Решение по дело №2821/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 224
Дата: 22 февруари 2023 г.
Съдия: Виолета Тодорова Кожухарова
Дело: 20227050702821
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 декември 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ …/…

гр. Варна,

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, десети тричленен състав, в открито заседание, проведено на шестнадесети февруари, две хиляди и двадесет и трета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР КИПРОВ

ЧЛЕНОВЕ: РАЛИЦА АНДОНОВА

ВИОЛЕТА КОЖУХАРОВА

 

при секретаря Теодора Чавдарова и с участието на прокурора Владислав Т, като разгледа докладваното от съдия Кожухарова КАНД 2821 по описа на Административен съд – Варна за 2022 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, във връзка с чл. 63 „в“ от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от Директор на Дирекция „Инспекция по труда“ срещу Решение № 1425 от 30.09.2022 г., постановено по АНД № **********2027по описа на Варненски районен съд за 2022 г., с което е отменено НП № 03-012873/ 30.09.2020 г., издадено от Директор на Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, с което на основание чл. 414, ал. 3 КТ, на „////“ ЕООД е наложена имуществена санкция в размер на 1700 лева, за нарушение по чл. 79, ал. 4, вр. с чл. 75а, ал. 2 ЗТМТМ.

         В касационната жалба се излагат оплаквания за неправилност на въззивното решение, поради противоречие с материалния закон. Сочи се, че наказателното постановление съдържа изискуемите реквизити, издадено е при спазване на всички нормативни изисквания. Релевират се съображения за наличие на предпоставките за ангажиране отговорността на административно – наказателната отговорност на ответника. Възразява относно приложението на чл. 28 ЗАНН, до колкото не е налице маловажност на нарушението. Отправя се искане за отмяна на въззивното решение, както и за постановяване на друго, по съществото на спора, с което да се потвърди издаденото наказателно постановление.

Ответникът по касационната жалба – „////“ ЕООД, депозира писмено становище, в което излага съображения за неоснователност на жалбата, респ. за правилност на постановеното решение.

В съдебно заседание, чрез процесуален представител, отправя искане за оставяне в сила на въззивното решение, както и за присъждане на разноски.

Представителят на ОП – Варна, в съдебно заседание, изразява становище за неоснователност на жалбата. Отправя искане оспореното решение да бъде оставено в сила.

 

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съотнесени към наведените касационни основания, приема за установено следното от фактическа страна:

Производството пред Варненски районен съд е образувано по жалба от „////“ ЕООД срещу НП № 03-012873/ 30.09.2020 г., издадено от Директор на Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, с което на основание чл. 414, ал. 3 КТ, на „////“ ЕООД е наложена имуществена санкция в размер на 1700 лева, за нарушение по чл. 79, ал. 4, вр. с чл. 75а, ал. 2 ЗТМТМ.

За да постанови обжалваното решение приета е от въззивния състав, следната фактическа обстановка: „////" ЕООД, в качеството на работодател, е допуснал лицето А.С., гражданка на Казахстан да предоставя работна сила по сключен и регистриран в ТД на НАП трудов договор № 176 от 09.07.2020 г., без чужденецът да има право на достъп до българския пазар на труда. Лицето притежава разрешение за продължително пребиваване в страната, на основание чл. 24, ал. 1, т. 13 от ЗЧРБ. От Агенцията по заетостта е изискана информация относно достъпа до пазара на труда съгласно ЗТМТМ на лицето А.С.. Видно от отговор на Агенция по заетостта, на лицето не е издавано разрешение за достъп до пазара на труда. Нарушението е извършено на 10.07.2020 г. в снек - бар "Бийч бар“ в КК „Златни пясъци“, обл. Варна, когато лицето започва да предоставя работна сила за „////“ ЕООД в посочения обект. Издаден е АУАН, въз основа на който административно наказващият орган издава НП, в което е възприета изцяло установената от служителите на Дирекция “Инспекция по труда“ фактическа обстановка. Квалификацията на извършеното нарушение е определена по чл. 79 ал. 4, вр. чл. 75 „а“ ал. 2 ЗТМТМ.

За да отмени наказателното постановление, прието е от въззивния съд, че при издаване на НП е допуснато съществено процесуално нарушение – определеното административно наказание е под нормативно посочения минимум.

 

Така установената фактическа обстановка налага следните правни изводи:

Касационната жалба е депозирана в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал. 1 АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 АПК, което налага извод за нейната процесуална допустимост, поради което и следва да бъде разгледана по същество.

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган - Директор на Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна. АУАН също е съставен от компетентно лице. АУАН и издаденото въз основа на него НП са съставени в сроковете по чл. 34, ал. 1 и 3 ЗАНН.

При проверка в рамките на приетите за установени от предходната съдебна инстанция факти и обстоятелства, решаващия състав намира, че доводите, изложени в касационната жалба, за необоснованост на обжалваното решение и противоречие с материалния закон, се явяват касационни основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от Наказателно-процесуалния кодекс.

Обжалваното решение е валидно, постановено в съответствие с приложимия материален закон. От страна на въззивния съд е извършена цялостна проверка на НП, съгласно задължението по чл. 313 и чл. 314 НПК, приложим по препращане от чл. 84 ЗАНН. Не са допуснати нарушения на процесуалните правила относно събирането на допустимите и относими към спора доказателства. Обсъдени са всички доводи на страните, като е направено подробно изложение в мотивите на съдебния акт на установените от събраните по делото фактически обстоятелства и на следващите от тях правни изводи.

Изложените от въззивния съд мотиви относно основанията за отмяна на НП изцяло се споделят и от настоящия състав, поради което не е необходимо тяхното повтаряне, съгласно разпоредбата на чл. 221, ал. 1, изр. 2 АПК. За пълнота на изложението, следва да бъде отбелязано и следното:

С обжалваното НП е наложено административно наказание -имуществена санкция в размер на 1700 лева, за нарушение по чл. 79, ал. 4, вр. с чл. 75а, ал. 2 ЗТМТМ – предоставяне на работна сила от чужденец – гражданин на трета държава, в Република България в рамките на предоставяне на услуги, без разрешение или регистрация в Агенцията по заетостта.

За конкретното нарушение е предвидено наказание за работодател – юридическо лице - имуществена санкция, в размер от 2000 до 20 000 лв., освен ако не подлежи на по-тежко наказание.

Съгласно чл. 27, ал. 1 ЗАНН, административното наказание, което административнонаказващият орган налага за извършено административно нарушение, се определя съобразно разпоредбите на ЗАНН в границите на наказанието, предвидено за извършено нарушение, като при определяне на наказанието се вземат предвид тежестта на нарушението, подбудите за неговото извършване и другите смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства, както и имотното състояние на нарушителя. Същевременно с правилото на ал. 27, ал. 5 ЗАНН е въведене императивна забрана за определяне на наказание под предвидения най-нисък размер, освен в предвидените в закон случаи.

В настоящата хипотеза, доколкото с обжалваното наказателно постановление от административнонаказващият орган е наложено административно наказание - имуществена санкция в размер на 1700 лв., то налага се извода, че разпоредбата на чл. 27, ал. 5 от ЗАНН, регламентираща забрана за определянето на административното наказание под предвидения най-нисък размер на наказанието, не е спазена.

В предвид гореизложеното, налага се извод за допуснато съществено процесуално нарушение и наличие на основание на отмяна на издаденото НП.

Във връзка с наведеното в касационната жалба оплакване за неправилно приложение на чл. 28 ЗАНН, следва да бъде отбелязано, че т. нар. маловажност на нарушението макар и обсъждане от въззивния съд, не е послужила за основание за отмяна на НП.

Поради съвпадане на изводите на двете съдебни инстанции въззивното решение следва да бъде оставено в сила.

С оглед изхода на спора и отправеното искане, в полза на ответника следва за се присъдят извършените за водене на производството разноски за адвокатско възнаграждение, в размер на 349 лева, на основание чл. 143 АПК, приложим по аргумент от чл. 63 „д“, ал. 1 ЗАНН.

Водим от горното, касационният състав

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1425 от 30.09.2022 г., постановено по АНД № **********2027 по описа на Варненски районен съд за 2022 г., с което е отменено НП № 03-012873/ 30.09.2020 г., издадено от Директор на Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, с което на основание чл. 414, ал. 3 КТ, на „////“ ЕООД е наложена имуществена санкция в размер на 1700 лева, за нарушение по чл. 79, ал. 4, вр. с чл. 75а, ал. 2 ЗТМТМ.

 

ОСЪЖДА Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна да заплати на „////“ ЕООД, ЕИК: ***, със седалище и адрес на управление гр. Варна, ул. „***сумата от 349.00 (триста четиридесет и девет) лева, представляващи извършени в производството разноски, на основание чл. 143 АПК, приложим по аргумент от чл. 63 „д“, ал. 1 ЗАНН.

 

         Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

   2.