Решение по дело №248/2020 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 283
Дата: 22 декември 2020 г. (в сила от 22 декември 2020 г.)
Съдия: Ася Тодорова Стоименова
Дело: 20207110700248
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

                                  Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

                                              283 от 22.12.2020 г., гр. Кюстендил

 

          В   И М Е Т О   НА   Н А Р О Д А

 

 

Административен съд – Кюстендил, в открито съдебно заседание на втори декември две хиляди и двадесета година, в състав:

  

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА СТОЙЧЕВА

                                                                      ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

                                                                                             АСЯ СТОИМЕНОВА

 

при секретар И. С. и с участието на прокурор Марияна Сиракова, като разгледа докладваното от съдия Ася Стоименова касационно административнонаказателно дело № 248 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

             Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Делото е образувано по касационна жалба от „И.-Н” ЕООД, с ЕИК ****, чрез адвокат К.Н., срещу Решение № 253/30.07.2020 г., постановено по административнонаказателно дело (АНД) № 242/2020 г. по описа на Районен съд – Дупница, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № К-0052934/11.09.2019 г., издадено от директора на Регионална дирекция за областите София, Софийска, Кюстендил, Перник и Благоевград към Главна дирекция (ГД) „Контрол на пазара” при Комисията за защита на потребителите (КЗП), съгласно Заповед № 673/21.08.2019 г. на председателя на КЗП. С посоченото наказателно постановление на „И..” ЕООД на основание чл. 210а от Закона за защита на потребителите (ЗЗП) е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 1000,00 лева за нарушение по чл. 68в във вр.с чл. 68г, ал. 4 във вр. с чл. 68д, ал. 1, пр. 1 от ЗЗП. В жалбата е наведено касационното основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от Наказателно-процесуалния кодекс. Претендира се отмяна на решението.

В съдебното заседание по делото жалбата се поддържа от адвокат К.Н..

Процесуалният представител по пълномощие на КЗП – адвокат С. Я., оспорва касационната жалба като неоснователна.

Прокурорът дава заключение за неоснователност на жалбата.

         Касационната жалба е допустима. Подадена е от страна с право на касационно оспорване по смисъла на чл. 210, ал. 1 от АПК, срещу съдебен акт, подлежащ на касационен контрол и в преклузивния 14-дневен срок по чл. 211, ал. 1 от АПК, и отговаря на изискванията за форма и съдържание по чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна по следните съображения:

Предмет на въззивно обжалване е НП № К-0052934/11.09.2019 г., издадено от директора на Регионална дирекция за областите София, Софийска, Кюстендил, Перник и Благоевград към ГД „Контрол на пазара” при КЗП, съгласно Заповед №673/21.08.2019 г. на председателя на КЗП. Районният съд е установил от фактическата страна на спора, че на 29.01.2019 г. служители на Регионална дирекция за областите София, Софийска, Кюстендил, Перник и Благоевград при КЗП извършили планова проверка на туристически обект – семеен хотел „И. к.”, находящ се на адрес: гр. С. б., ул. „Х. Б.” № 11. При проверката е установено, че за обекта е издадено Удостоверение № 00247/12.05.2017 г. за категоризация по Закона за туризма (ЗТ) с утвърдена категория „една звезда”, в което за вид и наименование на обекта е посочено: семеен хотел „И. к.. На фасадата над входа на обекта е поставен надпис: „И. к. хотел-ресторант, басейн с минерална вода”. На видно място на рецепцията е поставен ценоразпис с обявени цени на предплатените нощувки, като на ценоразписа е записано „хотел „И. к.”. Резултатите от проверката са обективирани в Констативен протокол № К-2683902/29.01.2019 г. За установеното при проверката нарушение при условията на чл. 40, ал. 2 от ЗАНН срещу дружеството е съставен Акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № К-0052934/15.04.2019 г., в който нарушението е квалифицирано по чл. 68в във вр. с чл. 68г, ал. 4 във вр. с чл. 68д, ал. 1, пр. 1 от ЗЗП. Въз основа на горепосочения АУАН е издадено процесното НП, в което са възпроизведени фактическите констатации по акта.

Районният съд е приел от правна страна компетентност на административнонаказващия орган, липса на допуснати нарушения в процедурата по съставяне на процесния АУАН и издаване на наказателното постановление, наличие на реквизитите по чл. 42 и чл. 57, ал. 1 от ЗАНН съответно в акта и в наказателното постановление, доказано административно нарушение, законосъобразно наложена имуществена санкция и липса на маловажност на случая. По посочените правни доводи съдът е потвърдил наказателното постановление.

В пределите на касационната проверка по чл. 218, ал. 2 от АПК и във връзка с наведеното в жалбата касационно основание настоящият касационен състав намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо, а преценено за съответствие с материалния закон – правилно.

Правилен е изводът на районния съд за липса на формални предпоставки за отмяна на наказателното постановление. При реализирането на административнонаказателната отговорност на „Или-Никая” ЕООД не са допуснати съществени процесуални нарушения, водещи до опорочаване на производството. Процесните АУАН и НП са съставени в предвидените за това срокове, от надлежни органи и съдържат реквизитите съответно по чл. 42 и чл. 57, ал. 1 от ЗАНН. Фактическите обстоятелства, относими към процесното деяние, както и към съставомерните елементи на нарушението по чл. 68в във вр. с чл. 68г, ал. 4 във вр. с чл. 68д, ал. 1, пр. 1 от ЗЗП, са посочени ясно в акта и в наказателното постановление.

Съставянето на акта за установяване на административното нарушение в отсъствие на представител на дружеството нарушител предполага редовно връчена покана за съставяне на акта съгласно чл. 40, ал. 2 от ЗАНН. Доказателства за връчване на такава покана не са представени по делото. Независимо от това, процесният АУАН е връчен на законния представител на дружеството, поради което същият е имал възможност да възрази срещу акта както към момента на неговото връчване, така и в срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН. Нарушението при съставяне на акта не обосновава извод за съществено нарушение на административнонаказателната процедура, тъй като не е довело до ограничаване или нарушаване на правото на защита на дружеството нарушител, противно на твърдението в касационната жалба.

Правилен е и изводът на районния съд за доказано нарушение. С оглед разпоредбите на чл. 3, ал. 2, т. 1, б. „а” и б. „б” от ЗТ, в приложимата редакция, и § 1, т. 17 и 23 от Допълнителните разпоредби на ЗТ хотелите и семейните хотели, като места за настаняване, съществено се различават. Предоставяйки невярна и подвеждаща информация относно вида на туристическия обект – хотел, а не семеен хотел, дружеството е приложило нелоялна търговска практика по смисъла на ЗЗП. Касае се за практика, която заблуждава или е в състояние да въведе в заблуждение средния потребител, така че той да вземе търговско решение, което иначе не би взел. По изложените съображения посоченото в наказателното постановление деяние е съставомерно от обективна страна. Отговорността на дружеството е обективна (безвиновна), поради което не следва да се обсъжда субективната съставомерност на деянието. Наложената имуществена санкция е в минималния размер, предвиден в санкционната разпоредба на чл. 210а от ЗЗП. В случая липсват обстоятелства, които да сочат, че процесното нарушение представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от този вид, поради което не е налице маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. Наказателното постановление е законосъобразно и като го е потвърдил, районният съд е постановил правилно решение.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, изр. 1, пр. 1 от АПК във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, съдът

 

                                                                   Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 253/30.07.2020 г., постановено по АНД №242/2020 г. по описа на Районен съд – Дупница.

Решението е окончателно.

 

 

                       

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                                                   2.