Решение по дело №665/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261392
Дата: 11 октомври 2021 г.
Съдия: Светослав Василев Василев
Дело: 20211100900665
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 14 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№…………../11.10.2021г.

гр. София

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 7-ми състав, в заседание при закрити врати на осми юни през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

СЪДИЯ: СВЕТОСЛАВ ВАСИЛЕВ

                                                                                     

при секретаря Павлинка Славова като разгледа т.д. № 665 по описа за 2021г. и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 625 и сл. ТЗ.

Молителят „В.И.“ ЕООД твърди, че не е в състояние да изпълни изискуеми парични задължения по търговски сделки, произтичащи от търговската му дейност. Поддържа, че е в състояние на неплатежоспособност и моли съда да открие производство по несъстоятелност.

Съдът, като прецени събраните доказателства, намира от фактическа и правна страна следното:

За да се открие производство по несъстоятелност, следва да са налице предпоставките, посочени в разпоредбата на чл. 608 ТЗ, чл. 625, ал. 1 ТЗ и чл. 631 ТЗ, а именно: 1. Компетентният съд да бъде сезиран с писмена молба от лицата, изрично посочени в разпоредбата на чл. 625 ТЗ – длъжникът, съответно ликвидаторът или кредитор на длъжника по търговска сделка, както и от Н.А.П. за публичноправно задължение към държавата или общините, свързано с търговската дейност на длъжника; 2. Длъжникът да е търговец по смисъла на чл. 1 ТЗ; 3. Да се установи неплатежоспособност на длъжника, съгласно хипотезите, предвидени в разпоредбата на чл. 608 ТЗ или свръхзадължеността му, ако е капиталово дружество – чл. 742 ТЗ и 4. Затрудненията на длъжника да не са временни, а състоянието на неплатежоспособност да е обективно и трайно – аргумент от чл. 631 ТЗ.

От събраните писмени доказателства се установява, че молителят е търговско дружество, което е длъжник по търговски сделки, произтичащи от търговската му дейност, както следва: към НАП в общ размер на 170 000 лева, възникнали в периода 2018г. – 25.10.2019г. Задълженията са посочени и баланса на длъжника като налични, изискуеми и непогасени.

Следователно налице са изискуеми и непогасени задължения от вида, посочен в чл. 608, ал. 1, т. 1 ТЗ.

Следва да се даде отговор на въпроса, неплатежоспособен ли е молителят. За отговор на този въпрос съдът съобрази следното:

Неплатежоспособен е търговец, който не е в състояние да изпълни изискуемото задължение от горепосочения вид, като това състояние не е временно /арг.чл. 631 ТЗ/ и именно то е в причинна връзка с неизпълнението. Т.е. липсата на изпълнение сама по себе си не сочи на състояние на неплатежоспособност – то е налице, само ако неизпълнението се дължи на влошеното финансово състояние на длъжника.

Съгласно презумпцията на чл. 608, ал. 2 ТЗ, неплатежоспособността се предполага, когато търговецът е спрял плащанията на задължения от посочения в чл. 608 ТЗ вид. В настоящия случай се твърди спиране на плащанията считано от м.01.2021 г на изискуеми парични задължения. Презумпцията за неплатежоспособност не е оборена от представените към молбата за откриване на производството по несъстоятелност писмени доказателства. За 2018 г дружеството не е публикувало в ТР финансов отчет за дейността, а към към молбата за откриване на производството по несъстоятелност не е представен и счетоводен баланс за тази отчетна година. От баланса на дружеството за 2019 г се установява, че последното разполага с краткотрайни активи в размер на 176 хил.лева, представляващи  вземания от трети лица, което обстоятелство не е проверено и съществуването им не е безспорно доказано по делото. Краткотрайните пасиви на дружеството за 2019г са в общ размер на 201 хил.лева, от които 31 хил.лева към доставчици и 170 хил.лева към НАП за данъци и осигуровки. А за 2020 година се твърди, че дружеството не е осъществявало търговска дейност, съответно по делото и в ТР няма подаден финансов отчет. При тези данни се установява, че  коефициента за обща ликвидност на дружеството за 2019 г е под референтната стойност от единица. Дружеството е в тежко ликвидно състояние, което не е с временен характер. Налице е следователно неплатежоспособност като икономическо понятие. Това с аргумент от чл. 631 ТЗ сочи, че спрямо ответника е налице неплатежоспособност и като юридическо основание за откриване на производство по несъстоятелност.

Поради изложеното молбата за откриване на производство по несъстоятелност на основание неплатежоспособност следва да бъде уважена.

Относно началната дата на неплатежоспособността:

С аргумент от чл. 608, ал. 1 ТЗ следва да се приеме, че началната дата на неплатежоспособността е датата, на която длъжникът не е бил в състояние да изпълни изискуемо парично вземане от посочения в разпоредбата вид. Доколкото самото неизпълнение не е достатъчно за този извод, то за определяне на началната дата съдът следва да издири този времеви момент, в който едновременно са налице и двата елемента на неплатежоспособността – непогасено изискуемо задължение по чл. 608, ал. 1 ТЗ и трайна финансова невъзможност за погасяването му. Стойностите на показателите за ликвидност сочат, че към 31.12.2019 г. дружеството не е било в състояние да покрива краткосрочните си парични задължения. При липса на достатъчно данни за конкретната дата, на която е настъпила неплатежоспособността на ответника в рамките на календарната 2019г., началната й дата следва да бъде определена именно към края на посочения отчетен период, в който данните за финансовото състояние на дружеството обосновават извод за неплатежоспособност по смисъла на чл. 608, ал. 1 ТЗ. С оглед изложеното началната дата на неплатежоспособност следва да се определи на 31.12.2019 г.

Тази дата следва да се определи за начална.

По приложението на чл. 632, ал. 1 ТЗ:

С определение от 08.06.2021 г., съдът е определил сумата от 7 000 лева, за покриване на началните разноски в производство по несъстоятелност, и е дал възможност на молителя и на всички кредитори на „В.И.“ ЕООД в едноседмичен срок от вписването на определението в книгата по чл. 634в, ал. 1 ТЗ да привнесат по сметка на Софийски градски съд посочената сума или в същия срок да представят доказателства за това, че дружеството-длъжник има достатъчно имущество, което да обезпечи разноските по несъстоятелността. С определението са указани изрично и последиците от непредставяне на доказателства и невнасяне на така определената сума. Определението на съда по чл. 629б ТЗ е вписано в книгата по чл. 634в, ал. 1 ТЗ на 09.06.2021г., от която дата то се счита съобщено на кредиторите и от която тече едноседмичният срок за привнасяне на определената от съда сума за покриване на началните разноски за провеждане на производството по несъстоятелност. Срокът е изтекъл на 16.06.2021г, като до постановяване на съдебното решение не са представени доказателства за внасяне на определената сума по сметка на СГС или такива, удостоверяващи, че длъжникът притежава имущество, от което да могат да се покрият разноските за производството.

В настоящия случай по делото няма данни за налични парични средства в каса. Няма данни за средства по банкови сметки. С оглед на това съдът намира, че следва да постанови решение по реда на  чл. 632, ал. 1 от ТЗ.

Така мотивиран, съдът

Р   Е   Ш   И   :

ОБЯВЯВА неплатежоспособността на „В.И.“ ЕООД, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление ***.

ОПРЕДЕЛЯ начална дата на неплатежоспособността 31.12.2019г.

ОТКРИВА производство по несъстоятелност по отношение на „В.И.“ ЕООД, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление ***.

ПОСТАНОВЯВА прекратяване на дейността на предприятието на „В.И.“ ЕООД, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление ***.

ОБЯВЯВА В НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ „В.И.“ ЕООД, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление ***.

СПИРА производството по т.д. № 665/2021 г. по описа на СГС, VI-7 състав.

УКАЗВА на кредиторите, че в случай, че в едногодишен срок от вписване на решението производството не бъде възобновено, същото ще бъде прекратено и ще се постанови заличаване на длъжника.

РЕШЕНИЕТО подлежи на вписване в търговския регистър и може да се обжалва в седемдневен срок от вписването му в търговския регистър пред Софийския апелативен съд.

ПРЕПИС от решението да се изпрати на Агенцията по вписванията за вписване на решението в търговския регистър на основание чл. 622 ТЗ.

           

СЪДИЯ: