Определение по дело №9498/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 септември 2017 г.
Съдия: Евгени Димитров Георгиев
Дело: 20161100109498
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 август 2016 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. София, 11.09.2017 г.

 

            Софийски градски съд, I Гражданско отделение, 2-ри с-в, в закрито съдебно заседание на 11.09.2017 г., в състав:

 

                                                                        Съдия: Евгени Георгиев

 

като разгледа докладваното от съдия Георгиев гр. д. No. 9 498/2016 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

[1] С искова молба от 02.08.2016 г. Етажната собственост (ЕС) на вх. „а“ и „б“ на бл. 9 в ж. к. „М.Л.“, гр. София, е заявила, че единият от ответниците е бил строител, а другият строителен надзор на сградата, в която е ЕС. Вследствие на недостатъци на положената хидроизолация са възникнали течове в подземните гаражи. Затова ЕС моли съда да осъди ответниците да отстранят течовете, като възложи на ЕС да извърши това за сметка на ответниците.

 

[2] С иска се реализира гаранционната отговорност на строителя и строителния надзор. Носител на правото на иск за реализиране на такава отговорност е собственикът на обекта (решение на ВКС 579-2011-III Г. О. по гр. д. 1 932/2009 г.). Законът за управлението на ЕС не предвижда такова правомощие за Общото събрание на ЕС. Настоящият иск е предявен от ЕС, която не е собственик на общите части, а такива са собственици на отделни обекти в ЕС. Ето защо съдът приема, че искът е предявен от ненадлежна страна (ЕС няма правото на иск, а това право е за собствениците на отделни обекти в ЕС). След като искът е предявен от ненадлежна страна, той е недопустим и съдът следва да прекрати производството по делото. Недопустим е и евентуалният иск за реализиране на законната отговорност на строителя за недостатъци, защото отново правото на иск принадлежи на собствениците на отделни обекти в ЕС, а не на ЕС. Затова съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

            [3] ПРЕКРАТЯВА производството по делото.

 

            [4] Определението може да бъде обжалвано пред САС с частна жалба в седмодневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му от ищеца.

           

 

Съдия: