Решение по дело №86/2021 на Административен съд - Ямбол

Номер на акта: 92
Дата: 22 юли 2021 г. (в сила от 22 юли 2021 г.)
Съдия: Стоян Гончев Вълчев
Дело: 20217280700086
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 юни 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                  №92/22.7.2021г.

 

гр.Ямбол

 

В    ИМЕТО    НА    НАРОДА

 

ЯМБОЛСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, втори касационен състав, в публично заседание на осми юли две хиляди  двадесет и първа година в състав:

                                               

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЪЛКО ДРАГАНОВ

                               ЧЛЕНОВЕ: 1. ВАНЯ БЯНОВА-НЕЙКОВА

                                                         2. СТОЯН   ВЪЛЧЕВ

 

при секретаря Ст.Панайотова и с участието на прокурора Рени Лефтерова, разгледа докладваното от съдия Вълчев  КАНД № 86 по описа за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Касационното производство пред Административен съд - Ямбол е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. посл. от ЗАНН и във връзка с чл. 208 - 228 от АПК.

Образувано е по касационна жалба на НАП-София за проверка на Решение № 11/29.03.2021 г. постановено по анд № 20202310200176 по описа на Районен съд-Елхово за 2020 г., с което е отменено Наказателно постановление № 499501-F5142020/13.03.2020 г. издадено от Началник на Отдел „Оперативни дейности“-Бургас в ЦУ на НАП, с което на „*****“ ЕООД със седалище и адрес на управление гр.Елхово, ул.„*****“ № 34, ЕИК *****, представлявано от управителя Л.Н.С.за нарушение по чл.118, ал.4 ЗДДС във връзка с чл.33, ал.1 от Наредба № Н-18/2006 г. на МФ на основание чл.185, ал.2, изр. второ във връзка с ал.1 ЗДДС е наложена имуществена санкция в размер на 500 лева и е осъден администартивнонаказателния орган да заплати на жалбоподателя разноски в размер на 300 лева.

В жалбата се твърди, че постановеното решение е неправилно и необосновано, като по същество се оспорват изводите на ЕРС досежно приложението в случая на чл.28 ЗАНН, като се твърди необоснованост на изводите на решаващия съд, които се считат изведени в нарушение на материалноправните разпоредби на закона, при превратно тълкуване на нормативните разписания и неправилната преценка и анализ на събраните в съдебното дирене доказателства. Претендира се за отмяна на решението на районния съд и за потвърждаване на издаденото наказателно постановление с присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение пред двете съдебни инстанции.

В съдебно заседание за касатора се явява главен юрисконсулт Илиева-К., която поддържа жалбата и направените искания, включително и за присъждане на юрисконсултско възнаграждение пред двете съдебни инстанции, като доразвива посочените съображения.

Ответникът по касация „*****“ ЕООД, не изпраща процесуален представител и не взема становище по депозираната касационна жалба.

Участващият в процеса прокурор при ЯОП намира решението на районния съд за правилно и законосъобразно по съображения, че макар и формално да е осъществен състав на административно нарушение, първоинстанционният съд, с оглед доказателствата по делото, правилно е приел наличието на маловажност по смисъла на чл.28 от ЗАНН.

Настоящият съдебен състав, след проверка на оспорения съдебен акт за наличието на наведените в жалбата отменителни основания и относно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, приема за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в 14-дневния срок по чл.211, ал.1 от АПК, от надлежно легитимирана страна, при наличието на правен интерес от обжалване.

Разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:

С Решение № 11/29.03.2021 г. по анд № 20202310200176/2020 г. Районен съд-Елхово е отменил Наказателно постановление № 499501-F5142020/13.03.2020 г. издадено от Началник на Отдел „Оперативни дейности“-Бургас в ЦУ на НАП, с което на „****“ ЕООД-гр.Елхово, представлявано от управителя Л.Н.С.за нарушение по чл.118, ал.4 ЗДДС във връзка с чл.33, ал.1 от Наредба № Н-18/2006 г. на МФ на основание чл.185, ал.2, изр. второ във връзка с ал.1 ЗДДС е наложена имуществена санкция в размер на 500 лева и е осъден администартивнонаказателния орган да заплати на жалбоподателя разноски в размер на 300 лева.

За да постанови решението си съдът приема, че АУАН и наказателното постановление са издадени съобразно разпоредбите на чл.42 и чл.57 от ЗАНН, а при изготвянето на акта и постановлението не са нарушени повелителни норми на ЗАНН, ДОПК, ЗДДС и Наредба № Н-18/13.12.2006 г., като въз основа на събраните гласни и писмени доказателства се установява, че ЮЛ е извършило описаното в АУАН и НП административно нарушение, при което формално юридически и контролният, и наказващият органи законосъобразно и обосновано са приели, че е нарушена материалната норма на чл. 33, ал. 1 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства,във връзка с чл. 118, ал. 4 от ЗДДС, но са налице предпоставките на чл.28 ЗАНН, което го е мотивирало да отмени атакуваното наказателно постановление.

Касационната инстанция счита, че приетата от първоинстанционния съд фактическа обстановка е изцяло съобразена с установените по делото факти и обстоятелства, събрани в съответствие с разпоредбите на НПК, като споделя крайния извод за незаконосъобразност на наказателното постановление.

В настоящия случай наказанието е наложено за това, че към момента на проверката в търговския обект на „******ЕООД е установено, че промяната в касовата наличност не се отчита с монтираното и работещо в обекта фискално устройство, което притежавало операциите „служебно въведени“ и „служебно изведени“ суми от касата. Конкретно констатирано при проверката посредством отпечатания от проверяващите отчет с № 0012005 от 26.09.2019 г., 15:05759 часа е, че разчетната касова наличност е в размер на 383,65 лева, а от съставения от служителя Марияна Ангелова Димитрова опис на паричните средства, отразен в съставения от проверката ПИП № 0129997/26.09.2019 г., е установена фактическа наличност в размер на 365,55 лева; установено е също, че сумите на паричните средства в началото на деня, на въведените в касата пари и на изведени от касата пари са в размер на нула лева, а плащанията чрез ПОС-терминала в търговския обект са в размер на 58,15 лева. Въз основа на тези фактически установявания е направен извод, че констатираната разлика от 40,05 лева в повече между фактическата наличност в касата на обекта и разчетната касова наличност от ФУ и сбора от сумата на паричните средства в началото на деня, въведените в и изведените от касата пари и ПОС-терминалните плащания не е регистрирана чрез операциите „служебно въведени“ и „служебно изведени“ суми на монтираното и работещо в обекта фискално устройство. Никъде обаче и в АУАН, и в санкционния акт не е посочено изрично дали процесното административно нарушение води или не води до неотразяване на приходи, в каквато насока се ообосновава наложената в минимума по чл.185, ал.1 от ЗДДС на дружеството санкция за извършеното нарушение. Следователно е налице съществено несъответствие между фактическото формулиране на нарушението и приложената санкционна норма, поради което не би могла да се приеме за изцяло основателна аргументацията на процесуалния представител на наказващия орган, че АУАН и НП са издържани от процесуална страна. При това положение и с оглед липсата на твърдения дали нарушението води или не до неотразяване на приходи, не може да се направи преценка хипотезата на ал.1 или на ал.2 на чл.185 от ЗДДС е налице и коя е приложимата санкционна норма, което от своя страна води до невъзможност както за организиране на адекватна защита, така и за осъществяване на съдебен контрол. От своя страна касатора и в настоящото производство не ангажира доводи, които да обосноват правни изводи, различни от тези на районния съд.

Предвид посоченото настоящата инстанция намира, че подадената касационна жалба е неоснователна и решението на въззивния съд  като валидно, допустимо и правилно следва да бъде оставено в сила.

С оглед изхода на спора е неоснователна претенцията на касатора за присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение пред двете съдебни инстанции, а предвид липсата на заявена претенция за разноски от ответната страна, такива не следва да ѝ бъдат присъдени.

Водим от горното и на основание чл.221, ал.2 от АПК, съдът

Р      Е      Ш      И      :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 11/29.03.2021 г. постановено по анд № 20202310200176/2020 г. по описа на Районен съд-Елхово.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/не се чете

        

                                 

 

                              ЧЛЕНОВЕ:1./п/не се чете           

 

 

 

 

                                                    2./п/не се чете