Решение по дело №490/2019 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 911
Дата: 12 декември 2019 г. (в сила от 12 януари 2020 г.)
Съдия: Васко Димитров Нанев
Дело: 20197150700490
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 2 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р е ш е н и е

 

№ 911 / 12.12.2019г.

 

 

гр. Пазарджик

 

 

в името на народа

 

 

Административен съд – Пазарджик, ІV състав, в открито съдебно заседание на дванадесети ноември, две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                 

                                                              Председател: Васко Нанев

 

при секретаря Антоанета Метанова, като разгледа докладваното от съдия Нанев административно дело № 490, по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.215 от ЗУТ.

Делото е образувано по жалба на Н.З.В. ***, подадена против разрешение за строеж № 81/11.04.2019 год. от главния архитект на община Пазарджик. С обжалваното разрешение е разрешено на Л.Г.Д. и Н.З.В. въз основа на одобрени инвестиционни проекти да се извърши основен ремонт и реконструкция на съществуващ покрив на жилищна сграда и постройка към нея в УПИ I – 6797,  в квартал 40 по плана на гр. Пазарджик.

В жалбата се твърди, че жалбоподателят не е подавал заявление за издаване на разрешение за строеж и подписът под заявлението не е негов. Жалбоподателят счита, че с фалшифицирането на подписа му е нарушена процедурата по издаване на строително разрешение като не са спазени разпоредбите на чл. 185 от ЗУТ и се прави опит за узаконяване на незаконно строителство. Претендира чрез процесуалния си представител адв. П. разноските по производството.

Ответникът по жалбата, главният архитект на община Пазарджик, редовно призован, не се явява и не заявява становище по жалбата.

Заинтересованата страна, Л.Д., заявява становище за неоснователност на жалбата, както и прави изявление, че не може да отговори дали жалбоподателят е положил подписите си под заявлението за издаване на разрешение за строеж и заявлението за съгласуване на инвестиционен проект.

  Съдът, като взе предвид обжалвания административен акт, събраните по делото доказателства и доводите на страните, намира за установено от фактическа страна следното:

С административната преписка са представени заявления за разрешение за строеж и заявление за съгласуване на инвестиционен проект. И двете заявления са подадени от Л.Г. В. и Н.З.В. на 29.03.2019 год. Към заявлението за одобряване на инвестиционен проект е приложен комплексен доклад за оценка на съответствие. Двамата молители са се легитимирали като съсобственици на недвижим имот с нотариален акт за продажба на недвижим имот № 25, том XI, нотариално дело 3547/96 от 10.10.1996 год. на нотариус при Пазарджишкия районен съд и нотариален акт за покупко-продажба № 175, том II, рег. № 3212, нотариално дел № 350/2001 год. от 24.08.2001 год. на А. И., нотариус с район на действие Районен съд – Пазарджик, вписана под № 423 в Нотариалната камара. На 11.04.2019 год. главният архитект на община Пазарджик е издал исканото разрешение. Основният спорен въпрос между страните е подписът на жалбоподателя под двете подадени заявления. Съдът, във връзка с направеното оспорване на заявленията относно подписа на жалбоподателя е указал на главния архитект на общината да заяви ще ползва ли като доказателства по делото представените и приложени към преписката заявление за издаване на  разрешение за строеж, вх. № УТ – 471/29.03.2019 год., заявление за съгласуване на инвестиционен проект,  вх. № УТ – 471/29.03.2019 год., и представения инвестиционен проект. На 28.06.2019 год. с вх. № 4033 е постъпило писмо от главния архитект на община Пазарджик, с което същият е заявил, че трябва да се ползват като доказателства по делото представените и приложени към преписката заявления. В съдебно заседание на 17.09.2019 год. със свое определение съдът е открил производство по оспорване истинността на заявление за строеж, вх. № УТ – 471/29.03.2019 год. (л. 27) и заявление за съгласуване на инвестиционен проект, вх. № УТ – 471/29.03.2019 год. (л. 29) и инвестиционен проект (л. 48) относно подписа на жалбоподателя. Във връзка с оспорването е допуснато изслушването на съдебнопочеркова експертиза. Вещото лице е дало заключение, че подписите под № 1 в заявление за издаване на разрешение за строеж, заявление за съгласуване на инвестиционен проект  и представения инвестиционен проект са положени от Л.Д.. Двата подписа в горепосочените документи са положени от едно и също лице. Ръкописният текст в двете заявления е изпълнен от Л.Г.Д.. От заключението на вещото лице съдът прави извод, че и в трите документа оспорването на подписа на Н.З.В. е доказано, като в тази си част документите се явяват неистински. Съгласно чл. 194, ал.2 от ГПК същите следва да бъдат изключени от доказателствата по делото в оспорената им част.

Инвестиционните проекти съгласно чл. 144 от ЗУТ, по които се издава разрешение за строеж, се съгласуват и одобряват след писмено заявление на възложителя и след представяне на посочените в закона документи. Разрешението за строеж съгласно разпоредбата на чл. 148, ал.4, изр. последно от ЗУТ се издава в 7-дневен срок от постъпването на писменото заявление, когато има одобрен инвестиционен проект. След като заявленията не носят подписа на жалбоподателя, съдът приема, че същият не е заявявал пред административния орган искане за откриване на процедура по одобряване на инвестиционен проект и издаване на разрешение за строеж. По отношение на жалбоподателя не е стартирано административно производство по разрешаване на строителството. Не е налице започване на производството по смисъла на чл.25, ал.1 от АПК. Това прави издаденото разрешение за строеж незаконосъобразно. Ако се приеме, че разрешение за строеж е поискано само от подписалата го Л.Д. то е налице също нарушение на административно-производствените правила, тъй като В. и Д. са съсобственици на имота. Съгласно чл. 148, ал. 5, изр. последно от ЗУТ разрешение за строеж в съсобствен имот се издава при спазване на условията и реда на чл. 183 от същия закон. Съгласно последната разпоредба в съсобствен урегулиран поземлен имот може да се извърши нов строеж, надстрояване или пристрояване от един или повече съсобственици въз основа на договор в нотариална форма с останалите съсобственици. Такива доказателства не са налице в административната преписка. Не са представени и доказателства за съгласие на съсобствениците или решение на общото събрание на собствениците.   

С оглед гореизложеното Административен съд – Пазарджик, ІV състав, намира, че са налице отменителните основания на чл. 146, т.3 и т.4 от АПК, поради което оспореният административен акт следва да бъде отменен.

 Предвид факта, че процесуалният представител на жалбпоподателя е  поискал  заплащане на разноски, такива следва да бъдат присъдени по реда на чл.143, ал.1 от АПК, с оглед на което съдът намира, че община Пазарджик следва да бъде осъдена да заплати на оспорващия сумата от 10 лева д. такса, 210 лева възнаграждение за вещо и 600 лева платено адвокатско възнаграждение  или общо 820 лева.

Водим от гореизложеното и на основание чл.172, ал.2, предл.2 от АПК, Административен съд - Пазарджик, IV състав

 

 

Р Е Ш И:

 

 

отМЕНЯ разрешение за строеж № 81/11.04.2019 год., издадено от главния архитект на община Пазарджик

ОСЪЖДА община Пазарджик да заплати на Н.З.В. *** сумата от 820 (осемстотин и двадесет) лева, представляваща разноски по производството.

Признава оспорването на истинността на заявление за строеж, вх. № УТ – 471/29.03.2019 год. (л. 27) и заявление за съгласуване на инвестиционен проект, вх. № УТ – 471/29.03.2019 год. (л. 29) и инвестиционен проект (л. 48) относно подписа на жалбоподателя за доказано и изключва същите от доказателствата по делото.

Препис от настоящото решение, ведно с оспорените документи, да се изпрати на Районна прокуратура – Пазарджик след влизането му в сила.

Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

 

                                                        Съдия:/П/