Р Е Ш Е Н И Е №335
Град Несебър, 29.11.2019г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Несебърският районен съд, трети състав, в открито съдебно заседание на тридесет и първи октомври, през две хиляди и деветнадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕТЪР ПЕТРОВ
При секретаря Диана Каравасилева, като разгледа докладваното от съдия Петър Петров административно наказателно дело № 744 по описа за 2019г. и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.59-63 от ЗАНН.
Образувано е по жалба, подадена от И.И.К. с ЕГН **********,***, срещу Наказателно постановление № 19-001002 / 27.05.2019г., издадено от П. И. К. на длъжност Началник Сектор към ОДМВР Бургас, РУ Несебър, упълномощен с МЗ № 8121з-515/14.05.2018г., с което на основание чл.175, ал.3, предл.1 от ЗДвП са му е наложени административни наказания Глоба в размер на 350 лева и Лишаване от право да управлява МПС за срок от 8 (осем) месеца за нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП.
Жалбоподателят счита, че наложените му наказания са несправедливи. Освен това не му ставало ясно нарушението, което му е вменено, от начина, по който е описано от наказващия орган, като се има предвид, че управляваното от него МПС е регистрирано на територията на Република България и е било с регистрационни табели при спирането му за проверка. Моли постановлението да бъде отменено или да същото да бъде изменено в частта относно размерите на наложените санкции, които да бъдат определени в минималните размери.
Жалбоподателят се явява лично в съдебно заседание и с упълномощен адвокат, който заявява, че поддържа жалбата с наведените в нея доводи и искане за отмяна на постановлението или за намаляване размерите на наложените административни наказания.
Административно наказващият орган не се явява в съдебно заседание и не изпраща представител.
Съдът след като обсъди и прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установени следните факти:
Свидетелят Д.Г.Д., заедно с М.Н.М., двамата на длъжност “младши автоконтрольори” при ОДМВР, РУ Несебър, са изпълнявали служебните си задължения по автопатрул по КАТ за времето от 07:30 часа до 19:30 часа на 24.02.2019г., а около 15:30 часа в град Несебър са спрели за проверка лек автомобил “Фолксваген Венто” с рег.№ В ****СН. При проверка на документите на автомобила и водача, контролните органи установили, че автомобилът се управлява от И.И.К. – жалбоподателя, който при проверката е представил акт за установяване на административно нарушение (АУАН), съставен му по-рано за това, че не е регистрирал автомобила в двумесечен срок от прехвърлянето му с договор. След извършена служебна справка чрез ОДЧ в РУ Несебър, проверяващите установили, че автомобилът, управляван от К., е със служебно прекратена регистрация.
Свидетелят Д.Д. е съставил АУАН серия АА, бл.№ 203272/24.02.2019г. за това, че на 24.02.2019г. около 15:30 часа в град Несебър, по улица Месембрия в посока Стария град, до хотел “Мелницата”, И.И.К. като водач на лек автомобил “Фолксваген Венто” с рег.№ В ****СН, управляваното от него МПС е с прекратена регистрация по реда на чл.143, ал.15 от ЗДвП. Актосъставителят е квалифицирал нарушението по чл.140, ал.1 от ЗДвП. След съставянето на акта, същият е подписан от актосъставителя, от свидетеля по акта и нарушението и от жалбоподателя, на когото е връчен препис от акта срещу разписка. Възражения от последния не са направени нито при съставянето и връчването на акта, нито в срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН.
Разпитан в качеството му на свидетел, актосъставителят потвърждава направените от него констатации при проверката, описани в акта.
От постъпилата по делото информация, изискана от съда, от Сектор “Пътна полиция” при ОДМВР Бургас посочват, че автомобилът е със служебно прекратена на основание чл.143, ал.15 от ЗДвП регистрация на 22.01.2019г., което обстоятелство е автоматично отбелязано в АИС на КАТ “Регистрация на ПС и собственици”. Автомобилът отново е регистриран четири дни след проверката, а именно на 28.02.2019г. с нов рег.№ А 1390 НН и като такова е зачислено в Сектор “ПП” – град Бургас.
По случая е било образувано БП № 304 ЗМ-96/2019г. по описа на РУ Несебър, пр.пр. вх.№ 221/2019г по описа на РП-Несебър за престъпление по чл.345, ал.2 от НК, по което с Постановление от 05.03.2019г. прокурор от РП Несебър е преценил, че извършеното от И.И.К. не покрива признаците на престъпление по НК, поради което е прекратил наказателното производство, а след влизането му в сила делото е изпратено на Началника на РУ на МВР Несебър за преценка за реализирането на административно наказателната отговорност спрямо И.И.К.. В хода на бързото производство се установило, че на 19.11.2018г. И.К. закупил от С.Д.Т.от село С.О., област Варна лек автомоби “Фолксваген Венто” с рег.№ В ****СН, като оформили договор за покупко-продажба в писмена форма с нотариална заверка на подписите.
Административно наказващия орган е приел, че нарушението е доказано и е издал обжалваното наказателно постановление, с което е наложил санкциите също за нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП.
Въз основа на така установеното от фактическа страна, съдът направи следните правни изводи:
Атакуваното наказателно постановление е издадено от компетентен орган – Началник Сектор към ОДМВР Бургас, РУ Несебър, който е оправомощен да издава НП по силата на Заповед № 8121з-515/14.05.2018г. на министъра на вътрешните работи. АУАН е съставен от компетентно лице – младши автоконтрольор, който е длъжностно лице на службите за контрол, предвидени в ЗДвП и който по силата на чл.189, ал.1 от ЗДвП е компетентен да съставя АУАН за нарушения по ЗДвП. Административно наказателното производство е образувано в срока по чл.34 от ЗАНН, а наказателното постановление е издадено в шестмесечния срок, като същото е съобразено с нормата на чл.57 от ЗАНН, а при издаването на административния акт е спазена разпоредбата на чл.42 от ЗАНН.
Деянието, извършено от жалбоподателя и вменено му като административно нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП, и неговите съставмерни признаци са описани достатъчно изчерпателно както в АУАН, така и в НП, поради което не са допуснати нарушения в тази връзка. Посочена е нарушената материалноправна норма. В случая не са налице формални предпоставки за отмяна на обжалваното наказателно постановление, тъй като при реализиране на административно наказателната отговорност на жалбоподателя не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, водещи до порочност на административно наказателното производство.
Съгласно разпоредбата на чл. 140, ал.1 от ЗДвП, по пътищата, отворени за обществено ползване се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. Разпоредбата на чл.143, ал.15 от ЗДвП урежда последствията от проявена пасивност от собственици на МПС в случая на нерегистриране в двумесечен срок от закупуване на автомобила, а именно служебно, с отбелязване в автоматизираната информационна система, се прекратява регистрацията.
От своя страна, разпоредбата на чл.175, ал.3 т ЗДвП предвижда санкция за лице, което управлява моторното превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред, поради което съдът не приема довода в жалбата, че жалбоподателят не е субект на нарушението. По делото е безспорно, че жалбоподателят е управлявал лек автомобил, който е моторно превозно средство по смисъла на § 6, т.11 от ДР на ЗДвП, както и че същият е бил управляван на път, отворен за обществено ползване. Друг неоспорен факт е, че жалбоподателят е придобил собствеността на автомобила на 19.11.2018г., както и че в законоустановения срок от придобиването не е изпълнил задължението си по чл.140, ал.1 от ЗДвП и чл.14 и сл. от Наредба № І-45 от 24.03.2000г. да регистрира превозното средство на свое име, но въпреки това е продължил да го управлява. Съгласно чл.143, ал.15 от ЗДвП служебно с отбелязване в информационната система за регистрация се прекратява регистрацията на регистрираното превозно средство на собственик, който в двумесечен срок от придобиването му не изпълни задължението си да пререгистрира превозното средство. Прекратяването на регистрацията настъпва автоматично по силата на закона, а не по волята на административен орган, поради което и не е било необходимо контролните органи да информират И.И.К. за прекратяването на регистрацията (законът не им вменява такова задължение). Като правоспособен водач жалбоподателят е бил длъжен да знае реда за регистрация на притежаваното от него МПС и че регистрацията на автомобила му ще бъде прекратена вследсвие на неговото бездействие. В случая той не е изпълнил задължението си да извърши пререгистрацията на автомобила в законоустановения двуседмичен срок, който е изтекъл на 18.01.2019г., поради което и правилно регистрацията на автомобила е била прекратена на 22.01.2019г. след изтичане на крайния срок. С оглед на това, съдът намира, че жалбоподателят е извършил вмененото му нарушение, поради което и следва да понесе предвидената за това отговорност.
В разпоредбата на чл.175, ал.3 от ЗДвП е предвидено наказание “Глоба” в размер от 200 до 500 лева, както и наказание “Лишаване от право за управлява МПС” за срок от 6 до12 месеца за водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред. Правилно и законосъобразно наказващият орган е определил административните наказания в средния предвиден от законодателя размер, а именно глобата в размер на 350 лева, а лишаването от право да управлява МПС за срок от 8 месеца, при спазване разпоредбата на чл.27 от ЗАНН, като е взел предвид и други наказания по ЗДвП за извършени от жалбоподателя административни нарушения, за които е представил доказателства по делото, т.е. съобразил е наличието както на смекчаващите отговорността обстоятелства, така и на отегчаващите такива, поради което наказателното постановление се явява законосъобразно и в частта относно определяне размерите на наказанията, поради което постановлението следва да бъде потвърдено.
Следва да се посочи, че така установеното нарушение не може да се счете за маловажен случай, тъй като не е налице по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на административни нарушения от този вид, а нарушението е типично за вида си.
Така мотивиран, на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Несебърският районен съд
Р Е Ш И :
ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-0304-001002 от 27.05.2019г., издадено от П. И. К. на длъжност Началник Сектор към ОДМВР Бургас, РУ Несебър, с което на основание чл.175, ал.3, предл. 1 от ЗДвП на И.И.К. с ЕГН **********,***, са наложени административни нарушения “Глоба” в размер на 350 лева и “Лишаване от право да управлява МПС” за срок от 8 месеца, като ПРАВИЛНО и ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.
Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страние.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: