Решение по дело №2926/2010 на Районен съд - Горна Оряховица

Номер на акта: 719
Дата: 9 февруари 2011 г. (в сила от 8 март 2011 г.)
Съдия: Еманоел Вардаров
Дело: 20104120102926
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 декември 2010 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                                                                                  76

 гр. Г.Оряховица, 08.02.2011г.

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

         

Горнооряховският районен съд, втори състав, в публично заседание на седми февруари през две хиляди и единадесета година, в състав:

                                                                                     Председател: Еманоел Вардаров

при участието на секретаря M.К. и в присъствието на прокурора ……, като разгледа докладваното от съдията Вардаров гр.дело№ 2926/2010г. по описа на Горнооряховския районен съд, за да се  произнесе, взе предвид следното:

 

             Искове  по чл.127 ал.2 от СК.

 Постъпила е молба от С.К.С. – лично и като баща и законен представител на  Б.С.К. с ЕГН********** и А. С.К. с ЕГН**********, представляван от адв.К.М. от ВТАК, с която твърди, че с ответницата  са живели заедно, като имат родени две деца Б.С.К. и А. С.К.. В началото се разбирали добре с ответницата К. и в началото на 2009г. заминали на работа в Чехия, като децата останали с баба си и дядо си в с.В.. В Чехия си намерили работа и пращали пари за децата. Края на м.май.2010г. ответницата заминала с друг мъж за Холандия. Ищецът твърди, че нямал постоянна работа и се налагало да работи в Чехия, за да издържа себе си, децата и родителите си. Заявява, че от края на м.май.2010г. ответницата пребивавала в Холандия, не се е връщала в България, не се е обаждала по телефона, за да разговаря с децата и не е изпращала пари за издръжката им. В резултат от поведението на ответницата се породил правния интерес да заведе дело за упражняване родителските права върху децата. Моли  съда да постанови решение, с което му бъде присъдено упражняването на родителските права върху децата Б.С.К. с ЕГН********** и А. С.К. с ЕГН**********; да бъде осъдена ответницата да му заплаща, като баща и законен представител на децата, месечна издръжка в размер на по 80.00 лв. за всяко дете, считано от датата на завеждането на исковата молба, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска, до настъпване на обстоятелства изменяващи или прекратяващи това задължение, както и 6 месеца издръжка за минало време, считано от 01.06.2010г. до датата на исковата молба. Моли да му бъдат присъдени направените по делото разноски.

Ответницата С. ***И., редовно призована, не изпраща отговор на исковата молба, не взема становище по предявените искове и не се явява в съдебно заседание.

Съдът, след като взе предвид становищата на страните и прецени събраните по делото доказателства, съобразно разпоредбите на ГПК, приема за установено следното:

Видно от приложените удостоверения  за ражданe, издадени съответно въз основа на Акт за раждане №…... и Акт за раждане№…. С. К.С. *** са родители на децата Б.С.К. с ЕГН********** и А. С.К. с ЕГН**********. Не се спори, че двете деца живеят с баща си и неговите родители в с.В. Общ.Г.Оряховица. Детето Б.С.К. е ученичка в първи клас в ОУ”В…” с.В., детето А. С. ***.

По делото е приложен социален доклад по реда на чл.15 ал.6 от ЗЗДетето от страна на Д”СП” гр.Г.Оряховица относно  положението на децата Б.С.К. и А. С.К.. От проведените анкети се установило, родителите на децата са  съжителствали на семейни начала от 2001г., като са живели в дома на родителите на С.К.С. ***, където и към момента се отглеждали децата Б. и А.. В началото на 2009г. двамата родители заминали за Чехия, за да работят, а децата останали в с.В., като  всеки месец са им били изпращали финансови средства за издръжката. В края на м..май.2010г. С. ***И. заминала с друг мъж за Холандия. Бащата заявява готовност  да се грижи за децата, като желае да му бъде предоставено упражняването на род.права. При разговор детето Б. споделило, че се чувства много добре при баща си, баба си и дядо си, както и това, че майка и не и се е обаждала дори за рожденият и ден и за празници и не я е виждала отдавна. При посещенията извършени на адреса на С. ***И. *** се установило, че  същата пребивава в Холандия и не се е връщала в РБългария. Бащата С. К.С., заедно с децата си Б. и А. и родителите си живеят в жилище, представляващо тухлена къща, съвременно обзаведена, предлага добри условия за живот, като течаща вода, осветление, отопление, достатъчно лично пространство за всички членове на домакинството, съвременни битови уреди и мебели, санитарен възел, с добри хигиенни условия. За децата Б. и А. има обособена стая и обзавеждане, предлагащо необходимите условия за тяхното развитие.

            От страна на ищеца са ангажирани гласни доказателства. Св.С. К.М. и св.Ю. Б.М.потвърждават, че родителите на децата са живеели първоначално в с.В. – до 2009г., а след това заминали за Чехия, като децата останали  при баба си и дядо си. Тогава майката на децата избягала в Холандия. Бащата се върнал при децата  в края на 2010г. и поел изцяло грижите за тях.  Майката  не се била обаждала нито на децата, нито на баща им. Твърди, че децата се отглеждали при много добри условия. Известно било, че бащата не вземал семейни добавки, защото майката трябвало да поднови някакви декларации. Съдът кредитира свидетелските показания като обективни в частта относно грижите за децата и им дава вяра.

            При така установената фактическа обстановка, съдът намира предявения иск с правно основание чл.127 ал.2 от СК за основателен, по следните съображения:

            Разпоредбата на чл.124 ал.1 от СК установява задължение за родителите да се грижат за детето си, като полагат ежедневни грижи както за физическото, така и за духовното му развитие. Съгласно чл.123 ал.1 от СК родителските права и задължения се упражняват от двамата родители, заедно и поотделно. При разногласие между тях, спорът се решава от районния съд след изслушване на родителите, а ако е необходимо, на детето. С този иск се цели да се разреши спор за конкретни права по отношение на децата, а не спор относно упражняването на родителските права цялостно. Този иск е спор между родители, които са в брак. Различно е положението на децата, родителите на които не са в брак, какъвто е настоящият случай. Страните не са в брак и са разделени. При разделеното живеене на родителите, те нямат възможност ежедневно да вземат решения, относно упражняването на конкретно право на детето, както и относно цялостното упражняване на родителските права. Това неудобство, засягащо пряко интереса на детето, се разрешава с иск по чл.127 ал.2 от СК. Според чл.126 .1 от СК ненавършилите пълнолетие деца са длъжни да живеят при родителите си освен ако важни причини налагат да живеят другаде.   В такъв случай възниква спорът, при кого ще живее детето. След като се определи при кой от двамата родители ще живее то, този родител ще упражнява и родителските права, тъй като нуждите му ще налагат това.

            Страните не са в законен брак.  временното им съжителство имат родени деца Б.С.К. и А. С.К.. Установи се, че от края на м.май.2010г. родителите са разделени, като майката пребивава  в Холандия.

            При тази безспорно установена фактическа обстановка бащата е предявил иск по чл.127 ал.2 от СКдецата Б.С.К. и А. С.К. да бъдат оставени при него за отглеждане и възпитание, т.е. той да упражнява родителските права. За това определяне  са от значение не отделни обстоятелства, а съвкупността от обстоятелствата на разглеждания случай.  На първо място – това са   родителските качества, имащи най-голямо значение за правилното отглеждане и възпитание на децата. От значение за определяне кой от родителите ще упражнява сам родителските права са образованието, културата, мирогледът и другите качества на личността на отделния родител. На второ място това са  грижите и отношението на родителите към детето - личните усилия на родителя във връзка с отглеждането и възпитанието  им.  Жилищните, битовите и другите материални условия на живот са важна предпоставка за отглеждането и възпитанието на детето. Събраните по делото доказателства  мотивират съда да приеме, че бащата разполага с възможности да полага необходимите грижи за израстването и правилното възпитание на двете деца. Обективно майката понастоящем се е дистанцирала от децата и техния баща и не поддържа каквито и да било контакти с тях. Изразеното становище от Д“СП” гр.Г.Оряховица Отдел „Закрила на детето” също мотивира съда да приеме, че бащата С. К.С. притежава онази съвкупност от качества, необходими за възпитанието и формирането на децата като личност. Изложените по-горе обстоятелства попадащи в критерия “интерес на детето”, основен в настоящия казус, мотивират съда да приеме, че в интерес на децата Б.С.К. и А. С.К. е да живеят при бащата С. К.С. и той да упражнява родителските права върху тях.

            В тази връзка следва да бъдат определени и мерки относно личните отношения между  майката С. ***И. и двете деца. От една страна, с оглед задължителния характер на разпоредбата на Закона, и от друга – да не се отчужди детето от рождения си родител – в случая бащата, личните отношения и контакти следва да бъдат определени предвид възрастта на децата, както и с оглед възможността за запазване на духовната връзка майката и децата. При решаването на въпроса за личните отношения между детето и родителя, при когото то не е оставено за отглеждане и възпитание, съдът изхожда от интересите на детето и особеностите на конкретния случай. Свиждането и вземането на детето са неразделни части от поддържането на лични отношения, като следва да се вземе под внимание и обстоятелството, че майката пребивава в друга държава. Изложеното мотивира съда да определи последния в смисъл: майката С. ***И. да има право режим на лични отношения и контакти с децата Б.С.К. и А. С.К.: както следва: всяка  първа и трета събота от месеца от 10h00min.  до 18h00min., като  вземането и връщането на децата следва да се извършва от и в дома, където  живеят те.

Ответницата С. ***И. е майка на  двете деца и с оглед разпоредбата на чл.143 ал.1, ал.2 от СК им дължи издръжка независимо дали същата е трудоспособна  и  дали може да се издържа от имуществото си. Също според чл.142 ал.1 от СК размерът на издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка, и възможностите на лицето, което я дължи. Що се касае до размера на предявения иск, съдът намира, същият за основателен /по реда на  чл.162 от ГПК/  до   размер на  80.00лв. месечно. Въпреки, че същият размер издръжка не би могъл да задоволи нуждите на децата, както и е към минималния размер на посочената в разпоредбата на чл.142 ал.1 от СК ввр. чл.1 от ПМС№1/10.01.2009г. за определяне нов размер на минималната работна заплата за страната, минимален размер месечна издръжка(минималната издръжка да е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата(240.00лв.)), то така  определената издръжка не ще постави в невъзможност ответницата да задоволява собствените си нужди и да изпълнява задълженията си за издръжка, още повече, че пребивава в държава от ЕС с по-висок в пъти стандарт от РБългария. Това е и морален дълг на всеки родител. Издръжката  от по 80.00лв. на месец за децата Б.С.К. и А. С.К. следва да бъде присъдена занапред, считано от датата на завеждане на исковата молба – 07.12.2010г.  до настъпване на законни основания за изменяването или прекратяването на издръжката.

По отношение  на искането за издръжка за минало време  съдът счита същото за основателно. Идеята на законодателят при прилагане на разпоредбата на чл.149 от СК е,  че  нуждата при търсене на съдебната закрила е била налице, като нуждаещият се е правил опити за  доброволно получаване на издръжката преди  да предяви исковата си претенция. В този смисъл ищцовата страна не следва да доказва  нуждата си за претендирания период, което прави тежестта за доказване  да бъде възложена на ответната  страна. Това прави задължение за ответната страна да докаже, че такава нужда не е съществувала, или че доброволно е  доставяла издръжката. По делото не бяха ангажирани никакви доказателства от страна на ответницата,  с които би могла да обори ищцовата претенция. Издръжката за минало време следва да бъде присъдена  в размер на по 80.00лв.  на месец за всяко дете, като с оглед претенцията следва да бъде присъдена съответно за периода: 01.06.2010г.- 07.12.2010г.

Съгласно 146 ал.1 от СК паричната издръжка се плаща ежемесечно и при забава се дължи лихва.  Формата на плащане на издръжката, която е в парични платежи, определя иска за присъждане на издръжка и за изменение на присъдената издръжка като осъдителен за повтарящи се задължения.  За да се уважи такъв иск, първото плащане е трябвало да стане изискуемо, а изискуемостта на следващите платежи настъпва след постановяване на осъдителното решение в зависимост от срока - в случая месечния срок. С оглед периодичността на вземането, законната лихва се дължи от датата, когато е следвало да се заплати всяка вноска поотделно и това плащане е забавено.

При този изход на делото на основание чл.78 ал.1 от ГПК, С. ***И. следва да бъде осъдена да заплати на С. К.С. сумата 125.00лв., представляваща направените по делото разноски/ДТ и адвокатско възнаграждение/.

При този изход на делото на основание чл.78 ал.6 от ГПК, ответницата следва да бъде осъдена да заплати по сметката на ГОРС сумата от 268.80лв.(230.40лв.+38.40лв.), съставляваща ДТ върху  присъдените издръжки по Тарифата за ДТССГПК, както и 5.00лв. за служебно издаване на изпълнителен лист.

На основание чл.242 ал.1 от ГПК, съдът следва да допусне предварително изпълнение на решението в частта, относно присъдените издръжки.

            Водим от изложените съображения  и на основание чл.258 и сл. от ГПК и чл.7 ал.2 от ГПК, съдът

                                       Р   Е   Ш   И:

 

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права спрямо детето Б. С.а К. с ЕГН**********, с родители: С.С.И. с ЕГН********** и С.К.С. с ЕГН********** – на бащата С. К. С. с ЕГН********** ***.О..

ПОСТАНОВЯВА детето Б.С. К. с ЕГН**********, да живее при баща си С.К. С. с ЕГН********** ***.О..

           ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения и контакти на майката С. С.И. с ЕГН********** ***.О. и настоящ адрес: с.В. ул.”К..”№… Общ.Г., с детето Б. С.К. с ЕГН**********, както следва: всяка  първа и трета събота от месеца от 10h00min.  до 18h00min., като  вземането и връщането на детето Б. С. К. следва да се извършва от и в дома, където  живее то.

ОСЪЖДА С.С. И. с ЕГН********** ***.О. и настоящ адрес: с.В. ул.”К…”№…Общ.Г., ДА ЗАПЛАЩА  за детето Б.С. К. с ЕГН********** чрез неговия баща и законен представител С.К.С. с ЕГН********** ***.О., месечна издръжка  в размер на 80.00лв./осемдесет лева/, считано от  датата на завеждане на исковата молба – 07.12.2010г. до настъпване на законни основания за изменяването или прекратяването на издръжката, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска, считано от датата на изискуемостта до окончателното и изплащане.

ОСЪЖДА С.С. И. с ЕГН********** ***.О. и настоящ адрес: с.В. ул.”К..”№.. Общ.Г., ДА ЗАПЛАТИ  за детето Б.С. К. с ЕГН********** чрез неговия баща и законен представител С.К.С. с ЕГН********** ***.О., месечна издръжка за минало време  в размер на по 80.00лв./осемдесет лева/,  за периода: 01.06.2010г.- 07.12.2010г.

 

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права спрямо детето А.С. К. с ЕГН**********, с родители: С.С.И. с ЕГН********** и С.К.С. с ЕГН********** – на бащата С. К. С. с ЕГН********** ***.О..

ПОСТАНОВЯВА детето А. С. К. с ЕГН**********, да живее при баща си С. К.С. с ЕГН********** ***.О..

           ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения и контакти на майката С.С. И.с ЕГН********** ***.Оряховица и настоящ адрес: с.В. ул.”К..”№… Общ.Г.О., с детето А. С.. К. с ЕГН**********, както следва: всяка  първа и трета събота от месеца от 10h00min.  до 18h00min., като  вземането и връщането на детето Ак. С. К. следва да се извършва от и в дома, където  живее то.

ОСЪЖДА С. С. И. с ЕГН********** ***.О. и настоящ адрес: с.В. ул.”К..”№.. Общ.Г.., ДА ЗАПЛАЩА  за детето А.С. К. с ЕГН********** чрез неговия баща и законен представител С. К. С.с ЕГН********** ***.О., месечна издръжка  в размер на 80.00лв./осемдесет лева/, считано от  датата на завеждане на исковата молба – 07.12.2010г. до настъпване на законни основания за изменяването или прекратяването на издръжката, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска, считано от датата на изискуемостта до окончателното и изплащане.

ОСЪЖДА С.С. И. с ЕГН********** ***.О. и настоящ адрес: с.В. ул.”К..”№.. Общ.Г.. ДА ЗАПЛАТИ  за детето А.С.К. с ЕГН********** чрез неговия баща и законен представител С.К. С.с ЕГН********** ***.Оряховица, месечна издръжка за минало време  в размер на по 80.00лв./осемдесет лева/,  за периода: 01.06.2010г.- 07.12.2010г.

 

             ОСЪЖДА С. С. И. с ЕГН********** ***.О. и настоящ адрес: с.В. ул.”К..”№.. Общ.Г., ДА ЗАПЛАТИ  на С. К. С. с ЕГН********** ***.О., сумата 125.00лв./сто двадесет и пет лева/, представляваща направените по делото разноски.

 

ОСЪЖДА С. С. И. с ЕГН********** ***.Оряховица и настоящ адрес: с.В. ул.”К…”№.. Общ.Г., ДА заплати по сметката на ГорноорЯховския районен съд сумата 268.80лв./двеста шестдесет и осем лева и осемдесет стотинки/, представляваща ДТ по Тарифа за ДТССГПК, както и  сумата 5.00лв./пет лева/ за служебно издаване на изпълнителен лист.

 

ДОПУСКА предварително изпълнение на решението в частта, относно присъдените издръжки.

 

             Решението подлежи на въззивно обжалване пред Великотърновския окръжен съд в двуседмичен  срок, считано от датата на получаване на съобщението, че е изготвено и обявено.

Препис от решението да се изпрати на страните.

 

                                                                                    Районен съдия: