Решение по дело №147/2019 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 февруари 2019 г. (в сила от 8 март 2019 г.)
Съдия: Борислава Илиева Якимова
Дело: 20194430200147
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 януари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. Плевен, 20.02.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         ПЛЕВЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ДЕВЕТИ наказателен състав в публичното заседание на двадесети февруари през две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                       

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИСЛАВА ЯКИМОВА

 

при секретаря Валя Стоянова в присъствието на прокурора ………, като разгледа докладваното от съдия ЯКИМОВА АНД № 147 по описа за 2019 година, на основание данните по делото и закона за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на глава XXVIII  от НПК

Районна прокуратура – Плевен с постановление от 17.01.2019г. е направила предложение за освобождаване на обвиняемия Р.Б.Е. ***, ЕГН********** от наказателна отговорност с налагане на административно наказание за това, че на 16.08.2016г. в гр.Плевен потвърдил неистина      в писмена декларация с регистрационен №2472 - че свидетелство за управление на МПС е изгубено, което по силата на чл.160 ал.1 от Закон за движението по пътищата се дава пред орган на власт – ОД МВР-гр.Плевен, Сектор Пътна полиция,за  удостоверяване на истинността на това обстоятелство - престъпление по чл.313 ал.1 от НК.

Съдът като, съобрази събраните по делото доказателства, намира за установено следното от фактическа страна:

Обвиняемият Р.Б.Е. е роден на ***г***. Той живее в ***Същият е българин, български гражданин, със средно образование, женен, работи,  неосъждан.ЕГН **********.

В хода на разследването било установено следното:

Обвиняемият Р.Е. притежава свидетелство за управление на МПС с №***. Предвид извършено от него  нарушение на правилата за движение по пътищата, от контролните органи на ***спрямо същия била наложена принудителна административна мярка - отнемане на горепосоченото СУМПС, поради превишена скорост. С оглед на това обстоятелство и с целта да му бъде издадено ново свидетелство за управление на МПС обвиняемият Р.Е. решил да подаде заявление за издаването му. За осъществяването на това негово намерение, на 16.08.2016г. обв.Р.Е. посетил сградата на ОД МВР-гр.Плевен, Сектор Пътна полиция, където собственоръчно попълнил декларация, в чието съдържание потвърдил неистината, че свидетелството му за управление на МПС е изгубено,макар,  че обстоятелството, кореспондиращо с истината е, че същото е отнето от контролните органи на ***. Обв. Е. положил своя подпис  полето на  декларатор“ под декларацията, след което я подал на съответното гише в  ***. Същата била приета от свидетеля ***- служител при *** и  била изведена под рег.№ 2472 от 16.08.2016г.

В последствие от дата 07.12.2016г. в ОД МВР-Плевен било получено придружаващо писмо от Министерството на Вътрешните работи, ГД „НП”, с което било изпратено отнетото свидетелство за управление на моторно превозно средство, издадено спрямо обвиняемия Е., с №***.

В подкрепа на така описаната фактическа обстановка са и осъществените способи на доказване - разпити на свидетели – ***, както и приложените по делото декларация с рег. № 2472/16.08.2016г., справка за съдимост, характеристична справка. От доказателствените материали по един несъмнен начин се установява извършването на деянието, предмет на настоящото наказателно производство, неговото време, място, механизъм и начин на реализиране, както и авторството. Налице е съставомерно деяние по посочения наказателен закон.

 От обективна страна е осъществено изпълнителното деяние на  чл. 313, ал. 1 НК под формата на потвърждаване на неистина в писмената декларация. Правната норма на чл. 313, ал.1 НК има бланкетна диспозиция. За съставомерността на деянието по този текст на наказателния кодекс е необходимо да бъде нарушена изрична разпоредба на закон в широкия смисъл на понятието, в която да е предвидено да се удостоверява истината за определени обстоятелства в писмена декларация. Така съгласно чл. 17, ал. 1 от Правилника за издаване на българските лични документи, в случаите на изгубване, кражба, повреждане или унищожаване на български личен документ, лицето е длъжно да подаде в срок до 3 дни писмена декларация по образец съгласно приложение № 6 относно тези обстоятелства в най-близкото РУ на МВР, СДВР/ОДМВР, ДБДС - МВР, ДМ - МВР, или в звената "Миграция" при СДВР/ОДМВР. Съгласно чл. 160, ал. 1 от Закона за движението по пътищата, това обстоятелство се декларира пред орган на властта. Такава декларация е била подадена от обвиняемия Р.Б.Е. пред служител на Сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР, гр. Плевен, в която от страна на обвиняемия съзнателно е отразено невярното обстоятелство, че свидетелството му за управление на МПС е изгубено.

 От субективна страна, обвиняемият Е. е действал с пряк умисъл по смисъла на чл. 11, ал. 2, предл. 1 НК, като форма на вина, тъй като е съзнавал общественоопасния характер на деянието си, предвиждал е и е искал настъпването на общественоопасните му последици. Същият е осъзнавал неистинността на заявеното от него обстоятелство, знаейки, че свидетелството му за управление на МПС не е изгубено и въпреки това съзнателно е потвърдил тази неистина в подадената от него декларация.

С оглед на изложените фактически и правни изводи са налице материално - правните предпоставки обвиняемият да бъде освободен от наказателна отговорност за извършеното от него престъпление по  чл. 313, ал.1 НК, като му бъде наложено административно наказание "Глоба" по реда на чл.78а НК. Обвиняемият е пълнолетно лице, не е осъждан за престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл. 78а НК, престъплението е извършено умишлено и за него НК предвижда наказание " лишаване от свобода до три години или глоба от 100 до 300 лева", като не са налице отрицателните предпоставки на чл. 78а, ал. 7 НК и от престъплението което е формално, т. нар. "на просто извършване", не са причинени съставомерни имуществени вреди.

Деецът подлежи на съответно наказание.

Разпоредбата на чл. 78а, ал.1 НК предвижда административно наказание глоба в размер от 1000 до 5000 лева.

 При индивидуализирането на административното наказание "Глоба" съдът отчете като смекчаващи отговорността обстоятелства за обвиняемия ниската степен на обществена опасност на личността му, предвид чистото съдебно минало, трудовата му ангажираност и най-вече отдалечеността на деянието от налагането на наказание за него. Не се отчетоха отегчаващи вината обстоятелства. Поради това и като отчете степента на обществена опасност на деянието, настоящият състав счете, че справедливо размерът на наложената му глоба да бъде определена при превес на смекчаващите вината обстоятелства в минималния предвиден в закона размер. Ето защо съдът определи и наложи на обвиняемия административно наказание "глоба" в размер на 1000.00 /хиляда/ лева, като именно така определеният размер на глобата, се явява справедлив и в най-голяма степен ще допринесе за постигане целите на наказанието.

Предвид гореизложеното, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

ОСВОБОЖДАВА на основание чл.378, ал.4, т.1 от НПК, вр. с чл.78а от НК обвиняемия Р.Б.Е. ***, ЕГН********** от НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ за извършено престъпление по чл.313 ал.1 от НК, за това, че на 16.08.2016г. в гр.Плевен потвърдил неистина    в писмена декларация с регистрационен №2472 - че свидетелство за управление на МПС е изгубено, което по силата на чл.160 ал.1 от Закон за движението по пътищата се дава пред орган на власт - ОД МВР-гр.Плевен, Сектор Пътна полиция, за удостоверяване на истинността на това обстоятелство и му НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ – ГЛОБА в полза на държавата в размер на 1000 /хиляда/ лева.

РЕШЕНИЕТО подлежи на жалба и протест пред ПлОС в 15-дневен срок от днес.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: