Решение по дело №5668/2013 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1288
Дата: 21 юли 2016 г. (в сила от 30 юли 2016 г.)
Съдия: Мария Георгиева Бойчева
Дело: 20131100905668
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 2 октомври 2013 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. С., 21.07.2016 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VІ-8 състав, в открито заседание на двадесет и първи юни две хиляди и шестнадесета година в следния състав

                                                                                     

     СЪДИЯ : МАРИЯ БОЙЧЕВА

 

при участието на секретаря Ц.П.,

като разгледа докладваното от съдията търговско дело № 5668 по описа за 2013 година на Софийски градски съд, за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 632, ал. 2 от ТЗ.

С Решение № 122/22.01.2015 г. Софийски градски съд, ТО, VІ-8 състав, постановено по т.д. № 5668/2013 г., на основание чл. 630, ал. 1 от ТЗ е обявена неплатежоспособността на К.И Ф. ЕАД, ЕИК ********, определена е началната й дата и е открито проиводство по несъстоятелност на дружеството, както и на основание чл. 609 от ТЗ е обявена неплатежоспособността на Б.К. АД, ЕИК ********, определена е началната й дата и е открито производство по несъстоятелност на Б.К. АД.

С определение № 1954/24.03.2015 г. съдът на основание чл. 629б от ТЗ е приканил кредиторите на К.И Ф.” ЕАД, да предплатят сумата от 20 000 лева, необходима за покриване на разноски в производството по несъстоятелност в 14-дневен срок, считано от обявяване на определението в Търгвовския регистър. Определението е обявено на 27.03.2015 г. и срокът за предплащане на определените от съда разноски за издръжка на производството на несъстоятелност е изтекъл на 10.04.2015 г. В този срок кредиторите не са изразили готовност за предплащане на разноски и не са представили пред съда доказателства за плащането на такива.

Поради това с решение № 680/23.04.2015 г. съдът е обявил К.И Ф. ЕАД в несъстоятелност, постановил е прекратяване на дейността на предприятието на длъжника, наложил е обща възбрана и запор на имуществото на длъжника и е спрял производството по делото на основание чл. 632, ал. 5 вр. с ал. 1 от ТЗ. Решението е вписано в Търговския регистър на 27.04.2015 г.

С молба с вх. № 59883/28.04.2016 г., с пощенско клеймо от 27.04.2015 г., и уточняваща молба с вх. № 68306/18.05.2015 г., кредиторът Държавата чрез Национална агенция за приходите прави искане да бъде възобновено производството по делото. Молителят твърди, че К.И Ф. ЕАД (н.) притежава участия в търговски дружества, а именно: едноличен собственик на капитала в БУЛБЕР ЕООД с ЕИК ***, С. ЕООД с ЕИК ***,А.Л. ЕООД с ЕИК **** и С.Р. ЕООД с ЕИК ****, акции в М.-И. ЕАД с ЕИК **** и П. ЕАД (в несъстоятелност) с ЕИК *****.

Синдикът не изразява становище по искането.

Съдът, като е взел предвид, че са необходими начални разноски, за да се развива производството по несъстоятелност на К.И Ф. ЕАД във връзка с последващи етапи и евентуално започване на осребряване на имуществото на дружеството, които разноски да стигнат поне за период от около 6 месеца, то с протоколно определение от 31.05.2016 г. е приканил отново кредиторите на тъгровеца да предплатят разноски в размер на 7 000 лева в 14-дневен срок от вписването на определението в книгата по чл. 634в от ТЗ, водена при СГС, ТО, и в същия срок да представят по делото доказателства за внасяне на определената сума. Определението е вписано в книгата на 03.06.2016 г. В дадения срок никой от кредиторите не е представил доказателства за предплащане на разноски, необходими за продължаване на производството по делото.

 

При така установената фактическа обстановка, съдът приема от правна страна следното:

За да бъде възобновено спряното производство по несъстоятелност по реда на чл. 632, ал. 2 от ТЗ, следва да са налице следните кумулативни препоставки: 1. Да бъде подадена молба от длъжника или кредитор; 2. Молбата да е подадена в преклузивния едногодишен срок, считано от вписване на решението (определението) в търговския регистър; 3. Да бъде удостоверено наличие на достатъчно имущество на длъжника или да бъдат представени доказателства за предплащане на определената от съда сума, необходима за покриване на началните разноски в производството по несъстоятелност.

В разглеждания случай молбата е подадена от кредитора Държавата чрез Национална агенция за приходите, който е легитимирано лице да поиска възобновяване на спряното производство по несъстоятелност.

Молбата е подадена по пощата на 27.04.2015 г., поради което и на основание чл.62, ал. 2, изр. първо от ГПК съдът намира, че същата е подадена в рамките на законоустановения едногодишен срок по чл. 632, ал. 2 от ТЗ.

            Третата предпоставка посочва наличието на една от две алтернативно посочени хипотези – установяване на наличие на достатъчно имущество на длъжника или предплащане на определената от съда сума, необходима за покриване на началните разноски в производството по несъстоятелност.

Основният въпрос, който следва да се прецени в случая е дали посоченото имущество на длъжника е достатъчно имущество по смисъла на чл. 632, ал. 2, изр. второ от ТЗ като основание за възобновяване на производството по несъстоятелност.

Имуществото на длъжника е достатъчно, когато е налично и може бързо да се реализира, да се превърне в парични средства, за да послужи за покриване на разноските в производството. Дали разходите биха могли да се покрият от принадлежащото на длъжника имущество е въпрос на преценка за всеки отделен случай, тъй като зависи от имуществото, от неговата цена и доколко то може да бъде определено като ликвидно. Ликвидността на масата на несъстоятелността следва да се преценява и с оглед стадия на спряното производство по несъстоятелност и предвидените в закона особени изисквания и процедури за осребряване. Извън случаите по чл. 639б, ал. 1 и ал. 2 от ТЗ имуществото от масата на несъстоятелността може да бъде продавано с цел издръжка само след съгласие от събранието на кредиторите или комитета на кредиторите (така в Решение от 06.11.2014 г. по т.д. № 12/2013 г. на Окръжен съд – Варна).

Предвид етапа, на който се намира производството по несъстоятелност на К.И Ф. ЕАД (н.), съдът приема, че необходимите разноски за продължаване на производството по несъстоятелност са текущото възнаграждение на синдика, разходи за оценка на актива (дялове и акции), разходи във връзка с прекратяването и ликвидацията на едноличните търговски дружества съгласно чл. 157, ал. 2 от ТЗ или продажба на дяловете/акциите, което може да отнеме продължителен период от време.

В тежест на молителя, сезирал съда с искане за възобновяване на производството по несъстоятелност на дружеството, е да докаже, че посоченото имущество е достатъчно по смисъла на чл. 632, ал. 2, изр. второ от ТЗ. Такива доказателства не са представени нито с молбата, нито в откритото съдебно заседание. Няма данни за оценката на дяловете и акциите. Не е от значение притежаването на дяловете и акциите или тяхната номинална стойност, която се установява от справка в Търговския регистър, а е важно да се прецени какво имущество стои зад всеки един дял или акция, за да се прецени евентуалното постъпление при осребряването на имуществото/ респ. при извършване на ликвидация на едноличните търговски дружества. Следователно от значение е балансовата стойност на дела/респ. акцията, т.е. реалната, действителна стойност на това имущество. Поради изложените съображения, по делото не се събраха доказателства за оценка на посочения актив.

В дадения срок кредиторите на търговеца не са изразили готовност за предплащане на разноските в производството и не са представили пред съда доказателства за плащането на такива.

По изложените съображения съдът намира, че не са налице в кумулативна даденост предпоставки по чл. 632, ал. 2 от ТЗ, поради което подадената молба се явява неоснователна и следва да бъде отхвърлена.

 

Водим от изложеното, СЪДЪТ

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ като неоснователна молба с вх. № 59883/28.04.2016 г., подадена от Държавата чрез Национална агенция за приходите, за възобновяване на производството по несъстоятелност на К.И Ф.” ЕАД (в несъстоятелност), ЕИК ********, със седалище и адрес на управление:***, на основание чл. 632, ал. 2 от ТЗ.

ПРЕКРАТЯВА производството по несъстоятелност по търговско дело5668 по описа за 2013 г. на Софийски градски съд, Търговско отделение, VІ-8 състав, по отношение на длъжника К.И Ф.” ЕАД (в несъстоятелност), ЕИК ********, със седалище и адрес на управление:***.

ПОСТАНОВЯВА заличаване на К.И Ф.” ЕАД (в несъстоятелност), ЕИК ********, със седалище и адрес на управление:***, от Търговския регистър при Агенцията по вписванията.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд в седмодневен срок от вписването му в Търговския регистър, съгласно чл. 633 вр. с чл.613а, ал. 1 от ТЗ.

ПРЕПИС от решението да се изпрати за вписване на Търговския регистър при Агенцията по вписванията, на основание чл. 622 от ТЗ вр. с чл. 14 от ЗТР.

ПРЕПИС от решението да се изпрати на страните.

РЕШЕНИЕТО да се впише в книгата по чл. 634в от ТЗ, която се води при СГС, ТО.

 

                                                                                   СЪДИЯ :