Решение по дело №888/2011 на Районен съд - Свиленград

Номер на акта: 39
Дата: 17 януари 2012 г. (в сила от 1 февруари 2012 г.)
Съдия: Кремена Тодорова Стамболиева Байнова
Дело: 20115620200888
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 октомври 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                            

                                        

 

град Свиленград, 17.01.2012 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СВИЛЕНГРАДСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, наказателна колегия, ІІІ състав, в открито съдебно заседание на седемнадесети януари две хиляди и дванадесета година, в състав:

                                           

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:  КРЕМЕНА СТАМБОЛИЕВА

 

при секретаря А.Д.,

като разгледа докладваното от Председателя АНД №888 по описа на Съда за 2011 година,

 

                                            Р  Е  Ш  И  :

 

  ПРИЗНАВА обвиняемия Б.М.Х., роден на роден на *** ***, българин, български гражданин, живущ ***6, с основно образование, женен, ЕГН **********, неосъждан, ЗА ВИНОВЕН в това, че на 31.01.2008 година в село Капитан Андреево, област Хасково в частен дом на улица ”Одрин” №1, държал на склад акцизни стоки – цигари без бандерол, когато такъв се изисква по закон, съгласно чл.25, ал.1 от Закона за тютюна и тютюневите изделия тютюневите изделия от местно производство и от внос се продават на вътрешния пазар с поставен върху потребителската опаковка бандерол по начин, който да гарантира, че употребата на стоката е невъзможна без неговото унищожаване чрез разкьсване” и съгласно чл.2, т.2 от Закона за акцизите и данъчните складове на облагане с акциз подлежат тютюневите изделия, алкохола и алкохолните напитки”, а именно; 3740 броя кутии цигари марка „MARBLE”, 400 броя кутии марка „RONSON” и 100 броя кутии цигари марка „BOND”, общо 4240 броя кутии цигари, на обща стойност 11 552 лв., като случая е немаловажен - престъпление по чл.234, ал.1 от НК, поради което и на основание чл.234, ал.1, вр.чл.2, ал.2 от НК и чл.78а от НК го ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му налага АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ „ГЛОБА” в размер на 1000 лв. /хиляда лева/.

          На основание чл.189, ал.3 от НПК, ОСЪЖДА Б.М.Х., роден на роден на *** ***, българин, български гражданин, живущ ***6, с основно образование, женен, ЕГН **********, неосъждан, да заплати направените по делото разноски в общ размер на 55 лв. /петдесет и пет лева/, представляващи възнаграждения за вещо лице.

         На основание чл.234, ал.3 от НК, ОТНЕМА в полза на Държавата предмета на престъплението, а именно: 3740 броя кутии цигари марка „MARBLE”, 400 броя кутии марка „RONSON” и 100 броя кутии цигари марка „BOND”.

Решението подлежи на обжалване и протестиране в 15 - дневен срок пред Окръжен съд - Хасково, считано от обявяването му.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                       М О Т И В И

към Решение №......... от 17.01.2012 година

по АНД №888/2011 година на Районен съд – Свиленград

 

град Свиленград, 18.01.2012 година

 

          Досъдебното производство /ДП/ е внесено в Съда от Антон Стоянов – Районен прокурор при Районна прокуратура – Свиленград с Постановление за внасяне на делото в Съда с предложение за прилагане на чл.78а от НК - освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание на

Б.М.Х., роден на роден на *** ***, българин, български гражданин, живущ ***6, със съдебен адрес:***, чрез адвокат К.Т., с основно образование, женен, ЕГН **********, неосъждан, за това, че на 31.01.2008 година в село Капитан Андреево, област Хасково в частен дом на улица ”Одрин” №1, държал на склад акцизни стоки – цигари без бандерол, когато такъв се изисква по закон, съгласно чл.25, ал.1 от Закона за тютюна и тютюневите изделия /ЗТТИ/ „тютюневите изделия от местно производство и от внос се продават на вътрешния пазар с поставен върху потребителската опаковка бандерол по начин, който да гарантира, че употребата на стоката е невъзможна без неговото унищожаване чрез разкьсване” и съгласно чл.2, т.2 от Закона за акцизите и данъчните складове /ЗАДС/ „на облагане с акциз подлежат тютюневите изделия, алкохола и алкохолните напитки”, а именно; 3740 броя кутии цигари марка „MARBLE”, 400 броя кутии марка „RONSON” и 100 броя кутии цигари марка „BOND”, общо 4240 броя кутии цигари, на обща стойност 11 552 лв., като случая е немаловажен - престъпление по чл.234, ал.1 от НК.

              В съдебните заседания, Районният прокурор Антон Стоянов заявява, че поддържа Предложението.

             В съдебните заседания, се явяват обвиняемият Б.М.Х. и упълномощения му защитник –  адвокат К.Т.. Адвокат Т. излага доводи за несъставомерност, недоказаност на обвинението относно предмета на деянието и авторството.

        Съдът, след като прецени  поотделно и в тяхната съвкупност събраните по делото писмени и гласни доказателства, установи следното:

    Видно от приложената Справка за съдимост с рег.№5065 от дата 26.10.2011 година на Районен съд – Пловдив, обвиняемият Х. не е осъждан.

            От приложената към ДП Характеристика е видно, че Б.М.Х. няма криминална регистрация, не се издирва от органите на МВР, не е склонен към извършване на противообществени прояви и не контактува с криминалнопроявени лица.

           Видно от Декларация за семейно и материално положение и имотно състояние, обвиняемият Б.Х. няма доходи, не притежава недвижими имоти и МПС-та.

          Обвиняемият Б.М.Х. в периода 2006 година – 2008 година се занимавал с търговия на акцизни стоки без бандерол /цигари/, които купувал от безмитните магазини на българо - турската граница в района на ГКПП „Капитан Андреево” и ги внасял в Република България за продажба.

          Обвиняемият Б.М.Х. ***, но тъй като пътувал ежедневно до Република Турция си бил наел квартира в село Капитан Андреево, област Хасково, в къща на улица ”Одрин” №1, в която живеел и складирал пренесените цигари без акцизен бандерол. Обвиняемият ползвал двете стаи, в дясно от коридора на първия етаж на къщата. Към онзи момент жилището било собственост на непълнолетната Гизем Гюнай Йсзкан съгласно НА №115, том ІХ, рег.№8989, нот.дело №925/2005 година.

          На 31.01.2008 година след получен анонимен сигнал на телефон 166 за складирани цигари в частен дом на улица „Одрин” №1 в село Капитан Андреево, област Хасково, ОД при РУ”П” – Свиленград изпратил свидетелката Я.Н. – Колева на проверка.

           Около 18.00 часа на същата дата служителите на РУ”П” - Свиленград, в изпълнение на служебните си задължения свидетелите И.Д.К., А.И.К. и Я.Г.Н. - Колева, отишли в къщата, обитавана от обвиняемия в село Капитан Андреево, област Хасково, за да извършат проверка за наличието на акцизни стоки без бандерол. На първия етаж в къщата, в първата стая в дясно от коридора заварили обвиняемия Х., който бил легнал на едно от леглата и гледал телевизия. По пода около леглата в стаята видели много черни, полиетиленови чанти пълни със стекове цигари без акцизен бандерол. С просто око се виждало, че в чантите има цигари.

            Разследващият полицай при РУ”П” - Свиленград – Илия Бабаджанов е извършил оглед на помещенията в къщата на ул.”Одрин” №1 в село Капитан Андреево, при който е било установено, че в стаята, в която служителите на полицията са заварили обвиняемия Х. се държат на склад 3740 броя кутии цигари марка „MARBLE” и 400 броя кутии марка „RONSON”, всички без поставен акцизен бандерол. Във втората стая в дясно на коридора на същия етаж, също ползвана от Х., скрити в кресло били намерени 100 броя кутии цигари марка „BOND” също без акцизен бандерол. За огледа е изготвен съответния Протокол от същата дата.

          Обвиняемият Б.Х. предал с Протокол за доброволно предаване от 31.01.2008 година всички намерени цигари на разследващия полицай Бабаджанов.

           В другите помещения в сградата и извън нея не са били намерени цигари без акцизен бандерол.

           Не са били установени други лица, които да обитават къщата към момента на проверката.

           Според Заключенията на вещото лице О.Б. по назначените Оценъчни експертиза, общата стойност на цигарите от описаните марки - предмет на престъплението е 11 552 лв.

           При така изяснената фактическа обстановка Съдът достигна до единствено възможния и несъмнен извод, че с действията си обвиняемия Б.М.Х. е осъществил със­тава на престъплението по чл.234, ал.1 от НК. В тази връзка следва да се отбележи, че е неоснователно твърдението на адвокат Т., че деянието е несъставомерно и недоказано.

Обвиняемият Б.М.Х. е роден на роден на *** ***, ЕГН **********. Българин е от български произход. Живее в град Пловдив, ул.”Грамос” №26. С основно образование е. Женен е. Неосъждан е.

От обективна страна - Б.М.Х. *** в частен дом на улица „Одрин” №1, държал на склад акцизни стоки – цигари без бандерол, когато такъв се изисква по закон, съгласно чл.25, ал.1 от ЗТТИ тютюневите изделия от местно производство и от внос се продават на вътрешния пазар с поставен върху потребителската опаковка бандерол по начин, който да гарантира, че употребата на стоката е невъзможна без неговото унищожаване чрез разкьсване” и съгласно чл.2, т.2 от ЗАДС на облагане с акциз подлежат тютюневите изделия, алкохола и алкохолните напитки”, а именно; 3740 броя кутии цигари марка „MARBLE”, 400 броя кутии марка „RONSON” и 100 броя кутии цигари марка „BOND”, общо 4240 броя кутии цигари, на обща стойност 11 552 лв., като случая е немаловажен.

          От обективна страна състава на престъплението по чл.234, ал.1 от НК /преди изменението със ЗИД ДВ бр.26/2010 година/, изисква държането на склад  на акцизни стоки без съответен бандерол съгласно ЗАДС. В случая обвиняемият е придобил акцизни стоки – цигари, които е държал на склад в къщата, която е обитавал, с което обвиняемият е осъществил състава на престъплението, за което му е повдигнато обвинение от обективна страна.

От субективна страна деянието, извършено от обвиняемия е при условията на пряк умисъл по смисъла на чл.11, ал.2, хипотеза първа от НК - обвиняемит е разбирал свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си. Съзнавал е общественоопасния  характер на деянието, предвиждал е настъпването на общественоопасните последици и е целял тяхното настъпване. Знаел е, че цигарите, които  държи на склад в къщата, която обитава са без акцизен бандерол и това е нарушение на закона, но въпреки това  ги е съхранявал. Ноторно известно е, че цигарите са акцизни стоки, като в настоящия случай същите са били без бандерол, когато такъв се изисква по закон – ЗАДС.

В настоящия случай са налице обстоятелствата, даващи основание за прилагане на разпоредбата на чл.78а от НК за освобождаване на обвиняемия Б.М.Х. от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, тъй като за извършеното умишлено престъпление към дата 31.01.2008 година се предвиждаше наказание „Лишаване от свобода” до 3 години; обвиняемият Х. не е осъждан за престъпление от общ характер; не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на раздел IV, глава VIII от НК и от деянието няма нанесени имуществени вреди.

Деянието не е маловажен случай по смисъла на чл.93, т.9 от Допълнителната разпоредба на НК, тъй като стойност на предмета на престъплението е висока, касае се за цигари от различни марки и този вид деяния е насочено срещу финансовата система на страната. Освен това следва да се вземат предвид не само обстоятелствата относно обществената опасност на дееца, но и обстоятелствата относно обществената опасност на деянието - обвиняемият е осъществил деяние с висока степен на обществена опасност, придобило както към 2008 година, така и към настоящия момент широко разпространение в обществото ни, което обуславя случая като  немаловажен.

           При определяне размера на наложеното административно наказание „Глоба”, Съдът взе предвид като смекчаващи вината обстоятелства чистото му съдебно минало и добрите характеристични данни. Като отегчаващи вината обстоятелства се отчетоха налаганите множество административни наказания от служители на Агенция „Митници” за извършени админстративни нарушения по ЗМ.

             При определяне размера на административното наказание „Глоба” Съдът взе предвид и финансовото състояние на обвиняемия, което е тежко видно от приложената в кориците на ДП Декларация за семейно и материално положение и имотно състояние; както и факта, че наказание в по – голям размер не би изиграло своята възпитателна и предупредителна роля, тъй като от момента на деянието до сега е изтекъл доста дълъг период от време /повече от 4 години/ и както и въздействието, което оказва върху обвиняемия обстоятелството, че срещу него се е води наказателно производство толкова дълго време.

             Предвид обстоятелството, че деянието е извършено на 31.01.2008 година следва да се приложи разпоредбата на чл.2, ал.2 от НК за прилагане на – благоприятния закон, който е несъмнено действащата редакция на чл.78а  към датата на деянието, когато размера на наказанието „Глоба” е бил от 500 лв. до 5000 лв.

            С оглед на гореизложеното, Съдът постанови Решението си, с което призна обвиняемия за виновен, освободи го от наказателна отговорност и му наложи справедливо административно наказание при условията на чл.78а от НК за престъплението по чл.234, ал.1 от НК в размер малко над минималния.

            Съдът не дава вяра на обясненията на обвиняемия, че част от цигарите не са на него, а на други лица, които са ги отчитали на лице, което е живеело в същата къща, тъй като не се подкрепят от никакви доказателства по делото. Неоснователно е твърдението, че цигарите в предната стая били на други лица, тъй като поименното посочени от обвиняемия лица – свидетелите Г.О.Х. и Х.О.Х. са категорични, че цигарите не са техни и че дори не познават обвиняемия Б.Х.. Твърдението на обвиняемия, че другото лице, което е обитавало къщата, когато чуло че идват полицаи избягал през прозореца, не се подкрепя от никакви доказателства – напротив свидетелите – полицейски служители са категорични, че никой не е скачал през прозореца и не имало никой освен обвиняемия в къщата. По отношение на твърдението му относно лице на име „Банката” - токова не е било открито след множество оперативно издирвателни мероприятия. Неоснователни са твърденията на обвиняемия, че не е знаел за цигарите в предната стая, тъй като според свидетелските показания, цигарите са били видими и с просто око.   

          Съдът дава вяра на показанията на полицейските служители – свидетелите И.Д.К., А.И.К. и Я.Г.Н. – Колева и на свидетелите Г.О.Х. и Д.А.М., тъй като са вътрешно непротиворечиви, логични и подкрепящи се от другите събрани по делото доказателства.

            Относно веществените доказателства:

          Предметът на престъплението, а именно: 3740 броя кутии цигари марка „MARBLE”, 400 броя кутии марка „RONSON” и 100 броя кутии цигари марка „BOND”, на основание чл.234, ал.3 от НК следва са се отнемат в полза на Държавата.

           Относно разноските:

           По делото се констатираха разноски в общ размер на 55 лв. – възнаграждения вещото лице О.Б..

            Мотивиран от гореизложеното Съдът постанови Решението си.

                       

 

                      

                       РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

 

                                                                   / Кремена Стамболиева /

 

                                                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

 

 

                                       М О Т И В И

към Решение №......... от 17.01.2012 година

по АНД №888/2011 година на Районен съд – Свиленград

 

град Свиленград, 18.01.2012 година

 

          Досъдебното производство /ДП/ е внесено в Съда от Антон Стоянов – Районен прокурор при Районна прокуратура – Свиленград с Постановление за внасяне на делото в Съда с предложение за прилагане на чл.78а от НК - освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание на

Б.М.Х., роден на роден на *** ***, българин, български гражданин, живущ ***6, със съдебен адрес: град Свиленград, ул.”Георги Бенковски” №15, област Хасково, чрез адвокат К.Т., с основно образование, женен, ЕГН **********, неосъждан, за това, че на 31.01.2008 година в село Капитан Андреево, област Хасково в частен дом на улица ”Одрин” №1, държал на склад акцизни стоки – цигари без бандерол, когато такъв се изисква по закон, съгласно чл.25, ал.1 от Закона за тютюна и тютюневите изделия /ЗТТИ/ „тютюневите изделия от местно производство и от внос се продават на вътрешния пазар с поставен върху потребителската опаковка бандерол по начин, който да гарантира, че употребата на стоката е невъзможна без неговото унищожаване чрез разкьсване” и съгласно чл.2, т.2 от Закона за акцизите и данъчните складове /ЗАДС/ „на облагане с акциз подлежат тютюневите изделия, алкохола и алкохолните напитки”, а именно; 3740 броя кутии цигари марка „MARBLE”, 400 броя кутии марка „RONSON” и 100 броя кутии цигари марка „BOND”, общо 4240 броя кутии цигари, на обща стойност 11 552 лв., като случая е немаловажен - престъпление по чл.234, ал.1 от НК.

              В съдебните заседания, Районният прокурор Антон Стоянов заявява, че поддържа Предложението.

             В съдебните заседания, се явяват обвиняемият Б.М.Х. и упълномощения му защитник –  адвокат К.Т.. Адвокат Т. излага доводи за несъставомерност, недоказаност на обвинението относно предмета на деянието и авторството.

        Съдът, след като прецени  поотделно и в тяхната съвкупност събраните по делото писмени и гласни доказателства, установи следното:

    Видно от приложената Справка за съдимост с рег.№5065 от дата 26.10.2011 година на Районен съд – Пловдив, обвиняемият Х. не е осъждан.

            От приложената към ДП Характеристика е видно, че Б.М.Х. няма криминална регистрация, не се издирва от органите на МВР, не е склонен към извършване на противообществени прояви и не контактува с криминалнопроявени лица.

           Видно от Декларация за семейно и материално положение и имотно състояние, обвиняемият Б.Х. няма доходи, не притежава недвижими имоти и МПС-та.

          Обвиняемият Б.М.Х. в периода 2006 година – 2008 година се занимавал с търговия на акцизни стоки без бандерол /цигари/, които купувал от безмитните магазини на българо - турската граница в района на ГКПП „Капитан Андреево” и ги внасял в Република България за продажба.

          Обвиняемият Б.М.Х. ***, но тъй като пътувал ежедневно до Република Турция си бил наел квартира в село Капитан Андреево, област Хасково, в къща на улица ”Одрин” №1, в която живеел и складирал пренесените цигари без акцизен бандерол. Обвиняемият ползвал двете стаи, в дясно от коридора на първия етаж на къщата. Към онзи момент жилището било собственост на непълнолетната Гизем Гюнай Йсзкан съгласно НА №115, том ІХ, рег.№8989, нот.дело №925/2005 година.

          На 31.01.2008 година след получен анонимен сигнал на телефон 166 за складирани цигари в частен дом на улица „Одрин” №1 в село Капитан Андреево, област Хасково, ОД при РУ”П” – Свиленград изпратил свидетелката Я.Н. – Колева на проверка.

           Около 18.00 часа на същата дата служителите на РУ”П” - Свиленград, в изпълнение на служебните си задължения свидетелите И.Д.К., А.И.К. и Я.Г.Н. - Колева, отишли в къщата, обитавана от обвиняемия в село Капитан Андреево, област Хасково, за да извършат проверка за наличието на акцизни стоки без бандерол. На първия етаж в къщата, в първата стая в дясно от коридора заварили обвиняемия Х., който бил легнал на едно от леглата и гледал телевизия. По пода около леглата в стаята видели много черни, полиетиленови чанти пълни със стекове цигари без акцизен бандерол. С просто око се виждало, че в чантите има цигари.

            Разследващият полицай при РУ”П” - Свиленград – Илия Бабаджанов е извършил оглед на помещенията в къщата на ул.”Одрин” №1 в село Капитан Андреево, при който е било установено, че в стаята, в която служителите на полицията са заварили обвиняемия Х. се държат на склад 3740 броя кутии цигари марка „MARBLE” и 400 броя кутии марка „RONSON”, всички без поставен акцизен бандерол. Във втората стая в дясно на коридора на същия етаж, също ползвана от Х., скрити в кресло били намерени 100 броя кутии цигари марка „BOND” също без акцизен бандерол. За огледа е изготвен съответния Протокол от същата дата.

          Обвиняемият Б.Х. предал с Протокол за доброволно предаване от 31.01.2008 година всички намерени цигари на разследващия полицай Бабаджанов.

           В другите помещения в сградата и извън нея не са били намерени цигари без акцизен бандерол.

           Не са били установени други лица, които да обитават къщата към момента на проверката.

           Според Заключенията на вещото лице О.Б. по назначените Оценъчни експертиза, общата стойност на цигарите от описаните марки - предмет на престъплението е 11 552 лв.

           При така изяснената фактическа обстановка Съдът достигна до единствено възможния и несъмнен извод, че с действията си обвиняемия Б.М.Х. е осъществил със­тава на престъплението по чл.234, ал.1 от НК. В тази връзка следва да се отбележи, че е неоснователно твърдението на адвокат Т., че деянието е несъставомерно и недоказано.

Обвиняемият Б.М.Х. е роден на роден на *** ***, ЕГН **********. Българин е от български произход. Живее в град Пловдив, ул.”Грамос” №26. С основно образование е. Женен е. Неосъждан е.

От обективна страна - Б.М.Х. *** в частен дом на улица „Одрин” №1, държал на склад акцизни стоки – цигари без бандерол, когато такъв се изисква по закон, съгласно чл.25, ал.1 от ЗТТИ тютюневите изделия от местно производство и от внос се продават на вътрешния пазар с поставен върху потребителската опаковка бандерол по начин, който да гарантира, че употребата на стоката е невъзможна без неговото унищожаване чрез разкьсване” и съгласно чл.2, т.2 от ЗАДС на облагане с акциз подлежат тютюневите изделия, алкохола и алкохолните напитки”, а именно; 3740 броя кутии цигари марка „MARBLE”, 400 броя кутии марка „RONSON” и 100 броя кутии цигари марка „BOND”, общо 4240 броя кутии цигари, на обща стойност 11 552 лв., като случая е немаловажен.

          От обективна страна състава на престъплението по чл.234, ал.1 от НК /преди изменението със ЗИД ДВ бр.26/2010 година/, изисква държането на склад  на акцизни стоки без съответен бандерол съгласно ЗАДС. В случая обвиняемият е придобил акцизни стоки – цигари, които е държал на склад в къщата, която е обитавал, с което обвиняемият е осъществил състава на престъплението, за което му е повдигнато обвинение от обективна страна.

От субективна страна деянието, извършено от обвиняемия е при условията на пряк умисъл по смисъла на чл.11, ал.2, хипотеза първа от НК - обвиняемит е разбирал свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си. Съзнавал е общественоопасния  характер на деянието, предвиждал е настъпването на общественоопасните последици и е целял тяхното настъпване. Знаел е, че цигарите, които  държи на склад в къщата, която обитава са без акцизен бандерол и това е нарушение на закона, но въпреки това  ги е съхранявал. Ноторно известно е, че цигарите са акцизни стоки, като в настоящия случай същите са били без бандерол, когато такъв се изисква по закон – ЗАДС.

В настоящия случай са налице обстоятелствата, даващи основание за прилагане на разпоредбата на чл.78а от НК за освобождаване на обвиняемия Б.М.Х. от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, тъй като за извършеното умишлено престъпление към дата 31.01.2008 година се предвиждаше наказание „Лишаване от свобода” до 3 години; обвиняемият Х. не е осъждан за престъпление от общ характер; не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на раздел IV, глава VIII от НК и от деянието няма нанесени имуществени вреди.

Деянието не е маловажен случай по смисъла на чл.93, т.9 от Допълнителната разпоредба на НК, тъй като стойност на предмета на престъплението е висока, касае се за цигари от различни марки и този вид деяния е насочено срещу финансовата система на страната. Освен това следва да се вземат предвид не само обстоятелствата относно обществената опасност на дееца, но и обстоятелствата относно обществената опасност на деянието - обвиняемият е осъществил деяние с висока степен на обществена опасност, придобило както към 2008 година, така и към настоящия момент широко разпространение в обществото ни, което обуславя случая като  немаловажен.

           При определяне размера на наложеното административно наказание „Глоба”, Съдът взе предвид като смекчаващи вината обстоятелства чистото му съдебно минало и добрите характеристични данни. Като отегчаващи вината обстоятелства се отчетоха налаганите множество административни наказания от служители на Агенция „Митници” за извършени админстративни нарушения по ЗМ.

             При определяне размера на административното наказание „Глоба” Съдът взе предвид и финансовото състояние на обвиняемия, което е тежко видно от приложената в кориците на ДП Декларация за семейно и материално положение и имотно състояние; както и факта, че наказание в по – голям размер не би изиграло своята възпитателна и предупредителна роля, тъй като от момента на деянието до сега е изтекъл доста дълъг период от време /повече от 4 години/ и както и въздействието, което оказва върху обвиняемия обстоятелството, че срещу него се е води наказателно производство толкова дълго време.

             Предвид обстоятелството, че деянието е извършено на 31.01.2008 година следва да се приложи разпоредбата на чл.2, ал.2 от НК за прилагане на – благоприятния закон, който е несъмнено действащата редакция на чл.78а  към датата на деянието, когато размера на наказанието „Глоба” е бил от 500 лв. до 5000 лв.

            С оглед на гореизложеното, Съдът постанови Решението си, с което призна обвиняемия за виновен, освободи го от наказателна отговорност и му наложи справедливо административно наказание при условията на чл.78а от НК за престъплението по чл.234, ал.1 от НК в размер малко над минималния.

            Съдът не дава вяра на обясненията на обвиняемия, че част от цигарите не са на него, а на други лица, които са ги отчитали на лице, което е живеело в същата къща, тъй като не се подкрепят от никакви доказателства по делото. Неоснователно е твърдението, че цигарите в предната стая били на други лица, тъй като поименното посочени от обвиняемия лица – свидетелите Г.О.Х. и Х.О.Х. са категорични, че цигарите не са техни и че дори не познават обвиняемия Б.Х.. Твърдението на обвиняемия, че другото лице, което е обитавало къщата, когато чуло че идват полицаи избягал през прозореца, не се подкрепя от никакви доказателства – напротив свидетелите – полицейски служители са категорични, че никой не е скачал през прозореца и не имало никой освен обвиняемия в къщата. По отношение на твърдението му относно лице на име „Банката” - токова не е било открито след множество оперативно издирвателни мероприятия. Неоснователни са твърденията на обвиняемия, че не е знаел за цигарите в предната стая, тъй като според свидетелските показания, цигарите са били видими и с просто око.   

          Съдът дава вяра на показанията на полицейските служители – свидетелите И.Д.К., А.И.К. и Я.Г.Н. – Колева и на свидетелите Г.О.Х. и Д.А.М., тъй като са вътрешно непротиворечиви, логични и подкрепящи се от другите събрани по делото доказателства.

            Относно веществените доказателства:

          Предметът на престъплението, а именно: 3740 броя кутии цигари марка „MARBLE”, 400 броя кутии марка „RONSON” и 100 броя кутии цигари марка „BOND”, на основание чл.234, ал.3 от НК следва са се отнемат в полза на Държавата.

           Относно разноските:

           По делото се констатираха разноски в общ размер на 55 лв. – възнаграждения вещото лице О.Б..

            Мотивиран от гореизложеното Съдът постанови Решението си.

                       

 

                      

                       РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

 

                                                                   / Кремена Стамболиева /