Разпореждане по дело №359/2022 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 октомври 2022 г.
Съдия: Мария Николаевна Ницова
Дело: 20227140700359
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 16 септември 2022 г.

Съдържание на акта

 

 

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

380/06.10.2022 г., гр. Монтана

 

В името на народа

            Административен съд – Монтана, ІV-ти съдебен състав в открито съдебно заседание на пети октомври две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

                                                            Административен съдия: Мария Ницова

 

при секретаря Лазарова и с участието на прокурор Александрова,

като разгледа докладваното от съдията адм. дело № 359 по описа за 2022 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 276 и сл. от Закон за изпълнение на наказанията и задържането под стража /ЗИНЗС/.

            Образувано е по молба и уточнение по нея, подадена от С. Й.В., изтърпяващ наложено му наказание „лишаване от свобода“ в ЗООТ Бойчиновци към затвора гр. Враца, депозирана директно в Административен съд  Монтана, за прекратяване на бездействия на орган по изпълнение на наказанията, които са в нарушение на чл.3 от ЗИНЗС: „ На мястото за провеждане на престой на открито няма санитарен възел, навес, лост и успоредка. При лоши метеорологични условия е невъзможно провеждане на престой на открито, т.к. става прекалено кално. Времето за къпане по график е недостатъчно, защото на 2 душа се къпем 100 л.св. за 1 час време.Като работещ, който работи 5 дни в седмицата имам нужда от къпане всеки ден..“. Иска  преустановяване на тези бездействия.

В съдебно заседание, В. редовно призован, се явява лично. Поддържа искането си по доводи изложени в него. По съществото на делото желае да се подобрят условията както при престоя на открито, така и относно ползването на баня, като отново твърди бездействие.

Ответната страна, началника на ЗООТ Бойчиновци към затвора Враца, оспорва жалбата. Излага подробни доводи, че местата за престой на открито са обособени в два къта – едното е на циментова площадка, другото в тревна площ,  но т.к.  в Бойчиновци всъщност са две общежития към затвора Враца, едно от  открит и едно от  закрит тип, поради което същите не могат да се ползват през цялото време от л.св. от двете общежития, а и тези от откритото общежитие не са ограничени, движат се свободно и затова не е проблем да ползват престой на открито на тревния терен, а другите съоръжения, вкл. фитнес зала в самото общежитие. Поради това, че  л.св. от закритото общежитие са с ограничения, не се движат свободно и затова ползват престой на открито, там където са налични всички съоръжения. Като има график за ползване на по-добре уредения кът за престой на открито и за л.св. от открития тип общежитие. Относно банята има утвърден  график, за който няма данни да не се спазва. Три са баните, а що се отнася до броя душове, то е имало проблеми, но те се отстраняват своевременно, като същите се чупят и по вина на л.св. В с.з. излага доводи, че не е получена информация в администрацията на ЗООТ Бойчиновци за наличието на твърдените в молбата от В. проблеми, още по- малко за бездействие, с което да са нарушени правата на л.св. по чл.3 от ЗИНЗС.

            Окръжна прокуратура Монтана уведомена за образуваното производство и конституирана на основание чл. 16, ал. 1, т. 3 от АПК,  чрез  прокурор  Александрова дава заключение, че искането е неоснователно, тъй като са спазени разпоредбите на ЗИНЗС и ППЗИНЗС. В подробно писмено заключение излага доводи по съществото на искането, като счита  исканията са неоснователни.

            Настоящият съдебен състав, като разгледа оплакванията, изложени в молбата/жалба, след преценка на събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност и във връзка със становищата на страните, приема за установено от фактическа страна следното:

            Няма спор, че С.Й.В. изтърпява наказание „лишаване от свобода“ в ЗООТ Бойчиновци към затвора Враца, където се намира и понастоящем.

            Няма спор и, че в Бойчиновци съжителстват  две общежития ЗООТ и ЗОЗТ към затвора Враца. Към същите има два къта за престой на открито, като единият е по-добър, циментова площадка, беседка,  тоалетна, лост, успоредка, а другият е на тревна площ, но без допълнителните съоръжения, но също ограден. В с.з. стана ясно, че и двата къта се ползват  както от л.св. както от ЗООТ, така и от ЗОЗТ, но т.к. вторите са ограничени при движение, то те ползват първия кът по-често, а тези със свободно движение ползват по-често втория кът, този на тревната площ. Като изрично л.св.В. заяви, че имат график да ползват и първия кът л.св. от ЗООТ Бойчиновци, но не е през цялото време. Претенцията е да се ползва по-добрия кът през цялото време.

            Няма спор в производството, че на л.св. са осигурени условия за ползване на баня, като за целта има и е представен утвърден график. Не се спори също, че са възниквали проблеми с душове или с канализацията, но те се отстраняват своевременно, а и самите л.св. също са съпричастни като не пазят предоставените им съоръжения. Тук претенцията е по-скоро за времето за ползване на банята, като се твърди, че следва това да е денонощно.

            С изложените в молбата от л.св.В. факти, не е сезирана администрацията на ЗООТ Бойчиновци, същите не са обсъждани с началника на ЗООТ Бойчиновци, който не е сезиран нито от л.св.В., нито от друг л.св. относно твърденията за невъзможен престой на открито, нито за условията в баните. Същият в с.з. заяви, че е редно да бъде сезиран с въпросните искания и една тогава да се сезира съдът.

            При така изложената фактическа обстановка съдът приема от правна страна следното:

            Искането с правно основание чл. 276 ЗИНЗС е депозирано от активно процесуално легитимиран да го предяви, тъй като изтърпява наказание „ лишаване от свобода“ в ЗООТ Бойчиновци към затвора Враца. Същият твърди бездействия  свързани с престоя на открито, както и ползване на баня,  за които се твърди, че нарушават забраната по чл. 3 от ЗИНЗС, поради което е допустимо. Разгледано по същество е неоснователно по следните съображения:

            Съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗИНЗС, осъдените и задържаните под стража не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. Според ал. 2 на чл. 3 от ЗИНЗС, за нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност.

            Съгласно чл. 276, ал. 1 от ЗИНЗС, всеки лишен от свобода или задържан под стража може да иска: по т. 1- прекратяването на действия и бездействия на орган по изпълнение на наказанията или на длъжностно лице, представляващи нарушение на забраната по чл. 3; по т. 2 – прекратяване на действия и бездействия на органа по изпълнение на наказанията или на длъжностни лица, представляващи нарушение на забраната по чл. 3. Съгласно ал. 2 на чл. 276 от ЗИНЗС липсата на изрично формулирано в нормативен акт задължение за извършване на фактически действия не е пречка искането по ал. 1 да бъде уважено, за да се прекрати нарушението по чл. 3. Съгласно чл. 280, ал. 1 от ЗИНЗС, съдът се произнася с разпореждане в срока по чл. 278, ал. 1, като съгласно ал. 2, с разпореждането съдът може да отхвърли искането  или да разпореди на органа по изпълнение на наказанията или на съответно длъжностно лице да извърши конкретни действия, с които да предотврати или да прекрати безусловно действията или бездействията, представляващи нарушение на чл. 3, като определи срок за това. Съгласно чл. 283 от ЗИНЗС, за неуредените в тази част въпроси се прилагат съответно разпоредбите на глава петнадесета, раздел І от АПК.

            Разпоредбите на чл. 276-283 от ЗИНЗС се прилагат само за фактически действия и бездействия на органите по изпълнение на наказанията или на длъжностни лица, които действия/бездействия нарушават забраната по чл. 3 по отношение на лицето, търсещо защита.

            Съгласно чл. 278 от ЗИНЗС, съдът е изискал от началника на ЗООТ Бойчиновци  доказателства за ползване на банята, както и относно осъществяването на престоя на открито. С постъпилия от ответника писмен отговор са представени утвърдените графици за ползване на банята в ЗООТ Бойчиновци, където ясно е записано, че работещите л.св. ползват банята всеки ден. В с.з. бе изяснено, че  за престоя на открито са съоръжени два къта, както и двата се ползват както от л.св. от ЗОЗТ, така и от тези в ЗООТ, което всъщност не се оспори от л.св.В., но с уточнението, че за по-добрия, по- цивилизован кът ползването е  по график и с предимство за л.св. от ЗОЗТ.

           При така обсъдените доказателства съдът намира за недоказано твърдението на л.св.В. за бездействия на органа по изпълнение на наказанията, т.к. безспорно бе установено, че престоя на открито се осъществява в два къта, макар единият да е в по- лошо състояние, разположен на тревна площ. Установено е също, че на л.св. са осигурени условия за къпане, има утвърден график за това и, че ако има проблем с душовете или канализацията, същите  се отстраняват своевременно.

            Съгласно разпоредбата на чл.  71, ал. 2 от ППЗИНЗС, престоят на открито се провежда  под надзора на служители от надзорно –охранителния състав на специално определени места в затвора, поправителния дом или затворническото общежитие, като по възможност същите предлагат защита при лошо време, т. е. липсва  абсолютно задължение на органа за осигуряване на  защита при лошо време, в настоящия случай „навес“, както  лишеният от свобода настоява, а само при наличието на такава възможност. Разпоредбата на чл. ал. 7 от ППЗИНЗС предвижда, че  при неблагоприятни атмосферни условия и вредни за здравето на лишените от свобода и служителите условия престоят на открито може да бъде прекратен или отменен от медицински специалист, от дежурния главен надзирател или от дежурния командир на отделение. В тези случаи времето за престой на открито при възможност се компенсира през следващите дни. Видно от горното  не се нарушава престоят на открито, ако липсва навес на мястото за престой при  наличие на  лошо време, още повече, че  на едно от двете места, с които затворническото общежитие разполага за престой на открито, има беседка, т. е. осигурена е защита при лошо време. От друга страна л.св. В.   изтърпява наказанието си  в условията на открит тип, което му дава право, когато ползва престой на открито, на мястото, на което  няма санитарен възел   и  другите претендирани от него условия, да  се придвижва свободно да подслон, тоалетна и фитнес уреди, в корпуса / арг. чл. 71а., ал. 1   от ППЗИНЗС  „Лишените от свобода могат да се движат в района на затворническото общежитие от открит тип самостоятелно или на групи без придружител, а в заведенията от закрит тип придвижването се извършва с придружител от надзорно-охранителния състав.“/

            Предвид изложеното не се установява бездействие  на органа  по изпълнение на наказанията и на лишените от свобода в ЗООТ Бойчиновци са осигурени всички условия за престой на открито, независимо от метеорологичните условия.

            Относно второто искане на л.св В.   за прекратяване на бездействия  на орган по изпълнение на наказанията, свързани с неосигуряване на душове и време за ползването им от лишения от свобода„Времето  за къпане по график е недостатъчно, защото на два душа се къпем 100 лишени от свобода за час време. Като работещ, който работи 5 дни в седмицата имам нужда от къпане всеки ден“,  следва да се отбележи, че  съгласно разпоредбата на чл. 21,  ал.6 от  ППЗИНЗС на лишените от свобода се създават условия за къпане не по-малко от два пъти седмично и за изпиране на дрехите, спалното и личното бельо. В ЗО Бойчиновци са осигурени  помещения за къпане  с общо 8 броя душове. Съгласно отговора от началника на ЗООТ Бойчиновци, в  настоящия момент едно от помещенията с три душа не функционера, поради  повреда в бойлера, т. е. към настоящия момент лишените от свобода, които са 96 на брой,   имат на разположение 5 душа в две помещения. За ползването на баните за лишените от свобода е изготвен график, съгласно който  неработещите лишени от свобода ползват банята 3 дни в седмицата от 09.00 часа до 10.00 часа, а работещите ползват банята всеки ден от 17.30 часа до 19.00 часа, което очевидно е повече от един час.. Тези факти не се оспорват и от л.св.В..            

            Предвид изложеното не се доказва твърдяното бездействие от страна на  органа  по изпълнение на наказанията и на лишените от свобода  в ЗООТ Бойчиновци са осигурени всички условия, дори много повече от минимума, определен в разпоредбата на чл.  21, ал. 6 от ППЗИНЗС, за ползване на баня.

            Видно от всичко гореизложено, не се установиха противоправни фактически действия и бездействия в нарушение на забраната по чл. 3 от ЗИНЗС по предявеното  искането  за прекратяване на бездействия  на орган по изпълнение на наказанията, свързани с неосигуряване на подходящо и оборудвано място за престой на открито и неосигуряване на душове и време за ползването им от л.св.В., поради което искането следва да се отхвърли като неоснователно.

            В производството не са предявени искания за разноски.

            Предвид гореизложеното и на основание чл. 280, ал. 2, т. 1 от ЗИНЗС, съдът

 

Р А З П О Р Е Д И:

 

ОТХВЪРЛЯ искането на С. Й. В., изтърпяващ наложено му наказание „лишаване от свобода“ в ЗООТ Бойчиновци към затвора гр. Враца, депозирано директно в Административен съд  Монтана, за прекратяване на бездействия на орган по изпълнение на наказанията, които са в нарушение на чл.3 от ЗИНЗС „ На мястото за провеждане на престой на открито няма санитарен възел, навес, лост и успоредка. При лоши метеорологични условия е невъзможно провеждане на престой на открито, т.к. става прекалено кално. Времето за къпане по график е недостатъчно, защото на 2 душа се къпем 100 л.св.за 1 час време.Като работещ, който работи 5 дни в седмицата имам нужда от къпане всеки ден..“

            Разпореждането на основание чл. 281 от ЗИНЗС може да се обжалва с частна жалба пред тричленен състав на Административен съд Монтана, в тридневен срок от съобщаването му на страните.

            На основание чл. 138, ал. 3 от АПК препис от разпореждането да се изпрати незабавно на страните по реда на чл. 137 от АПК.

                                                                 Административен съдия: