Решение по дело №745/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4984
Дата: 4 юли 2019 г. (в сила от 4 юли 2019 г.)
Съдия: Виолета Иванова Йовчева
Дело: 20181100500745
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 18 януари 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е                                                        гр. София, 04. 07.2019г.                                               В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГК, ІІ А въззивен състав, в публично заседание на седми юни през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                                                          Председател: Виолета Йовчева

                                                                  Членове: Мариана Георгиева                                                                                          

                                                                                Мария Богданова

 

 

при секретаря Емилия Вукадинова, като разгледа докладваното от съдия Йовчева гр. д. № 745 по описа за 2018г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

             Производството  е  по  реда  на  чл.  258   273 ГПК.

              С решение от 03.04.2017г. по гр. д. № 61658/2016г. Софийски районен съд, 141 с – в е уважил частично предявените от „Т.С.” ЕАД срещу С.Ц.Т., обективно съединени искове с правно основание чл. 422 ГПК във връзка с чл. 415, ал. 1 ГПК,за признаване за установено на парични притезания, за които е издадена заповед за изпълнение по гр.д. № 33088/2016г. по описа на СРС, 141 състав.

  Въззивникът – ответник обжалва решението в частта за уважаване на исковете с правно основание чл. 79, ал.1 пр.1 ЗЗД вр. чл. 149 ЗЕ до размера на сумата 2024. 78 лв. – главница за незаплатена потребена топлинна енергия и сумата 12 лв. – цена на услуга дялово разпределение за периода 01.05.2013г. – 30.04.2015г. за топлоснабден имот – ап. № 9, находящ се в гр. София, ул. „***********, надпартерен, аб. № 064038. В жалбата се поддържат оплаквания за неправилност и необоснованост на решението в атакуваната част. Поддържа се, че в случая липсата на сградна инсталация в ап. № 9 се дължи на непозволени действия на собственика на ап. № 5, поради което в разпределението на топлинна енергия за сградна инсталация следва да участва ап. № 5, но не и процесният ап. 9 и ап. № 7. Сочи, че неправилно първоинстанционният съд не е взел предвид отразените в тази връзка констатации в представения констативен протокол от 13.11.2008г. и уведомление от 10.11.2008г., съгласно които цялата парна инсталация в ап. 5, находящ се на трети етаж в сградата на ул. „Хан ********, е премахната, като са прекъснати всички щрангове и са поставени автоматични обезвъздушители, с изключение на един щранг в югозападната стая, като процесният ап. 9 е в другото крило на сградата. Жалбоподателят поддържа, че трети, четвърти и пети етажи в източното крило на сградата са неотопляеми, единственият останал щранг в ап. 5 води към апартаментите в западното крило на сградата, а до апартаментите на четвърти и пети етаж в същото крило не достига топлоснабидетелна инсталация. Твърди, че в случая нормата на чл. 153, ал. 3 ЗЕ е неприложима, тъй като до процесния апартамент 9 не достига физически сградна инсталация и същият е лишен от топлоснабдяване  не по своя воля. Жалбоподателят моли въззивния съд да отмени първоинстанционното решение в обжалваната част и да отхвърли предявените искове.

Въззиваемият – ищец „Т.С.“ ЕАД  и третото лице – помагач „Б.Б.“ ООД не заявяват становище по жалбата.

Решението в частта за отхвърляне на исковете  за сумите 275. 78 лв. и 1. 10 лв. – обезщетения за забава върху двете главици, е влязло в сила, като необжалвано.

Софийски градски съд, след преценка по реда на въззивното производство на твърденията и доводите на страните и на събраните по делото доказателства, намира следното:

При извършената служебна проверка по чл. 269, изреч. 1 от ГПК, въззивният съд намира, че първоинстанционното решение е валидно и процесуално допустимо в обжалваната част.

Първоинстанционното решение е постановено в съответствие с материалния закон и като правилно следва да бъде потвърдено. Въззивният съд споделя и изцяло препраща към мотивите на СРС по реда на чл. 272 ГПК, като с оглед доводите в жалбата, следва да се отбележи следното:

Предявени са установителни искове по реда на чл. 415, ал. 1 ГПК за парични притезания, за които е била издадена заповед за изпълнение по гр.д. № № 3088/2016г. по описа на СРС, 141 състав.

По делото е прието за безспорно, че ответникът е собственик на процесния имот, респ. има качеството потребител на топлинна енергия. Ответникът е оспорил иска с доводи, че процесният апартамент няма връзка с отоплението на сградата, освен с една стая на съседите на петия етаж, поради което не дължи отопление, отдадено от сградна инсталация. В тази връзка е представил констативен протокол от 13.11.2008г., подписан от комисия в състав: двама инженери от ТР София и домоуправителя на сградата, в който се сочи, че в сградата, на трети етаж, в ап. 5, са прекъснати всички щрангове и поставени автоматични обезвъздушители,  с изключение на югозападната стая, граничеща със съседния апартмент, в която щрангът не е прекъснат. В протокала се сочи също, че ап. 7 и 9 са без отопление.

С уведомление от 10.11.2008г. до „Т.С.“ АД  ответникът и К.С.Т.са уведомили дружеството, че частите от парната инсталация, преминаващи през апартамент 5, с изключение на тръбите в стаята, намираща се в западното крило на сградата, са демонтирани и са монтирани обезвъздушители.

           Съгласно заключенията на приетите основно и допълнително заключение на СТЕ, последното съставено след извършен оглед на вещото лице, в процесния имот няма отоплителни тела, свързани към вертикалната отоплителна инсталация, в намиращия се под него ап. 7 също няма елементи от сградната инсталация, а в ап. 5, намиращ се под ап. 7, има елементи от сградната инсталация на ВОС в югозападната стая, която на горните етажи е придадена към ап. 8 и 10. Вещото лице е дало констатации, че процесният ап. 9 граничи с отопляемия ап. 10 и със стълбищната клетка, в която има елемент от сградната инсталация.

         Съгласно основното заключение на СТЕ, за процесния период общата сума, начислена за топлинна енергия за сградна инсталация, е в размер на 125. 46 лв., а за отопление – 189. 77 лв., останалата част от процесната сума е за ТЕ за БГВ.  Съгласно представените по делото документи за топлинно счетоводство, през целия процесен период е начислена ТЕ за БГВ на база – при норма 140 л за ден, при 4 броя лица, на основание чл. 69, ал.4 от Наредба за топлоснабдяването, поради липса на осигурен достъп.

          СРС е уважил исковете за главници до предявените размери, по съображения, че процесният имот хоризантално граничи с отопляем апартамент и стълбищна клетка, в които има елементи от сградната инсталация. Приел е, че отоплителните щрангове в съседните обекти топлят междинните стени и таваните, които излъчват топлина към процесния неотопляем имот. По делото не са въведени оспорвания от ответника, включително и в жалбата относно основното перо от начислената топлинна енергия - за БГВ, е определена в съответствие с механизма по чл. 69, ал. 2, т. 2 от Наредба 16-334/2007г. за топлоснабдяването, а именно - при норма за разход на потребление на гореща вода от 140 л. на обитател за едно денонощие. Разпоредбата е приложима, когато не са монтирани индивидуални водомери за топла вода, индивидуалните водомери за топла вода са повредени, имат нарушена пломба или не е осигурен достъп за отчитане. В случая не е направено възражение с оглед броя потребители, на база на които е начислената топлинната енергия за топла вода, нито с оглед факта на неосигурен достъп, тъй като представените формуляр и протокол  за извършен отчет не са оспорени досежно отразения факт за неосигурен достъп.

          Предвид изложеното, всички доводи в жалбата досежно липса на основание за заплащане на топлинна енергия за сградна инсталация за процесния апартамент, касаят сумата 125. 46 лв., която е начислена като компонент от общата сума за топлинна енергия. При наличие на потребление за топла вода в имота и липса на оспорвания в тази връзка, не е налице пълно насрещно доказване от ответника, което да обоснове неоснователност на иска досежно сумата 125. 46 лв. , начислена като топлинна енергия, отдадена за сградна инсталация.

Ето защо следва да се приеме, че по делото е установено ответникът да има качеството потребител на топлинна енергия по смисъла на ЗЕ и заявените установителни претенции се явяват основателни и доказани до присъдените от СРС размери.

Други оспорвания не са релевирани в жалбата, поради което и въззивният съд не дължи произнасяне.

С оглед съвпадението на изводите на настоящата инстанция  с тези на първоинстанционния съд, жалбата е неоснователна и атакуваното решение следва да бъде потвърдено в обжалваната част.

С оглед изхода на спора, на въззиваемия не следва да се присъждат разноски за юрисконсултско възнаграждение, поради липса на доказателства реално извършени действия от такъв.

Така мотивиран, Софийски градски съд

                                               

     Р Е Ш И:

 

           ПОТВЪРЖДАВА решение от 03.04.2017г. по гр. д. № 61658/2016г. Софийски районен съд, 141 с – в  в обжалваната част.

           РЕШЕНИЕТО е постановено при участието на трето лице – помагач на ищеца – „Б.Б.“ ООД.

          РЕШЕНИЕТО на основание чл. 280, ал. 3 ГПК, не подлежи на касационно обжалване.

 

 

 Председател:                                   Членове:1.                          2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПОТВЪРЖДАВА решение от 03.04.2017г. по гр. д. № 61658/2016г. Софийски районен съд, 141 с – в  в обжалваната част.     РЕШЕНИЕТО е постановено при участието на трето лице – помагач на ищеца – „Б.Б.“ ООД.