Решение по дело №7348/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 2104
Дата: 10 декември 2018 г. (в сила от 28 декември 2018 г.)
Съдия: Божидар Иванов Кърпачев
Дело: 20185330207348
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

   Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

   № 2104

гр. Пловдив, 10.12.2018 г.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на 6.12.2018г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЖИДАР КЪРПАЧЕВ

                                                                                         

          при участието на секретаря Станка Деведжиева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 7348/2018г. по описа на ПРС, I наказателен състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН

Образувано е по жалба на К.К. против Наказателно постановление № 18-1030-007195, издадено от  Началник група към ОДМВР-Пловдив, сектор Пътна полиция, с което на  К.К. е наложена  глоба в размер на 100 лв. за нарушение на чл. 119, ал.4 ЗДвП.

С  жалбата се навеждат конкретни съображения за незаконосъобразност на НП. Сочи се, че е допуснато съществено процесуално нарушение с отбелязване на място на нарушението, което обективно не съществува в границите на Република България.

Въззиваемата страна  не взема становище по основателността на жалбата.

            Жалбата е подадена в законоустановения срок, от процесуално легитимирана страна, против акт, подлежащ на обжалване по съдебен ред, поради, което се явява процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество.

Съдът като се запозна с приложените по делото доказателства, обсъди доводите изложени в жалбата и служебно провери правилността на атакуваното постановление, намери, че са налице основания за неговата отмяна по следните съображения:

АУАН и НП са  издадени затова, че жалбоподателят на 13.08.2018г. около 14:10 часа в гр. Пловдив, на кръстовището на бул. Свобода и бул. България като водач на лек автомобил с рег. № ... при движение на МПС завива надясно от бул. Свобода по бул. България и не пропуска преминаващите по пешеходната пътека пешеходци при разрешаващ сигнал за преминаване през пешеходна пътека.

Ноторно известно обстоятелство е, а и се установи от изричните показания на свидетеля по акта П.П. при разпита му в съдебно заседание, че бул. „Свобода“ и бул. „България“ никъде не се пресичат,

тоест посоченото в АУАН и НП място на извършване на нарушението обективно несъществува.

Безспорно е както в теорията така и в практиката, че деянието се характеризира като съвкупност от телодвижения, извършени под контрола на съзнанието в дадено време, на дадено място. От цитираното определение следва, че мястото и времето на извършване на деянието са съществен негов характеризиращ белег, елемент от индивидуализацията на същото и ограничаващ го от останалите деяния. Дори и да е извършена идентична система от телодвижения, като вид и последователност, ако мястото и времето  на извършването им е различно, то би се касаело за различно деяние.

С оглед гореизложеното посочването на несъществуващо място на извършване на нарушението от една страна нарушава правото на защита на нарушителя, тъй като той напрактика се поставя в невъзможност да разбере фактическите параметри на извършваното нарушение. На следващо място съществено се препятства и дейността на съда, който се поставя в невъзможност да провери реалното осъществяване в действителността на едно нарушение, извършено на несъществуващо място.

Само за пълнота на изложението следва да се посочи, че дори и да се приеме, че деянието действително е извършено на реално съществуващото кръстовище на ул. Победа и бул.  България, то административно наказателната отговорност на жалбоподателя не би могла да се ангажира, доколкото той би се оказал наказан за нещо различно от вмененото му във вина с АУАН и НП.

 

 

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 18-1030-007195, издадено от  Началник група към ОДМВР-Пловдив, сектор Пътна полиция, с което на  К.К. е наложена  глоба в размер на 100 лв. за нарушение на чл. 119, ал.4 ЗДвП.

 

Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски Административен съд в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Вярно с оригинала! МК