производството е по чл.595 и сл. от ГПК.

Молителите Айхан Исмаил Осман, Мехмед Фахри Мехмед и Екрем Неджат Местан са заявили за вписване в регистъра на съда на учреденото Народно читалище “Ястреб - 2013” – с.Соколино, общ.Момчилград. Към заявлението са приложени протокол от проведено учредително събрание на читалището с дата 02.09.2013 г., списък с подписите на учредителите, приели устава на читалището, устав на читалището, 6 бр. декларации, 6 бр. свидетелства за съдимост, образец от печат и образец от подпис председателя на настоятелството.

При тези данни съдът намира направеното искане за неоснователно. Читалището не е учредено надлежно, а устава му противоречи на императивни законови разпоредби. От представения протокол от проведено учредително събрание не може да се установи мястото и часа на провеждане на събранието. На следващо място, след като учредителното събрание е приело устава на читалището е взето решение изборът на членове на настоятелството, проверителна комисия и председател да бъдат избрани с явно гласуване. Същевременно в приетият преди това гласуване устав е предвидено, че членовете на настоятелството и председателя не избират с тайно гласуване (чл.26, ал.1 и 2). В случая не е ясно дали това решение за избор на членовете на настоятелството и председателя е решение ad hoc, или се касае за изменение на устава относно начина на избор на посочените органи на читалището. Ако се касае за изменение на устава, то такова не е отразено в протокола, нито в устава. Ако приемем, че се касае за решение ad hoc, то тогава то влиза в противоречие с приетия вече от учредителното събрание устава, който предвижда различна процедура за избор на членове на настоятелството и председател.

По т.3 от дневния ред учредителното събрание е взело решение текстовете на устава да се гласуват член по член и това решение е било прието единодушно. В протокола, обаче не е отразено текстовете да са били прочитани и гласувани тест по текст. Също така е посочено, че са били направени предложения за изменения на устава, но такива предложения не са отразени на протокола нито пък са били подложени на гласуване. Поради тази причина не става ясно какъв точно устав е бил предложен и гласуван. Разбира се, би могло уставът да бъде гласуван и an blok, но в този случай следва да е налице изрично решение на за това и във всеки случай текстът на устава следва да бъде възпроизведен в протокола на учредителното събрание.

В чл.23, ал.4 от устава е предвидено, че решенията на общото събрание за изключване на членове се вземат с обикновено мнозинство повече от половината от присъстващите членове. Същевременно в чл.15, ал.5 от ЗНЧ императивно предвижда, че решенията за изключване на членовете на читалището се вземат с квалифицирано мнозинство най-малко две трети от всички членове. Или, възприетото с устава мнозинство за изключване на членове противоречи на императивната законова разпоредба.

Клаузата на чл.27, т.6 от устава на читалището посочва, че настоятелството назначава секретаря на читалището. Въпреки това в устава не са предвидени никакви правомощия или изисквания за заемането на тази длъжност. Не е уредена и изрично предвидената в закона възможност секретарят да представлява читалището – чл.17а от ЗНЧ.

Неясно и противоречиво са уредени средствата и начина им на придобиване. Така, в чл.31, т.5 от устава е посочено, че читалището набира средства от лихви от капитала. Тази разпоредба освен, че е неясна, би могла да се използува за извършване на търговска дейност. Същото се отнася и за т.нар. „издателска дейност”, която е присъща на търговските дружества.

И най-накрая, но не на последно място уставът на читалището не е подписан. Съгласно императивната разпоредба на чл.9, ал.3, т.2 от ЗНЧ за вписването на читалището следва да бъде представен устав, подписан от учредителите. Видно от приложения към делото устав същият не е подписан от нито едно лице, въпреки че съществува техническа възможност за това.

Ето защо читалището не е учредено надлежно, а устава му противоречи на императивни законови разпоредби, поради което следва да бъде постановено решение, с което да бъде отказано вписването на учредяването на Народно читалище „Ястреб – 2013” – с.Соколино, общ.Момчилград.

Водим от изложеното и на основание чл.602, ал.2 от ГПК и чл.606 от ГПК, Окръжният съд

Р Е Ш И :

ОТКАЗВА ДА ВПИШЕ в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел при Кърджалийския окръжен съд учредяването на Народно читалище „Ястреб – 2013” – с.Соколино, общ.Момчилград.

Решението подлежи на обжалване с частна жалба пред Пловдивския апелативен съд в едноседмичен срок от връчването му на молителите.

Председател: