Определение по дело №208/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 249
Дата: 30 май 2019 г. (в сила от 7 юни 2019 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20191400200208
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 28 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

           О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №

                          30.05.2019 г.

 

Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно  заседание на 30.05.2019 г. в състав:

                                                                                          Председател:  АГНЕСА СТАВАРОВА

                       

с участието на секретаря Веселка Николова и прокурора ЦВЕТЕЛИН РАДОЙНОВ, като разгледа докладваното от съдия Ставарова  ЧНД N 208 по описа за  2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

    

     Производството е по реда на чл. 437, ал.2 от НПК и е образувано въз основа на молба от М.И.М., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата  се навеждат доводи, че е придобил право, тъй като е изтърпял изискуемия се по закон минимум от наказанието.

     Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения М.М..

Инспектор М., упълномощен от началника на Затвора-Враца изразява становище за основателност на молбата по съображения, че осъденият е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и че с поведението си е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище за неоснователност на молбата, поради наличие на по-дълъг срок от неизтърпяното наказание в размер на две години и един месец.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

Молителят М.И.М. е осъден с присъда по НОХД № 18/1990 г. по описа на ОС - Монтана, с която е  признат за виновен и осъден на 17 години 6 месеца лишаване от свобода за престъпление по чл. 116, ал. 1, т.6 пр. последно и т.11 във вр. чл. 29 от НК.

Със същата присъда е признат за виновен и осъден на 9 години лишаване от свобода за престъпление по чл. 152, ал. 3, т.4 от НК.

На основание чл. 26 от НК е постановено л.св. М. да изтърпи поотделно наложените и описани по - горе наказания.

С Решение № 204/28.05.2009 г. по ЧНД № 588/2009 г. по описа на PC - Враца е решено лишения от свобода М. да изтърпи наказание по НОХД № 18/1998 на ОС-Монтана от 26 години 3 месеца, считано от 12.01.2000г. съгласно чл.2, ал. 1, изр. първо от Закона за Амнистията, тъй като е по-благоприятно за осъдения.

Начало на изтърпяване - 12.01.2000 г. Ефективно изтърпял - 19 години, 4 месеца и 18 дни.  От работа - 4 години, 8 месеца и 29 дни. Всичко изтърпял - 24 години, 1 месец и 17  дни. Остатък - 2 години, 1 месец и 13 дни.

         С протокол № 3 от 23.06.2004 г. режимът на изтърпяване на наказанието е заменен от  "Усилено строг режим" на "Строг" режим.

     На 23.02.2005 г. режимът е сменен от "Строг" на "Общ".

     Съгласно формалните изисквания на чл. 70, ал. 1 НК осъденият М. е изтърпял 2/3 от наложеното му общо наказание.

Според данните в справката първоначално отчетеният риск от рецидив е със средни стойности - 64 т.

Силно изразени дефицитни зони са:

- настоящо правонарушение - прехвърля вината на обстоятелствата и на изопачената според него истина за случилото се;

- отношение към правонарушението - оневинява криминалното си поведение. Налице са утвърдени криминални нагласи;

- взаимоотношения - споделил е неудовлетвореност от положените родителски грижи в детството му;

- начин на живот и обкръжение - липсата на подкрепа и социално позитивни контакти го принуждават да търси незаконосъобразен начин за оцеляване;

- злоупотреба с алкохол - деянието е извършено след употребата на алкохол.

- умения за мислене - налице са сериозни дефицити в самоконтрола и прогнозиране на последствията от действията.   Отчетен е висок риск от вреди за обществото след освобождаването, с оглед начина и характера на извършеното криминално деяние.

Рискът от вреди е среден за служителите и лишените от свобода и се обуславя от незадоволителното себевладеене и склонността към агресивно поведение. Планирано е корекционната работа с лишения от свобода М. да бъде насочена към формиране на самокритично отношение към собственото поведение и снемане на натрупано емоционално напрежение.

В хода на поетапно извършваните ревизии на риска от рецидив и вреди се проследява следната числова линия 60 точки; 60 точки; 50 точки. Регистрираните стойности са в диапазона на средните стойности.

Налице е ясно очертана положителна тенденция. Корекционна промяна е отразена в зоната отношение към правонарушението.   Лишеният от свобода М. приема в известна степен вината за извършеното престъпление. Изразява съжаление за стореното.

Периода на наблюдение отразява устойчиво желание и мотивация да оползотворява пълноценно времето в затвора.

Има дългогодишна трудова история в затвора. Работил е на различни трудови обекти.

Първоначално е назначен на работа в галваничен цех към затвора, в последствие е преназначен към мебелен цех. Поради претърпяна трудова злополука е спрян временно от последния работен обект. През 2010 г. отново е назначен на работно място - общ работник в кухненския блок към домакинския щат, от която длъжност е снет след извършване на две дисциплинарни нарушения. Последваща възможност да работи му е предоставено отново през 2014г. като мебелист в мебелен цех. Повторна трудова злополука налага спирането му от работния обект. От 2015 г. е назначен към домакинския щат на длъжността чистач на етаж, която изпълнява и към настоящия момент.

При възможност се включва в груповите и културно - масови мероприятия.

Участвал и успешно е завършил следните програми:

през 2014г. - квалификационна програма за вградено обучение „Производство на рамки и кошери“.

през 2015г. - корекционна програма „Справяне с житейски проблеми чрез промяна в мисленето“.

Положителна промяна е регистрирана и в зоната взаимоотношения и начин на живот и обкръжение. Обоснована е от формираното ниво на самоконтрол и умението да разрешава възникнали междуличностни проблеми без конфликтно.

Основни цели заложени в препланираните задачи в индивидуалния план на присъдата на л.св. М., са насочени към формиране на основни умения за справяне с житейски ситуации, формиране на самокритичност към собственото поведение, затвърждаване на трудовите умения и навици, приучване към социално приемливи порядки и начин на живот.

Лишеният от свобода М. е показал желание и съдействие за реализирането на планираните задачи.

Рискът от вреди е среден за обществото след освобождаването, обоснован от характера на криминалните деяния. С ниски стойности е рискът от вреди за служителите и останалите лишени от свобода.

Присъстващото в криминалното му минало осъждане на основание чл. 381 от НК индикира вероятност от рисково поведение в среда на смекчен надзор. Актуалната оценка отчита риск от рецидив в диапазона на средните стойности - 47 точки. Съпоставена с предходно извършената оценка се регистрира числово снижаване с три пункта. Отбелязана е положителна промяна в следната зона: отношение към правонарушението.

В резултат от дългогодишния престой в затвора и интензивното ефективно корекционно въздействие се наблюдава значително преодоляване на дефицитите в тази област. Проявява самокритичност към реализираното криминално деяние, осъзнава вредата от извършеното и съжаление за стореното. Отчита, че употребата на алкохол е отключващ фактор за извършеното. Налице са нагласи за придържане към законосъобразно поведение и недопускане на повторно правонарушение, които подкрепя с устойчиви мотиви.

Периода на наблюдение отразява положителна промяна и в начин на живот и обкръжение. Лишеният от свобода М. показва ефективни умения да се справя с породени състояния на неудовлетвореност и поносимост към редица ограничения в условията на рестрикция. Проявява сдържаност и толерантност към останалите лишени от свобода, избягва остри противоречия и конфликти. Заявява нагласи за дистанциране, самосъхранение и безпроблемно изтърпяване на присъдата.

За дългогодишния период на престой в затвора е доказал желанието и мотивацията си да оползотворява свободното време в дейности, оказващи позитивно влияние върху поведението. Участвал е в различни форми на заетост, като последно от 2015 год. е назначен на работа като чистач на етаж, където работи и до момента. Справя се добре със задълженията си, за което многократно е поощряван съгласно ЗИНЗС. Последните две награди са със Заповед № 426 от 14.12.2018г. и Заповед № 129 от 30.04.2019г. При възможност участва в провежданите общогрупови мероприятия.

Съумява да разходва наличните си финансови средства така, че да не изпада в състояние на зависимост. Не са постъпвали данни за установяване на нерегламентирани дейности с други лишени от свобода.

Разпознава потенциалните проблеми и се стреми да търси начин за тяхното разрешаване, предвиждайки последиците от евентуалните правилни или неправилни действия.

Към момента има дължимо поведение към служителите. Няма наложени дисциплинарни наказания.

Рискът от вреди е нисък за останалите лишени от свобода и служителите по време на изтърпяване на присъдата. Среден е рискът от вреди за обществото след освобождаването му, обоснован от характера на извършеното правонарушение.

Л.св. М. има положително отношение към изпълнението на договорените задачи в плана на присъда. Планираните дейности са изпълнени в голяма степен, маркирани са конструктивни и стабилизирани промени. Основните въздействия, които се осъществяват са беседи, дискусии и трудово ангажиране.

Регулярно се провеждат срещи, при които се работи индивидуално с лишения от свобода. В обсъждането на реализираното криминално деяние се регистрират нагласи за спазване на законите и устойчива мотивация за това. Налице са ясно дефинирани цели свързани с устройване на работа в сферата на животновъдството. Не е изпълнена набелязаната цел в зоната правен статус - прекатегоризиране, поради желанието на л.св. М. да запази възможността да полага същата трудова дейност.

Поддържа редовни контакти със сестра си от която получава позитивна подкрепа. Епизодични контакти има и с брат си. Споделя, че разчита на финансова помощ от него след изтърпяване на присъдата.

Разполагаемите ресурси, които биха повлияли успешна ресоциализация след освобождаването са: съхранени позитивни контакти с роднини; жилищно устройване; положително отношение към труда и възприемането му като форма на ангажираност.

     Становището на началника на затвора е, че рискът от вреди е среден, а рискът от рецидив - нисък. Лишеният от свобода има дължимо и примерно поведение. С положително отношение е към труда. Многократно награждаван, включително и с домашен отпуск. Плана на присъдата е изпълнен в пълен обем. Има критично отношение към извършеното престъпление и е осъзнал вината си. Становището на затворническата администрация е, че осъденото лице М. отговаря на изискванията на чл. 439а НПК и предлага молбата му да бъде уважена, като му бъдат наложени пробационни мерки в изпитателния срок съгласно чл.42а, ал.2, т.1 НК - задължителна регистрация по настоящ адрес.

     На основание прецизния анализ на затворническото досие на осъдения, съдът прие становището на затвора за обективно. От отразените в него данни се установява, че е изпълнено формалното изискване за изтърпян минимум от наказанието. Налице е и втората предпоставка на материалния закон, защото с поведението си в затвора е показал, че корекционното въздействие на наказанието  е дало положителни резултати за неговото поведенческо и личностно развитие. Разпознава проблемите си и има готовност да вземе правилно решение за тяхното разрешаване. Настъпили са промени във всички набелязани сфери, посочени в плана за изпълнение на наказанието. Планът на наказанието е изпълнен в пълен обем. Отчетено е значително снижаване стойностите по рисковите показатели. В контролирана среда спазва утвърдените правила за живот и дава доказателства, че и извън затвора ще намери  подход за ресоциализация и спазване на обществените норми. Настъпила е положителна промяна за личността, положителна промяна в начина на мислене, в начина на планиране на цели и задачи. Положителната констатация, че е придобил трудови навици и умения за прецизно изпълнение на трудовите задължения дават основание да се предположи, че и занапред в неконтролирана среда ще продължава да работи и да отбягва конфликтни ситуации.

     Воден от горните съображения съдът счита, че са налице са и двете материално-правни предпоставки за условно-предсрочно освобождаване на лицето от изтърпяване остатъка от наказанието.

Воден от горното и на основание чл. 440 НПК Врачанският окръжен съд

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното наказание лишаване от свобода осъдения М.И.М., роден на *** ***, жител и живущ ***, българин, български гражданин, понастоящем в Затвора гр. Враца, с основно образование, женен, осъждан, ЕГН **********, осъден с присъда по НОХД № 18/1990 г. по описа на ОС - Монтана, с която е  признат за виновен и осъден на 17 години 6 месеца лишаване от свобода за престъпление по чл. 116, ал. 1, т.6 пр. последно и т.11 във вр. чл. 29 от НК.

Със същата присъда е признат за виновен и осъден на 9 години лишаване от свобода за престъпление по чл. 152, ал. 3, т.4 от НК.

На основание чл. 26 от НК е постановено л.св. М. да изтърпи поотделно наложените и описани по - горе наказания.

С Решение № 204/28.05.2009 г. по ЧНД № 588/2009 г. по описа на PC - Враца е решено лишения от свобода М. да изтърпи наказание по НОХД № 18/1998 на ОС-Монтана от 26 години 3 месеца, считано от 12.01.2000г. съгласно чл.2, ал. 1, изр. първо от Закона за Амнистията, тъй като е по-благоприятно за осъдения, с остатък от наказанието 2 (две) години, 1 (един) месец и 13 (тринадесет) дни.

На основание чл. 70, ал.6 НК ОПРЕДЕЛЯ на С.А.М. изпитателен срок в размер на 2 (две) години, 1 (един) месец и 13 (тринадесет) дни.

На основание чл. 70, ал. 6 НК, вр. чл. 42а, ал.2, т.1 НК, ПОСТАНОВЯВА прилагане на пробационна мярка „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност два пъти седмично за срок от 2 (две) години, 1 (един) месец и 13 (тринадесет) дни, която да бъде изпълнявана на адрес с. ***, общ. ***, обл. Монтана.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране в 7-дневен срок от днес, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане на срока за обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

ПРЕПИС от определението след влизането му в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца и на РС-Монтана, Бюро „Съдимост“ за отметка в бюлетина на осъдения.

 

 

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: