Определение по дело №1053/2019 на Районен съд - Попово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 юли 2020 г.
Съдия: Поля Павлинова Иванова
Дело: 20193520101053
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 416

 

гр. П., 24.07.2020 г.

 

          ПОПОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в закрито заседание на двадесет и четвърти юли през две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛЯ ПАВЛИНОВА

 

          като постави на разглеждане гр.д. № 1053/19 г. по описа на ПпРС, за да се произнесе взе предвид следното:

          Предявени са обективно съединени искове от А.М.Й. от гр. П., с адрес за призоваване: гр. **** – адв. Д., против Г.С.Й. ***, за развод, промяна на фамилно име след развода, упражняване на родителски права, издръжка на ненавършило пълнолетие дете и ползване на семейно жилище.

          В срока и по реда на чл. 131 от ГПК не е подаден писмен отговор от ответника, не е изразено становище по предявените искове.

Съдът намира, че исковата молба е редовна, предявените искове са допустими, родово подсъдни на районен съд и местно подсъдни на Поповски районен съд.

Съдът прецени, че приложените към исковата молба писмени доказателства, както и поисканите от ищцата гласни доказателствени средства, са относими, допустими и необходими за изясняване на делото от фактическа страна, поради което следва да бъдат допуснати.

Следва да бъде насрочено съдебно заседание, за което страните да бъдат призовани, както и да им бъде указана възможността да постигнат съгласие за започване на медиация или друг способ за доброволно уреждане на спора.

Тъй като роденото по време на брака дете – Б. Г. С., е навършило 10-годишна възраст, следва да бъде указано на ищцата да го води в съдебно заседание с оглед изслушването му, на основание чл. 15, ал. 1 от ЗЗДетето, освен ако изслушването би навредило на интересите на детето.

С оглед разпоредбата на чл. 15, ал. 6 от ЗЗДетето, следва да бъде уведомена Дирекция „С. п.” – отдел „З. на д.”–  П. за образуваното гражданско дело по чл. 49, ал.1 от СК, като същите следва да изпратят в съда представител за изслушване на дете, както и да представят социален доклад със становище по въпросите, свързани с детето Б. Г. С., ЕГН **********, като посочат къде живее детето, какви са социално-битовите и материални условия на живот, при които живее, с кои други лица съжителства, какво влияние му оказва съжителството с тези лица, емоционалното състояние на детето, привързаността му към родителите, кой от родителите упражнява непосредствените грижи по отглеждането и възпитанието му, кой осигурява издръжката му и др. съобразно предмета на делото.

Следва да бъде изготвен и съобщен и проектът за доклад по делото.

Предвид гореизложеното и на основание чл.140 ГПК съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

НАСРОЧВА съдебно заседание на 19.08.2020 г. – 13.30 ч., за когато да се призоват страните.

НАПЪТВА страните към постигане на съгласие за започване на медиация или друг способ за доброволно уреждане на спора.    

ДОПУСКА приложените към исковата молба писмени доказателства.

ДОПУСКА до разпит двама свидетели на ищцата, при довеждане, за доказване твърденията й в исковата молба.

УКАЗВА на ищцата да води в съдебно заседание детето Б. за изслушване, на основание чл. 15, ал.1 от ЗЗДетето.

ДА СЕ УВЕДОМИ Дирекция  „С. п.” – отдел „З. на д.”– гр. П. за образуваното гражданско дело по чл. 49, ал. 1 от СК, като същите да изпратят в съда представител за изслушване на дете и да представят по делото социален доклад, в който да изложат констатираните от тях обстоятелства, свързани с детето Б. Г. С., ЕГН **********, като посочат къде живее детето, какви са социално-битовите и материални условия на живот, при които живее, с кои други лица съжителства, какво влияние му оказва съжителството с тези лица, емоционалното състояние на детето, привързаността му към родителите, кой от родителите упражнява непосредствените грижи по отглеждането и възпитанието му, кой осигурява издръжката му и др. съобразно предмета на делото.

СЪДЪТ СЪОБЩАВА НА СТРАНИТЕ ПРОЕКТА ЗА ДОКЛАД ПО ДЕЛОТО:

          1. Обстоятелства, от които произтичат претендираните права и възражения:

Ищцата твърди в исковата си молба, че с ответника са съпрузи от 06.05.2006 г. Като семейство живели в жилището на нейните баба и дядо  в гр. **.

От брака им било родено едно дете – Б., родена на *** г.

Твърди, че през 2016 г. на детето била извършена операция и за него полагала изключителни грижи ищцата.

Твърди, че тя самата имала заболяване – епилепсия.

Твърди, че повече от 2 години ответникът проявявал лошо отношение към нея, злоупотребявал с алкохол, правел ежедневни скандали. Отправял й обиди и закани, които засягали човешкото й достойнство като жена. Сам признавал, че имал други жени в живота си. Имал неоснователни претенции към баба й и дядо й и искал да ги пъди от собствения им недвижим имот.

 Счита, че бракът им е дълбоко и непоправимо разстроен и моли съда да постанови решение,с което да го прекрати с развод, по вина на ответника, да определи местоживеенето на детето при нея, на нея да предостави упражняването на родителските права, да осъди ответника  да заплаща месечна издръжка на детето в размер на по 250.00 лв. месечно, считано от предявяване на исковата молба, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска; на нея да предостави ползването на семейното жилище, както и да допусне промяна на фамилното й име след развода – с предбрачното й такова – И.. Претендира разноски.

В едномесечния срок и по реда на чл. 131 от ГПК не е подаден писмен отговор от ответника, не е изразено становище по предявените искове.

Правна квалификация на исковете: по чл. 49, ал. 1 от СК, съединен с искове по чл. 53 от СК, по чл. 59 от СК, по чл. 143 СК. 

          Разпределение на доказателствената тежест:

Ищцата в иска по чл. 49 от СК носи тежестта да докаже фактите, изложени  исковата молба, които са довели изчерпване на брачната връзка от съдържание, в т.ч. и че вина за настъпването на дълбокото и непоправимо разстройство в брачните отношения между съпрузите има единствено ответникът.

В искането по чл. 53 от СК ищцата следва да докаже какво е предбрачното й фамилно име.

В иска по чл. 59 от СК – за определяне на родителските права по отношение на роденото от брака дете ищцата носи тежестта да докаже по-добрите си родителски,  възпитателски качества, полагани до момента грижи и отношение към децата, привързаност на детето към нея, възможности за помощ при отглеждането и възпитанието на детето от трети лица – близки на родителя, социално обкръжение, възможностите си за осигуряване на по-добри битови и материални условия за отглеждане на детето, както и че предоставянето на упражняването на родителските права по отношение на детето на нея, ще гарантира в по-висока степен интересите на същото.

В иска по чл. 143 от СК ищцата носи тежестта да докаже нуждите на детето и възможностите на родителите за даване на издръжка.

Препис от определението ДА СЕ ВРЪЧИ на страните.

 

СЪДИЯ: