Решение по дело №365/2019 на Районен съд - Кърджали

Номер на акта: 211
Дата: 14 юни 2019 г. (в сила от 6 юли 2019 г.)
Съдия: Здравка Иванова Дечева-Запрянова
Дело: 20195140200365
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Номер

 

     Година

14.06.2019

    Град

Кърджали

В ИМЕТО НА НАРОДА

Кърджалийски районен

Съд                  

 

състав

 

На

08.05.

                                        Година

2019

 

В публично заседание и следния състав:

 

                                          Председател

Здравка Запрянова

 

                                                 Членове

 

 

                                        Съдебни заседатели

 

 

Секретар

Анелия Янчева

 

 

Прокурор

 

 

 

като разгледа докладваното от

съдията

 

 

Административен характер наказателно

дело номер

365

по описа за

2019

година.

 

Обжалвано е Наказателно постановление № 18- 1300- 001065/ 25.10.2018, издадено от Началник сектор Пътна полиция към ОДМВР- Кърджали, с което на основание чл.177 ал.1 т.1 от ЗДвП е наложено наказание „глоба” в размер на 300лв. на М.С.А. *** с ЕГН ********** за нарушение по чл.150а, ал.1 от ЗДвП.

Недоволен от издаденото наказателно постановление е останал жалбоподателят М.А., който намира за незаконосъобразно като издадено при съществени нарушения на процесуалните правила. Настоява, че фактическата обстановка не отговаря на действителността, тъй като собственик на описания автомобил е М.С.А., а не на С.Р.Ш.. Освен това в обстоятелствената част на наказателното постановление липсва конкретно, ясно и точно описание на обстоятелствата, при които е извършено нарушението. Поради това моли за отмяна на наказателното постановление. В съдебно заседание жалбоподателят не се явява и не представлява. Представя писмено становище.

 Административно наказващият орган редовно призован за съдебно заседание не се явява и не изпраща представител. Постъпило е писмено становище, с което моли съда да остави жалбата без уважение и да потвърди наказателното постановление.

Районна прокуратура-Кърджали, редовно призована за съдебното заседание на основание чл.62 от ЗАНН, не се представлява.

Съдът след като прецени събраните по делото гласни и писмени доказателства намира за установено  следното от фактическа страна: На 01.07.2018г. свидетелят Й.Б. бил на работа като полицай в Участък- Черноочене при РУ- Кърджали, когато около 7ч. получил обаждане от дежурния при РУ- Кърджали за движение на лек автомобил марка „Форд“ от с.Женда към с.Комунига без регистрационни номера. Поради това той отишъл на разклона за с.Комунига, където спрял за проверка лек автомобил марка „Форд Фиеста“, който се управлявал от жалбоподателя М.А.. При нея водачът представил лична карта, но не и свидетелство за управление на МПС, документи за сключена граждански отговорност, талон за годишен технически преглед и регистрационен талон. Поради това свидетелят Й.Б. поискал съдействие от служител на сектор „Пътна полиция“, който да вземе отношение по случая. От там жалбоподателят М.А. бил отведен в полицейския участък в с.Черноочене. Там пристигнал и свидетеля И.Г., който работи като автоконтрольор към сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР- Кърджали. Той също установил, че водачът М.А. не представя изискуемите документи, а именно  свидетелство за управление на МПС, документи за сключена граждански отговорност, талон за годишен технически преглед и регистрационен талон. След това свидетелят Г. извършил справка в информационната система на административнонаказателна дейност на МВР, при която установил, че жалбоподателят А. бил лишен по административен ред от правоуправление с временна мярка. Това се потвърдило и след телефонна справка с дежурния при ОДЧ на РУ- Кърджали. Поради което на место в  полицейския участък в с.Черноочене свидетелят И.Г. съставил акт за установяване на административно нарушение по чл.150а, ал.1 от ЗДвП, който нарушителят М.А. подписал без възражения. На база на този акт било издадено и обжалваното наказателно постановление.

От Справка за нарушител/ водач издадено по отношение на жалбоподателя М.С.А. се установява, че той има издадено валидно до 16.02.2025г. Свидетелство за управление на МПС, както и че същото му е отнемано и възстановено на 29.06.2018г. Така също с Наказателно постановление № 18- 1300- 000894/ 31.08.2018г. отново му е отнето свидетелството за управление на МПС, тъй като с него му е наложено и наказание „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 6 месец, но същото е било обжалвано и е влязло в сила едва на 18.03.2019г. С писмо рег.№ 130000- 3901/ 16.04.2019г. издадено от началник сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР- гр.Кърджали се установява, че към датата 01.07.2018г. жалбоподателят М.А. не е бил лишен да управлява МПС по административен ред.   

Тази фактология бе установена на база свидетелските показания на И.Г. и Й.Б., от акт за установяване на административно нарушение бл.№ 052500/ 01.07.2018г., от писмо рег.№ 130000- 3901/ 16.04.2019г. издадено от началник сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР- гр.Кърджали и от Справка за нарушител/ водач.

От правна страна съдът установи следното: Жалбата е процесуално допустима, тъй като е подадена в законоустановеният 7 дневен срок- на датата 27.03.2019г., а наказателното постановление е било връчено лично на 20.03.2019г.

Както акта за установяване на административно нарушение, така и наказателното постановление са надлежно оформени и връчени според правилата на ЗАНН. За да представлява едно деяние- действие или бездействие- административно нарушение или престъпление, следва същото да е обществено опасно, да е обявено от закона за наказуемо и да е извършено виновно, като основната разлика между административното нарушение и престъпление е именно в степента на обществена опасност на деянието. Ако липсва която и да е от тези основни характеристики, съответното деяние не би могло да се квалифицира като нарушение, респективно престъпление. Посоченият за нарушен текст на разпоредбата на 150а, ал.1 от ЗДвП казва, че „За да управлява моторно превозно средство, водачът трябва да притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, да не е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, както и свидетелството му за управление да е в срок на валидност, да не е временно отнето по реда на чл.171 т.1 или 4 или по реда на чл.69а от НПК и да не е обявено за невалидно, тъй като е изгубено, откраднато или повредено”. Безспорно се установи, че жалбоподателят М.А. притежава свидетелство за управление за МПС, както и че към датата на проверката 01.07.2018г. не е бил лишен от това право по административен ред. Поради това настоящата съдебна инстанция приема, че не е изпълнен фактическия състав на административното нарушение, тъй като жалбоподателят е притежавал свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, както и не е бил лишен от това право по административен ред. От тук следва отмяна на обжалваното наказателно постановление, тъй като при така установените факти неправилно наказващият орган е ангажирал административнонаказателната отговорност на жалбоподателя по чл.177 ал.1 т.1 от ЗДвП. Ето защо, Съдът

               Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 18- 1300- 001065/ 25.10.2018, издадено от Началник сектор Пътна полиция към ОДМВР- Кърджали, с което на основание чл.177 ал.1 т.1 от ЗДвП е наложено наказание „глоба” в размер на 300лв. на М.С.А. *** с ЕГН ********** за нарушение по чл.150а, ал.1 от ЗДвП, като незаконосъобразно и неправилно.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр.Кърджали по реда на глава 12 от АПК, в 14 дневен срок от съобщението му на страните, че е изготвено.   

 

       

                                                  Районен съдия: