Определение по дело №8/2020 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 10
Дата: 9 януари 2020 г.
Съдия: Васил Анастасов Анастасов
Дело: 20204300600008
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 7 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

гр.Ловеч, 09.01.2020 година

ЛОВЕШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, в закрито съдебно заседание на девети януари, две хиляди и двадесета година в състав :

 

                    ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЕВГЕНИЯ ПАВЛОВА

                                               

                                  ЧЛЕНОВЕ : 1. ВАСИЛ АНАСТАСОВ

 

                                        2. КРИСТИАН ГЮРЧЕВ

 

сложи за разглеждане  ВЧН дело №  8 по описа за 2020 година докладвано от съдия АНАСТАСОВ и за да се произнесе съобрази :

 

Производство по реда на чл.345, ал.1, във вр. с чл.249, ал.3 от НПК.

 

С протоколно определение № 227/22.11.2019 г., постановено по НОХД № 378/2019 г., Троянският районен съд, в производство по реда на чл.248 от НПК /разпоредително заседание/ е прекратил съдебното производство и е върнал делото на Районна прокуратура – Троян за отстраняване на допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, в хода на досъдебното производство довело до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия, а именно, че не е формулиран диспозитив на обвинението в пълнота, съгласно разпоредбата на чл.129, ал.2, във вр. с ал.1 от НК, с посочване на коя функция се приема, че е нарушена – на дъвченето и/или на говоренето.

Срещу така постановения съдебен акт, в предвидения от закона срок е постъпил частен протест от Владимир Зъзрев - прокурор при РП – Троян, който счита, че определението на ТРС е необосновано и незаконосъобразно. Твърди, че за да мотивира това си решение първостепенният съд е посочил дадените от ОС - Ловеч и приети като задължителни за ТРС указания, с оглед тяхното изпълнение. Намира, че решаващите съдилища не са отчели фактически установеното, че конкретното травматично увреждане за което е образувано и настоящото наказателно производство е от характер на счупване на челюстта на пострадалата К.М., а не се касае за спукване на челюст.

В тази връзка излага, че внимателния прочит на нормата на чл.129, ал.2, предложение 3, позиция 1, във вр. с ал.1 от НК /счупване на челюст/ води до категоричния извод, че коментираното от съда и прието като съществено нарушение на процесуалните правила липса на формулиране от страна на обвинението коя функция се приема, че е нарушена в конкретния казус, дали дъвченето или говоренето сочи, че законодателят не е включил последното като елемент от състава на противоправно причиняване на телесно увреждане от характер на счупване на челюст и предмет на разглеждане по делото. Излага, че функционалното затрудняване дъвченето и говоренето е съотносимо и записано като елемент от състава на престъпно увреждане на здравето, единствено към алтернативното посочено такова в предложение 3, позиция 2, на чл.129, ал.2 от НК, а именно „избиване на зъби”, без които се затруднява дъвченето или говоренето, като не случайно същото е посочено в множествено число и сочещо „зъби”. Изтъква, че двете увреждания са разделно формулирани и са посочени алтернативно като самостоятелни елементи на престъпния състав. Сочи, че такова изрично изискване и уточняване липсва и в цитираното от въззивния съд Постановление № 3 от 27.IX.1979 г. на Пленума на ВС, имащо за цел предотвратяване и недопускане на противоречива и неясна съдебна практика в тази насока, излага аргументи в тази връзка, цитира обилна съдебна практика.

В заключение предлага на въззивната инстанция да отмени обжалваното определение като неправилно и незаконосъобразно и разпореди продължаване на наказателния процес по НОХД № 378/2019 г. по описа на РС – Троян по същество.


Настоящата инстанция като съобрази изложеното в частния протест, определението на първоинстанционния съд и материалите по делото приема за установено следното :

НОХД № 378/2019 г. по описа на Троянския районен съд е било образувано по обвинителен акт срещу М.К.П. ***, ЕГН ********** по обвинение за престъпление по чл.129, ал.2, предл. 3, позиция 1, във вр. с ал.1 от НК, за това, че П. е причинил средна телесна повреда на пострадалата К.М.М., изразяваща се в травматично и открито счупване на долната челюст с масивен хематом и с последващо оператививно лечение.

В обжалваното определение първоинстанционният съд е приел, че представителят на държавното обвинение е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила, в хода на досъдебното производство довело до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия, а именно не е формулиран диспозитив на обвинението в пълнота, съгласно разпоредбата на чл.129, ал.2, във вр. с ал.1 от НК, с посочване на коя функция се приема, че е нарушена – на дъвченето и/или на говоренето.

Настоящият състав намира извода на ТРС, че в настоящия случай е било ограничено правото на защита на обвиняемия поради непълнота на диспозитива на обвинението за необоснован.

Конкретното травматично увреждане за което е образувано настоящото наказателно производство е от характер на счупване на челюстта на пострадалата К.М. – „травматично и открито счупване на долната челюст с масивен хематом и с последващо оператививно лечение”.

Логическото тълкуване на нормата на чл.129, ал.2, предложение 3, позиция 1, във вр. с ал.1 от НК /счупване на челюст / води до категоричния извод, че коментираното от решаващия съд и прието като съществено нарушение на процесуалните правила липса на формулиране от страна на обвинението коя функция се приема, че е нарушена в конкретния случай, дали дъвченето или говоренето навежда на извода, че законодателят не е включил последното като елемент от състава на противоправно причиняване на телесно увреждане от характер на счупване на челюст и предмет на разглеждане по делото. Функционалното затрудняване на дъвченето и говоренето е единствено относимо и е предвидено от законодателя като елемент от състава на престъпно увреждане на здравето, само към алтернативното посочено такова в предложение 3, позиция 2, на чл.129, ал.2 от НК, а именно „избиване на зъби, без които се затруднява дъвченето или говоренето”. Видно е, че двете увреждания са разделно формулирани и са посочени алтернативно като самостоятелни елементи на престъпния състав.

На следващо място, според константната съдебна практика инкорпорирана в ППВС № 3/27.09.79 г. – „Счупването на челюстта е самостоятелна съставомерна последица от деянието, без да е необходимо да се съпровожда с избиване на зъби.” Не е необходимо също така счупването на челюстта да е свързано със затруднения в дъвченето и говоренето. Последните са относими единствено към следващата разновидност на средните телесни повреди – избиването на зъби.

Според цитираното постановление под „счупване” трябва да се разбира и пукването на челюстта, водещо до ограничаване на нейните функции, а именно дъвченето или говоренето, като това увреждане може да бъде само временно, като увреждането на челюстта обхваща и счупването или пукването на ябълчната кост, която функционално е свързана с горната челюст.

От изложеното следва, че Пленумът на ВС в тълкувателното си постановление е обвързал затрудняването на дъвченето и говоренето като елемент от състава на престъплението при травматични увреждания на челюстта единствено и само в случаите на нейното спукване, а не изобщо за всички случаи на счупване, за които безспорно се приема, че представляват самостоятелна съставомерна последица от деянието.

При горните съображения настоящата инстанция приема, че частния протест на Владимир Зъзрев - прокурор при РП – Троян, срещу определение № 227/22.11.2019 г., постановено по НОХД № 378/2019 г. от Троянския районен съд е  основателен и следва да се уважи.

Водим от гореизложеното и на основание чл.249, ал. 3 от НПК съдът  

 

 

 

 

 

                                                О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :        

 

          ОТМЕНЯ протоколно определение № 227/22.11.2019 г., постановено по НОХД № 378/2019 г. от Троянския районен съд.

          ВРЪЩА делото на Троянския районен съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

          Определението е окончателно.

 

 

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

                                            ЧЛЕНОВЕ :   1.

         

                                                                     2.