Решение по дело №2107/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 135
Дата: 9 февруари 2023 г. (в сила от 9 февруари 2023 г.)
Съдия: Чавдар Димитров Димитров
Дело: 20227040702107
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 декември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

№    135            09.02.2023 годинаград Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, XXVI АДМИНИСТРАТИВЕН СЪСТАВ, на деветнадесети януари, две хиляди двадесет и трета година, в публично заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧАВДАР ДИМИТРОВ

ЧЛЕНОВЕ:  1. ЯНА КОЛЕВА

    2. КОНСТАНТИН ГРИГОРОВ

 

Секретар:  Г.Д.

Прокурор: Мирослав Илиев

сложи за разглеждане докладваното от съдия Чавдар Димитров КАНД номер 2107 по описа за 2022 година.

 

 Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63, ал. 1, изречение второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на Р.П.– началник група „АНД, ОПТП, Профилактика и ПОВ“ в сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР -Бургас, против Решение № 562/08.06.2022 г., постановено по АНД № 20222120201037 по описа  за 2022г. на Районен съд – Бургас, с което е отменено Наказателно постановление № 21-0769-005668/20.01.2022г., издадено от Началник група в ОДМВР Бургас, сектор „Пътна полиция“, с което на А.К.Г. е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца, на основание чл. 175, ал. 3, предл. 1 от ЗДвП.  В жалбата се иска съдът да отмени обжалваното решение и да потвърди процесното наказателно постановление.  Посочените в жалбата оплаквания съдът квалифицира по чл. 348, ал. 1, т.1 и т. 2 от НПК – неправилно решение поради съществени нарушения в процесуалните правила и противоречие с материалния закон.

В съдебно заседание касаторът началник група „АНД, ОПТП, профилактика и ПОВ“  в ОД МВР Бургас, сектор „Пътна полиция“, редовно и своевременно призован, не се явява и не изпраща процесуален представител.

Ответникът по касация  А.К.Г., редовно и своевременно призован, се представлява от адв. А.А., с пълномощно, представено в предходната съдебна инстанция.

За Прокуратурата на Република България се явява прокурор Мирослав Илиев от Окръжна прокуратура – Бургас.

След като прецени твърденията на страните и събрания по делото доказателствен материал, Административен съд-Бургас намира, че касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срока по чл.211 от АПК от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалване и в съответствие с изискванията за форма и реквизити.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Производството пред Районен съд -  Бургас е образувано по жалба от А.К.Г. против Наказателно постановление№ 21-0769-005668/20.01.2022г., издадено от Началник група в ОДМВР Бургас, сектор „Пътна полиция“. С Решение 562/08.06.2022 г., постановено по АНД №20222120201037 по описа  за 2022г. на Районен съд – Бургас е отменено наказателното постановление и ОДМВР Бургас е осъдена да заплати 300 лв. разноски по делото.

За да постанови решението си съдът е приел, че сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – гр.Бургас не е уведомил жалбоподателя за предстоящо прекратяване регистрацията на процесното МПС и при това положение не можело да установи вина в жалбоподателя при извършване на вмененото му административно нарушение. При така изложените мотиви районният съд е отменил обжалваното наказателно постановление.

Съгласно чл. 63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията, предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Предмет на касационна проверка съгласно чл. 218 от АПК е решението на районния съд само на посочените в жалбата пороци като за валидността, допустимостта и съответствието на оспорения акт с материалния закон съдът следи служебно.

Касационната съдебна инстанция извърши проверка относно приложението на закона, въз основа на фактическите констатации, приети от въззивния съд при спазване на правилата за събиране, проверка и оценка на доказателствата.

От фактическа страна е установено, че на 26.11.2022г. в гр. Бургас, А.К.Г. управлява собственото си МПС  марка Волво С40, с рег. № А 2733 МА, което не е регистрирано по надлежния ред. Регистрацията на процесния лек автомобил е прекратена служебно на основание чл. 143, ал. 15 от ЗДвП.

Касационният съдебен състав приема, че АУАН и НП са съставени/издадени от компетентни органи и в предвидените от ЗАНН срокове.

Касационните възражения, че обжалваното решение е необосновано и постановено в противоречие с материалния закон, настоящият съдебен състав намира за основателни.

Разпоредбата на чл. 145, ал. 1 ЗДвП вменява задължение на приобретателя на регистрирано пътно превозно средство в срок до един месец да регистрира придобитото превозно средство в службата за регистрация на пътни превозни средства по постоянния адрес или адрес на регистрация на собственика, освен когато пътното превозно средство е придобито от търговец с цел продажба.

Нормата на чл. 143, ал. 15 ЗДвП сочи, че се прекратява служебно регистрацията на регистрирано ППС на собственик, който в двумесечен срок от придобиването не изпълни задължението си да регистрира превозното средство.

 Съгласно приложимата разпоредба на чл. 175, ал. 3, предл. първо от ЗДвП се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер.

 В случая А.Г. е управлявал собствения си автомобил след настъпило служебно прекратяване на регистрацията. Това прекратяване не му е било съобщено, но същото се основава на неизпълнение на законово задължение, допуснато от самия него. Недопустимо е извличане на права от собствено противоправно поведение. Като не е регистрирал в определения от закона срок придобитото МПС, ответникът в касационното производство е бил наясно с това, че същото подлежи на служебна и автоматична дерегистрация. В този смисъл, след изтичане на двумесечния срок по чл.143, ал.15 ЗДвП, той е бил наясно, че е възможно да управлява автомобил, който не е регистриран по съответния ред, заради служебна дерегистрация, като не е предвиждал настъпването на противоправните последици от деянието си, но е бил длъжен и е следвало да го стори, т.е. нарушението е извършено при форма на вината непредпазливост в хипотезата на небрежност.

Наложените наказания са определени от АНО към установения от закона минимум и са съобразени с обстоятелствата по случая.

Като е достигнал до изводи различни от изложените, Районен съд – Бургас е постановил валидно, допустимо, но неправилно решение, което следва да бъде отменено, а наказателното постановление да се потвърди.

Процесуалният представител на касатора е направил искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение и в двете инстанции. На основание чл.63д, ал.3 от ЗАНН, същото е дължимо от ответната страна в размер от 100,00 лева. за всяка инстанция.

Така мотивиран и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 1 от АПК, във вр. чл. 218 от АПК, във вр. чл. 63в от ЗАНН, Административният съд Бургас, XXVI-ти състав

Р   Е   Ш   И:

 

 ОТМЕНЯ Решение № 562/08.06.2022 г., постановено по АНД № 1037 по описа  за 2022г. на Районен съд – Бургас и вместо него постановява:

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 21-0769-005668/20.01.2022г., издадено от Началник група в ОДМВР Бургас, сектор „Пътна полиция“, с което на А.К.Г. е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца, на основание чл. 175, ал. 3, предл. 1 от ЗДвП.

 

ОСЪЖДА А.К.Г., ЕГН ********** да заплати на ОДМВР Бургас, разноски по делото за юрисконсултско възнаграждение в размер на 200,00 (двеста) лв. за двете съдебни инстанции.

 

  Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                   2.