Решение по дело №2202/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1519
Дата: 21 ноември 2022 г.
Съдия: Станислава Петкова Стоева
Дело: 20227050702202
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 септември 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

            

 

 

гр. Варна, …........................ 2022 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – Варна, ІХ-ти тричленен състав, в публично съдебно заседание на десети ноември, две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИСЛАВ МИЛАЧКОВ

  ЧЛЕНОВЕ: ТАНЯ ДИМИТРОВА

   СТАНИСЛАВА СТОЕВА

 

 

При участието на секретаря Пенка Михайлова и прокурора Александър Атанасов, разгледа докладваното от съдия Станислава Стоева КАНД № 2202/2022 г. по описа на Административен съд – Варна и, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Производството е образувано по жалбата на Директор Дирекция “Обслужване” в ТД на НАП Варна против Решение № 1113/12.08.2022г., постановено по АНД № 4921/2021 година на Районен съд - Варна, с което е отменено Наказателно постановление № 558948-F582825/03.02.2021г. на Директор Дирекция “Обслужване” ТД на НАП Варна, с което на “Ави Терра” ЕООД е наложено административно накзание “имуществена санкция” в размер на 500 лева за нарушение на чл. 125 ал. 5 от Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ и на осн. чл. 63 ал. 2 т. 1 във вр. с ал. 3 т. 2 от ЗАНН.

В касационната жалба се твърди, че решението е неправилно, тъй като в НП е посочена дата на нарушението, а липса на място на извършване на нарушението е несъставомерно, защото това може да е офис на дружеството, офис на счетоводна кантора и друго място. Настоява се решението на ВРС да се отмени и вместо него да се постанови друго по съществото на касационния спор, с което да се потвърди процесното НП.

В открито съдебно заседание касаторът, редовно призован, не изпраща представител. С писмени бележки с.д. № 15464/18.10.2022г., чрез пълномощник ст. юрисконсулт Т. А. касационната жалба се поддържа, отправено е искане за отмяна на обжалваното решение и присъждане на   юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът, в съдебно заседание, се представлява от адв. А.Д.. Изразява становище, че оспореното решение е правилно постановено при правилно приложение на материалния закон и без да са допуснати нарушения на съдопроизводствените правила от категорията на съществените. събраните в хода на производството доказателства.  

Представителят на Окръжна прокуратура – Варна изразява становище за неоснователност на жалбата. Пледира за оставяне в сила решението на ВРС.

 

Касационната жалба е подадена от надлежна страна, в срока по чл. 211 ал. 1 от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН, и отговаря на изискванията на чл. 212 и чл. 213 от АПК, поради което производството по нея е процесуално допустимо. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Производството пред Районен съд - Варна е образувано по жалба на “Ави Терра” ЕООД, ЕИК *** против Наказателно постановление 558948-F582825/03.02.2021г., на Директор на Дирекция „Контрол“ при ТД на НАП-Варна, с което за нарушение на чл.125 ал. 5 от ЗДДС, на основание чл. 179 ал.1 от ЗДДС на дружеството е наложено наказание "имуществена санкция“ в размер на 500 /петстотин/ лева.

С оспореното пред ВРС наказателно постановление „Ави Терра” ЕООД е санкционирано за това, че при извършена служебно справка на 22.10.2020г. в информационния масив на НАП е установено, че дружеството, след като е дерегистрирано по ДДС на 04.09.2020г. не е представило в законоустановения срок – до 14.10.2020г. справка-декларация по ДДС за периода 01.09.2020г. - 04.09.2020г. За това е съставен АУАН, който е връчен на управителя на дружеството на 21.10.2020г. От страна на въззивника било направено възражение за маловажност на нарушението, което не е уважено. Описаната фактическа обстановка не е оспорена от дружеството и на 03.02.2021г. е издадено Наказателно постановление № 558948-F582825.

За да отмени НП, районният съд е приел, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати редица съществени нарушения на процесуалните правила, които водят до неговата незаконосъобразност. Приел е, че както АУАН, така и оспореното НП не отговарят на изискванията на чл. 42 т. 3 и чл. 57 ал. 1 т. 5 от ЗАНН за описание на дата и място на извършване на нарушението. Както в АУАН, така и в НП е посочена дата 22.10.2020г., на която е констатирано неизпълнението на съответното задължение по закон, както и крайният срок за това – 14.10.2020г, до който е следвало да бъде представена справката – декларация. Според съда, въпреки посочването на законоустановения краен срок, което може да обуслови извод, че е налице нарушение в първия ден след  неговото изтичане – 15.10.2020г., тази дата не е посочена нито в АУАН, нито в НП. Мястото на извършване на нарушението също не е посочено, а то е съществен реквизит, тъй като при евентуална промяна на седалището и адреса на дружеството по чл. 8 т. 3 от ДОПК, компетентна ТД на НАП би могло да е различна от тази, установила нарушението.

Въз основа на тези констатации, съдът е отменил НП като е приел, че непосочването на дата и място на нарушението, които са основни елементи от фактическия състав на съответното деяние, представлява съществено процесуално нарушение, доколкото обективно препятства възможността за пълноценно и адекватно реализиране на правото на защита.

Така постановеното решение е правилно.

 

При проверка в рамките на приетите за установени от предходната съдебна инстанция факти, настоящият състав на Административен съд – Варна намира, че доводите, изложени в касационната жалба за противоречие с материалния закон и съществено нарушение на процесуалните правила се явяват касационни основания, но същите са неоснователни. Настоящата касационна инстанция споделя изцяло установената от районния съд фактическа обстановка. В мотивите към решението е направено подробно изложение на установените от събраните по делото факти и доказателства и на следващите от тях правни изводи, съобразени с приложимите  разпоредби.

На ответника по касация е вменено извършването на нарушение по чл. 125 ал. 5 от ЗДДС и същият е санкциониран по реда на чл. 179 ал. 1 от ЗДДС  с имуществена санкция от 500 лв. Правилно ВРС е приел, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. С оглед санкционния характер на производството по ЗАНН, в тежест на административнонаказващият орган е да проведе законосъобразна процедура, която да завърши с издаване на законосъобразен акт.  Разпоредбата в относимата редакция на  чл. 57 ал. 1 т. 5 от ЗАНН предвижда императивно в НП да е дадено точно и ясно описание на нарушението, да са посочени датата и мястото на извършването му, както и обстоятелствата, при които е извършено, и доказателствата, които го потвърждават. Действително не става ясно коя е датата, на която административно наказващият орган е приел, че дружеството е извършило нарушението. А мястото на извършване на нарушението изобщо не е посочено. Неяснотата и липсата на тези реквизити в АУАН и НП води като краен извод за допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, правилно констатирано от ВРС.

Посочване на точната дата и място на извършване на нарушението е задължителен реквизит както в АУАН, така на НП и има съществено значение при  индивидуализация на нарушението, в същото време е и предмет на доказване, поради което такъв пропуск  не може да бъде отстранен в процеса на обжалването на наказателното постановление. Отсъствието или неяснотата при определянето му като краен резултат е ограничаване на правото на защита на санкционираното лице. Не може елемент от обективния фактически състав на нарушението, каквото е датата на извършването му, а така също и място на извършването му да се извличат от данните по преписката. Волята на законодателя е пределно ясна - датата на извършване на административното нарушение следва да е установена безспорно и посочена точно в АУАН и в НП. Същото императивно задължение се съдържа и за място на извършване на нарушението. Това императивно задължение на АНО важи и за случай като разглеждания.

Предвид изложеното като е достигнал до правилни правни изводи и е отменил процесното наказателно постановление, Районен съд – Варна е постановил валидно, допустимо и правилно решение и като такова следва да се остави в сила.

При този изход на спора на ответника се дължат разноски, но тъй като такова искане не е направено, съдът не присъжда разноски.

 

На основание чл. 221 ал. 2, във връзка с чл. 63в от ЗАНН, съдът

 

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1113/12.08.2022г., постановено по АНД № 4921/2021 година на Районен съд – Варна.

 

Решението е окончателно.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                            ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

                           

 

  2.