Решение по дело №299/2019 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 103
Дата: 8 юли 2019 г. (в сила от 24 юли 2019 г.)
Съдия: Радослава Маринова Йорданова
Дело: 20191840200299
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр. Ихтиман, 08.07.2019 година

 

В   ИМЕТО   НА    НАРОДА

 

ИХТИМАНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД - ПЪРВИ СЪСТАВ,  в открито съдебно заседание на осми юли през две хиляди и деветнадесета година  в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ-РАДОСЛАВА ЙОРДАНОВА

 

и при участието на секретаря Маргарита Минчева, като разгледа докладваното от съдията Йорданова НАХД № 299 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

  производството  по реда на чл. 375 – 380 НПК

Ихтиманска районна прокуратура е повдигнала обвинение срещу А.С.Ю. с ЕГН **********, е роден на ***г***, българин, български гражданин, неженен, неосъждан, със  средно образование, безработен, за това че: на .....2017г. в гр.И……………, обл.С......а, в частен дом на ул.“....“ №…………, в качеството си на пълнолетно лице, без да е сключил граждански брак, е заживял съпружески с лице от женски пол ненавършило 16 годишна възраст, а именно непълнолетната Й.... И.... Г.... /род. на ***г./ на 14 години  - престъпление по чл.191, ал.1 НК.

С постановление от ………………..2019 г. и на основание чл. 375 от НПК, ИРП е внесла материалите по делото в ИРС с предложение на основание чл. 78а от НК обвиняемият Ю. да бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание.

ИРП, редовно призовани, не изпращат представител, не вземат становище по предложението.

Обвиняемият Ю., редовно призован, не се явява, не взема становище по предложението на РП-Ихтиман.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и на доказателствата, намиращи се по досъдебно производство № …………../2019 г. по описа на РУ на МВР- И………………, по реда на чл. 14 и 18 НПК приема за установено следното:

Обвиняемият А. С....Ю. е роден на *** ***, а свидетелката Й.... И.... Г.... е родена на *** г. в гр. И……………., като двамата били съседи. През лятото на 2017г. двамата станали приятели и започнали да излизат заедно. Родителите знаели за връзката им и били съгласни да се виждат. С течение на времето двамата младежи се обикнали и решили да заживеят заедно на семейни начала.

На .....2017г. обвиняемият А.Ю. и непълнолетната Й.... Г.... – 14годишна осъществили първия си полов контакт. Оттогава двамата заживели заедно в дома на обвиняемия Ю.,***, където им била предоставена самостоятелна стая от родителите на Ю..

През 2018г. Й.... Г.... забременяла  и на …………...2018год. се родило първото им дете – момче –С……………А…………… Ю., което било припознато от бащата

Съместното съжителство мажду Ю. и Г.... продължила и след раждането на детето, като Семейството се издържа финансово от Ю..

Така изложената фактическа обстановка се установява от събраните в наказателното производство гласни и писмени доказателства, които са непротиворечиви, взаимно се допълват и кореспондират помежду си. В хода на досъдебното производство обвиняемият не е оспорил твърденията на свидетелите, като се е признал за виновен в извършването на деянието, за което му е повдигнато обвинение. Фактическите си констатации съдът направи след анализ на доказателствата по делото, събрани  в хода на досъдебното производство и инкорпорирани по реда на чл. 378 НПК – показанията на свидетелите Й.... И.... Г...., С…………Д…………….Ю., Р………….. А……………Ю……………,  И……… Г……… А………, Т……… В……… М………, Е………С……… Я………, социален доклад и приложените документи от Д………, съдържащи се в досието на непълнолетната Й.... И.... Г....,. От така събраните доказателства единственият правилен и възможен извод, който може да бъде направен е, че обвиняемият Ю. е извършил престъплението, за което е внесено предложението за освобождаването му от наказателна отговорност.

Съобразно представената справка за съдимост обв. А.Ю. не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност.

С оглед възприетата фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

Съдът намира за безспорно доказано както авторството, така и осъществяването от обективна страна от А.Ю. на състава на престъплението по чл. 191, ал. 1 НК, тъй като е заживял на съпружески начала с ненавършилата 16-годишна възраст Й.... Г.....

Съгласно разпоредбата на чл. 191, ал. 1 НК пълнолетно лице, което без да е сключило брак, заживее съпружески с лице от женски пол, ненавършило 16-годишна възраст, се наказва с лишаване от свобода до две години или с пробация, както и с обществено порицание. Това престъпление се свързва с установяване на фактическо съжителство между субекта, който може да е само пълнолетно лице, и пострадалата. Съжителството предполага трайни отношения между извършителя и пострадалата и обичайно се свързва с установяването на съвместен живот в едно домакинство, т.е. изпълнителното деяние би могло да бъде осъществено само чрез действие.

Родовият обект за защита от това престъпление са обществените отношения, които възникват по повод правилното физическо, психическо и нравствено развитие на младежите, чиято обща характеристика се свежда до това, че предвид ниската им възраст и липсата на социален и житейски опит не могат да формират правно валидна воля за участие в определени обществени отношения.

В семейната среда преди всичко се формира бъдещата личност. Там следва младият човек да бъде обезпечен материално и да бъде възпитаван в духа на господстващия  морал. Държавата чрез криминализиране на тези прояви цели именно осигуряването на правилното нравствено възпитание и нормално полово развитие на подрастващите. Предвид обстоятелството, че съвместно съжителство обичайно включва и полово общуване, законът в съответствие с цитираните по-горе международни разпоредби приема, че съвместното семейно съжителство на ненавършилите 16-годишна възраст лица от женски пол е обществено неприемливо и в противоречие на установените морални норми и ценности. Това е така защото тези лица, не са достатъчно физически, психически и емоционално зрели, така че да създадат свое семейство.

От събраните по делото доказателства се установи, че обвиняемият Ю. като пълнолетен е заживял на съпружески начала с Г.... от .....2017 г. в дома на неговите родители. Той установил с пострадалата отношение като тези между съпрузите и по този начин е осъществил състава на престъплението по чл. 191, ал. 1 НК.

От субективна страна обвиняемият е действал при пряк умисъл – той е знаел, че лицето, с което живее на съпружески начала не е навършило 16-годишна възраст, но въпреки това е заживял с него. Неотносимо за наказателната му отговорност е обстоятелството, че това заживяване е било в съответствие с установените ромски традиции, тъй като основно положение в правния мир се състои в това, че  Ignoratio legis neminem excusat  - “Незнанието на закона не извинява никого“. 

За така извършеното от обвиняемия престъпление законът е предвидил наказание „лишаване от свобода” за срок до две годили или пробация, Ю. не е бил осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност на основание чл. 78а НК, с осъществяване на престъплението не са причинени съставомерни имуществени вреди, поради което съдът намери, че са налице предпоставките на чл. 78а НК и обвиняемият следва да бъде освободен от наказателна отговорност като му бъде наложено административно наказание.

При определяне на размера на санкцията съдът отчете добрите характеристични данни на обвиняемия, чистото му съдебно минало, както и липсата на други вредни последици от престъпното му поведение. В хода на досъдебното производство не са установени отегчаващи отговорността обстоятелства. Самостоятелно смекчаващо отговорността обстоятелство е и фактът, че в РС-Ихтиман е  образувано ч.гр. дело № 435/2019 г. по повод постъпила молба за даване на разрешение за сключване на граждански брак между Ю. и Г...., който към настоящия момент е навършила 16 години. Доскоро българският Наказателен кодекс познаваше основание за изключване на наказателната отговорност – в   чл. 191, ал. 1 НК бе предвидено, че деецът не се наказва или наложеното наказание не се изпълнява, ако до привеждане на присъдата в изпълнение е последвал брак между мъжа и жената. Тази разпоредба бе отменена през 2019 г. , поради което и обвиняемият не би могъл да се ползва от нея. Съдът като съобрази, че от представената декларация за семейно положение и имотно състояние се установява, че Ю. няма доходи и имущество, намери, че справедливият размер на административната санкция, която следва да понесе възлиза на 1000 лв. Същата би изиграла както превантивна роля спрямо поведението на обвиняемия, така и върху останалите членове на обществото и в частност на лицата от ромския етнос, с които обвиняемият общува преимуществено.

 

Воден от гореизложеното, съдът


                                               Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА А.С.Ю., ЕГН **********,  роден на ***г***, българин, български гражданин, неженен, неосъждан, със  средно образование, безработен,

ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, че на .....2017г. в гр.И………., обл.С......а, в частен дом на ул.“....“ № ………………., в качеството си на пълнолетно лице, без да е сключил граждански брак, е заживял съпружески с лице от женски пол ненавършило 16 годишна възраст, а именно непълнолетната Й.... И.... Г.... /род. на ***г./ на 14 години  – престъпление по чл. 191, ал.1 от НК, поради което и на основание чл. 78а НК ГО ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ, като му налага административно наказание “глоба” в размер на 1000 (хиляда) лева.

 

Решението подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок пред С......и окръжен съд.

           

РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

                                                                                              /Р. Йорданова/

 

Съдържание на мотивите

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр. Ихтиман, 08.07.2019 година

 

В   ИМЕТО   НА    НАРОДА

 

ИХТИМАНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД - ПЪРВИ СЪСТАВ,  в открито съдебно заседание на осми юли през две хиляди и деветнадесета година  в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ-РАДОСЛАВА ЙОРДАНОВА

 

и при участието на секретаря Маргарита Минчева, като разгледа докладваното от съдията Йорданова НАХД № 299 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

  производството  по реда на чл. 375 – 380 НПК

Ихтиманска районна прокуратура е повдигнала обвинение срещу А.С.Ю. с ЕГН **********, е роден на ***г***, българин, български гражданин, неженен, неосъждан, със  средно образование, безработен, за това че: на .....2017г. в гр.И……………, обл.С......а, в частен дом на ул.“....“ №…………, в качеството си на пълнолетно лице, без да е сключил граждански брак, е заживял съпружески с лице от женски пол ненавършило 16 годишна възраст, а именно непълнолетната Й.... И.... Г.... /род. на ***г./ на 14 години  - престъпление по чл.191, ал.1 НК.

С постановление от ………………..2019 г. и на основание чл. 375 от НПК, ИРП е внесла материалите по делото в ИРС с предложение на основание чл. 78а от НК обвиняемият Ю. да бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание.

ИРП, редовно призовани, не изпращат представител, не вземат становище по предложението.

Обвиняемият Ю., редовно призован, не се явява, не взема становище по предложението на РП-Ихтиман.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и на доказателствата, намиращи се по досъдебно производство № …………../2019 г. по описа на РУ на МВР- И………………, по реда на чл. 14 и 18 НПК приема за установено следното:

Обвиняемият А. С....Ю. е роден на *** ***, а свидетелката Й.... И.... Г.... е родена на *** г. в гр. И……………., като двамата били съседи. През лятото на 2017г. двамата станали приятели и започнали да излизат заедно. Родителите знаели за връзката им и били съгласни да се виждат. С течение на времето двамата младежи се обикнали и решили да заживеят заедно на семейни начала.

На .....2017г. обвиняемият А.Ю. и непълнолетната Й.... Г.... – 14годишна осъществили първия си полов контакт. Оттогава двамата заживели заедно в дома на обвиняемия Ю.,***, където им била предоставена самостоятелна стая от родителите на Ю..

През 2018г. Й.... Г.... забременяла  и на …………...2018год. се родило първото им дете – момче –С……………А…………… Ю., което било припознато от бащата

Съместното съжителство мажду Ю. и Г.... продължила и след раждането на детето, като Семейството се издържа финансово от Ю..

Така изложената фактическа обстановка се установява от събраните в наказателното производство гласни и писмени доказателства, които са непротиворечиви, взаимно се допълват и кореспондират помежду си. В хода на досъдебното производство обвиняемият не е оспорил твърденията на свидетелите, като се е признал за виновен в извършването на деянието, за което му е повдигнато обвинение. Фактическите си констатации съдът направи след анализ на доказателствата по делото, събрани  в хода на досъдебното производство и инкорпорирани по реда на чл. 378 НПК – показанията на свидетелите Й.... И.... Г...., С…………Д…………….Ю., Р………….. А……………Ю……………,  И……… Г……… А………, Т……… В……… М………, Е………С……… Я………, социален доклад и приложените документи от Д………, съдържащи се в досието на непълнолетната Й.... И.... Г....,. От така събраните доказателства единственият правилен и възможен извод, който може да бъде направен е, че обвиняемият Ю. е извършил престъплението, за което е внесено предложението за освобождаването му от наказателна отговорност.

Съобразно представената справка за съдимост обв. А.Ю. не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност.

С оглед възприетата фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

Съдът намира за безспорно доказано както авторството, така и осъществяването от обективна страна от А.Ю. на състава на престъплението по чл. 191, ал. 1 НК, тъй като е заживял на съпружески начала с ненавършилата 16-годишна възраст Й.... Г.....

Съгласно разпоредбата на чл. 191, ал. 1 НК пълнолетно лице, което без да е сключило брак, заживее съпружески с лице от женски пол, ненавършило 16-годишна възраст, се наказва с лишаване от свобода до две години или с пробация, както и с обществено порицание. Това престъпление се свързва с установяване на фактическо съжителство между субекта, който може да е само пълнолетно лице, и пострадалата. Съжителството предполага трайни отношения между извършителя и пострадалата и обичайно се свързва с установяването на съвместен живот в едно домакинство, т.е. изпълнителното деяние би могло да бъде осъществено само чрез действие.

Родовият обект за защита от това престъпление са обществените отношения, които възникват по повод правилното физическо, психическо и нравствено развитие на младежите, чиято обща характеристика се свежда до това, че предвид ниската им възраст и липсата на социален и житейски опит не могат да формират правно валидна воля за участие в определени обществени отношения.

В семейната среда преди всичко се формира бъдещата личност. Там следва младият човек да бъде обезпечен материално и да бъде възпитаван в духа на господстващия  морал. Държавата чрез криминализиране на тези прояви цели именно осигуряването на правилното нравствено възпитание и нормално полово развитие на подрастващите. Предвид обстоятелството, че съвместно съжителство обичайно включва и полово общуване, законът в съответствие с цитираните по-горе международни разпоредби приема, че съвместното семейно съжителство на ненавършилите 16-годишна възраст лица от женски пол е обществено неприемливо и в противоречие на установените морални норми и ценности. Това е така защото тези лица, не са достатъчно физически, психически и емоционално зрели, така че да създадат свое семейство.

От събраните по делото доказателства се установи, че обвиняемият Ю. като пълнолетен е заживял на съпружески начала с Г.... от .....2017 г. в дома на неговите родители. Той установил с пострадалата отношение като тези между съпрузите и по този начин е осъществил състава на престъплението по чл. 191, ал. 1 НК.

От субективна страна обвиняемият е действал при пряк умисъл – той е знаел, че лицето, с което живее на съпружески начала не е навършило 16-годишна възраст, но въпреки това е заживял с него. Неотносимо за наказателната му отговорност е обстоятелството, че това заживяване е било в съответствие с установените ромски традиции, тъй като основно положение в правния мир се състои в това, че  Ignoratio legis neminem excusat  - “Незнанието на закона не извинява никого“. 

За така извършеното от обвиняемия престъпление законът е предвидил наказание „лишаване от свобода” за срок до две годили или пробация, Ю. не е бил осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност на основание чл. 78а НК, с осъществяване на престъплението не са причинени съставомерни имуществени вреди, поради което съдът намери, че са налице предпоставките на чл. 78а НК и обвиняемият следва да бъде освободен от наказателна отговорност като му бъде наложено административно наказание.

При определяне на размера на санкцията съдът отчете добрите характеристични данни на обвиняемия, чистото му съдебно минало, както и липсата на други вредни последици от престъпното му поведение. В хода на досъдебното производство не са установени отегчаващи отговорността обстоятелства. Самостоятелно смекчаващо отговорността обстоятелство е и фактът, че в РС-Ихтиман е  образувано ч.гр. дело № 435/2019 г. по повод постъпила молба за даване на разрешение за сключване на граждански брак между Ю. и Г...., който към настоящия момент е навършила 16 години. Доскоро българският Наказателен кодекс познаваше основание за изключване на наказателната отговорност – в   чл. 191, ал. 1 НК бе предвидено, че деецът не се наказва или наложеното наказание не се изпълнява, ако до привеждане на присъдата в изпълнение е последвал брак между мъжа и жената. Тази разпоредба бе отменена през 2019 г. , поради което и обвиняемият не би могъл да се ползва от нея. Съдът като съобрази, че от представената декларация за семейно положение и имотно състояние се установява, че Ю. няма доходи и имущество, намери, че справедливият размер на административната санкция, която следва да понесе възлиза на 1000 лв. Същата би изиграла както превантивна роля спрямо поведението на обвиняемия, така и върху останалите членове на обществото и в частност на лицата от ромския етнос, с които обвиняемият общува преимуществено.

 

Воден от гореизложеното, съдът


                                               Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА А.С.Ю., ЕГН **********,  роден на ***г***, българин, български гражданин, неженен, неосъждан, със  средно образование, безработен,

ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, че на .....2017г. в гр.И………., обл.С......а, в частен дом на ул.“....“ № ………………., в качеството си на пълнолетно лице, без да е сключил граждански брак, е заживял съпружески с лице от женски пол ненавършило 16 годишна възраст, а именно непълнолетната Й.... И.... Г.... /род. на ***г./ на 14 години  – престъпление по чл. 191, ал.1 от НК, поради което и на основание чл. 78а НК ГО ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ, като му налага административно наказание “глоба” в размер на 1000 (хиляда) лева.

 

Решението подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок пред С......и окръжен съд.

           

РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

                                                                                              /Р. Йорданова/