Решение по дело №14207/2016 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 октомври 2017 г. (в сила от 22 януари 2018 г.)
Съдия: Николай Диянов Голчев
Дело: 20165330114207
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 октомври 2016 г.

Съдържание на акта

 

 
РЕШЕНИЕ

 

№ 3420

 

гр. Пловдив, 05.10.2017 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         РАЙОНЕН СЪД- Пловдив, V-ти брачен състав, в публично заседание на двадесет и първи септември, две хиляди и седемнадесета година в състав:

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ГОЛЧЕВ

        

при секретаря Анелия Деведжиева , като разгледа докладваното от председателя  гр. дело № 14207/2016 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производството е образувано по предявени от К.И.Б., ЕГН **********, в качеството й на майка и законен представител на М.Г.М., ЕГН ********** и Й.Г.М., ЕГН ********** срещу Г.Й.М., ЕГН **********,  обективно и субективно кумулативно съединени искове с правна квалификация чл. 150, вр. чл. 143 СК, с които се моли да бъде изменена присъдената в полза на децата издръжка, като същата бъде увеличена от 120 лв. на 200 лв. за всяко едно от децата.

         В исковата молба се поддържа, че от момента на първоначалното определяне размера на дължимата в полза на децата издръжка, до подаването на исковата молба за изменението й, е изминал значителен период от време. За този времеви отрязък значително са се изменили, както нуждите на децата, така и икономическите условия в страната. Сочи се, че към настоящия момент детето М. е ученичка във **** клас, а Й. е записан и посещава д.г.в гр. Р.. Изтъква се, че значително са завишени нуждите на децата от облекло, възникнала е необходимост от закупуването на учебници и помагала. Поддържа се, че децата, типично за тяхната възраст, често боледуват и това е съпроводено от разходи за медикаменти.  Ищцата, в качеството й на майка и представител на децата, акцентира върху обстоятелството, че работи по трудово правоотношение, но получаваните средства са крайно недостатъчни, за да задоволи потребностите им. Моли се издръжката, дължима от бащата в полза на всяко едно от децата да бъде завишена от 120 лв. на 200 лв. Ангажират се доказателства и се релевират доказателствени искания. Претендират се разноски.

         В срока по чл. 131 ГПК е постъпил отговор на исковата от молба от ответника. Поддържа, че макар и с израстването на децата, техните нужди да нарастват, то доходите му са крайно недостатъчни да покрият исканата промяна в размера на издръжката. Сочи, че към момента работи по трудов договор с основно месечно трудово възнаграждение в размер на 140 лв. Акцентира върху обстоятелството, че на 07.01.2014г. ( след прекратяването на брака с ищцата ) се е родил сина му Г.Г.М., за който също полага грижи. Поддържа, че в допълнение към дължимата по силата на съдебното решение издръжка, винаги когато финансовото му положение го позволява, закупува на децата дрехи, обувки, храна и лекарства. Изтъква, че престирането на издръжка в търсения от ищците размер би довело до невъзможност да покрива, както своите лични потребности, така и тези на новото му семейство. Моли се исковете да бъдат отхвърлени в своята цялост. Ангажира се доказателства. Претендират се разноски.

         В съдебно заседание ищците, редовно уведомени, явява се техният законен представител, заедно в упълномощен процесуален представител. Поддържа се исковата молба.

         В съдебно заседание ответникът, редовно уведомен, не се явява, не се изпраща процесуален представител.

         Пловдивски районен съд, при самостоятелен прочит на приобщения по делото доказателствен материал, намира за установено следното от фактическа страна:

         Не се спори между страните, а и от приобщените по делото доказателствени материали се изяснява, че малолетните деца М.Г.М., ЕГН ********** и Й.Г.М., ЕГН ********** са родени от брака между К.И.Б. и Г.Й.М.

         С Решение № 4673/ 14.12.2012г. , пост. по гр. д. № 14654/ 2012г., по описа на РС- Пловдив, III- ти бр. с-в, бракът между Г.Й.М. и К.И.Б. е прекратен по тяхно взаимно, сериозно и непоколебимо съгласие. С цитираното решение е определено бащата да заплаща издръжка на малолетните си деца М.Г.М. и Й.Г.М., действащи чрез своята майка и законен представител К.И.Б., месечна издръжка в размер от по 120 лв. за всяко от децата, считано от датата на влизане в сила на решението за прекратяване на брака.

         Детето М.Г.М. е записана като у.във *** клас, дневна форма на обучение в ** „Х.Б.“- гр. Р., за учебната 2016/ 2017г., за което е издадено Удостоверение изх. № УР- 665/ 21.10.2016г. на ОУ „Х.Б.“- гр. Р..

         Детето Й.Г.М. е записано в д.г.„Щ.Д.“- гр. Р., при дължима месечна такса в размер на 40 лв., за което е издадено Удостоверение изх. № 56/ 21.10.2016г. на д.г.„Щ.Д.“- гр. Р..

         За периода 01.02.2016г. до 01.08.2016г. К.И.Б. е получила брутно трудово възнаграждение в размер на 4025 лв., видно от приобщените по делото платежни фишове за сочения период, издадени от работодателя на К.Б.- „Т.Ф.Т.“ ЕООД.

         Ответникът Г.Й.М. и К.Н.Я.са родители на детето Г.Г.М., ЕГН **********, видно от Удостоверение за раждане № ***** от ******г. на гр. П., общ. П., издадено въз основа на акт за раждане № ****/ ****г. на гр. П., общ. П., район „З.“.

         Детето Г.Г.М. е записан в д.з., ДГ „Д.“- гр. Р., за което е издадено Удостоверение изх. № **/ 15.11.2016г. на ДГ „Д.“- гр. Р..

         От Трудов договор № **/ ******г. се установява, че ответникът се намира в трудово правоотношение с „Г.“ ЕООД, в качеството му на р.. От Удостоверение изх. № **/ 28.11.2016г. на „Г.“ ЕООД се изяснява, че за периода от м. август до м. октомври 2016г. ответникът Г.Й.М. е получил брутно трудово възнаграждение в размер на 310, 34 лв.

         От Удостоверение изх. № **/ 28.11.2016г. на „ЕТ *****“ се установява, че за периода от м. февруари до м. август. ответникът е получи брутно трудово възнаграждение в размер на 930, 72 лв.

         Съгласно констатациите на приетия без възражения социален доклад, изготвен от ДСП - Р. (л. 63-64 от делото ), децата М. и Й. М.са със задоволени базови потребности и израстват в сигурна и здравословна семейна среда. Сочи се, че майката успява да осигури нуждите им от дрехи, здравословна храна , лекарства , както и да организира посещения на децата на развлекателни прояви и мероприятия, съобразени с възрастта им. Изтъква се, че детето М., бидейки ученичка във *** клас се нуждае от учебници, помагала, пособия за училище и парични средства за дневни разходи. Детето Й., посещава д.г., за която се заплаща ежемесечна такса, като са му необходими и консумативи под формата на блокчета за рисуване, цветни моливи, играчки и др. подобни.

         От показанията на св. Б., м. на и., разпитана в ОСЗ, проведено на 21.09.2017г. / л. 102- 103 / се изяснява, че към настоящия момент, децата и тяхната майка живеят в дома й, в гр. Р., кв. П.. Изтъква, че бащата не заплаща регулярно, определената с решението за прекратяване на брака издръжка. Сочи, че в близост до техния дом няма училище или д.г.и това обуславя необходимостта всеки ден децата да бъдат карани с автомобил в кв. С., в гр. Р., което генерира допълнителни разходи. Твърди, че помага на майката за отглеждането на децата- както финансово, така и с полагане на грижи. Акцентира върху обстоятелството, че бащата почти изцяло се е дезинтересирал към въпросите, касаещи финансовата обезпеченост на децата- не закупува, храна, дрехи или пък консумативи за тях. Сочи, че в началото на учебната година е било необходимо за детето М. да се закупят училищна униформа и учебни консумативи, като всичко е било осигурено с пари на майката и нейните родители.

         Съдът кредитира изцяло изложеното от свидетелката, като намира, че тя непосредствено е възприела факти от живота на страните и информацията, поднесена от нея е правдива, логически последователна и безпротиворечива.

         При така изясненото от фактическа страна, съдът намира следното по правните аспекти на спора:

         По иска с правно основание чл. 150 СК.

         Изменение на предходно определената издръжка следва да бъде допуснато само при наличие на изменение на обстоятелствата, въз основа на които тя е присъдена в определен размер. Следователно, основателността на предявената искова претенция с правно основание чл.150 СК се обуславя от настъпването след определяне на предходната издръжка на трайни, съществени промени в нуждите на децата или във възможностите на дължащия издръжка родител.

         В разглеждания случай, от присъждането на последната издръжка до иницииране на настоящото производство е изминал период от пет години, през който времеви отрязък неминуемо са настъпили изменения в нуждите на децата, при които е присъдена предходната издръжка. На първо място следва да се отчете неизбежната промяна в икономическите условия в страна и следващата от това промяна в инфлационните индекси. Тези изменения пряко рефлектират и увеличават стойността на стоките и услугите от първа необходимост, посредством които следва да бъдат задоволени базовите потребности на децата ( режийни разноски, храна, медикаменти, консумативи, свързани с отглеждането и израстването на децата ).

         На следващо място следва да се отчете и факта, че с израстването на децата се увеличават не само техните социално- битови, но и интелектуални нужди. Детето М. е у.във **** клас. Това води до генерирането на разходи, свързани с учебния процес на детето- униформи ( които, както се изясни от свидетелката се заплащат от родителите), помагала, учебници, учебни пособия, консумативи, както и дневни пари за задоволяване нуждите на детето, по време на учебните занятия. Допълнително, детето не може да бъде лишено и от възможността да посещава извънкласни занимания. Малолетният Й., към настоящия момент е записан в д.г., за която се заплаща ежемесечна такса в размер на 40 лв. Към тази такса следва да се прибавят и разходите за консумативи и играчки. Децата, предвид особеностите на възрастта си, имат нужда и от честа смяна и закупуване на нови дрехи, обувки и друго облекло, подходящо за съответния сезон. Не следва да бъдат пренебрегвани и развлекателните мероприятия посещавани от децата, за които както се изясни от думите на свидетелката Б., също се заплаща. Подсигуряването на условия за нормалното отглеждане и израстване на децата, налага необходимостта от актуализиране размера на дължимата издръжка. Това е така, тъй като  адекватният размер на дължимата издръжка ( като величина, която ще покрие всички техни базови потребности ) е функция от потребностите на самите деца и възможностите на родителите им.

         Действително, следва да се отчете факта, че бащата към настоящия момент получава трудови доходи в минимален размер, няма имущество, от което да реализира допълнителен приход и е задължен да издържа и детето Г.М., родено от съжителството му с К. Я..  Въпреки това, съдът счита, че бащата се намира в трудоспособна възраст и липсват данни да страда от заболявания или да е с признат процент временна или трайна неработоспособност. Поради това, съдът намира, че той ще бъде в състояние да заплаща издръжка на децата в размер по- висок от първоначално определения.

         Предвид изложеното, съдът намира, че издръжката, съобразена с нуждите на децата, възлиза на 280 лв. месечно, за всяко от тях. Половината от тази сума, а именно 140 лв., следва да бъде поета от бащата, а остатъкът следва да се допълни от доходите на майката. Макар и за майката, бидейки родителят, който непосредствено упражнява родителските права, да съществуват допълнителни разходи по отглеждането, свързани със заплащането на режийните разноски на детето, то съдът отчита факта, че ответникът заплаща издръжка и към друго лице и получава доход в размер, значително по- малък от този на майката. За разликата от 140 лв. до пълния предявен размер от 200 лв. за всяко едно от децата, искът за издръжка следва да бъде отхвърлен. Така определеният завишен размер на издръжката, съобразно разясненията дадени в т. 21 на ППВС № 5 от 1970г., се дължи от датата на подаване на исковата молба в съда, ведно със законната лихва върху всяка просрочена месечна вноска.

         По разноските:

         На основание  чл. 78 ал. 6 от ГПК във връзка с чл. 69 ал. 1 т. 6 и т. 7 от ГПК вр. чл. 1 от Тарифата за държавните такси, който се събират от съдилищата по ГПК, ответникът следва да бъде осъден да заплати държавна такса върху присъдената в полза на децата издръжка, в размер на 57, 60 лв.

         На основане чл. 78, ал. 1 ответникът следва да възмезди ищцовата страна за сторените от нея разноски в рамките на производството, съобразно уважената част от иска. Същите възлизат на 50 лв.- адвокатски хонорар, за плащането на който е представен оправдателен документ.

         На основание чл. 78, ал. 3 ГПК ищцата следва да възмезди ответника за сторените от него разноски, съобразно отхвърлената част от иска. Същите възлизат на 375 лв.- адвокатски хонорар, за който е представен оправателен документ.

         Решението подлежи на инстанционен контрол пред Окръжен съд- Пловдив в двуседмичен срок, считано от връчването му на страните.

По изложените мотиви, Пловдивски районен съд,  V- ти бр. състав

 

 Р  Е  Ш  И:

         

         ИЗМЕНЯ размера на постановената по ГД № 14654/ 2012 г., по описа на РС- Пловдив, III- ти бр. с-в, месечна издръжка, дължима от Г.Й.М., ЕГН **********, в полза на децата М.Г.М., ЕГН ********** и Й.Г.М., ЕГН **********, действащи чрез своята майка и законен представител К.И.Б., ЕГН **********, като я УВЕЛИЧАВА от 120,00 ( сто и двадесет ) лева на 140,00 ( сто и четиридесет ) лева месечно, дължима за всяко едно от децата, платима до 5- то число на съответния месец, за който се дължи, считано от датата на входиране на исковата молба в съда – 21.10.2016г., ведно със законната лихва за всяка просрочена месечна вноска, до настъпване на законово основание за нейното изменение или прекратяване, като отхвърля иска за разликата от 140,00 лева до пълния предявен размер от 200 лв. за всяко от децата.

         ОСЪЖДА Г.Й.М., ЕГН **********,*** да заплати в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на Районен съд - Пловдив, сумата от 57, 60 лв. (петдесет и седем лева и шестдесет стотинки), представляваща държавна такса по присъдената в полза на децата издръжка.

         ОСЪЖДА Г.Й.М., ЕГН **********,***, да заплати на К.И.Б., ЕГН **********,***, сума в размер на 50  (петдесет) лева, представляваща сторени от последната разноски в рамките на първоинстанционното производство, съобразно уважената част от иска.

         ОСЪЖДА К.И.Б., ЕГН **********,***, да заплати на Г.Й.М., ЕГН **********,***, сума в размер на 375  (триста седемдесет и пет) лева, представляваща сторени от последния разноски в рамките на първоинстанционното производство, съобразно отхвърлената част от иска.

 

         На основание чл. 242, ал. 1 ГПК, се постановява предварително изпълнение на решението в частта му, касаеща присъдената в полза на децата месечна издръжка.

 

 

         Решението може да бъде обжалвано от страните с въззивна жалба пред Окръжен съд - Пловдив, в двуседмичен срок от връчване на съобщението за постановяването му.

 

 

        

 

                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: п/ Николай Голчев

 

Вярно с оригинала

А.Д.