Решение по дело №3581/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 25
Дата: 9 януари 2020 г. (в сила от 9 януари 2020 г.)
Съдия: Николай Найденов Младенов
Дело: 20191100603581
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от частен характер
Дата на образуване: 29 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р          Е          Ш          Е          Н          И          Е

 

                                                          По  ВНЧХД 3581/19 г.

 

                                                                    09.01.2020 год.

 

           В                     И  М  Е  Т  О                      Н  А                     Н  А  Р  О  Д  А

 

            Софийският Градски съд , Наказателно отделение , 7-ми въззивен състав , в публичното съдебно заседание на двадесет и седми ноември две хиляди и деветнадесетата година , в състав :

 

Председател : Николай Младенов                                                                                                                                                       Членове:          Веселина Ставрева

              мл.с.Павел Панов

                                                                                                                                                                                При участието на съдебен секретар Татяна Асенова, разгледа докладваното от съдия   МЛАДЕНОВ ВНЧХД№ 3581/19 г.по описа на СГС , като за да се произнесе по същество взе предвид следното :  

 

            Производството е по Глава ХХІ-ва от НПК/Въззивно производство/,чл.313-340 от НПК.

 

            Постъпила е Въззивна Жалба/ВЖ/  от защитника  на подс.В.И.Е. срещу Присъда на СРС,НО,12-ти състав по НЧХД№ № 18734/2017 г., с което първоинстанционният съд е признал за виновен както подс.Е. в извършването на престъпление по чл.130,ал.1 от НК ,освободил го от наказателна отговорност по реда на чл.78А от НК с налагане на адм.наказание „Глоба“ в размер на 1500 лв, както и му възложил направените разноски в размер на 300 лв.Със същата Присъда СРС уважил приетия за съвм.разглеждане граждански иск  за неимуществени вреди в размер на 1500 лв , както и разноските в размер на 612 лв.

            В своята ВЖ защитникът изразява недоволството на подзащитния си от така постановения съдебен акт на първата инстанция.Намира че обжалваната Присъда е незаконосъобразна и необоснована , а наложеното наказание е завишено.Лаконично се иска от въззивния съд да оправдае подс.Е. или да намали наложеното наказание и присъденото обезщетение.Оплакванията си защитата не конкретизира нито по реда на чл.320,ал.4 от НПК,нито в хода по същество.

            В СЗ пред въззивния съд се  явява защитникът без подсъдимия и въвзиваем жалбоподател В.Е..Последният се намира на неизвестен адрес към момента.Частният тъжител се явява лично заедно с повереника си.

            С оглед общото желание на страните за даване на ход на делото в отсъствие на подс.Е. ,съдът даде ход на делото „задочно“ спрямо отсъстващия подсъдим.Преди да вземе това си решение съдът събра нужните доказателствени материали , обективиращи опитите да бъде установен и призован за лично участие в процеса подсъдимия.

            Защитникът  на отсъстващия подсъдим и въззиваем жалбоподател поддържа по същество ВЖ  ,като предлага на въззивния съд да я уважи.В допълнение, защитникът заяви че категорично не е доказано обвинението ,като при противен извод на съда - за виновност на подсъдимия,то да се намали размера на наложеното наказание.

            Повереникът намира депозираната ВЖ за непоснователна и пледира въззивния съд да я остави без уважение.Съд. акт на СРС е правилен и законосъобразен.Фактическата обстановка е установена правилно и се подкрепя от доказателствената съвкупност.Всички доказателства са категорични относно авторството на подс.Е..Двамата свидетели, единият от които-очевидец,подкрепят обвинението.Налице е съд.медиц. удостоверение и Заключ. на СМЕ.Всички доказателства са последователни,непротиворечиви и взаимно допълващи се.Степента на общ. опасност  в обжалвания съд. акт е преценена правилно и  е наложено справедливо наказание.Налице са всички признаци на престъплението по чл.130,ал.1 от НК, както от обективна , така и от субективна страна.Затова предлага съда да потвърди изцяло първоинстанционния съд. Акт,както в наказателно-осъдителната , така и в гражданско-осъдителната част.Прилага квитанция за разноските пред въззивната инстанция, които също иска да бъдат присъдени.

            Частният тъжител и гр. ищец подкрепя казаното от повереника си.

Въззивният съд като взе предвид доводите и аргументите във ВЖ ,аргументацията на страните във въззивното производство пред СГС , както и събраните доказателства по делото и след служебна проверка на атакувания първоинстанционен съдебен акт, намира за установено следното :

            Обосновано е прието за установено от фактическа страна следното :

           Считано от 2005 г. Ч.тъж.М.Г. и св.П.С. установили близки отношения и заживели на съпружески начала.В хода на това съжителство св.С.установила гражданскоправни отношения с подс.В.Е. по повод покупко-продажба на недвижим имот,соб. На подсъдимия, който свидетелката желаела да закупи.Имотът бил в гр.София,жк.“********, а именно ап.№ 38.Преди нотариалното изповядване на сделката в хода на подготовката за последната С.отгледала подробно имота с оглед получаване на банков кредит.При оглеждането се установило,че имотът има видео-телефонна система и блиндирана врата.

            С.закупила имота чрез нотариална сделка , изповядана на 15.08.2017 г.След това страните отишли на адреса за предаване на владението,но се установило ,че видео-домофовната система и  блиндираната метална врата липсват.Свидетелката била придружена от ч.тъж./който именно по повод тази сделка се запознал с подс.Е./.На въпрос на кпувача и ч.тъж. къде са домофонната система и блиндираната врата подс.отговорил ,че тези вещи не са предмет на сделката и затова си ги е взел и не смята да им ги предаде.Тъй като уговорката била всички трайно прикрепени вещи да се предадат на купувача, св.С.изразила намерение да се обърне към съда ,за да си получи вещите.Свидетелката и ч.тъж. се разбрали вторият да потърси извънсъдебна договореност с подс. За вещите и ако това е безрезултатно - да се обърне към съда по надлежния ред.

            Предвид горното , на 04.11.2017 г. Ч.тъж. заедно със своя приятел и колега св.Паскалев до местоработата на подсъдимия – паркинг на бетонов възел на бул*********.В един момент двамата видели ,че подс.Е. излиза от обекта и тръгва към спирката.Когато подс. Обаче възприел ,че там се намира ч.тъжител  се обърнал обратно към бетоновия възел.Ч.тъж.Г. го последвал и като се изравнил с шофьорската врата подс.Е. се обърнал и запитал ч.тъж. дали има нужда от помощ във връзка с ремонта.Преди да получ отоговор на въпроса подс.нанесъл юмручен удар в лицето на Г. и се затичал м посока бетоновия възел.След това нападение ч.тъж. подгонил подс и успял да го хване дори за дрехата , но Е. успял да се отскубне и да избяга.

            Непосредствено след инцидента пострадалият частен тъжител посетил КСМД и му било издадено съдебно-медицинско удостоверение.В рамките на заведеното по-късно наказателно производство била назначена СМЕ ,според чието Заключение на Г. е била причинена контузия на носа с травматичен оток, както и други описаните в Заключението увреждания.Последните довели до „временно разстройство на здравето , неопасно за живота“.

            Доказателственият анализ , извършен от първата инстанция отговаря на процесуалните правила и се споделя напълно от въззивната инстанция.Приетите за установени фактически положения напълно се подкрепят от намиращите се по делото доказателствени източници.Последните са коментирани детайлно и подробно в съответствие с проц. правила.Основателно е изключено действията на ч.тъж. по иницииране на желание за разговор с подсъдимия касателно извънсъдебно уреждане на спорни въпроси да представляват „нападение“ по смисъла на Общата част на НК, което изключва хипотеза на „неизбежна отбрана“, с оглед чл.12,ал.1 от НК.

            Въззивният съд намира ,че правилно и законосъобразно първоинстанционния съд е квалифицирал извършеното престъпление  от подс.В.Е. като такова по чл.130,ал.1 от НК.С горното деяние подс. е осъществил състава на престъплението , както от обективна , така и от субективна страна.Отделните елементи от състава на това престъпление както от обективна , така и от субективна страна са коментирани и анализирани обстоятелствено от първата инстанция и не е нужно това да се прави отново по съображения от проц. икономия.Достатъчно е да се каже ,че въззивната инстанция се присъединява към този анализ.

            ВЖ е неоснователна и като такава следва да бъде оставена  без уважение.За наличието на безспорна доказаност на обвинението срещу подсъдимия в Мотивите на първоинстнационната Присъда е направен достатъчен доказателствен анализ.Съдът няма основания да подлага на съмнение достоверността на възприетото от свидетеля очевидец, още повече че казаното от св.паскалев се подкрепя и от останалите доказателствени материали.

            Налице са били материалноправните предпоставки за освобождаване на подс. от наказателна отговорност по реда на Глава 28 от НПК , а  в тези случаи съдът е длъжен да приложи  чл.78А от НК

            Наложеното адм.наказание на подс.Е.. е правилно индивидуализирано ,като същото е отмерено в долните граници и е близо до минимума на наказанието „Глоба“.Наложеното адм.наказание „Глоба“ е в размер на 1500 лв при законови предели от 1000 до 5000 лв.Този размер на наказанието съвсем не е завишен, а отразява правилно тежестта на правната санкция на фона на степента на обществена опасност на извършеното.

Гражданският иск е уважен изцяло от първоинстанционния съд.И в тази част оплакванията във ВЖ за завишено обезщетение са неоснователни.Предвид невисокия размер на самата искова претенция с оглед характера и болковата симптоматика  на подобно увреждане , които са ноторно известни, въззивният съд счита че  пълното уважаване на иска в размер от 1500 лв не съставлява завишено обезщетение , а такова - определено в съответствие с принципа на справедливостта прогласен в чл.52 от ЗЗД.   

Извън доводите и аргументите в депозираната ВЖ/макар същите да не са аргументирани и конкретизирани/,съдът дължи и служебна проверка в рамките на принципа за ревизионното начало.

В резултат на служебната проверка не се констатираха съществени проц. нарушения , които да са накърнили правото на защита на подсъдимия  или неговия защитник, които да наложат отмяна на Присъдата и връщането на делото за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд.

С оглед горното първоинстанционната Присъда следва да бъде потвърдена като правилна и законосъобразна.Доколкото в хода на въззивното производство частният тъжител и граждански ищец е направил допълнителни разноски за повереник/в размер на 700 лв , съгласно приложен договор имащ силата и на квитанция за платен хонорар/,то следва същата сума да бъде присъдена на тази страна с оглед изхода на процеса.

            Ето защо , предвид изложените съображения и на основание чл.338 от НПК, съдът

 

 

                                 Р               Е               Ш               И               :

 

           

           ПОТВЪРЖДАВА Присъдата  на СРС,НО,12-ти състав по НЧХД№ 18734/2017г., тъй като депозираната ВЖ от защитника на подс.В.И.Е. е неоснователна.

           Осъжда подс.В.И.Е. да заплати на ч.тъж. и гр. ищец разноските в размер на 700 лв, вкл. 5 лв.ДТ за служ. Издаване на изп. Лист,направени от последния за ангажиране на повереник във фазата „Въззивно производство“.

            Решението не подлежи на касационно обжалване и протестиране.

 

                                                                                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ : 

 

                                                                                                           1:

 

Членове :

                                                                                                                   2: