Решение по дело №1807/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1772
Дата: 10 октомври 2019 г. (в сила от 30 октомври 2019 г.)
Съдия: Мария Георгиева Бойчева
Дело: 20191100901807
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 11 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

Гр. София, 10.10.2019 г.

 

В ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VІ-8 състав, в закрито заседание на десети октомври две хиляди и деветнадесета година в следния състав    

                                                    

СЪДИЯ : МАРИЯ БОЙЧЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията търговско дело № 1807 по описа за 2019 година на Софийски градски съд, за да се произнесе, съобрази следното:

             

Производството е по реда на чл. 25 от ЗТРРЮЛНЦ и Глава двадесет и първа от ГПК.

Делото е образувано по жалба с вх. № 20190904152425, подадена от А.С. ООД, ЕИК********, срещу Отказ № 20190829171459/ 02.09.2019 г. на Агенцията по вписванията - Търговски регистър и Регистър на юридическите лица с нестопанска цел, постановен по Заявление образец А4 с вх. 20190829171459 за вписване на промени по партидата на А.С. ООД. Направено е искане отказът да бъде отменен и да се укаже на Агенцията по вписванията да извърши заявеното вписване в Търговския регистър.

 

Съдът, след като обсъди доводите в жалбата и като прецени приложените писмени доказателства, намира за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима – подадена е в срок, срещу акт, който подлежи на обжалване и от лице, което има правен интерес да обжалва отказа на длъжностното лице по регистрацията при Агенция по вписванията – Търговски регистър. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна по следните съображения:

В случая е подадено заявление образец А4 с вх. 20190829171459 за вписване на промени в обстоятелствата по партидата на А.С. ООД.

По подаденото заявление длъжностното лице по регистрацията е постановило обжалвания отказ, като е приело, че заявената промяна в предмета на дейност в частта: правни услуги и юридически консултации не е с търговско-правен характер, поради което не може да бъде от предмета на дейност на търговско дружество, а същата е част от упражняването на адвокатска професия по чл. 24, ал. 1 от Закона за адвокатурата и се извършва само от лица, имащи качеството адвокат на основание чл. 3, ал. 1 от ЗА. Посочено е, че Законът за адвокатурата предвижда упражняването на адвокатската професия самостоятелно или в съдружие, под формата на адвокатско съдружие или адвокатско дружество, които се регистрират в съответния адвокатски съвет – чл. 53, ал.1 и чл. 61, ал. 1 от ЗА, а адвокатските дружества се вписват в регистъра на адвокатските дружества към съответния окръжен съд. Прието е, че това се явява пречка за вписване на промените в предмета на дейност в търговския регистър. Прието е също, че са налице несъответствия между заявеното с приложените към заявлението документи и отразеното за вписване по партидата на дружеството, което се явява пречка за поисканото вписване, тъй като заявителят не е заявил заличаване на съдружника А.И.Р.със старото му дялово участие в капитала и не е заявил за вписване същия с новото му участие в капитала, след придобиване на дружествени дялове на Е.И.Г..

 

При така установеното съдът намира от правна страна следното:

Регистърното производство е охранително и изисква извършване на проверка за наличието на законовите предпоставки за заявените за вписване обстоятелства, съответно заявените за обявяване актове. По подаденото заявление длъжностното лице по регистрация е длъжно да извърши проверка на обстоятелствата, предвидени в разпоредбата на чл. 21 от ЗТРРЮЛНЦ. Съгласно т. 4 и т. 5 от същата разпоредба, длъжностното лице по регистрация е задължено да провери дали към заявлението са приложени всички документи съгласно изискванията на закона и дали съществуването на заявеното за вписване обстоятелство и съответствието му със закона се установяват от представените документи, т.е. извършва се проверка на съдържанието на представените документи, а не само на формалното им съществуване.

Съгласно разпоредбата на чл. 21, т. 8 от ЗТРРЮЛНЦ (нова – ДВ, бр. 105 от 2016 г.) документите, които по силата на закон се съставят с нотариално удостоверен подпис или с нотариално удостоверен подпис и съдържание, са въведени в базата данни на Информационната система по чл. 28б от Закона за нотариусите и нотариалната дейност, и дали представените документи съответстват на въведените данни за тях в Информационната система.

В настоящото производство съдът извършва самостоятелна проверка за спазване на изискванията за вписване на заявените обстоятелства, съответно за обявяване на заявените актове.

Заявлението е подадено от легитимирано лице - адвокат с писмено пълномощно.

Неоснователни са доводите на жалбоподателя относно заявената промяна в предмета на дейност в частта: правни услуги и юридически консултации, като съдът споделя изводите на длъжностното лице по регистрацията. Така заявената дейност не може да бъде част от предмета на търговско дружество, предвид ограниченията в Закона за адвокатурата. В чл. 2 и чл. 3 от Закона за адвокатурата е предвидено, че упражняването на адвокатска професия е дейност, предвидена в Конституцията на Република България, за правно съдействие и защита на свободите, правата и законните интереси на физическите и юридическите лица. Адвокатска професия може да упражнява само адвокат или адвокат от Европейския съюз, практикуващ самостоятелно или в сдружение по този закон. В Глава Х от ЗА са уредени формите на съвместното упражняване на адвокатската професия - чрез адвокатско съдружие, за което се прилагат правилата на чл. 357 – чл. 364 от ЗЗД, и чрез адвокатско дружество, регистрирано по реда на чл. 57 - чл. 75 от ЗА, както и чрез договори за сътрудничество между адвокати и адвокатски дружества по чл. 76 от ЗА.

Поради горното включването в предмета на дейност на търговско дружество на такава дейност, без юридическото лице да отговаря на специалните изисквания за сдружаване по Закона за адвокатурата, води до заблуждение и навежда у третите добросъвестни лица на асоциации за извършване на адвокатска дейност по занятие. В случая търговското дружество – ООД по Търговския закон не отговаря на специалните изисквания на Закона за адвокатурата, предвидени за сдружаването на адвокати чрез лимитативно определените от закона форми. С оглед на изложеното съдът намира, че включването в предмета на дейност на правни услуги и юридически консултации противоречи на закона, поради което е налице пречка за вписване на заявените промени в предмета на дейност по партидата на дружеството в Търговския регистър.

Поради това с така представения дружествен договор не могат да бъдат вписани и останалите заявени промени - промяна на адреса на управление на дружеството, което също е част от същественото съдържание на дружествения договор съгласно чл.115, т. 1 от ТЗ.

Неоснователни са доводите на жалбоподателя относно наличието на съотвествие между заявлението и представените документи касателно съдружника А. И.Р.. Жалбоподателят сочи, че участието в капитала на А.И.Р.може да бъде установено в резултат на прост аритметичен сбор и е посочено в дружествения договор. Регистърното производство е формално и се основава на искането на заявителя. Представените писмени доказателства следва да установяват заявените за вписване обстоятелства и да подкрепят същите, а не от тях служебно да се извличат обстоятелства за вписване (в случая размера на дяловото участие на съдружника А.И.Р.след придобиването на дружествените дялове на другия съдружник). Поради това не подлежи на заличаване служебно вписания размер на участието на съдружника А.И.Р.и аритметично пресмятане на участието му след придобиване на дружествените дялове в капитала от другия съдружник. След като промяна на това обстоятелство не е заявено с подаденото заявление би се стигнало до несъответствие в стойността на внесения капитал на дружеството и общия размер на дяловото участие на съдружниците в дружеството.

Съдът споделя и изводите на длъжностното лице по регистрацията, че в случая не са налице предпоставки за приложение на нормата на чл. 22, ал. 5 от ЗТРРЮЛНЦ, тъй като не се касае до непредставянето на изискуем документ, а до неустановяване на изискуемите предпоставки от съдържанието на представените документи.

По изложените съображения съдът намира, че жалбата следва да бъде оставена без уважение като неоснователна.

 

Водим от изложеното, СЪДЪТ

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалба с вх. № 20190904152425, подадена от А.С. ООД, ЕИК********, срещу Отказ № 20190829171459/ 02.09.2019 г. на Агенцията по вписванията - Търговски регистър и Регистър на юридическите лица с нестопанска цел, постановен по заявление с вх. 20190829171459.

Решението подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в 7-дневен срок от съобщаването му.

След влизане в сила на решението, препис от решението да се изпрати на Агенцията по вписванията – Търговски регистър за сведение.

 

 

СЪДИЯ :