Решение по дело №3692/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 234
Дата: 10 февруари 2020 г. (в сила от 9 ноември 2020 г.)
Съдия: Мария Бончева
Дело: 20193110203692
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 август 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

                                                               №234/10.2.2020г.

                                 Година 2020                              Град Варна

 

                                                  В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                                    двадесет и девети състав

На  шести февруари                                    Година две хиляди и двадесета

В публично заседание в следния състав:                                      

                                                                                Съдия  Мария Бончева

Секретар   Калинка Димитрова

като разгледа докладваното от съдията

НАХД № 3692 по описа на съда за 2019г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

              Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на  Д.С.С., против Наказателно Постановление    СК-672/ 18.07.2019г. на Зам. Кмета на Община-Варна, с което на  Д.С.С. е наложено  административно наказание:  лоба" в размер на 1000  лева, на основание чл.239 ал.1 т.6 от ЗУТ.

             С жалбата се иска отмяна на постановлението като незаконосъобразно, като се оспорва и фактическата обстановка.

            В съдебно заседание, въззивникът редовно призован се явява, лично и поддържа жалбата си.

             Въззиваемата страна, редовно призована, представлява се от упълномощен процесуален представител. Ангажира становище по жалбата и моли жалбата да бъде отхвърлена като неоснователна, а наказателното постановление да бъде потвърдено.

             След преценка на доводите на жалбоподателката и с оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното: 

           При извършена проверка на 28.06.2019 год., около 14,00 часа, в имот с идентификатор 10135.2723.316 по КК и КР на гр. Варна - м. „Траката", м. „Ваялар", район „Приморски", гр. Варна е констатирано, че във функциите си на възложител, Д.С.С. е възложил изграждане на строеж: „Жилищна сграда", без одобрени строителни книжа и без издадено разрешение за строеж, в нарушение на разпоредбите чл. 148, ал. 1 от Закона за устройство на територията (ЗУТ). Строежът е незаконен по смисъла на чл. 225, ал. 2, т. 2 от ЗУТ. Съставен е Констативен акт №06/04.07.2019 год., който е основание за започване на административно производство по реда на чл. 225а , ал. 1 от ЗУТ, за издаване на заповед за премахване на незаконния строеж.

               Въз основа на акта за установяване на административно нарушение,       било издадено и атакуваното пред настоящата инстанция наказателно постановление, с което административно-наказващият орган е възприел изцяло фактическите констатации в акта.

            В хода на съдебното следствие като свидетел бе разпитан    свид. С. - актосъставител, чиито показания съдът кредитира като последователни, логични и непротиворечиви.

            Гореописаната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства по административно наказателната преписка и приложените към жалбата , събраните в хода на съдебното производство гласни и писмени доказателства, които са последователни, взаимно обвързани и безпротиворечиви и анализирани в съвкупност не налагат различни изводи.

           При така установената по делото фактическа обстановка и въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му,обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание ,съдът прави следните правни изводи:  

 Въззивната жалба е депозирана в законния срок и от легитимен субект, поради което е процесуално допустима. Наказателното постановление   е издадено в шестмесечния преклузивен срок по смисъла на чл.34 от ЗАНН.

          Съдът намира обаче, че в хода на производството са били допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

           Актът и постановлението са били издадени от лица, оправомощени от Кмета на Община-Варна съответно със  Заповед  на Кмета на Община Варна. Нито в акта, нито в постановлението обаче е посочена категорията на строежа, за незаконното изграждане на който на жалбоподателя е била наложена  „Глоба“. Такова отбелязване не се съдържа и в съставения констативен протокол. Доколкото обаче административно-наказателното производство започва със съставянето на акта за установяване на нарушение, то това обстоятелство следва да бъде посочено в него, както и в постановлението, което в случая не е било сторено.

           На следващо място съдът намира, че при издаване на акта и постановлението са били нарушени разпоредбите на чл.42 т.4 и чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН, тъй като не е посочена датата, на която се твърди, че е извършено нарушението, както и самото нарушение не е описано с необходимата пълнота и точност. В съставения против жалбоподателя акт въобще липсват дата на извършване на нарушението и на неговото установяване, а в постановлението е   посочено, че на 28.06.2019г. при извършена  проверка са констатирани определени обстоятелства. Не е ясно обаче, а и не е посочено на коя дата според наказващият орган е извършено, респективно довършено  нарушението. Категоричен извод за това  на коя дата е било извършено нарушението, не би могъл да се направи от нито едно писмено или гласно доказателство по делото. В хода на  административно-наказателното производство  не е било установено с категоричност нито кой, нито кога е изградил процесната постройка, като не е било установено и дали същата не представлява преустроена сграда, която се е намирала и преди в имота.    С непосочването на датата на извършване на нарушението е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила,  доколкото това  е реквизит от императивно и изчерпателно определеното от закона съдържание на постановлението и е съществен елемент при индивидуализацията на нарушението, касаещ  описанието на същото от фактическа страна, съответно липсата й води до ограничаване правото на защита на нарушителя. Липсата на дата на извършване на нарушението  лишава съда от възможност да прецени спазени ли са и  давностните срокове по смисъла на чл.34 от ЗАНН тъй като с  изтичането им, считано  от датата на извършване на нарушението,  се изключва възможността за образуване на административно-наказателно производство. Поради това съдът намира, че в хода на производството е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, което е самостоятелно основание за отмяна на постановлението. В този смисъл са   Решение по КАНД № 2946/ 2014 г. на АдмС-Варна,  Решение по КАНД № 370/2017 г. на АдмС-Варна, Решение по КАНД№ 1915/2017г. на АдмС-Варна и много други.

   На следващо място съдът установи, че в постановлението е посочен единствено правния извод на наказващият орган, че именно жалбоподателя, в качеството му на възложител, е възложил изграждането на незаконния строеж. Липсват обаче факти, които да сочат, че въззивникът притежава това качество и че именно той е извършил нарушение като е възложил изграждането на незаконния строеж. Няма спор, че жалбоподателят е собственик на имота и  съгласно чл.161, ал.1 от ЗУТ възложител е собственикът на имота, лицето, на което е учредено право на строеж в чужд имот, и лицето, което има право да строи в чужд имот по силата на закон. В случая обаче  нито в акта, нито в постановлението, са посочени конкретни факти, от които да се направи извод, че жалбоподателя притежава качеството на възложител по смисъла на чл.161 от ЗУТ. Въпреки това е била ангажирана неговата отговорност за това, че  е възложил изграждането на  незаконен строеж – без издадено разрешение за строеж и без одобрени строителни книжа, в нарушение на разпоредбите чл.148  ал.1 от ЗУТ.  Тези норми сочат, че строежи могат да се извършват само ако са разрешени съгласно  ЗУТ, а съгласно чл.225 ал.1 т.2. от ЗУТ незаконен е строежът, когато се извършва  без одобрени инвестиционни проекти и/или без разрешение за строеж.  Наказващият орган е наложил   на въззивника наказание на основание чл.232 ал.2 от ЗУТ, който предвижда санкция за   лице - участник в строителството, което извършва, разпореди или допусне извършването на незаконен строеж. Т.е. налице са три различни форми на изпълнително деяние- извършва, разпореди или допусне извършването. В акта и постановлението обаче е било прието, че жалбоподателя   е възложил изграждането на незаконен строеж, като не става ясно коя форма на изпълнителното деяние е била приета за осъществена-че е извършил, че е разпоредил или че е допуснал извършването на незаконен строеж. Поради това съдът намира, че нарушението, което е вменено във вина на жалбоподателя не е било описано с необходимата конкретика и пълнота, като не са били включени всички негови обективни и съставомерни признаци. С това безспорно е било нарушено правото на защита на нарушителя. С оглед на изложеното до тук,  съдът намира , че  атакуваното наказателно постановление е неправилно, незаконосъобразно и необосновано и  като такова следва да бъде  отменено.

            Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът                       

                                                          

Р Е Ш И:

            ОТМЕНЯ  Наказателно Постановление    СК-672/ 18.07.2019г. на Зам. Кмета на Община-Варна, с което на  Д.С.С. е наложено  административно наказание:  лоба" в размер на 1000  лева, на основание чл.239 ал.1 т.6 от ЗУТ.

            Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен Съд-Варна по реда на АПК.

            След влизане в сила на съдебното решение, административно-наказателната преписка  да се върне на наказващия орган по компетентност.

                                                                                 

 

 

                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: