Определение по дело №494/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 567
Дата: 26 ноември 2019 г. (в сила от 11 декември 2019 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20191400200494
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 13 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

26.11.2019г.

 

Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на двадесет и шести ноември две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                            Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

 

с участието на секретаря МИГЛЕНА КОСТАДИНОВА

и прокурора НИКОЛАЙ ЛАЛОВ, 

като разгледа докладваното от АГН. СТАВАРОВА

ЧНД N 494 по описа за  2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от С.Ж.Б., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде условно-предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно-предсрочно освобождаване.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения С.Б..

В съдебно заседание осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца инспектор "РД" С.М., със Заповед № 165/23.05.2019 год., изразява становище за основателност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да  се уважи молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

  Лицето С.Ж.Б. е осъден с присъда № 9/16.05.2019 г. по НОХД № 107/2019 г. по описа на PC - Козлодуй на 8 месеца лишаване от свобода за престъпление
по чл. 195, ал. 1, т. 7, вр. чл. 28, ал. 1, вр. чл. 20, ал. 2, вр. чл. 194, ал. 1, вр. чл. 58а, ал. 1 НК.

     Начало на наказанието - 10.06.2019 г. Фактически изтърпял – 5/пет/ месеца и 16/шестнадесет/  дни. От работа -25/двадесет и пет/ дни.  Всичко изтърпял -6/шест/  месеца и 11/единадесет/  дни. Остава за изтърпяване – 1/един/ месец и 19/деветнадесет/ дни.

     Доказателствата сочат, че осъденият С.Б. е изтърпял повече от 1/2 от  наложеното му наказание, съгласно изискванията на чл. 70, ал. 1, т. 1 НК. От представените доказателства от администрацията на затвора е отчетено,че първоначалната оценка на риска от рецидив е със средни стойности - 78 точки.

     Посочени са дефицитни показатели, където има нужда от корекция по време на изтърпяване на наказанието:

     - криминално минало - осъждан като малолетен;

     - отношение към правонарушението - липсва самокритичност. Отчитат се трайно формирани нагласи в подкрепа на криминалното поведение и несъобразяване с установените норми и правила;

     - начин на живот  и обкръжение - повечето му контакти са с крими лица;

     - умения за мислене - не разпознава проблемите си и не е в състояние да ги решава по адекватен начин.

     Рискът от сериозни вреди за обществото след освобождаване от затвора според данните в доклада е среден. Невъзможността да прецени последиците от своите действия са основен дефицит в неговото поведение. Рискът от вреди по време на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода е нисък по отношение на служителите, както и за околните лишени от свобода. Рискът от самонаранявания е нисък към момента. Не декларира дискриминационни нагласи спрямо различните лишени от свобода. Риск от извършване на бягство е също нисък на този етап.

     В първоначалния план на присъдата са включени част от дефицитите, по които има остра нужда от корекция, като умения за мислене, образование и обучение, нагласи и начин на живот.

     За наблюдавания период от изтърпяване на присъдата на лишения от свобода и при направената нова оценка рискът от рецидив остава непроменен със 78 точки. Рискът от сериозни вреди също остава среден за обществото. По време на изтърпяване на присъдата рискът от вреди е нисък спрямо околните лишени от свобода, нисък и за служители. Последвалият период на поведение на лишения от свобода и приложените мерки за корекция са дали частични положителни резултати за ефикасна промяна на мисленето и действията на осъдения в контролирана среда.Дефицити се отчитат същите зони,без промяна:

     - криминално минало - осъждан като малолетен;

     - нагласи - отчита се, че лишеният от свобода Б. вече е започнал да осъзнава отговорността за деянията си и показва частична мотивация за промяна;

     - начина на живот и обкръжение - изразява склонност да промени начина на живот;

     - умения за мислене - разпознава проблемите си и търси адекватно решение за тях.

Проследено е  цялостното му поведение, както и желанието му за промяна. Спазва реда и дисциплината. Не е награждаван. Няма наложени дисциплинарни наказания.

     От дата 04.09.2019 г. е отбелязано,че е записан за ученик, като е посещавал редовно учебни занятия. Демонстрира желание и се старае да се представи пред администрацията в добра светлина. Полага старание да участва в общопенитенциарни мероприятия и спортни дейности. От 01.10.2019 г. е включен в курс по "Християнски ценности", които  посещава три пъти седмично.

     Изпълнението на плана на присъдата се осъществява с регулярни консултативни срещи, при които се работи индивидуално с лишения от свобода. Отношението на лишения от свобода Б. към плана на присъдата е положително, като се отчита факта, че е започнал да проявява активност в неговото реализиране. В тази връзка успешно е завършил корекционна програма "Живот на свобода", проведена за периода от 14.10.2019 г. до 25.10.2019 г., чиято основна цел е подкрепа на нагласите и инструменталната готовност на правонарушителя за повторно включване в институционални, социални и междуличностни отношения.

     В доклада е отчетено, че лишеният от свобода Б. започва да осъзнава какви дефицити има и изразява желание да ги промени. Наличието на семейство и собствен дом повишава шансовете на лишения от свобода Б. за успешно вписване в обществото.

     На основание данните в доклада и след задълбочен анализ на затворническото досие на лишения от свобода Б.,съдът счита,че доколкото е изтърпял повече от ½ от наложеното му и търпяно в момента наказание лишаване от свобода,то е налице формалната предпоставка на закона,свързана с периода на фактическо изтърпяване на част от наложеното наказание.Но счита,че не е изпълнена другата законоустановена и необходима предпоставка за да се уважи молбата за УПО.Не са налице убедителни доказателства за реалното поправяне и превъзпитание на осъдения Б.,поради което индивидуалната работа с него трябва да продължи в посока повишаване степента на отговорност в поведението му и формиране на гъвкав модел на мислене,водещ до намаляване вероятността от извършване на други престъпления.Не е настъпила личностнова промяна,свързана с готовност за живот в условията на свобода.За периода,през който с него се работи индивидуално с корекционна цел,не е дал доктазателства,че е понижена обществената му опасност,както и опасността от извършване на нови правонарушения,в каквато насока за отчетените показатели,без понижаване  в цифрово отношение.Запазва всички дефицитни зони.В тази връзка следва да се отбележи,че макар оценката и становището на затворническата администрация да са положителни за осъдения,в тях не се съдържат категорични данни за неговото реално поправяне в необходимия обем.Отбелязано е, че се наблюдават тенденции за осъзнаване на дефицитните зони и е започнал да проявява активност в изпълнение на прана към присъдата.Отчетени са наблюдаваните положителни промени и  тенденции в поведенческото му развитие,вследствие на провежданата корекционна работа.Същевременно обаче обективните оценки на служителите от затвора на практика сочат на преценка, че работата по поправянето на осъдения не е завършила и трябва да продължи за изграждане на устойчива и трайна мотивация за коренна промяна на досегашния начин на живот и пълно осъзнаване на нанесените вреди,вследствие на извършеното от него.

Пред вид гореизложеното,то за постигане на поправителния ефект и за преодоляване на дефицитите изцяло,за постигане на крайната цел в плана на присъдата,следва още да се работи задълбочено,за да се приеме ,че е напълно осъзната личност,насочена към спазване на обществените норми,за да избегне бъдещи правонарушения.Това,че е констатирана  начална фаза на осъзнаване на извършеното от него и спазва правилата за добро поведение в пределите на местата за изтърпяване на наказанието ,не означава автоматично да бъде освободен.Необходимо е представяне на достатъчно убедителни доказателства за напълно и необратимо въздействие на наказанието спрямо личността на извършителя на престъплението с действителни трайни прояви.

    

     Това е в основата за постановяване на отказ за условно предсрочно освобождаване.

 

     На основание горното и във връзка с чл. 441 НПК, вр. чл. 70, ал.1 НК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

  ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения С.Ж.Б. - роден на *** ***, жител и живущ ***, българин, български гражданин, с начално образование, женен, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, с ЕГН **********, да бъде условно-предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода, наложено му с присъда № 9/16.05.2019 г. по НОХД № 107/2019 г. по описа на PC - Козлодуй - 8 месеца лишаване от свобода за престъпление по чл. 195, ал. 1, т. 7, вр. чл. 28, ал. 1, вр. чл. 20, ал. 2, вр. чл. 194, ал. 1, вр. чл. 58а, ал. 1 НК, с остатък в размер на 1/един/  месец и 19/деветнадесет/ дни.

 

     ОПРЕДЕЛЯ 6-месечен срок, от влизане на определението в сила, в който лишеният от свобода С.Ж.Б. не може да подаде нова молба за УПО.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора –Враца.

 

                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: