Р Е Ш Е Н И Е
№.…..
гр.Велико Търново, 16.03.2016г.
В И М
Е Т О
Н А Н
А Р О
Д А
ВЕЛИКОТЪРНОВСКИЯТ районен съд, ДВАНАДЕСЕТИ състав, в публично заседание на петнадесети март през две хиляди и шестнадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБКА МИЛКОВА
при участието на секретаря П.П. и в присъствието на прокурора …., като разгледа докладваното от съдията Милкова Гр.д. № 301 по описа за 2016 година, за да се произнесе, взе предвид следното:
Молба за прекратяване на граждански брак с развод по взаимно съгласие с правно основание чл.50 от Семейния кодекс.
Молителите Р.К. и П.Д.Д., чрез пълномощника си адв.Д. от ВТАК, молят съда да прекрати брака им с развод при условията на чл.50 от СК, като заявяват, че са постигнали сериозно и непоколебимо взаимно съгласие за това. Излагат в писмен вид постигнатото между тях споразумение по чл.51 от СК, уреждащо последиците от прекратяването на брака.
В съдебно заседание молителите лично и чрез пълномощника си адв.Д. от ВТАК поддържат молбата.
Съдът, след като изслуша становищата на молителите, прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съобразно изискванията на чл.235 ал.2 от ГПК, приема за установено от фактическа страна следното:
Видно от приетото като писмено доказателство по делото удостоверение за сключен граждански брак от 05.01.2016г., изд. от Община *, страните са законни съпрузи, сключили граждански брак на 09.11.2005г. в Г., за който е съставен Акт за сключен граждански брак №*/05.01.2016г. от Община *. От брака си страните нямат ненавършили пълнолетие деца.
При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:
Молбата за прекратяване на граждански брак с развод по взаимно съгласие е процесуално допустима.
Разгледана по същество молбата се явява основателна.
Налице са предпоставките на чл.50 и чл.51 от СК за допускане на развод по взаимно съгласие, без да се издирват мотивите на страните за прекратяване на брака. Съдът се убеди в сериозното и непоколебимо взаимно съгласие на молителите за прекратяване на брака им с развод, чрез двукратно изразената им воля, а именно - при предявяване на молбата и на проведеното открито съдебно заседание. Постигнатото между молителите споразумение за последиците от прекратяването на брака удовлетворява изискванията по чл.51 от СК, не противоречи на закона, поради което следва да бъде утвърдено.
Предвид горното, молбата по чл.50 от СК се явява основателна и като такава следва да бъде уважена, като съдът прекрати брака на молителите с развод по взаимно съгласие при уговорените в споразумението по чл.51 от СК условия.
Съдът на основание чл.6 т.3 от „Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК”, определя ДТ по допускане на развода в размер на 40лв., вносима от двамата молители по равно. Доколкото при завеждане на молбата е внесена ДТ в размер на 25лв., останалата дължима ДТ в размер на 15лв. следва да се заплати от молителите по равно, т.е. всеки от тях по 7,50лв., ведно с по 5лв., в случай на служебно издаване на изпълнителен лист.
Водим от горното и на основание чл.50 вр. чл.51 от Семейния кодекс, съдът
Р Е Ш И:
ПРЕКРАТЯВА БРАКА, сключен на
09.11.2005г. с място на сключването му в Г., за който е съставен Акт за сключен
граждански брак №*/05.01.2016г. от Община *, между Р.К. с постоянен и настоящ адрес ***, с ЕГН ********** и П.Д.Д. с постоянен и настоящ адрес ***,
с ЕГН **********, с развод по взаимно
съгласие, без да издирва мотивите за прекратяване на брака.
УТВЪРЖДАВА постигнатото между страните споразумение по чл.51 от СК, уреждащо последиците от прекратяване на брака, както следва:
СТРАНИТЕ заявяват, че нямат родени от брака ненавършили пълнолетие деца към датата на споразумението.
СТРАНИТЕ заявяват, че нямат претенции един спрямо друг за заплащане на издръжка след прекратяване на брака с развод.
СТРАНИТЕ заявяват, че семейно жилище, по смисъла на СК, към датата на споразумението няма.
СТРАНИТЕ заявяват, че са постигнали съгласие за разпределяне на придобитите през време на брака движими вещи и за в бъдеще няма да имат претенции относно имуществени въпроси, породени през време на брака.
ЖЕНАТА Р.К. след прекратяване на брака с развод ще носи предбрачното си
фамилно име „К.” .
ОСЪЖДА Р.К. с постоянен и настоящ адрес ***, с ЕГН **********, ДА ЗАПЛАТИ в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на ВТРС, държавна такса по допускане на развода в размер на 7,50 лв. /седем лева и петдесет стотинки/, ведно с 5 лв. /пет лева/, в случай на служебно издаване на изпълнителен лист.
ОСЪЖДА П.Д.Д. с постоянен и настоящ адрес ***, с ЕГН **********, ДА ЗАПЛАТИ в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на ВТРС, държавна такса по допускане на развода в размер на 7,50 лв. /седем лева и петдесет стотинки/, ведно с 5 лв. /пет лева/, в случай на служебно издаване на изпълнителен лист.
Решението не подлежи на обжалване.
РАЙОНЕН
СЪДИЯ:…………..