Решение по дело №2483/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 19
Дата: 11 януари 2022 г.
Съдия: Елена Атанасова Янакиева
Дело: 20217050702483
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 ноември 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

         №     /…………………2022 година, гр. Варна

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД-ВАРНА, ПЪРВИ ТРИЧЛЕНЕН СЪСТАВ, в публично заседание на шестнадесети декември през две хиляди  двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЕЛЕНА ЯНАКИЕВА

   ЧЛЕНОВЕ: ИВЕТА ПЕКОВА                                             ВЕСЕЛИНА ЧОЛАКОВА

 

при секретаря Елена Воденичарова и при участието на прокурора Силвиян Иванов, като разгледа докладваното от съдия ЕЛЕНА ЯНАКИЕВА к.адм.д.№ 2483 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на ОД на МВР Варна, чрез ст.юрисконсулт К.Л.-А., против Решение № 699/13.10.2021г., постановено по АНД № 1202/2021г. по описа на Районен съд-Варна,  с което е отменено Наказателно постановление № 433а-521/18.11.2020 год. на Директор на ОД на МВР Варна, с което на А.А. е наложено административно наказание „глоба” в размер на 300 лв. за нарушение на разпоредбата на чл. 209а, ал.1 Закон за здравето. С решението касаторът е осъден да заплати на А. разноски за адвокатско възнаграждение.

В касационната жалба е релевирано твърдение, че решението на ВРС е постановено в нарушение на материалния закон. Оспорена е възприетата от съда фактическа обстановка. Посочва, че А. е  запознат със съдържанието на АУАН, което е удостоверил с подписа си. Твърди, че А. не е отправил искане да му бъде предоставен друг четлив екземляр на АУАН, както и че няма възражения в тази насока. Навежда доводи, че неправилно въззивният съд е приел, че случаят попада в хипотезата на т.9, б.“а“ от Заповед №РД-01-609/21.10.2020 г. на Министъра на здравеопазването, която предвижда изключение за клиентите на заведенията за хранене да носят предпазни маски. Уточнява, че тази разпоредба е относима само и единствено за клиентите в местата за хранене и в питейните заведения, т.е. за консумиращите храни и напитки в съответните заведения. Посочва, че клиентите на заведенията за хранене и питейните заведения, които закупуват храни и напитки за дома и офиса, попадат в приложното поле на т.7 от Заповед №РД-01-609/21.10.2020 г. на Министъра на здравеопазването. Твърди, че А. е закупил пица, която не е консумирана в заведението, а е излязъл навън. На изложените основания  сезира касационната инстанция с искане за отмяна на обжалваното съдебно решение и постановяване на решение, с което да се потвърди издаденото наказателно  постановление.

В съдебно заседание касаторът редовно призован  не се явява. В депозирани писмени бележки, чрез процесуален представител поддържа изложеното в касационната жалба. Направено е възражение за прекомерност на претендираното адвокатско възнаграждение на процесуалния представител на ответника. Не претендира разноски.

Ответникът по касационната жалба чрез адв. Я. в депозиран писмен отговор на касационната жалба подробно излага мотиви за неоснователност на същата. Претендира присъждане на адвокатско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура - Варна изразява становище за неоснователност на жалбата.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и наведените касационни основания, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок от страна, която има правен интерес от оспорване и пред надлежния съд, поради което е допустима. Разгледана по същество същата е неоснователна, по следните съображения:

  Производството пред районния съд е образувано по жалбата на А.С.А. против гореописаното НП. За да се произнесе, въззивният съд е приел от фактическа страна, че на 04.11.2020 г. в 12:00 часа при проверка от служители при Първо РУ при ОД на МВР Варна, в обект пицария „Р.“ на ул. „А.Г.“ №**, установили, че А.А., докато си купувал пица нямал поставена защитна маска за лице. Срещу А. бил съставен АУАН, в който е отразено, че в съответното закрито обществено място А. не е поставил защитна маска за лице или друго средство, покриващо носа и устата, с което е нарушил т.7 от Заповед №РД-01-609/12.10.2020 г. на Министъра на здравеопазването, във вр. чл.209а от ЗЗ. Въз основа на съставения АУАН било издадено НП, в което административно-наказващият орган посочил, че на съответната дата и място, А. се намирал в закрито обществено място – пицария „Р.“ и не поставил защитна маска за лице или друго средство, покриващо носа и устата, с което не изпълнил т.7 от въведени със Заповед №РД-01-609 от 21.10.2020 г. на Министъра на здравеопазването противоепидемични мерки по чл.63, ал.1 от ЗЗ, като с това е нарушил чл.209а от ЗЗ. Гореописаната фактическа обстановка съдът  установил чрез събраните по делото гласни и писмени доказателства. Съответно, като непротиворечиви, конкретни и логични, съдът кредитирал изцяло показанията на свидетелите Драганов, Манова и Вълчева.

За да отмени санкцията, въззивният съд приел, че Наказателното постановление е издадено от компетентен орган- Директора на ОД на МВР Варна , съгласно заповед № 365з. -1952/24.03.2020 год. на Директора на ОД МВР-Варна и в шестмесечния преклузивен срок. Констатирал, че в хода на административно -наказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения. Приел е неправилното изписване в Наказателното постановление на разпоредбата на чл.209, ал.1 от ЗЗ, вместо чл.209а, ал.1 от ЗЗ, за несъществено нарушение, предвид изключително подробното описание на фактическата обстановка и предвид отразяването, че А. не е изпълнил въведените с издадената Заповед № РД-01-609/21.10.2020 г. противоепидемиологични мерки. Съдът приел, че с връчване на А. на АУАН, който е нечетим, е допуснато съществено процесуално нарушение, защото той не е бил в състояние да реализира пълноценно правото си на защита. Въззивният съд е приел, че установеното нарушение попада сред изключенията в т.9, б.“а“ от Заповедта на Министъра на здравеопазването, тъй като А. е имал качеството на клиент в място за хранене, предвид описанието на обекта - пицария, чиято търговска площ включва щанд и две-три маси за консумация, докато е купувал пица. Според изключението в посочената хипотеза за А. е неприложимо изискването за носене на маска.   

 

Съдът при касационната инстанция, като обсъди доводите в касационната жалба и възраженията на ответника по касация формира извод, че оспореното решение е валидно, постановено в  съответствие с приложимия материален закон. ВРС е извършил цялостна проверка на обжалваното НП, съгласно задължението по чл.313 и чл.314 от НПК, приложим по препращане от чл.84 от ЗАНН. Съдът не е нарушил процесуалните правила и относно събирането на допустимите и относими към спора доказателства. Подробно е обсъдил доводите на страните. В мотивите към решението е направено подробно изложение на установените от събраните по делото фактически обстоятелства и на следващите от тях правни изводи, възприети и от настоящия съдебен състав, като съобразени с приложимите материално-правни разпоредби. Изложените от ВРС мотиви изцяло се споделят и от настоящия състав, поради което не е необходимо тяхното повтаряне, по арг. разпоредбата на чл.221 ал.1 изр.2 от АПК.

Наведените в касационната жалба възражения, съдът намира за неоснователни. Като несъстоятелно съдът възприема твърдението, изложено в касационната жалба, че с предоставяне на А. на нечетлив екземпляр от АУАН не се нарушава правото на защита, доколкото може да участва в производството и да упражни своите права в пълен обем. Настоящият съдебен състав, намира че връчването на напълно нечетлив препис от АУАН, ще рефлектира върху правото му на защита и драстично ще ограничи същото. Всъщност, връчването на напълно нечетлив екземпляр от съставения АУАН препятства възможността на жалбоподателя да изложи своите възражения пред административния орган, в тридневен срок от получаването на препис от акта, съобразно нормата на чл. 44, ал. 1 ЗАНН. Наказаното лице може да упражни надлежно правото си да участва в производството пред съда, но с предоставяне на нечетливо копие от АУАН, той е лишен от възможността да подаде възражение срещу същия. Не се споделят твърденията в касационната жалба, че след като А. твърди, че е бил клиент на заведението, то се е запознал с фактическата обстановка, съответно не е допуснато съществено процесуално нарушение. Тези твърдения от страна на А. са изложени в жалбата срещу наказателното постановление, поради което основателно може да се приеме, че той се е запознал с фактическата обстановка от изложеното в наказателното постановление.

Касаторът твърди, че деянието, осъществяващо административно нарушение не попада сред изключенията в хипотезата на чл.9, б.“а“ от Заповедта на Министъра на здравеопазването, защото същото е предвидено само и единствено за клиенти в местата за хранене и в питейните заведения, т.е. за консумиращите храни и напитки в съответните заведения. Посочва, че в тези случаи следва да е въведено изискване заведението да е осигурило най-малко 1.5 м. дистанция от облегалките на две съседни маси с цел да не се допуска близост между посетителите. Изложените твърдения не могат да бъдат възприети за основателни  в конкретния случай, тъй като разпоредбата на чл.9 б.“а“ не въвежда изключения сред вида на клиентите на такива, които консумират на място и тези, които купуват храна, но не ползват място за хранене в заведението. Адресати на тази разпоредба са всички клиенти, без значение дали остават в заведението или го напускат непосредствено, след като за закупили храна.  От свидетелските показания безспорно се установява, че А. е напуснал заведението за хранене, непосредствено след като си у купил пица, но дори и да беше останал, изключението по чл.9а т.1 от Заповед №РД-01-609/21.10.2020г. обхваща и тази хипотеза. В процесния случай безспорно по арг. от същата разпоредба, лицата-клиенти в местата за хранене и питейните заведения не са задължени да носят предпазно средство-маска.

Гореизложените доводи обуславят извода на касационния съд, че въззивното решение е постановено и при спазване на материалния закон. Правилно ВРС е ценил доказателствата в тяхната съвкупност и е формирал кореспондиращ с доказателствата по делото извод. Мотивиран от изложените съображения, настоящият тричленен състав намира, че не се установяват наведените с жалбата касационни основания.

При този изход на спора претенцията на ответната страна за присъждане на разноски е основателна. На основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН в полза на А.С.А. следва да се присъдят разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 200 лв., изплатено в брой, съгласно договор за правна защита и съдействие от 10.12.2021 година. Неоснователно е възражението за прекомерност на претендираното адвокатско възнаграждение, същото е под минималните размери, съгласно чл.8, ал.1, т.1 от Наредба №1 от 09.07.2004 г.

Водим от горното, Административен съд - Варна, І-ви касационен състав, на основание чл. 221, ал. 2 от АПК

 

                        Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 699/13.10.2021г., постановено по АНД № 1202/2021г. по описа на Районен съд-Варна,  с което е отменено Наказателно постановление № 433а-521/18.11.2020 год. на Директора на ОД на МВР Варна, с което на А.С.А. *** е наложено административно наказание „глоба” в размер на 300 лв. за нарушение на разпоредбата на чл. 209а, ал.1 ЗЗ.

ОСЪЖДА ОД на МВР Варна, да заплати на А.С.А. ЕГН **********, адвокатско възнаграждение в размер на 200 /двеста/ лв.

 

Решението е окончателно.

    

 

 

     ПРЕДСЕДАТЕЛ:            ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                                          2.