Решение по дело №197/2020 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 451
Дата: 22 юли 2020 г.
Съдия: Стела Йорданова Михайлова
Дело: 20205220200197
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

 

22.07.2020 г.гр.Пазарджик,

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИ РАЙОНЕН СЪД, V-и наказателна състав

на дванадесети юни през две хиляди и двадесета година

в публично заседание в състав:

 

Председател: СТЕЛА МИХАЙЛОВА

 

Секретар Росица Караджова,

като разгледа докладваното от съдия Михайлова АНД №197 по описа за 2020 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл.63 ал.1 от ЗАНН.

Постъпила е жалба от „ХО РЕ КОНСУЛТИНГ“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управляние: гр.В.., ул.”…” №…, представлявано от В.А.М. против Наказателно постановление №473066-F517086 от 28.10.2019 г. на Зам. директора на ТД на НАП гр.Пловдив, с което на дружеството за нарушение на чл.38, ал.1, т.1 от Закона за счетоводството /ЗСч/, на основание чл.74, ал.1 от ЗСч е наложена ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 200 лв.

Поддържа се, че обжалваното постановление е незаконосъобразно и се иска неговата отмяна. Навеждат се доводи за маловажност на случая.

В съдебно заседание жалбоподателят, чрез законния си представител поддържа жалбата. Не сочи нови доказателства.

Ответникът по жалбата, чрез процесуалния си представител оспорва жалбата и моли НП като правилно и законосъобразно да бъде потвърдено.

Съдът като провери основателността на жалбата, прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства, прие за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима, но по същество НЕОСНОВАТЕЛНА.

На дружеството жалбоподател е съставен акт за установяване на административно нарушение затова, че в качеството предприятие по смисъла на Закона за счетоводството и търговец по смисъла на Търговския закон, като е било длъжно не е публикувало годишния финансов отчет /ГФО/ за 2018 г., като не го заявило за вписване и представило за обявяване в Търговския регистър при Агенцията по вписванията в законоустановения срок до 01.07.2019 г. /тъй като 30.06.2019 г. е неприсъствен ден/.

Търговското предприятие е извършвало дейност през отчетния период 2018 г., видно от подадената в ТД на НАП Пловдив, офис Пазарджик годишна данъчна декларация по чл.92 от ЗКПО с вх. №1300И01644993/29.03.2017 г. Съгласно данните в част V от декларацията нетните приходи от продажби за 2018 г. били в размер на 2 505,00 лева.

ГФО на дружеството за 2018 г. бил заявен за вписване и представен за обявяване в Търговския регистър към Агенцията по вписванията на 27.09.2019 г. с вх. №201909227082824.

Налице било закъснение от 2 месеца и 25 дни.

Нарушението било извършено на 02.07.2019 г. в гр.Пазарджик.

Нарушението било установено на 21.08.2019 г. – датата на която НАП е уведомена от Агенцията по вписванията.

В резултат на това е съставено обжалваното наказателно постановление.

Горната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на показанията на свидетелката Ф.К. – актосъставител и писмените доказателства приети по делото.

Фактическите обстоятелства установени в АУАН и преповторени в НП се потвърждават от показанията на свидетелката Ф.К. и не се оспорват от жалбоподателя.

Разпоредбата на чл.38, ал.1, т.1 от ЗСч предвижда, че предприятията,  търговци по смисъла на Търговския закон, публикуват годишния финансов отчет чрез заявяване за вписване и представяне за обявяване в търговския регистър, в срок до 30 юни на следващата година.

Съгласно чл.74, ал.1 от ЗСч административна санкция – имуществена се налага на предприятието, което е задължено и не публикува финансов отчет в сроковете по чл.38 от ЗСч.

При тези данни съдът счита, че от обективна и субективна страна е осъществен състава на административно нарушение по чл.38, ал.1, т.1 от ЗСч, тъй като от приетите по делото доказателства се установява, че годишния финансов отчет на дружеството е заявен за вписване и представен в Агенцията по вписванията след изтичане на срока по чл.38 от ЗСч, а именно на 27.09.2019 г..

Нарушението по чл.38, ал.1, т.1 от ЗСч е формално и самото му извършване обосновава административно наказателната санкция, предвидена специално чл.74, ал.1 от ЗСч за предприятието /юридическо лице и едноличин търговец/, а именно имуществена на санкция и се налага на основание чл.83 от ЗАНН. В конкретния случай се касае за обективна отговорност за извършено административно нарушение от страна на дружеството. Затова не може да се обсъжда въпроса за наличие или липса на вина, тъй като никое юридическо лица, респективно едноличен търговец не може да прояви вина в поведението си, защото това е присъщо само на физическите лица, притежаващи съответна правоспособност и дееспособност.

Съдът намира възражението за прилагане или неприлагане на чл.28 от ЗАНН за неоснователно.

При определяне на обществената опасност на конкретното деяние, следва да се изхожда от цялата съвкупност на отегчаващите и смекчаващите вината обстоятелства, при които е извършено нарушението и кръга на засегнатите интереси, значимостта на конкретно увредените отношения с конкретното деяние.

За степента на обществената опасност на конкретното нарушение следва да се изхожда от значимостта на засяганите обществени интереси при извършване на подобно нарушение. В случая високата тежест на нарушението се изразява в нарушаване на финансовата политика свързана с изискванията за публичност на финансовото състояние на предприятията. Не е без значение и немалкия срок на непубликуване на годишния финансов отчет - почти три месеца след изтичане на законоустановения такъв, още повече, че търговецът е осъществявал дейност през отчетния период.

В този смисъл не може да се направи извода за наличието на очевидна и несъмнена маловажност на конкретно извършеното нарушение.

При определяне размера на санкцията наказващият орган се е съобразил с изискванията на чл.27 от ЗАНН за индивидуализация на административните наказания, като е отчел степента на обществена опасност на конкретното нарушение, както и че нарушението е извършено за първи път, като е наложил имуществена санкция равна на минимален размер предвиден в чл.74, ал.1 от ЗСч.

По изложените съображения обжалваното постановление е обосновано и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

Воден от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН съдът

 

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА НП 473066-F517086 от 28.10.2019 г. на Зам. директора на ТД на НАП гр.Пловдив, с което на „ХО РЕ КОНСУЛТИНГ“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управляние: гр.В…, ул.”..” №…, представлявано от В.А.М. за нарушение на чл.38, ал.1, т.1 от Закона за счетоводството /ЗСч/, на основание чл.74, ал.1 от ЗСч е наложена ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 200 лв.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Пазарджишкия окръжен съд в 14 - дневен срок от съобщението за изготвянето му.

 

 

 

 

                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: