Решение по дело №10020/2022 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 февруари 2022 г.
Съдия: Мария Добрева Василева Данаилова
Дело: 20227060710020
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 януари 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е
25

гр. Велико Търново, 25.02.2022 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА



Административен съд – Велико Търново, първи касационен състав, в публично заседание на осемнадесети февруари две хиляди двадесет и втора година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ                                                 ЙОРДАНКА МАТЕВА

ЧЛЕНОВЕ:                                                        МАРИЯ ДАНАИЛОВА РОСЕН БУЮКЛИЕВ

при секретаря М.Н.и участието на прокурора Илиян Благоев, разгледа докладваното от съдия Данаилова касационно НАХД № 10020/2022 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс, вр. с чл. 63, ал. 1, изр. ІІ от Закона за административните нарушения и наказания.

 

С Решение № 585 от 29.11.2021г. по НАХД № 20214110201173/2021г. по описа на Районен съд Велико Търново е потвърдено Наказателно постановление № 21-1275-001258/06.07.2021г. г. на началник сектор ПП при ОД на МВР – В. Търново, с което на Д.М.М., за нарушение на чл. 137а, ал. 1 от ЗДвП, на основание  чл. 183, ал. 4, т. 7, пр. 1 от ЗДвП е наложена "глоба" в размер на 50.00 лв.

 

В законния срок срещу решението е подадена касационна жалба от Д.М.М. ***, с която въззивното решение се обжалва по касационен ред като неправилно - постановено при нарушение на материалния закон и съществено нарушение на съдопроизводствените правила. По същество касаторът излага доводи за разминаване между събраните по делото доказателства и установеното с мотивите и изводите на съда. Липсвали доказателства обосноваващи извършването на нарушението по безспорен начин. Имало само един свидетел и то държавен служител, а втората свидетелка казала, че не е видяла нарушението.

В съдебно заседание излага допълнителни съображения, че не са спазени императивните норми на чл. 43 от ЗАНН при издаване на акта. Редица други нарушения, описани в първоинстанционната жалба, не били взети предвид от съдията. Липсвало писмено уведомление за правото в 14-дневен срок да направи предложение до наказващия орган за сключване на споразумение за приключване на административното производство при връчването на преписа по акта. Не били спазени императивните норми на чл. 57 от ЗАНН при издаване на НП. Липсва пълно описание на нарушението. Липсва каквото и да е било доказателство за доказване на нарушението. Не бил представен и изгледан видеозапис. Неправомерно записът не се съхранявал, при положение, че има тридневен срок да възрази до началника, след това възможност да оспори пред съд. В случая обратният завой бил направен правомерно. Не му било връчено уведомление по чл. 79, ал. 3 от ЗАНН. Това което трябва да се иска от ЗАНН 2020 г., не е спазено като форма. По изложените съображения, моли да се отмени първоинстанционното решение и да се постанови друго, с което НП да се отмени; алтернативно да се върне на първата инстанция за постановяване на ново решение. Не претендира разноски.

 

 

Ответникът по касация – заема становище за неоснователност на жалбата. Касаторът не изтъквал никакви факти и обстоятелства, които да наведат на касационни основания за отмяна на обжалваното решение, с което НП е потвърдено.

 

 

Представителят на ВТОП дава становище за неоснователност на касационната жалба. Вменените на касатора административни нарушения били доказани по несъмнен начин от обективна и субективна страна. Въз основа на събраните по делото доказателства следва извод, че касаторът е извършил вмененото му административно нарушение по чл. 137а, ал. 1 от ЗДВП и същото е доказано по несъмнен начин. В хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени нарушения на административно-процесуалните правила. Счита, че решението е законосъобразно и правилно и предлага да се остави в сила.

 

 

Съгласно чл. 218 от АПК, вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН предмет на касационната проверка са само посочените в жалбата пороци на решението, но за валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон съдът следи служебно. В рамките на задължителната служебна проверка и предвид наведеното от касатора касационно основание, съдът не установи наличието на пороци, засягащи валидността и допустимостта на обжалваното съдебно решение.

 

От ВТРС е установено, че на 30.04.2021 г. в 00:10 часа в гр. Велико Търново на кръстовище на ул. "България" и ул. "Елин Пелин", като водач на лек автомобил - ДАЧИЯ САНДЕРО, с peг. № ***, в посока на движение ул. Цветарска, по време на движение управлявал без поставен обезопасителен колан, с какъвто е оборудван автомобила в нарушение на чл. 137а, ал. 1 от ЗДП.
Въз основа на съставения акт е издадено наказателно постановление № 21 – 1275 001258 от 06.07.2021 г. на Началник сектор ПП при ОДМВР – В. Търново, с което на М., на осн. чл. 183, ал. 4, т. 7, пр. 1 от ЗДП, е наложена глоба в размер на 50 лева и е постановено отнемането на 6 контролни точки на осн. Наредба № Із-2539 на МВР.

 

За да потвърди НП районният съд е приел в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. АУАН е съставен от компетентен орган. АУАН е съставен в надлежната форма, по съответния ред. За неоснователно са намерени твърденията на жалбоподателя за съществено нарушение на процесуалните правила поради неспазване на новите изменения на ЗАНН. От процесуална страна не са констатирани нарушения на императивни
законови разпоредби при установяване на административното нарушение и налагане на административните наказания. Съставеният АУАН и издаденото въз основа на него НП съдържат законоустановените в чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН
реквизити.
На нарушителя е била предоставена възможност да се запознае със
съдържанието на акта и му е надлежно връчен екземпляр. АУАН е подписан от жалбоподателя. НП е издадено в рамките на инструктивния срок по чл. 52, ал. 1 от ЗАНН. За неоснователни са намерени възраженията за допуснати съществени процесуални нарушения. С деянията управление на МПС без обезопасителен колан М., не е изпълнила задълженията си по чл. чл. 137а, ал. 1 от ЗДП, с което е осъществил съставът на нарушението по чл. 183, ал. 4, т. 7, пр. 1 от ЗДП. В конкретната хипотеза, макар и водач на таксиметров автомобил, той е пътувал сам, като е отивал за да вземе клиент, поради което не попада в изключението по чл. 137а, ал. 2, т. 4 от ЗДвП и е бил длъжен да използва обезопасителен колан. Нарушението се установи от събраните доказателства в хода на съдебното производство, като не се касае до зачитане на презумтивната доказателствена сила на акта. Актосъставителят лично е възприел факта на нарушението, като това е често срещана хипотеза в административнонаказателното производство. Показанията му дадени в хода на съдебния контрол доказват този факт, като кореспонидрат и с косвените доказателства от показанията на св. Р., възприела липсата на колан, едва след спирането на водача.
За извършеното законосъобразно му е наложено предвиденото административно наказание в твърд размер, неподлежащ на индивидуализация – глоба от 50 лева. Не бил налице "маловажен случай" по смисъла на чл. 28 от ЗАНН.

 

Настоящият състав намира изводът на съда за доказаност на нарушението за неправилен по следните мотиви: 

Изложените фактически обстоятелства в АУАН и НП не се подкрепят от събраните по делото доказателства по отношение на основните реленвантни факти на твърдяното за осъществено административно нарушение в хипотезата на чл. 137а, ал. 1 от ЗДвП. Актосъставителят твърди лично да е възприел факта на нарушението, което е често срещана хипотеза в административно-наказателното производство. Тези показания обаче се подкрепят само с косвените доказателства от показанията на св. Р., възприела липсата на колан, едва след спирането на водача. На л. 11 от делото е възражението на М., с което същият е поискал да се гледа видеозаписът от патрулната кола, от който щяло да се види, по негово твърдение, че той носи колан. Актовете за установяване на административно нарушение нямат обвързваща доказателствена сила, т. е. посоченото в акта не се счита за доказано. Това означава, че в тежест на административно наказващия орган, тъй като именно той е субекта на административно - наказателното обвинение, е да докаже по безспорен начин пред съда, с всички допустими доказателства, че има административно нарушение и че то е извършено виновно от лицето, посочено като нарушител.

От изисканото от съда писмо от ОД на МВР на л. 40 от делото се вижда, че всички файлове с аудио и видео информация в централната компонетна се съхраняват за срок от 30 дни, съгласно чл. 11, ал. 1 от Организационно-технологичните правила за работа с автомотизирана информационна система „Видеозаснемане на пътен контрол“, утвърдени с МЗ № 8121з-727/14.07.2020г. на МВР. При това положение, към момента на подаване на възражението (07.05.2021г.) същите са били налични и е следвало да бъдат разгледани преди издаването на наказателното постановление на 06.07.2021г. Именно административно наказващия орган е този, който следва да установи пред съда, че има извършено административно нарушение и че същото е извършено от лицето, посочено като нарушител. Ако това не бъде доказано пред съда, то НП следва да бъде отменено като незаконосъобразно, тъй като не е доказано извършването на нарушението.

Неоснователни са останалите възражения на касатора за нарушение на процесуални разпоредби по чл. 79б, 63г и 63б от ЗАНН. Правилно съдът е отбелязал, че същите не са влезли в сила и не са приложими, като хипотези в административнонаказателното производство по отношение на М.. Горните норми, макар и приети с ДВ, бр. 109 от 2020 г., влизат в сила от 23.12.2021 г. и едва след този момент стават част от процесуалния ред на налагане на административни наказания.

 

С оглед на това следва решението на ВТРС да се отмени, като не се налага връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на съда. Вместо него следва да се постанови ново решение по същество, с което да се отмени издаденото наказателно постановление.

 

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН във вр. с 221, ал. 2 и 222, ал. 1 от АПК, съдът

 

Р    Е    Ш    И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 585 от 29.11.2021г. по НАХД № 20214110201173/2021г. по описа на Районен съд Велико Търново и вместо него постановява:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 21-1275-001258/06.07.2021г. г. на началник сектор ПП при ОД на МВР – В. Търново, с което на Д.М.М., ЕГН: **********, за това, че на 30.04.2021 г., в 00:10 часа в гр. Велико Търново на кръстовище на ул. "България" и ул. "Елин Пелин",  като водач на лек автомобил - ДАЧИЯ САНДЕРО, с peг. № ***, в посока на движение ул. Цветарска, по време на движение управлявал без поставен обезопасителен колан, с какъвто е оборудван автомобила, в нарушение на чл. 137а, ал. 1 от ЗДвП и на основание чл. 183, ал. 4, т. 7, пр. 1 от ЗДП, му е наложена глоба в размер на 50.00 лева и е постановено отнемането на 6 контролни точки на осн. Наредба № Із-2539 на МВР.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

                                                        ЧЛЕНОВЕ :  1.

 

 

 

                                                                             2.