Решение по дело №6194/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 206
Дата: 7 февруари 2020 г. (в сила от 9 юли 2020 г.)
Съдия: Николай Христов Ингилизов
Дело: 20195330206194
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

№ 206

гр. Пловдив,07.02.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски районен съд, ХХІV н.с., в публичното заседание на четиринадесети януари през две хиляди и двадесета година в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:  НИКОЛАЙ ИНГИЛИЗОВ

 

при участието на секретаря ВИОЛИНА ШИВАЧЕВА, като разгледа докладваното от съдията АНД № 6194/2019 г. по описа на ПРС, ХХІV н.с., за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл.53 и следващите от ЗАНН.

          Обжалвано е Наказателно постановление № 19-0273-000597 от 09.09.2019 г. на Началник РУ  към ОД на МВР Пловдив, РУ Хисар,  с което на В.К.И., ЕГН **********, са били наложени следните административни наказания :  на основание  чл.174, ал.1, т.2 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ – глоба в размер на 1000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца.  

С жалбата се прави искане за отмяна на наказателното постановление, като неправилно и незаконосъобразно. Жалбодателят, В.К.И., редовно уведомен, явява се лично в съдебно заседание, като подържа жалбата и прави същото искане, излагайки доводи за това.

Въззиваемата страна – РУ Хисаря при ОД на МВР Пловдив, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по делото.

Съдът като съобрази и прецени доказателствата по делото по отделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното:         

На 10.08.2019г. около 22:09 ч.  в село Чернозем, на                                             ул.  „6-та“ , № 11 жалбоподателят  В.И., докато  управлявал  лек автомобил  „Опел Астра“, рег.№ **в посока село Ръжево, бил спрян за проверка от ** при **, сред които и свид. П.Г.. В хода на проверката жалбоподателят бил изпробван за употреба на алкохол с техническо средство –  Дрегер Алкотест 7510 с номер ARBA - 0061. Показанията на уреда отчели концентрация на алкохол в издишания от водача въздух, над 0,5 промила, а именно 0,89 промила в издишания въздух. За констатираното против  В.И. бил съставен АУАН серия GA 26006  на 10.08.2019 г. за извършенo от него нарушениe на чл.5, ал.3, т.1, пр.1  от ЗДвП. Издаден бил и талон за медицинско изследване № 0048864/ 10.08.2019 г., препис от който бил връчен на жалбоподателя в 22.30 часа с уведомяване, че следва да се яви в посоченото в талона болнично заведение до 120 мин от връчването. Въз основа на съставения АУАН било издадено процесното наказателно постановление, в което изрично било отбелязано,че в законоустановения срок жалбоподателят не се явил да даде кръвна проба за изследване.

Горната фактическа обстановка съдът приема за установена от  приобщените по делото писмени доказателства – НП, АУАН, талон за медицинско изследване,  2 бр. оправомощителни заповеди, удостоверение за преминала проверка на процесното техническо средство, разпечатка от същото.

В качеството на свидетел по делото, бе разпитан в съдебно заседание актосъставителят Г., който потвърждава авторството на АУАН и направените в него констатации. Съдът кредитира показанията  на свидетеля като достоверни, логични, последователни и кореспондиращи с приложените по преписката писмени доказателства, както и кредитираните, събрани такива в съдебното производство.

По отношение на ангажираните от жалбоподателя свидетели – П. Д. и П. Н., съдът не кредитира показанията им, доколкото същите не служат за установяване на обективната действителност. Сочените от тях доводи, че на процесната дата жалбоподателят присъствал на приятелско събиране и  не е употребявал алкохол, не води до категоричен извод, че не е сторил това по-късно, преди извършената му проверка. Отделно от това, съдът отчита и заинтересоваността на свидетелите от изхода на делото, предвид установените в съдебно заседание приятелски отношения, поради което показанията им бяха оценени критично.

Като прецени изложената фактическа обстановка с оглед нормативните актове, регламентиращи процесните отношения и при цялостната служебна проверка на акта, на основание чл.313 и чл.314 от НПК, вр. чл.84 от ЗАНН,  настоящият състав  достигна до следните правни изводи:

Жалбата се преценява като ДОПУСТИМА, тъй като е подадена в срок от лице, което има правен интерес от това.

Разгледана по същество, жалбата се преценя като НЕОСНОВАТЕЛНА.   

При така изяснената фактическа обстановка и с оглед на приложените по делото доказателства съдът намира, че от страна на жалбоподателя е осъществено нарушение на чл.5, ал.3, т.1 по ЗДвП, като е установено  с техническо средство –  Дрегер Акотест 7510 с номер ARBA -0061, че същият е управлявал МПС след концентрация на алкохол в издишания въздух над 0,5 на хиляда, а именно 0,89 на хиляда наличие на алкохол в издишания от него въздух. И въпреки, че жалбоподателят не е бил съгласен с показателите на дрегера, не се е явил за кръвна проба в посоченото време и място. Съдът счита, че липсват основания да се приеме, че при извършване на проверката от полицейските служители са допуснати нарушения, които да са опорочили същата. Издаден е бил талон за медицинско изследване от правоимащ контролен орган. Връчен е бил препис на проверяваното лице, с отразен конкретен час и му е дадено максималното от нормативното предвиденото време - 120 минути, в които да се яви в болничното заведение за даване на кръвна проба. Пробата чрез вдишване на място е била взета от преминало последваща проверка  и в срок на валидност техническо средство, видно от удостоверение за преминала последваща проверка на Дрегер 7510 ARBA 0061, с отчетена взета процесна проба в разпечатка  от паметта на дрегера, също приложена по делото. Отделно от това в НП изрично е отбелязано, че впоследствие не е дадена кръвна проба, съгласно депозираното до съда писмо с вх. № 10607/05.12.2019 г. на УМБАЛ „Св. Георги“, също кредитирано и прието като писмено доказателство, наред с горните. Времето, необходимо за цялостна проверка на водача е въпрос на преценка от страна на контролните органи и не касае случая. В този смисъл съдебният състав счита, по преписката е приложен  и събран целият необходим  доказателствен материал, въз основа, на който е установено административното нарушение.

Ето защо съдът приема, че жалбоподателят е извършил административно нарушение по чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП, за което е ангажирана административнонаказателната му отговорност.

Що се отнася до сочените съображения и доказателства, свързани с приемане на медикаменти и настъпила умора към процесното време, както и здравословното му състояние от дата, последваща на датата на нарушението, съдът намира, че това са все обстоятелства, ирелевантни за решаване на делото и не могат да освободят наказаното лице от отговорността, която носи, затова, че е управлявал МПС, употребил алкохол над допустимото, поради което съдът не кредитира ангажираните в тази връзка от жалбоподателя писмени доказателства.  

По отношение на възражението за наложените принудителни административни мерки, то също се явява неоснователно, доколкото, същите мерки са неотносими към предмета на делото и се разглеждат по друг ред. 

Правилно жалбоподателят е бил санкциониран по реда на                                         чл. 174, ал.1, т.2 от ЗДвП, според която разпоредба се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина с концентрация на алкохол в кръвта, установена с медицинско и химическо изследване и/или с техническо средство, определящо концентрацията на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух  над 0,8 на хиляда до 1,2 на хиляда включително – за срок от 12 месеца и глоба 1000 лв, като в случая е било установено 0,89 на хиляда наличие на алкохол в издишания от него въздух посредством техническото средство.

Относно размерът на наложените наказания - глоба в размер на 1000 лв. и лишаване от право да се управлява МПС за срок от 12 месеца - съдът намира, че наказанията съответстват на закона, тъй като са определени в твърд размер и не могат да бъдат индивидуализирани от наказващия орган, както и не биха могли да подлежат на редуциране от страна на съда.

Съдебният състав счита, че в конкретния случай не са налице и основания за приложението на чл.28 от ЗАНН, тъй като от една страна не се констатира конкретното нарушение да е с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обичайните нарушения от същия вид, а  от друга страна накърнените обществени отношения са с особена важност.

С оглед изложените съображения обжалваното НП следва да бъде потвърдено изцяло като правилно и законосъобразно.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН, съдът 

 

Р   Е   Ш   И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-0273-000597 от 09.09.2019 г. на Началник РУ  към ОД на МВР Пловдив, РУ Хисар,  с което на В.К.И., ЕГН **********, са били наложени следните административни наказания :  на основание  чл.174, ал.1, т.2 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ – глоба в размер на 1000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца.   

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщението до страните за постановяването му пред Административен съд гр.Пловдив по реда на АПК.

РАЙОНЕН СЪДИЯ :

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА

В.Ш.