Решение по дело №1170/2012 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 407
Дата: 20 февруари 2013 г. (в сила от 28 февруари 2014 г.)
Съдия: Лилия Александрова
Дело: 20127040701170
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 22 май 2012 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е 

 

гр.Бургас, № 407/ 20 февруари 2013 г.

 

 

 

В     ИМЕТО     НА     НАРОДА

 

                АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД гр.Бургас, в съдебно заседание на двадесети ноември, през две хиляди и дванадесета година, в състав:

          СЪДИЯ:  ЛИЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА

 

при секретар М.В., като разгледа докладваното от съдия Л.Александрова адм.д. № 1170 по описа за 2012 година и за да се произнесе, съобрази:

 

Производството е по реда на чл.145 и сл. от АПК.

            Жалбоподателят Г.М. *** е оспорил заповед № 1124/08.05.2012г. на кмета на община Бургас, с която е прекратено наемното правоотношение с жалбоподателя, касаещо общинско жилище – апартамент, находящ се в ***, поради изтичане на срока за настаняване и поради отпадане на условията за настаняване в общинско жилище. Жалбоподателят твърди, че оспорената заповед е незаконосъобразна и иска да бъде отменена.

            В съдебно заседание се представлява от С.М. – дъщеря, ангажира доказателства и пледира за отмяна на обжалвания административен акт.

            Ответникът, чрез процесуалния си представител, оспорва жалбата и иска да бъде отхвърлена като неоснователна. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

            Съдът като прецени събраните по делото доказателства от фактическа страна установи следното:

         Съгласно Акт за частна общинска собственост № 443/23.10.1997г. (л.12) жилището, предмет на наемните правоотношения е общинска собственост. Жалбоподателят, заедно със семейството си, е бил настанен в жилището със заповед №448/20.03.2006г. (л.14) на кмета на община Бургас. Към момента на настаняването семейството се е състояло от жалбоподателя, неговата съпруга и две дъщери. На 23.03.2006г. е бил сключен договор (л.16) между Община Бургас и Г.М. за отдаване под наем на процесното жилище за срок от пет години. В договора се съдържа клауза – чл.14, според която същият се прекратява с настъпване на обстоятелствата по чл.46 от Закона за общинската собственост. Петгодишният срок е изтекъл на 19.03.2011г. След изтичане срока на договора жалбоподателят и семейството му са продължили да държат апартамента като наематели със знанието и без противопоставянето на наемодателя – Община Бургас, до 21.03.2012г., когато са получили уведомлението по чл.26, ал.1 от АПК (л.29).

         Освен поради изтичане срока на договора, наемното правоотношение е прекратено и поради отпадане на условията за настаняване в общинско жилище. Според административния орган жалбоподателят е извършил разпоредителна сделка с притежавани от него идеални части от недвижим имот, след което е купил друг недвижим имот. Тези данни ответникът е получил от справка в Служба по вписванията (л.22), от която се установява, че през 2011г. Г.М. е продал притежаваните от него идеални части от апартамент, находящ се в ***, а през същата година придобил чрез покупка апартамент в гр. ***.

С оглед посочените факти административният орган е направил извод, че по отношение на жалбоподателя Г.М. и семейството му не са налице условията за настаняване в общинско жилище по аргумент от чл.4, ал.1, т.1 и т.6 от Наредбата за условията и реда за установяване на жилищни нужди на граждани, настаняване под наем и продажба на общински жилища, приета от Общински съвет Бургас на 18.12.2009г. Това е така, защото извършените сделки и наличието на собствен недвижим имот са отрицателни предпоставки, които препятстват възможността за възникване на ново наемно правоотношение със заеманото общинско жилище и обуславят прекратяване на съществуващото правоотношение, поради отпадане на условията за настаняване.

При така изяснената фактическа обстановка, съдът приема от правна страна следното:

Жалбата - предмет на настоящото производство, е подадена в срока по чл.149, ал.1 от АПК, от надлежно легитимирано лице и е процесуално  допустима. Разгледана по същество е неоснователна.

В настоящото производство съдът преценява законосъобразността на обжалваната заповед, издадена, на основание чл.46 ЗОбС, с оглед изложените в нея фактически и правни основания.

Заповедта е издадена от компетентен орган, в кръга на правомощията му, спазени са изискванията на чл.46, ал.2 от ЗОбС, като е посочено основанието за прекратяване на правоотношението. Събрани са относимите доказателства, дадена е била възможност на адресата на акта да участва в производството, за чието започване същият бил надлежно уведомен, жалбоподателят е взел участие производството пред административния орган и е депозирал писмено становище (л.19). Спорът, както пред административния орган, така и при разглеждане на делото от съда, е изяснен от фактическа страна, като фактическата обстановка се явява безспорна.

Съгласно чл.46, ал.1, т.6 от ЗОбС, наемните правоотношения, касаещи жилища - частна общинска собственост, се прекратяват поради изтичане на срока за настаняване, а съгласно т.7 и при отпадане на условията за настаняване на наемателя в общинско жилище.

            По отношение на първата предпоставка:

            Сключения на 23.03.2006г., между жалбоподателя и Община Бургас, договор (л.16) е за срок от пет години. Този срок е изтекъл на 19.03.2011г. В чл.14 на същия е посочено, че договорът се прекратява с настъпване на обстоятелствата по чл.46 от ЗОбС, едно от които е именно изтичане срока за настаняване.

         Във връзка с посоченото, съдът намира, че на 19.03.2011г. договорът за отдаване под наем на общински жилищен имот е бил прекратен по силата на императивна законова разпоредба, поради което процесната заповед на кмета на Община Бургас не противоречи на посочената материалноправна разпоредба. В ЗОбС не се съдържа разпоредба, аналогична на чл.236, ал.1 от ЗЗД, според която ако след изтичане на наемния срок използуването на вещта продължи със знанието и без противопоставяне на наемодателя, договорът се счита продължен за неопределен срок. Нормите на ЗОбС по отношение отдаване под наем на имоти – собственост на общината са специални спрямо разпоредбите на ЗЗД по тази причина чл.236, ал.1 от ЗЗД не може да се приложи и да се счита, че след 19.03.2011г. срокът на договора е продължен за неопределено време.

            По отношение на втората предпоставка:

Съгласно чл.46, ал.1, т.7 от ЗОбС, наемните правоотношения, касаещи жилища - частна общинска собственост, се прекратяват при отпадане на условията за настаняване на наемателя в общинско жилище.

            В чл.4, ал.1 от приложимата Наредба за условията и реда за установяване на жилищните нужди на граждани, настаняване под наем и продажба на жилища, приета от ОбС Бургас, са изброени предпоставките, на които едновременно трябва да отговарят гражданите, нуждаещи се от жилище, за да имат право да кандидатстват и да бъдат настанени в общински жилища. В точка 1 е посочено, че лицата не следва да притежават жилище, годно за постоянно обитаване на територията на Община Бургас. Точка 6 на цитирана разпоредба (допълнена Протокол № 40/21 и 26.10.2010г.) изисква лицето, кандидатстващо за настаняване в общинско жилище, и членовете на семейството му да не са прехвърляли имоти от изброените в т.1-3 на други лица през последните десет години, с изключение на прекратяване на съсобственост, дарение в полза на държавата или общината.

Безспорно установено, от представените писмени доказателства (л.22), е че жалбоподателят, през 2011г. е извършил продажба на идеални части от жилище с адрес в гр.***, веднага след което е придобил, чрез покупка, жилище в ***.

Доколкото липсата на разпоредителни сделки в последните десет години преди кандидатстване за настаняване в общинско жилище е императивна предпоставка даваща право на лицето да бъде настанено в такова жилище, то следва, че извършването на такава разпоредителна сделка (в случая продажба на идеални части от недвижим имот – жилище) е именно отпадане на едно от кумулативните условия за настаняване на лицето в общинско жилище, поради което съдът приема, че оспорената заповед е обоснована и при нейното издаване не са допуснати нарушения на материалния закон. Жалбата срещу нея се явява неоснователна и следва да се отхвърли.

Същият е изводът и що се касае задължението кандидатите да не притежават жилище, каквото настоящият жалбоподател притежава от м.август 2011г. в ***, независимо кой реално живее в него. Последният факт е ирелевантен за спора.

На основание чл.143, ал.3 АПК, в тежест на жалбоподателя са направените от ответника разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 150 лв., което е навременно поискано (л.87).

По изложените съображения и на основание чл. 172, ал. 2 от АПК, съдът

РЕШИ:

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Г.М. *** против заповед № 1124/08.05.2012г. на кмета на община Бургас, с която е прекратено наемното правоотношение с жалбоподателя, касаещо общинско жилище – апартамент, находящ се в гр. ***.

ОСЪЖДА Г.М. ***, да заплати на Община Бургас юрисконсултско възнаграждение в размер на 150 (сто и петдесет) лв.

Решението може да се обжалва с касационна жалба пред ВАС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                                                  Съдия: