Решение по дело №161/2019 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 162
Дата: 30 април 2019 г. (в сила от 30 април 2019 г.)
Съдия: Анета Цветанова Георгиева
Дело: 20194500500161
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 6 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е   Ш   Е   Н   И    Е   

 

№162

гр.Русе, 30.ІV.2019 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Русенският окръжен съд гражданска колегия в открито заседание на 2 април през две хиляди и деветнадесета година,в състав:

 

Председател:АНЕТА ГЕОРГИЕВА

Членове:ТАТЯНА ЧЕРКЕЗОВА

ЗОРНИЦА ТОДОРОВА

При секретаря МАНЯ ПЕЙНОВА и в присъствието  на прокурора като разгледа докладваното от съдията А.Георгиева  ВГД № 161 по описа за 2019 год.,за да се произнесе, съобрази следното:

 

           Производството е по чл.258 и сл ГПК.

           П. М. К. *** чрез пълномощника си адвокат Д. е обжалвал решението на Русенския районен съд по гр.д.№ 2944/2018 год.,с което е отхвърлен предявения иск за установяване недължимостта на сумата 35,95 лева главница по договор за телекомуникационни услуги от 13.ІІІ.2008 год.,36,63лв.лихва за забава за периода 9.VІІ.2008 год.-16.І.2017 год.,разноски по делото в размер на 325 лева,за които в полза на цедента „Б. 2915“ЕООД е издаден изпълнителен лист по ч.гр.д.№ 358/2017 год.на РРС.Развива оплаквания за неправилност на решението в тази част и иска отмяната му и уважаване на иска със законните последици по подробно развити в жалбата и поддържани в съдебно заседание съображения.

           Ответникът „Б. И. Г. 1“ЕООД счита жалбата за неоснователна и иска потвърждаване на решението.

           Окръжният съд,като взе предвид оплакванията в жалбата,доводите на страните и обсъди събраните по делото доказателства,намира за установено следното:

           Жалбата е процесуално допустима,а разгледана по същество е неоснователна.

           По заявление на „Б. 2015“ЕООД ,по което е образувано гр.д.№ 358/2017 год.на РРС,е издадена заповед за изпълнение на паричното задължение на П. М. К. за сумата 35,95лв.дължима сума за доставени телекомуникационни услуги ,за които е издадена фактура от 20.VІ.2008 год. и фактура от 20.VІІ.2008 год.,както и за сумата 36,63лв.лихви за забава ,ведно с разноските в заповедното производство в размер на 350 лева.В производството заявителят се е легитимирал като кредитор с договор за продажба на вземания от 5.ХІІ.2016 год.,сключен с „К. Б. М.“ЕАД.Заповедта е връчена на длъжника при условията на чл.47,ал.5 ГПК и след изтичане на срока за възражение съдът е разпоредил на 24.ІІ.2017 год.издаване на изпълнителен лист.На 2.ІІ.2018 год.пред ЧСИ В.Николов,рег.№ 914 с район на действие РОС е образувано изп.дело под № 154/2018 год.за събиране на посочените в заповедта суми.Молбата за образуване на изпълнителното производство е подадена от „Б. И. Г. 1“ЕООД,закупило с договор  от 31.ІІІ.2017 год.и процесното вземане.

           Ищецът е оспорил вземането чрез иск,който съдът правилно е квалифицирал правно по чл.439,ал.1 ГПК.Като новонастъпило обстоятелство сочи договора за цесия от 31.ІІІ.2017 год.,който не му бил надлежно съобщен и не легитимирал ответника като взискател,доколкото е придобил погасено по давност още към момента на издаване на изпълнителния лист вземане.

           С обжалваното решение районният съд е прекратил производството в частта за разноските и таксите с мотив ,че предмет на иска по чл.439,ал.1 ГПК са само вземанията по изпълнителния лист ,а въпросът за дължимостта на разноските в изпълнителното производство е обусловен от изхода на спора за дължимостта на вземането по изпълнителния лист.Ако той бъде разрешен в полза на ищеца,то това би било основание за прекратяване на производството по принудително изпълнение и разноските ще се понесат от взискателя.По отношение на оспорване на вземането по изпълнителния лист районният съд е приел,че  цесията е надлежно съобщена чрез ЧСИ,който наред с призовката за доброволно изпълнение е връчил изходящо от цедента съобщение за извършеното прехвърляне на вземането.За неоснователно е приел и твърдението за изтекла давност и позоваване на нейните последици,тъй като искът по чл.439 ГПК може да се основава само на факти,настъпили след приключване на съдебното дирене в производството по издаване на изпълнителен лист.По тези съображения съдът е извел правния извод за неоснователност на иска и е постановил решение в този смисъл.

           Решението на районния съд е валидно и допустимо.По същество то се явява правилно и следва да бъде потвърдено.Нормата на чл.439 ГПК дава право на иск за новонастъпили факти след приключване на съдебното дирене в производството по издаване на изпълнителен лист.Фактът за прехвърляне на вземането не е от такава категория,тъй като не е свързан с ликвидността и изискуемостта на вземането и в този смисъл не е свързан с възникване или погасяване на спорното право.Дали цесията е надлежно съобщена на длъжника е обстоятелство,което не се отразява върху съществуването на задължението.Въпреки това следва да се посочи,че договорът за цесия е надлежно съобщен на длъжника .Даденото от районния съд разрешение е законосъобразно и съответства на установените факти за връчено уведомление от цедента до длъжника за извършеното прехвърляне.

           Неоснователно е и твърдението за погасяване на задължението по давност.Съгласно разпоредбата на чл.439,ал.2 ГПК искът за недължимост на вземането може да се основава само на факти и обстоятелства,настъпили след приключване на съдебното дирене в производството,по което е издадено изпълнителното основание.В настоящия случай длъжникът се позовава на изтекла давност преди издаване на изпълнителния лист,а това обстоятелство не може да бъде обсъждано в настоящото производство съгласно изричната забрана на посочената по-горе разпоредба.

           Извън предмета на настоящото производство са наведените обстоятелства относно връчването на заповедта за изпълнение,но тъй в жалбата са наведени оплаквания и в този смисъл ,то следва да се посочи,че заповедта за изпълнение по чл.410 ГПК е връчена на длъжника съобразно действащите към този момент процесуални правила –на постоянния и настоящ адрес/който впрочем и в настоящото производство е посочил като свой адрес/,чрез залепване на уведомление и прилагане на фикцията по чл.47,ал.5 ГПК.Ненадлежното връчване на заповедта за изпълнение е основание да се потърси защита чрез възражение по чл.423 ГПК и само в такова производство могат да се навеждат и обсъждат обстоятелства ,отнасящи се до връчване на заповедта.

           По изложените съображения и тези,съдържащи се в първоинстанционното решение,към които съдът препраща на основание чл.272 ГПК,решението се явява правилно,а жалбата неоснователна.

           При този изход на спора съдът възлага в тежест на жалбоподателя разноските на ответника във въззивното производство за платено адвокатско възнаграждение в размер на 300 лева.      

           Мотивиран така и на основание чл.271,ал.1 ГПК окръжният съд

 

 

Р   Е    Ш    И:

 

 

           ПОТВЪРЖДАВА решение № 2095 от 27.ХІІ.2018 год.на Русенския районен съд,постановено по гр.д.№ 2944/2018 год.

           ОСЪЖДА П. М. К. с ЕГН ********** ***ЕООД ЕИК *** сумата 300 лева разноски в производството пред окръжния съд за адвокатска защита.

           Решението е окончателно.

 

 

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                                     ЧЛЕНОВЕ: