Определение по дело №168/2018 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 2 юли 2018 г.
Съдия: Диана Николова Костова
Дело: 20187060700168
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 8 март 2018 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

№ 217

 

.  гр. Велико Търново  2.07.2018г

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

            Административен съд Велико Търново осми състав в закрито съдебно заседание на  втори юли   две хиляди и  осемнадесета година в  състав

                                  

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ :  Диана Костова                           

 

 

            като разгледа докладваното от съдия Костова  адм.дело №168/2018г. по описа на Административен съд Велико Търново, намери следното:

 

Производството по чл. 248 о ГПК във вр. с чл.144 от АПК.

 

Образувано е по молба на адвокатг., с която се иска изменение на постановеното от съда определение от 17.05.2018г, с което подадената по делото жалба на П.А. е оставена без разглеждане,и то в частта за разноските,, като  на основание чл. 81 от ГПК във вр. с чл.144 от АПК в полза на ответник жалба се присъдят такива – заплатено адвокатско възнаграждение. От съда се иска произнасяне по въпроса за разноските в горния смисъл, като жалбоподателят бъде осъден да заплати на ответник жалба ОДПГ ЕООД разноски в размер на 200 лева за осъществена и заплатена адвокатска защита.

 

Ответник по молбата П.А., редовно уведомен не депозира становище по нея в указания от съда седемдневен срок.

 

Съдът като взе предвид становищата на страните и приложените в преписката доказателства намира за установено следното :  С определение № 255 от 6.06.2018г., постановено по настоящото дело, осми състав на Административен съд Велико Търново е оставил бе разглеждане като недопустима подадената от  П.А. *** чрез адв.Д. *** жалба против съобщение за заплащане на сумата от 16 лева по принудително задържане с техническо средство – скоба на лек автомобил марка *******на инспектор  ПНП при „Организация на движението, паркинги и гаражи“ ЕООД - град Велико Търново.

В срока  за обжалване на това определение от ответник жалба е постъпила молба за изменение на горепосоченото определение досежно разноските, като жалбоподателят следва да бъде осъден да заплати авдокатско такова в размер на 200 лева.

Като подадена в преклузивния срок по чл. 248 от ГПК във вр. с чл.144 от АПК, от страна , участник в производството, жалбата се явява процесуално допустима. Разгледана по същество, е неоснователна по следните съображения:

Макар в молбата да е посочена  нормата на чл. 81 от ГПК във вр. с чл.144 от АПК която повелява, във всеки акт, с който приключва делото в съответната инстанция  съдът се произнася по искането за разноски, вярната правна квалификация яе чл. 78, ал.4 от ГПК във вр. с чл.144 от АПК, която има следното съдържание: ответникът има право на разноски и при прекратяване на делото.  ГПК е субсидиарно приложим единствено в хипотезата ,когато няма изрична уредба на материята в нормите на АПК. Разноските в административния процес изрично са уредени в нормата на чл. 143 ал 4 от АПК, в която е предвидено, че  подателят на жалбата заплаща всички направени разноски, включително възнаграждение за един адвокат, когато съдът отхвърли оспорването или оспорващият оттегли жалбата. При наличие на тази нарочна и изчерпателна уредба и липса на възможност за разширително тълкуване на процесуалните норми от публичноправен ред не е налице основание за приложението на чл. 78, ал. 4 от ГПК. Както се посочи по- горе, в съдебните административни производства ГПК се прилага на основание чл. 144 от АПК при липса на съответна правна уредба в последния. Обратно наличието на такава изключва субсидиарното приложение на ГПК. Съгласно чл. 143, ал. 4 жалбоподателят носи отговорността за разноски при прекратяване на делото единствено при оттегляне на жалбата. Осъждането му за такива при прекратяване на производството на друго основание – липса на правен интерес по чл. 159, т. 4 от АПК е  в противоречие с приложимия процесуален закон. Без правно значение е твърдяното от страна на ответник жалба, че същият не е станал причина за завеждане на делото, доколкото съдът не действа в условията на чл. 78, ал. 2 от ГПК във вр. с чл.144 от АПК, който изисква наличието на две кумулативни предпоставки: ответникът да е признал иска и да не е станал причина за завеждане на делото. В конкретния казус нито са налице тези две предпоставки, нито както се посочи по- горе, този текст на чл. 78, ал2 от ГПК може да бъде приложен.  

Водим от горното на основание чл.248, ал. 3 от ГПК във вр. с чл.144 от АПК  осми състав на Административен съд – Велико Търново

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

         ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на адвокатг., с която се иска изменение на постановеното от съда определение от 17.05.2018г, с което подадената по делото жалба на П.А. е оставена без разглеждане,и то в частта за разноските,, като  на основание чл. 81 от ГПК във вр. с чл.144 от АПК в полза на ответник жалба се присъдят такива – заплатено адвокатско възнаграждение. От съда се иска произнасяне по въпроса за разноските в горния смисъл, като жалбоподателят бъде осъден да заплати на ответник жалба ОДПГ ЕООД разноски в размер на 200 лева за осъществена и заплатена адвокатска защита.

 

                      Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховен административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на жалбоподателя.

 

                                                          

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: