Определение по дело №831/2020 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 257
Дата: 8 юни 2020 г.
Съдия: Асен Иванов Даскалов
Дело: 20204430200831
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 април 2020 г.

Съдържание на акта

П Р О Т О К О Л

 

година 2020 -та                                                                                 град ПЛЕВЕН

РАЙОНЕН СЪД                                        дванадесети наказателен състав

На осми юни                                        през две хиляди и двадесета година

в публично съдебно заседание в следния състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:  АСЕН ДАСКАЛОВ

 

Секретар:  ИГЛИКА ВАСИЛЕВА

Сложи за разглеждане докладваното от съдия ДАСКАЛОВ

АНД № 831 по описа за 2020 година

На именното повикване в 13:38 часа се явиха:

РАЙОННА ПРОКУРАТУРА  – гр. ПЛЕВЕН - редовно призована, не се представлява.

ОБВИНЯЕМИЯТ В.П.И. – редовно призован, се явява лично и с АДВ. Б.П., назначена за служебен защитник в досъдебното производство.

Присъства родител З.С.И..

 

ПО ДАВАНЕ ХОД НА ДЕЛОТО

АДВ. П. - Да се даде ход на делото.

Съдът намира, че  няма процесуални пречки да се даде ход на делото, ето защо

О П Р Е Д Е Л И:

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО

Съдът констатира, че обвиняемият не разполага с документ за самоличност.

РОДИТЕЛ И. – Това е моят ***.

АДВ. П. – Това е моят подзащитен от досъдебното производство.

СНЕМА САМОЛИЧНОСТ по данни от делото НА ОБВИНЯЕМИЯ:

В.П.И. – роден на *** ***, настоящ адрес ***, ***, български гражданин, с начално образование, не женен, не работи - учи, неосъждан, ЕГН: **********.

ОБВИНЯЕМИЯТ И. - Получих препис от разпореждането за насрочване на делото и предложението на Районна Прокуратура – Плевен преди повече от 7 дни.

На страните се разясняват правата по чл. 274 и чл. 275 от НПК и останалите им процесуални права.

 

АДВ. П. – Отводи няма да правим, нямаме нови искания. Поддържам предложението за освобождаване от наказателна отговорност.

ОБВИНЯЕМИЯТ И. – Съгласен съм с позицията на защитника си.

Съдът намира, че следва да се открие съдебното следствие и

ОПРЕДЕЛИ:

ОТКРИВА СЪДЕБНОТО СЛЕДСТВИЕ

Докладва, че е постъпило постановление с предложение за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание спрямо В.П.И. за това, че на 14.112019 г. в гр.Плевен, в сградата на Професионална гимназия по мениджмънт и хранителни технологии, като непълнолетен, но могъл да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си, извършил непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото - престъпление по чл. 325, ал. 1 вр. чл. 63, ал. 1, т. 4 НК.

Съдът дава възможност на обвиняемия да даде обяснения.

ОБЯСНЕНИЯ НА ОБВИНЯЕМИЯ И. - Седяхме една сутрин пред училище навън и пушехме цигари аз, *** и едно друго момиче. Докато бяхме на стъпалата, тя имаше един клин и отзад имаше цип. Аз я попитах „да дойда ли да ти сваля ципа?”, тя вика „айде, ела”, аз тръгнах към нея и тя почна да ме обижда с различни думи и заради това стана всичко. Това е, което искам да кажа.

ПО ПРИКЛЮЧВАНЕ НА СЪДЕБНОТО СЛЕДСТВИЕ

АДВ. П. – Да се приключи съдебното следствие, Г-н Съдия.

Съдът,

ОПРЕДЕЛИ:

ОТТЕГЛЯ се на тайно съвещание в 13:45 часа.

След тайно съвещание, съдебното заседание ПРОДЪЛЖАВА в 14:17 часа.

Явяват се обвиняемият В.И., неговият защитник адв. П. и родителят З.С..

Като взе предвид събраните до момента в досъдебното производство доказателствени материали, Съдът намира, че не са налице процесуалните  предпоставки за приключване на съдебното следствие и пристъпване към съдебните прения по следните причини:

Щателното запознаване с представените материали от досъдебното производство разкрива, че изложената от страна на прокурора фактическа обстановка не е достатъчно обстойна, т.е. налице са нови фактически положения, които Съдът установява при запознаването си с материалите на досъдебното производство.

Правилно във внесеното предложение е отбелязано, че на 14.11.2019 г. обвиняемият В.И. е влязъл в своеобразен словесен конфликт с друг ученик от *** – *** *** и че провокиран от този конфликт, обвиняемият е решил да се саморазправи с *** ***. Отново правилно е отбелязано, че при тази саморазправа обвиняемият И. хванал *** за косата, съборил я е на земята, след което я е хванал за гърлото; наред с това, взел голямо шише с минерална вода и го заврял между краката на находящата се наблизо ***, а впоследствие - използвал същото шише, за да го излее върху *** ***. Оттук насетне, фактическата обстановка във внесеното постановление недостатъчно коректно отразява обстоятелствата на случая: не е отбелязано, че при настъпилата суматоха породена от противоправното поведение на обвиняемия същият е избутал учителят ***, а след пристигането на друг учител – ***, в продължение на няколко минути преподавателите се опитвали да успокоят обвиняемия, но без успех, тъй като същият продължавал да се държи непристойно – отправял обиди и към ***, заканил й се („ти знаеш ли кой съм?”). Наложило  се обвиняемият да бъде повикан за обяснения в учителската стая, но дори тогава, той не спирал да крещи („***, ще ви изселя дето живеете в колиби”), удрял по масата, отправял обиди към присъстващите, оправдавал се, че не е виновен и видимо не осъзнавал това, което е сторил. Тези факти и обстоятелства се установяват от показанията на свидетелите ***, ***, ***, ***, като специално от показанията на последния се установява, че И. и друг път е проявявал непристойно държание в рамките на учебното заведение – физическа саморазправа, счупване на прозорци с камък и др. Наред с другото, от заключението по изготвената съдебно-психиатрична експертиза се установява и това, че В.И. само формално отчита противообществения характер на извършеното деяние; от представените характеристични данни от ИДПС при *** - Плевен се установява пък това, че са налице и други данни за противообществени прояви от страна на В.И., в това число - кражба от магазин „***”. Разпитаните свидетели ***, *** и *** са категорични в това, че поведението на обвиняемия в учебния процес е несериозно, а същевременно същият оказва отрицателно въздействие и върху други ученици със склонностти към противообществени прояви.

От изложеното дотук е видно, че извършеното от страна на обвиняемия деяние е недостатъчно обстойно описано във внесеното предложение на РП – Плевен. Същото непълно описание, обаче е оказало въздействие и върху възприетата от страна на прокурора правна квалификация на деянието. Следва да бъде напомнено, че съобразно Постановление № 2/29.06.1974 г. по Н.Д. № 4/74 на Пленума на ВС, „Съдебната практика правилно е приемала, че деянието се характеризира с изключителен цинизъм, когато хулиганските действия са особено нагли и безсрамни, грубо нарушават нравствените принципи и чувства на гражданите. Хулиганските действия, отличаващи се с изключителен цинизъм, следва да се считат и развратни действия, извършени публично и създаващи възмущение сред обществото, защото с тях се нарушават правилата на приличие. Изключителна дързост е налице, когато в много груба форма се засягат интересите на обществото или личността и упорито не се прекратяват, изразяват пренебрежително отношение към обществения ред или към други обществени или лични интереси. С тях се скандализира обществото, изразяват грубо нахалство или тежко оскърбление.“

При отчитане на цялостния характер на извършеното от страна на В.И. е видно, че в настоящия случай се касае за особено нагли и безсрамни хулигански действия, грубо нарушаващи нравствените принципи и чувства на гражданите. Касае се за хулиганска проява на територията на учебно заведение, насочена по безпардонен начин, както спрямо ученици (в това число особено красноречиво е завирането на бутилка между краката на непълнолетна ученичка), така и срещу учители и дори – изключителни затруднения обвиняемият да бъде овладян и възпрян в своето противоправно държание, което пък на свой ред - сочи и очертаващи се тежки деформации в правосъзнанието му. С други думи, налице е както изключителен цинизъм, така и дързост на хулигански действия, като съвкупното отчитане на обстоятелствата на случая изключва правната квалификация предложена от Прокуратурата – по чл. 325 ал. 1 НК, тъй като са налице, както обективните така и субективни признаци на деяние по чл. 325 ал. 2 НК. Друг подход към разглеждания случай, на практика омаловажава значимостта на засегнатите обществени отношения, още повече към настоящия момент - когато обстановката и дисциплината в учебните заведения в страната, търпи сериозна обществена критика.

По тези причини, Съдът намира, че съдебното следствие следва да бъде прекратено, а делото върнато на РП – Плевен, ето защо и на основание чл.378 ал.3 НПК

ОПРЕДЕЛИ:

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по АНД № 831/2020 г. по описа на ПлРС и ВРЪЩА делото на РП – Плевен, по компетентност.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно.

ПРОТОКОЛЪТ е написан в съдебно заседание, което приключи в 14:24 часа.

 

                            

          СЕКРЕТАР:                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: