Решение по дело №10899/2015 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1531
Дата: 8 април 2016 г. (в сила от 5 май 2016 г.)
Съдия: Галя Димитрова Алексиева
Дело: 20153110110899
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 септември 2015 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. Варна, 18.04.2016г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ХІІ състав, в открито съдебно заседание, проведено на осми април две хиляди и шестнадесета година, в състав:

 

                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: ГАЛЯ АЛЕКСИЕВА

    

при участието на секретаря М.М., като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 10899/2015г. по описа на Варненски районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Съдът е сезиран с искова молба, с която е предявен иск за делба с правно основание чл. 34, ал. 1 ЗС.

Производството е в първа фаза на делбата, по допускането й.

Ищците М.С.К., роден на ***г. в гр. *, *, гражданин на *, М. * * Р.О., родена на ***г. в *, гражданин на * и А.С.Р., родена на ***г. в *, гражданин на * твърдят, че с ответницата А.В.В., ЕГН ********** са съсобственици на недвижим имот, представляващ самостоятелен обект- ателие за творческа дейност № 2, изграден в сграда № *, разположена в ПИ с идентификатор*, находящ се в гр. *, етаж първи, с площ 37,55кв.м., съставляващ самостоятелен обект с идентификатор № * състоящ се от входно антре, баня с тоалетна, дневен тракт и кухня, при граници на самостоятелния обект по схема: на същия етаж- обект с идентификатор № * под обекта- няма, над обекта- обект с идентификатор *, заедно с 4.9433% ид.ч. от общите части на сградата и 4,0667%ид.ч. от правото на строеж върху ПИ с ид. *, съгласно кадастралната карта и кадастралните регистри, одобрени със Заповед *. на ИД на АГКК, основан на твърдение за възникване на съсобствеността, както следва: 1/4 ид.ч. за ищците М.К. и М.О., в режим на СИО по договор за покупко- продажба обективиран в НА *. на нотариус № * на НК, 1/4 ид.ч. за ищцата А.Р. по договор за покупко- продажба обективиран в НА № *. на нотариус № * на НК и 1/2ид.ч. за ответницата А.В. по договор за покупко- продажба обективиран в НА № *г. на нотариус № * на НК.

В исковата молба ищците излагат, че с договор за покупко- продажба по НА № *. на нотариус рег. № 147 на НК с ответницата са придобили собствеността на делбения недвижим имот. Техни праводатели са *. Съобразно уговорено в договора първите двама ищци са придобили имота по време на брака си, поради което и в режим на СИО са собственици на 1/4ид.ч., колкото е квотата и на третата ищца. Останалата 1/2ид.ч. е придобита от ответницата В.. Страните не могат доброволно да ликвидират така възникналата помежду им съсобственост, поради което предявяват иск за съдебна делба.

В срока по чл. 131 ГПК по делото е постъпил отговор от ответницата А.В., чрез назначения й от съда по реда на чл. 47, ал. 6 ГПК особен представител адв. С., с който се изразява становище за допустимост и основателност на иска, в т.ч. при квотите посочени от ищците.

В с.з. исковата молба и отговора се поддържат.

Съдът, след преценка на събраните по делото писмени доказателства и по вътрешно убеждение, приема за установено следното от фактическа страна и достигна до следните правни изводи:

Предявен е конститутивен иск за съдебна делба с правно основание чл. 34, ал.1 ЗС. Производството е в първа фаза, по допускане на делбата. Тук съдът изследва въпросите за: наличието на съсобственост между съделителите върху имуществото предмет на делбата, основанието на което същата е възникнала, между кои лица и за кои имоти ще се извърши делбата, както и каква е частта на всеки съделител в съсобствеността. 

С договор за покупко- продажба обективиран в НА № *., *. по описа на нотариус *, рег. № * на НК, * и * са продали на А.В., М.К. и А.Р. притежавания от тях недвижим имот- ателие за творческа дейност № *, изграден в сграда * * разположена в ПИ с идентификатор* и находящ се в гр. *та", № *, етаж *, с площ 37,55кв.м., съставляващ самостоятелен обект с идентификатор № * състоящ се от входно антре, баня с тоалетна, дневен тракт и кухня, ведно с 4.9433% ид.ч. от общите части на сградата и 4.0667% ид.ч. от правото на строеж върху ПИ с идентификатор*. Съобразно уговореното в договора, купувачите са придобили собствеността при следните квоти: ½ ид.ч. за А.В. и по ¼ ид.ч. за останалите двама.

От представения заверен препис от удостоверение за сключен граждански брак се установява, че на 21.01.1985г. М.К. и М.О. са сключили граждански брак.

От служебно изготвена справка в НБД Население е видно, че семейният статус на ответницата А.В. е неомъжена.

            Между страните не съществува спор относно наличието на съсобственост помежду им в процесния имот. Налице е надлежен титул за собственост, съобразно въведените в процеса придобивни основания.

            С договора за покупко- продажба от *. съделителите са придобили собствеността върху делбения имот. Доколкото към него момент купувачът М.К. е бил в граждански брак с М.О., и тъй като страните не спорят по този факт, то следва да се приеме с оглед възмездния характер на сделката, че макар страна по нея да е само съпругът М.К., то имотът е придобит в режим на съпружеска имуществена общност. В случая със сключване на сделката страните са определили и квотите си в съсобствеността, поради което и волята им в това отношение следва да се отчете. Ето защо, недвижимият имот следва да се допусне до делба, при следните квоти на страните в съсобствеността: ¼ ид.ч. за М.К. и М.О. в режим на СИО, ¼ ид.ч. за А.Р. и ½ ид.ч. за А.В..

Или след поставяне под общ знаменател ищците М.К. и М.О., в режим на СИО придобиват ¼ ид.ч. в имота, ищцата А.С.Р. придобива ¼ ид.ч. в имота и ответницата А.В., придобива 2/4 ид.ч.

            При така посочените квоти, следва да се допусне и делбата на имота.

            Ищците са поискали присъждане на разноски под формата на платен депозит за особен представител на ответницата в размер на 800лева. От представената вносна бележка е видно, че депозитът е внесен от съделителя М.К.. Този първоначално установен размер е в съответствие с разпоредбата на чл. 7, ал. 4 от Наредба № 1/09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, съгласно която, възнаграждението за процесуално представителство, защита и съдействие по дела за делба се определя съобразно интереса на представляваната страна, но не по- малко от 800лева. Предвид спецификата на делбеното производство и развитието му в две фази, така определеното адв. възнаграждение за назначения особен представител на ответницата е дължимо за цялото производство пред настоящата съдебна инстанция, приключващо с решението по извършване на делбата. Според правилото на чл. 29 ал. 3 ГПК разноските за особен представител на лице с неизвестен постоянен и настоящ адрес първоначално се поемат от насрещната страна, респективно от ищеца съгласно чл.47 ал.6 ГПК. Заплащането им е продиктувано от необходимостта процесът да продължи, без личното участие на ответника, но като се гарантират процесуалните му права, както и средствата за изплащане на възнаграждение на лицето, назначено за особен представител. Последният действа не в личен интерес на всички страни- съделители, а от името и за сметка на представлявания, като брани неговите права. Затова и разноските за възнаграждението му не следва да се разпределят според специалното правило на чл. 355, ал. 1 ГПК между всички съделители съобразно дела им, защото макар и да са необходими за движението на делбеното дело, не са пряко свързани с предмета на иска за делба, а следва да се понесат от представлявания. Макар и така определеното възнаграждение да е дължимо за първа и втора фаза на делбата, то същите са вече реализирани от страната, поради което и те следва да бъдат възложени в тежест на ответната страна. Отделно, същите биха били дължими дори и в случай на предсрочно прекратяване пълномощията на особения представител /в хипотеза на последващо явяване на ответницата/, доколкото назначеният особен представител е осъществявал процесуално представителство по делото, като е оказал цялостно правно съдействие и защита по делото - надлежно е изготвил отговор на исковата молба и се е явил в насроченото по делото заседание. Затова и така сторените от съделителя М.К. разноски за особен представител следва да се възложат в тежест на ответната страна.

Така мотивиран, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ДОПУСКА да бъде извършена съдебна делба на следния недвижим имот, представляващ самостоятелен обект- ателие за творческа дейност № *, изграден в сграда № *, разположена в ПИ с идентификатор* и находящ се в гр. * етаж *, с площ 37,55кв.м., съставляващ самостоятелен обект с идентификатор № * състоящ се от входно антре, баня с тоалетна, дневен тракт и кухня, при граници на самостоятелния обект по схема: на същия етаж- обект с идентификатор № *, под обекта- няма, над обекта- обект с идентификатор *, ведно с 4.9433% ид.ч. от общите части на сградата и 4,0667%ид.ч. от правото на строеж върху ПИ с ид. *, съгласно кадастралната карта и кадастралните регистри, одобрени със Заповед *. на ИД на АГКК, на основание чл. 34, ал. 1 ЗС между съсобствениците и при квоти, както следва:

- 1/4ид.ч. за М.С.К., роден на ***г. в гр. *, провинция *, гражданин на * и М. * Р.О., родена на ***г. в *, в режим на СИО, и двамата с постоянен адрес * *, гр. *, провинция *

- 1/4ид.ч. за А.С.Р., родена на ***г. в Кралство *, гражданин на * с постоянен адрес *, гр. *

- 2/4ид.ч. за А.В.В., ЕГН ********** с адрес ***, м-ст*”, ул. „*

ОСЪЖДА А.В.В., ЕГН ********** с адрес ***, м-ст*”, ул. „* ДА ЗАПЛАТИ на М.С.К., роден на ***г. в гр. *, гражданин на Кралство * сумата от 800лева, представляваща сторени по делото съдебно- деловодни разноски за депозит за особен представител назначен при условията на чл. 47, ал.6 ГПК, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК.

 

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд Варна в двуседмичен срок от връчване препис на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: