Решение по дело №319/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1054
Дата: 29 май 2018 г. (в сила от 28 февруари 2019 г.)
Съдия: Анна Владимирова Ненова Вълканова
Дело: 20181100900319
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 19 февруари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

 

 

 

 

 

 

                               Р Е Ш Е Н И Е №

 

               гр. София, 29.05.2018г.

                                              

                                          В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

            Софийски  градски съд, Търговско отделение, VІ-23 състав, в открито заседание на осми май  две хиляди и осемнадесета година, в състав: 

 

                                                                                                 Председател: Анна Ненова

 

при секретаря Йовка Панайотова като разгледа  докладваното от съдията докладчик т.д. № 319 по описа за 2018г. и за да се произнесе  взе предвид, следното:

 

Предявени са искове с правно основание чл. 25, ал. 4, вр. ал. 6 от ЗЮЛНЦ.

 

Ищецът  Сдружение „Гимнастически клуб Л.-С.-**“ твърди, че е член на ответното Сдружение „Б.Ф.по Г.“.

На 19.01.2018г., в 11 часа, в гр. София, бул.“******“ № **, е било свикано и проведено редовно отчетно-изборно общо събрание на членовете на федерацията.  Събранието е било свикано с  решение от 26.10.2017г. на управителния съвет и за него е било направено обявление № 129, публикувано н Неофициалния раздел на ДВ, бр. 89 от 07.11.2017г.

Ищецът намира решенията по т. 4 от дневния ред на общото събрание за избор на председател,  членове на управителния съвет и на контролната комисия  на федерацията от  незаконосъобразни и противоуставни - взети в нарушение на чл. 15, ал. 3, чл. 16, ал. 2 и чл. 17 от Устава на БФГ и чл. 29 от ЗЮЛНЦ.

В устава няма определени правила за провеждане на тайно гласуване, което е налагало такива да бъдат предложени и приети от общото събрание по време на разглеждане на точката от дневния ред.  Такива при избора на председател не са били приети и организаторите на събранието са импровизирали както те разбират тайното гласуване. Били раздадени предварително напечатани картончета с имената на кандидатите, без непрозрачен плик,  които са се пускали  в картонена кутия за обувки, приспособена за урна, предварително облепена с тиксо. Не е била предварително показана отворената кутия, за да се види, че в нея не е имало предварително поставени картончета с името на кандидатите. 

Не е била предвидена и гласувана процедура  за установяване на броя на членовете на управителния съвет. Съгласно чл. 17 от Устава, броят на членовете на управителния съвет е в границите от 9 до 13 души, включително членовете по право, и  и точният брой е трябвало да се определи с нарочно гласуване от общото събрание. Били са прочетени предварително определени 13 кандидати и броят не е бил подложен на гласуване.  Гласуването е било тайно, а не явно, както и ан блок, без да се проведе обсъждане, без да се даде възможност за нови предложения и без кандидатите да бъдат избирани един по един.

Не  е бил обявен в дневния ред на събранието  избор на контролна комисия и той не е бил извършен чрез тайно гласуване, а явно. Изборът също е бил ан блок, без да се проведе обсъждане, без да се даде възможност за нови предложения и без кандидатите да бъдат избирани един по един.

В съответствие с разпоредбата на чл. 21, ал. 2 от ЗЮЛНЦ, във връзка с чл. 15, ал. 5 от Устава, ищецът упражнил правото си като член на БФГ да бъде информиран за дейността на федерацията  и поискал с молба вх. № 4/23.01.2018г. заверен препис от протокола за заседанието на общото събрание, но такъв препис до предявяване на исковата молба не е бил представен.

Ищецът иска да бъде постановено съдебно решение, с което оспорените решения да бъдат отменени, с присъждане на направените разноски.

 

Ответникът Сдружение „Б.Ф.по Г.“ не оспорва, че ищцовото сдружение е негов член, че е било представлявано на общото събрание от Н.Д.П.,  че на събранието са били взети оспорваните решения и че предявените с исковата молба искове са в срока по чл. 25, ал. 6 от ЗЮЛНЦ.

Възразява, че не е имало нарушения при тайния избор за председател, като е била запазена тайната на вота, преброяването е било пред всички и не е имало повече бюлетини от броя на присъстващите представители на членовете, от които всички са упражнили гласа си.

Точно и предварително е бил определен броят на членовете на управителния съвет. Не е било необходимо управителният съвет да се избира с тайно гласуване. Разпоредбата на чл. 16, ал. 2 от Устава противоречи на чл. 15, ал. 3, изр. първо от Устава, който предвижда решенията да се приемат с явно гласуване и обикновено мнозинство. След като чл. 15 от Устава не допуска изключения, то при установеното противоречие между двете норми би следвало да се  прилага само тази на чл. 15, ал. 3, вместо противоречащата й норма на чл. 16, ал. 2 от Устава. Решено е било гласуването за управителен съвет да бъде ан блок и  е имало само едно предложение от председателя с 11 кандидатури. При това положение тайното гласуване е било технически ненужно. Нямало е как да се изготвят две отделни бюлетини за разлика от гласуването за двамата кандидати за председател.

До събранието от 19.01.2018г. винаги общото събрание е избирало контролна комисия, независимо как е бил формулиран дневният ред. Дори да е имало такова нарушение при обявяването на дневния ред, то е било несъществено, тъй като никой не е възразил по посочената точка, включително ищецът. 17 членове на ответното сдружение са гласували за комисията, като по отношение на необходимостта от тайно гласуване ответникът препраща към вече изложените съображения относно избора на управителен съвет.   

Ответникът също претендира направените разноски.

 

            Съдът като съобрази фактите и доказателствата по делото, поотделно и в тяхната съвкупност, възприема от фактическа страна по делото следното:

 

„Б.Ф.по Г.“ е сдружение с нестопанска цел в обществена полза, регистрирано по реда на ЗЮЛНЦ и Закона за физическото възпитание и спорта, което обединява на доброволен принцип българските гимнастически клубове, в които членуват индивидуални лица, практикуващи гимнастически спортове.  Обстоятелстват аса посочени и в Устава на сдружението.

Също съгласно Устава, приет с решение на учредителното събрание от 12.12.1991г. и изменен и допълнен с решение на общото събрание от 09.04.2001г.,  органи на управление на сдружението са  общо събрание, управителен съвет, президент и контролна комисия (чл. 12 от Устава). Органите  са били формирани по модела и организационните принципи на международната федерация по Г. (чл. 13 от Устава).

Общото събрание на „Б.Ф.по Г.“  е неин върховен орган, в който  участват членовете на сдружението. То се  свиква, освен другото, от управителния съвет. Счита се е  законно, ако присъстват повече от 50% от всички членове или деятели (чл. 15, ал. 2 от Устава). Общото събрание  приема решенията си с явно гласуване и обикновено мнозинство. Решенията за изменение на Устава, за прекратяване на сдружението, за сливане, както и други решения, специално посочени в Устава е трябвало да се вземат с квалифицирано мнозинство от 2/3 от присъстващите (чл. 15, ал. 3 от Устава).  В чл. 16 от Устава са посочени правомощията на общото събрание на „Б.Ф.по Г.“, включително да приема и изменява устава (чл. 16, ал. 1) и да избира с тайно гласуване за срок от 5 години управителен съвет, президент и контролна комисия (чл. 16, ал. 2 от Устава).

Също съгласно Устава, управителният съвет на сдружението се  избира от общото събрание за срок от пет години и е в състав от девет до тринадесет души, в това число президента, генералния секретар и председателите на техническите комитети – мъже и жени (чл. 17 от Устава). Управителният съвет  организира и ръководи текущата работа на „Б.Ф.по Г.“  (чл. 18, ал. 1 от Устава).

Президентът се  избира от общото събрание за срок от пет години, като, освен другото,  той организира, ръководи и контролира работата по изпълнение решенията на общото събрание и управителния съвет  и  представлява „Б.Ф.по Г.“  в страната и чужбина (чл. 19 от Устава).      

Техническите комитети на „Б.Ф.по Г.“ – мъже и жени се състоят от по 6 члена. Общото събрание избира председателите на техническите комитети, които са членове по право на управителния съвет. По предложение на председателите на техническите комитети, управителният съвет е утвърждавал състава на техническите комитети (чл. 20 от Устава).

Съгласно клаузата на чл. 21 от Устава, генералният секретар се  избира от общото събрание за срок от 5 години. Той  отговаря за изпълнение на решенията на общото събрание, управителния съвет и разпорежданията на президента. Генералният секретар  замества президента и представлява „Б.Ф.по Г.“  при негово отсъствие, болест или при възлагане, както и в други случаи, посочени в Устава.

Контролната комисия се състои от трима членове, избирани от общото събрание за срок от пет години и има контролни правомощия във връзка с изпълнение на решенията на общото събрание, по проверка на финансовото състояние на сдружението и с възможност да прави искане за свикване на общо събрание (чл. 22).

По неуредените въпроси в Устава са се прилагали правилата на действащото законодателство (чл. 33 от Устава).    

На основание чл. 26, ал. 1 от ЗЮЛНЦ и решение от 26.10.2017г., управителният съвет на „Б.Ф.по Г.“ е свикал редовно отчетно-изборно общо събрание на членовете на федерацията на 19.01.2018г. от 11 часа на адреса й на управление в гр. София, при дневен ред: 1. Отчет за дейността на „Б.Ф.по Г.“  през 2017г.; 2. Финансов отчет на „Б.Ф.по Г.“  за 2017г.; 3. Приемане на бюджета за 2018г.; 4. Избор на председател и членове на управителния съвет на „Б.Ф.по Г.“  и 5. Разни. Поканата е била обнародвана в неофициалния раздел на „Държавен вестник“ от 07.11.2017г.              

    Към 19.01.2018г. във Федерацията са членували  22 клуба, включително ищцовото сдружение „Гимнастически клуб Л.-С.-**“, като всички са били представени на общото събрание.

След като са били избрани комисия по проекти за решения и за избор на председател и членове на управителния съвет, и след като са били  взети решения по първите три точки от дневния ред, общото събрание е преминало към   точка 4 от дневния ред – за избор на председател и членове на управителния съвет.  

От страна на клубовете са постъпили две кандидатури за председател (президент) – на Н.П.и на К.Д..

Председателят на комисията по избора е разяснил начина на гласуване (тайно) – че се предоставя  бюлетина с имената на двамата кандидати, гласуването е на специално място за провеждане - зад параван, с пускане на бюлетината в урна (кутия), отделно за всеки гласуващ,  при отбелязване в квадратче на предпочитания кандидат. След искане от участващи на събранието при преброяването да участват и други лица, е било прието, че урната ще бъде   отворена от комисията на маса пред всички, като се изваждат една по една бюлетините.

След изслушване на двамата кандидати за председател, гласуването е протекло по предварително  указания от комисията начин.

Бюлетините са били преброени пред всички присъстващи – имало е 8 гласа за кандидата Н.П.и 14 гласа за кандидата К.Д., който е бил и обявен за избран  за председател (президент).

След този избор се е преминало към избор на управителен съвет, за който с явно гласуване и мнозинство от 20 гласа е било решено да се състои от 11 членове, а с ново гласуване и 13 гласа – „за“, управителният съвет да се гласува ан блок.

К.Д. е предложил в управителния съвет да влязат той, като президент, Й.Й.(дотогава генерален секретар), Ц.Д.и Т.Т.(председатели на техническите комитети – жени  и мъже, също до този момент), както и още С.С., И.Р., В.П., И.Г.,  Р.Ч., В.С.и П.Н..    Не е имало други предложения.

За така предложените имена, при явно гласуване,  са гласували 13 от представителите на членовете на сдружението и от председателя на комисия по избора е било обявено, че общото събрание с мнозинство  от гласовете е решило – избира управителен съвет на „Б.Ф.по Г.“ в този състав.

След изрично решение, че контролната комисия на сдружението ще се състои от трима членове,  предложени  за позициите съответно  Д.П.– председател  и  Х.Д.и А.Ж.- членове, със 17 гласа „за“, отново при явно гласуване и този избор  е бил обявен като решение на общото събрание.  

В края на събранието Й.Й.е бил преизбран за генерален секретар на „Б.Ф.по Г.“, а за  председатели на техническите комитети – жени  и мъже,  са били преизбрани  Ц.Д.и Тодор Тодоров.

За обстоятелствата по провеждането на общото събрание от ответника  се представя протокол, който по съдържание (верността на отразените обстоятелства като действително настъпили)  не се оспорва от никоя от страните. Представени са и преписи от изготвените и ползвани бюлетини, от които се потвърждава реда и начина на гласуване за председател (президент).

Не е спорно, че изборът на Й.Й.за генерален секретар и на Ц.Д.и Т.Т.за  председатели на техническите комитети  не е бил обжалван (оспорван) по съдебен ред.

 

При така установеното от фактическа страна, от правна страна съдът намира следното:

 

По избора на председател (президент) на  Сдружение „Б.Ф.по Г.“

При този избор, въз основа на възприетите от фактическа страна обстоятелства и при съобразяване на  направените от ищеца оплаквания, не се установява нарушение на Устава на сдружението и закона (ЗЮЛНЦ).

Изборът за председател (президент) е бил осъществен при тайно гласуване, съгласно клаузите на Устава на „Б.Ф.по Г.“ ,  със спазване на тайната на вота (гласуване на обособено място, зад параван и поединично от всеки от представителите на клубовете, членове на сдружението, с пускане на предварително изготвена бюлетина). Гласовете, подадени за обявения като избран кандидат, са формирали  нужното мнозинство за избора и  при необходимия кворум, съответно на чл. 30, ал. 2 от ЗЮЛНЦ, вр. чл. 11, ал. 1 от ЗЮЛНЦ и правилата на Устава.

Действително  не е имало  конкретни предварителни правила, по които да се проведе  тайното гласуване, но нито Уставът на ответното сдружение, нито ЗЮЛНЦ предвиждат такива или ред за създаването им. Така такива правила, най-общо, са били установени от изборната комисия, съобразила и единствената забележка на участниците в събранието – да се осигури прозрачност при броенето на гласовете. Правилата за гласуването са били  възможно най-опростени, но ясни и   логически последователни, като са осигурявали тайната на вота, каквото е било единствено изискването на Устава. Те са съответствали на избора, който е бил за една позиция и при двама кандидати. С правилата представителите на  членовете на общото събрание са били предварително запознати. При липсата на отделни такива правила и ред за създаването им в Устава или в закон, но при спазване на тайния избор, няма противоуставно или противозаконно процедиране при проведеното гласуване.

Не е имало необходимост от плик при гласуването, тъй като представителите са гласували тайно, зад параван, пускайки бюлетините в непрозрачна кутия. Без значение е и как е била приспособена „урната“ и дали това е било   картонена кутия за обувки,  облепена с тиксо или друго. Същественото е, че тя е била достатъчна за събиране на бюлетините, здрава и непрозрачна. Без значение и дали кутията е била   предварително показана  като отворена, щом преброените гласове са отговаряли точно на броя на участниците в гласуването – 22. Броят на извадените и преброени бюлетини  е изключвал възможността да има предварително поставени картончета с името на кандидатите.  Това оплакване на ищеца също е неоснователно.

С оглед изложеното, искът по чл. 25, ал. 4, вр. ал. 6 от ЗЮЛНЦ за отмяна на избора на председател (президент) на ответното сдружение следва да бъде отхвърлен.

 

По избора на управителен съвет на  Сдружение „Б.Ф.по Г.“

 Предявеният иск за отмяна на оспорваните решения в тази част е частично основателен  - относно избора на членовете на  управителния съвет, които не са членове по право.

Съгласно Устава на „Б.Ф.по Г.“, управителният съвет на сдружението се  избира от общото събрание – върховния орган на сдружението, но в него, в предвидения брой от максимално 13 членове,  влизат президентът, генералният секретар и председателите на техническите комитети – мъже и жени (чл. 17 от Устава). В случая избраният за президент К.Д., чийто избор не се отменява от съда, както и избраните за генерален секретар Й.Й.и за  председатели на техническите комитети – жени  и мъже -  Ц.Д.и Т. Т., чийто избор не е бил оспорван по съдебен ред, са членове по право на управителния съвет. Не се касае за избор на членове на управителния съвет и  няма основание за отмяна на състава на управителния съвет в тази част, съответно отмяна на решение за избора на тези членове на управителния съвет.

В останалата част – по отношение на членовете на управителния съвет  С.С., И.Р., В.П., И.Г.,  Р.Ч., В.С.и П.Н. изборът, извършен от общото събрание, е бил противоуставен.

Изрично в  чл. 16 от Устава на „Б.Ф.по Г.“ е било предвидено, че общото събрание  избира с тайно гласуване управителния съвет. Изборът в случая  е  бил явен, а не таен. Не се касае за клауза, противоречаща с клаузата на чл. 15 от Устава, а за специално предвиден ред  за гласуване при определянето на членовете на този орган на сдружението. Уставът на ответното сдружение е бил приет с решение на учредителното събрание на сдружението от  12.12.1991г. и изменен и допълнен с решение на общото събрание от 09.04.2001г. Към 19.01.2018г. не е имало други изменявания по реда на чл. 25, ал. 1 и чл. 29, ал. 2 от ЗЮЛНЦ и на Устава, включително изменение на специалната клауза на чл. 16 от Устава, и с проведеното явно  гласуване на изборните членове на управителния съвет, е бил нарушен Уставът на сдружението. Не е било необходимо изрично член на сдружението да възразява по това обстоятелство, докато събранието се провежда и такова възражение не е предпоставка за уважаването на исковете по делото. Оплакването на ищеца за нарушение на Устава на ответното сдружението при проведеното явно гласуване за избор на управителен съвет (изборни членове) е основателно, макар, според съдебния състав, да са неоснователни оплакванията по исковете по чл. 25, ал. 4, вр. ал. 6 от ЗЮЛНЦ в останалата част.

Нито в Устава, нито в ЗЮЛНЦ са предвидени специални правила за определяне на конкретния брой на колективните органи на сдружението. Действително броят на членовете на управителния съвет на ответното сдружение може да варира, но преди избора предварително  и  с валидно решение на общото събрание е било определено колко ще са членовете на този орган – общо 11, включително членовете по право, съответно, че гласуването ще е ан блок. Последното е било за  да бъде спазен екипният принцип при избор на този орган,  чийто изборни членове са били предложени  единствено от вече избрания председател (президент) на сдружението. С решението за гласуване на състава на управителния съвет ан блок общото събрание е потвърдило този принцип. Решението за гласуване ан блок също не е противозаконно или противоуставно.

 

По избора на контролна комисия на  Сдружение „Б.Ф.по Г.“

Също в чл. 16 от Устава на „Б.Ф.по Г.“ е било предвидено, че общото събрание  избира с тайно гласуване и контролната комисия – орган на сдружението с контролни правомощия по отношение на управителните органи. По вече изложените съображения, проведеният явен избор за попълване на състава на този орган също е бил противоуставен. Допълнително при този избор е била нарушена и разпоредбата на чл. 29, ал. 3 от ЗЮЛНЦ, съгласно която по въпроси, които не са включени в обявения в поканата за общото събрание дневен ред, не могат да се вземат решения. Разпоредбата на закона е приложима съответно на чл. 33 от Устава.  В случая в поканата за общо събрание по т. 4 от дневния ред е било вписано  „избор на председател и членове на управителния съвет на „Б.Ф.по Г.““, но не и на контролна комисия и проведеният избор за този орган на ответното сдружение противоречи на закона. В случая също е без значение каква е била дотогавашната практика по избора и дали е имало възражения изборът да се извърши по този начин. Оплакванията на ищеца са основателни и исковете по чл. 25, ал. 4, вр. ал. 6 от ЗЮЛНЦ в тази част следва да бъдат уважени.

Съдът намира неоснователни оплакванията на ищеца в останалата част.

Действително гласуването за контролна комисия е  било ан блок, но в Устава на сдружението и в ЗЮЛНЦ липсват отделни правила, на които такова гласуване да противоречи.

Искането на ищеца  с молба вх. № 4/23.01.2018г. за получаване на  заверен препис от протокола за заседанието на общото събрание от 19.01.2018г. е извън проведеното общо събрание и представянето или непредставянето на преписа е без значение за водените по делото искове – за отмяна на решения на общото събрание на ответното сдружение.

По разноските

Ищецът е поискал присъждане на направените по делото разноски. Установява разноски за платена държавна такса по исковата молба от 30 лева и 500 лева разноски за адвокат по договор за правна защита и съдействие от 09.03.2018г. в размер на 500 лева. С оглед изхода на делото са дължими 2/3 от разноските – 353. 33 лева, съответно на уважената част от исковете (чл. 78, ал. 1 от ГПК).    

            Воден от горното съдът

 

 

                                                       Р Е Ш И :

 

 

ÎТМЕНЯ, по искове с правно основание чл. 25, ал. 4, вр. ал. 6 от ЗЮЛНЦ, предявени от Сдружение „Гимнастически клуб Л.-С.-**“, с идентификационен код *****и със седалище и адрес на управление гр. София, район „Подуяне“, ул.“*****,  срещу Сдружение „Б.Ф.по Г.“, с идентификационен код ******** и със седалище и адрес на управление гр. София, район „Средец“, бул.“****** № **, като взети в нарушение на закона  и Устава на Сдружение „Б.Ф.по Г.“, решенията по т. 4 от дневния ред на общото събрание на сдружението от 19.01.2018г. -  за избор  членове на управителния съвет, които не са членове по право, и за избор на  контролна комисия, като ОТХВЪРЛЯ исковете по чл. 25, ал. 4, вр. ал. 6 от ЗЮЛНЦ в останалата част – за отмяна на решенията за избор на председател (президент) и за членове на управителния съвет, които, съгласно Устава, са членове по  право.

   ОСЪЖДА Сдружение „Б.Ф.по Г.“, с идентификационен код ****** и със седалище и адрес на управление гр. София, район „Средец“, бул.“****** № **,  да заплати на Сдружение „Гимнастически клуб Л.-С.-**“, с идентификационен код ****** и със седалище и адрес на управление гр. София, район „Подуяне“, ул.“*******,  сумата от 353. 33 лева (триста петдесет и три лева и тридесет и три стотинки) разноски по делото, на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК.     

Решението подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.                                                               

 

                                                                                  Съдия: