Определение по дело №395/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 364
Дата: 7 март 2022 г. (в сила от 7 март 2022 г.)
Съдия: Георги Христов Пасков
Дело: 20227180700395
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 14 февруари 2022 г.

Съдържание на акта

 

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 364

гр. Пловдив, 07 март 2022 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ТРИНАДЕСЕТИ СЪСТАВ, в закрито заседание на седми март  две хиляди двадесет и втората година  в състав

 

 

                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ ПАСКОВ

 

 

като разгледа докладваното от административен съдия ГЕОРГИ ПАСКОВ  адм. дело № 395 по описа за 2022г. на Административен съд - Пловдив и като обсъди:

           Производството по делото е образувано по искова молба на Б.Д.Б., ЕГН **********,***.

           В исковата молба се претендира обезщетение за недължимо платени държавни такси в размер на 800лв, мораторна лихва върху тази сума в размер на 600лв. и 1200лв обезщетение по смисъла на ЗЗД.

           Настоящият съдебен състав намира делото за неподсъдно на Административен съд Пловдив поради следното:

Съгласно чл. 2в, ал. 1 от ЗОДОВ, когато вредите са причинени от достатъчно съществено нарушение на правото на Европейския съюз, исковете се разглеждат от съдилищата по реда на: 1. Административнопроцесуалния кодекс – за вреди по чл. 1, ал. 1, както и за вреди от правораздавателната дейност на административните съдилища и Върховния административен съд; 2. Гражданския процесуален кодекс – извън случаите по т. 1, като ответникът по делата се определя по реда на чл.7.

Използваната законодателна техника води до недвусмислен извод, че чл. 2в, ал. 1, т. 1 от ЗОДОВ е изключението, а правилото се съдържа в чл. 2в, ал. 1, т. 2 от ЗОДОВ. Този извод следва от ясното посочване, че административните съдилища разглеждат единствено искове за вреди по чл. 1, ал. 1, както и за вреди от правораздавателната дейност на административните съдилища и Върховния административен съд.
Според чл. 1, ал. 1 ЗОДОВ държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност, както и за вредите, причинени от действието на отменени като незаконосъобразни или обявени за нищожни подзаконови нормативни актове.
Аналогично е разрешението, дадено и в чл. 128, ал. 1, т. 6 от АПК, според който на административните съдилища са подведомствени всички дела по искания за обезщетения за вреди от незаконосъобразни актове, действия и бездействия на административни органи и длъжностни лица, както и за вреди от правораздавателната дейност на административните съдилища и

Върховния административен съд.
Тези съображения и разпоредбите на чл.
103 от ГПК във връзка с чл. 7 от ЗОДОВ обосновават извода, че спорът е функционално, родово и местно подсъден на Районен съд Пловдив.

           Предвид гореизложеното Съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

           ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело №  395 по описа за 2022 г. на Административен съд – Пловдив.

         ИЗПРАЩА делото по подсъдност на Районен съд – Пловдив.
Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: