Решение по дело №226/2017 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 215
Дата: 8 февруари 2017 г. (в сила от 24 февруари 2017 г.)
Съдия: Георги Николов Грънчев
Дело: 20172120200226
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 януари 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

                   Р Е Ш Е Н И Е

                                 215/ 08.02.2017г. град Бургас

 

                             В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Районен съд Бургас                                                               ХV-ти наказателен състав

На осми февруари                                               две хиляди и седемнадесета година

В публичното заседание в следния  състав:

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ ГРЪНЧЕВ

                                                                  Съдебни заседатели:      

 

Секретар: Златка Калоянова

Прокурор: Иван Кирков

като разгледа докладваното от съдията Грънчев

наказателно административен характер дело № 226 по описа за 2017 година

 

Р     Е     Ш     И   :

 

ПРИЗНАВА обвиняемите В.А.Ч. - роден на *** ***, с постоянен адрес:*** и настоящ адрес:***, вилна зона, българин, с българско гражданство, неосъждан, неженен, със средно образование, не работи, ЕГН: ********** и

И.Н.Г. - роден на *** ***, българин, с българско гражданство, неосъждан, женен, с основно образование, не работи, ЕГН: **********,

 

за ВИНОВНИ в това, че

 

за времето от 07.01.2016 година до 08.00 часа на 08.01.2016 година, язовир „Мандра” - държавна собственост, находящ се в землището на град Бургас, в съучастие и двамата действайки като съизвършители, в рибостопански води по смисъла на чл. 3, ал. 1, т. 2 от ЗРА /Закон за рибарството и аквакултурите/, чрез използване на лодка и рибарски мрежи, уловили 1608.00 кг /хиляда шестстотин и осем килограма/ риба от вида Сребриста каракуда, на стойност 1608.00 лева /хиляда шестстотин и осем /, в количества, надхвърлящи значително нормите за любителския риболов, визирани в чл. 24, ал. 3 от ЗРА /Закон за рибарството и аквакултурите/ - до 3 /три/ килограма за еднодневен риболовен излет, поверена за управление и контрол на Я.Р.Я., в качеството му на Изпълнителен Директор към Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури при Министерство на земеделието и храните на Република България, като деянието съставлява немаловажен случай – престъпление по чл. 238, ал. 1, б. «а», предл. 4, вр. чл. 20, ал. 2 от НК, вр. чл. 3, ал. 1, т. 2, вр. чл. 24, ал. 3 от Закона за рибарството и аквакултурите, като на основание чл.78а, ал.1 от НК ги ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност с налагане на административно наказание глоба, а именно:

на подсъдимия В.А.Ч. глоба в размер на 1000,00 (хиляда) лева.

на подсъдимия И.Н.Г. глоба в размер на 1000,00 (хиляда) лева.

ОСЪЖДА на основание чл. 189, ал. 3 НПК обвиняемия В.А.Ч., със снета по делото самоличност, да заплати по сметка на ОД на МВР сума в размер на 115.92 лева /сто и петнадесет лева и деветдесет и две стотинки/ лева, представляваща ½ от направените по делото в хода на досъдебното производство разноски, както и държавна такса в размер на 10,00 (десет) лева за служебно издаване на изпълнителен лист по сметка на Районен съд Бургас.

ОСЪЖДА на основание чл. 189, ал. 3 НПК обвиняемия И.Н.Г., със снета по делото самоличност, да заплати по сметка на ОД на МВР сума в размер на 115.92 лева /сто и петнадесет лева и деветдесет и две стотинки/ лева, представляваща ½ от направените по делото в хода на досъдебното производство разноски, както и държавна такса в размер на 10,00 (десет) лева за служебно издаване на изпълнителен лист по сметка на Районен съд Бургас.

ОТНЕМА на основание чл.238, ал.3 от НК в полза на държавата 1608.00 кг /хиляда шестстотин и осем килограма/  риба от вида  „Сребриста каракуда” на стойност 1608.00 лв./хиляда шестстотин и осем лева/.

НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ подлежи на обжалване и протестиране пред Окръжен съд Бургас в 15-дневен срок, считано от днес.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: /П/

 

Вярно с оригинала:З.К.

Съдържание на мотивите Свали мотивите

Мотиви към решение по НАХД № 226/2017 г.

 

Производството по делото е по реда на чл.375 и сл. от НПК. Образувано е по постановление на Бургаската районна прокуратура, с което се предлага освобождаване от наказателна отговорност на обвиняемите В.А.Ч.И. и Н.Г. за извършено престъпление по чл. 238, ал. 1, б. «а», предл. 4, вр. чл. 20, ал. 2 от НК, вр. чл. 3, ал. 1, т. 2, вр. чл. 24, ал. 3 от Закона за рибарството и аквакултурите, с налагане на административно наказание на основание чл. 78а от НК.

Прокурорът поддържа обвинението. Пледира да бъде наложено административно наказание глоба в размер на 1000 лева за всеки един от обвиняемите.

Обвиняемите редовно призовани се явяват лично в съдебно заседание. Представляват се от служебни защитници. Признават фактическата обстановка, описана в постановлението. Молят за минимално наказание. Защитниците пледират за минимални наказания, предвидени в закона.

Съдът, като взе предвид обстоятелствата, изложени в постановлението намира за установено от фактическа страна следното:

Обвиняемият В.А.Ч. притежавал лодка с твърд корпус, модел ЯЛ-3, боядисана в син цвят, ведно с двигател марка „Мегсигу" / „Меркюри"/, с номер 09593517 - 9,9 к/с, както и мрежи за ловене на риба. На 07.01.2016 година, в гр.Бургас, обвиняемият Ч. срещнал свой приятел - обв. И.Н.Г. и в хода на проведен разговор споделил на същия за притежаваните лодка и мрежи, както и предложил вечерта двамата да влязат с лодката във водите на язовир "Мандра", находящ се в землището на гр.Бургас, и да поставят рибарски мрежи, за да уловят незаконно риба. Обвиняемият Г. приел и същата вечер, двамата, с личните си автомобили потеглили към язовира. След като стигнали брега на водоема - язовир "Мандра", находящ се в землището на гр.Бургас, в близост до помпена станция „Мандра", където се намирали лодката и мрежите на обвиняемия Ч., двамата обвиняеми спрели автомобилите. Ч. и Г. поставили рибарските мрежи в лодката, след което, в неустановен час на 07.01.2016 година, навлезли с плавателния съд във водите на водоема, където поставили рибарските мрежи. Уговорили се следващия ден, около 07.00 часа, отново да влязат с лодката в язовира и да проверят мрежите за улов. В изпълнение на постигната уговорка, около 07.00 часа, на 08.01.2016 година, двамата с лодката се придвижили до мястото, където вечерта на предния ден поставили мрежите, извадили ги от водата и установили в тях наличието на значително количество риба от вида «сребриста каракуда». Около 08.00 часа на 08.01.2016 година, с лодката и уловената в мрежите риба, двамата се върнали на брега, в близост до помпена станция „Мандра", където започнали да разтоварват улова, поставяйки рибата в чували и касетки, както и изсипали част от нея върху найлон на брега. Двамата преценили, че сами няма да се справят с почистването на рибата. Извикали на мястото свой познат - свид. Тодор Николаев Николов.

По същото време, сутринта на 08.01.2016 година, започнала специализирана операция, провеждана от органите на Главна дирекция „Рибарство и контрол" при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури / ИАРА/-Бургас, за противодействие на незаконния улов и търговия с риба и рибни продукти. Около 08.00 часа на 08.01.2016 година, свид. Н.Д. К. заедно със свид. Д. П. П.- и двамата работещи в Главна дирекция „Рибарство и контрол" при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури / ИАРА/-Бургас, при обход на района на язовир "Мандра", находящ се в землището на гр.Бургас, на брега, в близост до помпената станция „Мандра", забелязали лодката на обвиняемия Ч., пълна с риба. За констатираното служителите на ИАРА -Бургас веднага уведомили органите на МВР-Бургас. На място пристигнал служител при Четвърто РУ на МВР- Бургас, с когото свид. Петков и свид.Късев се приближили към брега. По същото време, обвиняемият Ч. натоварил част от рибата, поставена в чували, в багажното отделение на л.а. „Сеат", с рег.№ A 1129АМ и потеглил с автомобила. Виждайки това, полицейският служител подал знак на водача да спре автомобила. Обв. В.Ч. спрял, излязъл от автомобила и по разпореждане на полицейския служител отворил багажното отделение на превозното средство, където били открити три чувала с риба от вида „Сребриста каракуда". Свид. Петков и свид. Късев заедно с обв.Ч., слезли до брега на язовира, където установили обв. Г. и свид.Тодоров, както и голямото количество риба от вида «сребриста каракуда» от семейство «Шаранови», намиращо се в лодката, поставена в касетки и изсипана върху найлон в близост до брега. За улова на рибата обв. Ч. и обв. Г. не представили документи, удостоверяващи разрешение за улова и произхода на същия. Пред органите на МВР и ИАРА, обвиняемите Ч. и Г. признали за извършеното и разказали подробно за случилото се.

На място бил извършен оглед на местопроизшествие /лист 15-21 от делото /. С електронна везна било измерено количеството улов от риба от вида «сребриста каракуда», семейство «Шаранови», а именно 1608 килограма.

На обв. Г. и обв. Ч. били съставени актове за установяване на административно нарушение от служителите при ИАРА, с които на осн. чл. 41 от ЗАНН и чл.90, ал.1 от Закона за рибарството и аквакултурите били иззети уловената риба от вида «сребриста каракуда», семейство «Шаранови», както и средствата за извършване на престъплението-рибарски мрежи около 100 метра и лодка с твърд корпус, модел ЯЛ-3, боядисана в син цвят, ведно с двигател марка „Мегсигу" / „Меркюри"/, с номер 09593517-9,9к/с. Иззетата риба била дарена на домашен социален патронаж при Община Бургас, като представителни проби от същата, лодката, ведно с двигателя към нея били предадени на разследващия орган.

Според   заключението   на   назначената   комплексна зоотехническа и оценъчна експертиза"(л.31-35 от делото), уловът с риба, извършен от обвиняемите се състои от екземпляри от вида «сребриста каракуда», семейство «Шаранови», която не е защитен вид, на възраст 12 месеца. В момента на улова рибата не се е намирала в размножителен период, теглото на отделните екземпляри варира между 300 и 350 грама, както и че пазарната стойност на 1 кг. риба от този вид и характеристики е 1 лев, т.е. общата стойност на улова от 1608 кг. възлиза на сумата от 1608 лева.

Язовир «Мандра», находящ се в землището на Община Бургас, е държавна собственост, водоемът представлява «рибостопански води» по смисъла на чл. 3, ал.1, т. 2 от ЗРА / Закон за рибарството и аквакултурите/, рибните ресурси в него са частна държавна собственост и се управляват и контролират от органите на ИАРА. Към процесната дата, рибните ресурси в язовир „Мандра" са били поверени за управление и контрол на изпълнителния директор към Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури при Министерство на земеделието и храните на Република България . В същия водоем е забранен стопански риболов по смисъла на чл. 17, ал. 1 от ЗРА/ Закон за рибарството и аквакултурите/ и в язовира не съществуват обособени и надлежно маркирани зони за риболов. В този водоем е разрешен само любителския риболов, за извършването, на който в чл. 24, ал. 1 и ал. 3 от ЗРА са установени пределни количество на улова на риба и други водни организми - до 3 кг., и разрешените средства - само въдици. Обвиняемите В.А.Ч. и И.Н.Г. не са притежавали документи, даващи им право на улов, усвояване на рибен ресурс и превоз на риба и рибни продукти.

Изложената фактическа обстановка се установява по несъмнен и категоричен начин от събраните в хода на разследването доказателствни средства: протоколи за разпит на свидетелите Тодор Николаев Николов, Н.Д. К., Д. П. П. Емил Илиев Илиев, заключение на зоотехническа и съдебно-оценъчна експертиза, справки съдимост, акт № В0007654 и акт №В0007653 от 08.01.2016 година, издадени от специалист в ИАРА-Бургас, справки от ИАРА отдел „Рибарство и контрол-Черно море” - Бургас, приемно - предавателен протокол, протокол за доброволно предаване, справки съдимост, разписка, протокол за оглед на местопроизшествие.

При установените факти съдът намира, че обвиняемите В.А.Ч. и И.Н.Г. са осъществили от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл. 238, ал. 1,6. "а", предл. 4, вр. чл. 20, ал. 2 от НК, вр. чл. 3, ал. 1, т. 2, вр. чл. 24, ал. 3 от Закона за рибарството и аквакултурите, през периода от 07.01.2016 година до 08.00 часа на 08.01.2016 година, язовир "Мандра"- държавна собственост, находящ се в землището на град Бургас, в съучастие и двамата действайки като съизвършители, в рибостопански води по смисъла на чл. 3, ал. 1, т. 2 от ЗРА , чрез използване на лодка и рибарски мрежи, уловили 1608.00 кг. /хиляда шестстотин и осем килограма/ риба от вида "Сребриста каракуда", на стойност 1608.00 лева /хиляда шестстотин и осем лева/, в количества, надхвърлящи значително нормите за любителския риболов, визирани в чл. 24, ал. 3 от ЗРА - до 3 /три/ килограма за еднодневен риболовен излет, поверена за управление и контрол на Янчо Рашков Янев, в качеството му на изпълнителен директор към Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури при Министерство на земеделието и храните на Република България, като деянието съставлява немаловажен случай.

От обективна страна по делото безспорно е установено, че за времето от 07.01.2016 година до 08.00 часа на 08.01.2016 година, в язовир "Мандра” - държавна собственост, находящ се в землището на град Бургас, в съучастие и двамата обвиняеми, действайки като съизвършители, в рибостопански води по смисъла на чл. 3, ал. 1, т. 2 от ЗРА/ Закон<за рибарството и аквакултурите/ , чрез използване на лодка и рибарски мрежи са уловили 1608.00 кг. /хиляда шестстотин и осем килограма/ риба от вида "Сребриста каракуда", на стойност 1608.00 лева /хиляда шестстотин и осем лева/, в количества, надхвърлящи значително нормите за любителския риболов, визирани в чл. 24, ал. 3 от ЗРА/ Закон за рибарството и аквакултурите/ - до 3 /три/ килограма за еднодневен риболовен излет.

Количеството на уловената от обвиняемите риба от вида «сребриста каракуда», семейство «Шаранови» е общо 1608 килограма, което надхвърля 536 пъти нормите за любителски риболов - до 3 килограма за еднодневен риболовен излет, съгласно чл.24, ал.3 от Закона за рибарството и аквакултурите, случаят не е маловажен по смисъла на чл.93, т.9 от НК.

Всеки един от двамата обвиняеми чрез действията си е участвал в самото изпълнение на престъплението, което обуславя извод, че двамата са действали като съучастници - съизвършители по смисъла на чл.20, ал.2 от НК, при осъществяване на престъплението.

От субективна страна обвиняемите са извършили деянието при форма на вината „пряк умисъл" по см. на чл.11, ал. 2 от НК. Същите са съзнавали общественоопасния характер на деянието, предвиждали са неговите вредни последици и са искали тяхното настъпване.

За престъплението по чл. 238, ал. 1, б. "а", предл. 4 от НК се предвижда наказание лишаване от свобода до една година и глоба от сто до хиляда лева, както и лишаване от право по чл.37, ал.1, т.7 от НК. Обвиняемите не са осъждани за престъпление от общ характер и не са освобождавани от наказателна отговорност по глава осма, раздел ІV на Наказателния кодекс. От деянието не са последвали имуществени вреди. При тези факти съдът намира, че са налице едновременно условията, предвидени в чл.78а, ал.1 от НК за освобождаване на В.А.Ч.И. и Н.Г. от наказателна отговорност с налагане на административно наказание.

При определяне на размера на наказанието съдът съобрази следните обстоятелства. Обвиняемите са направили е самопризнания още в хода на досъдебното производство. Проявяват критичност към извършеното от него. Младата им възраст. Тези обстоятелства съдът отчете като такива, които смекчават отговорността му. С оглед на горните обстоятелства съдът счита, че целите на наказанието могат да бъдат изпълнени с налагане на наказание, определено в специалния минимум, предвиден в закона, а именно - глоба в размер на 1000/ хиляда/ лева. Това наказание ще изпълни предназначението си, а именно да се превъзпита обвиняемите и да въздейства предупредително върху тях.

Съдът отне на основание чл.238, ал.3 от НК в полза на държавата 1608.00 кг /хиляда шестстотин и осем килограма/  риба от вида  „Сребриста каракуда” на стойност 1608.00 лв./хиляда шестстотин и осем лева/.

Съдът на основание чл. 189, ал. 3 НПК осъди обвиняемите В.А.Ч.И. и Н.Г. да заплатят по сметка на ОД на МВР сума в размер на 231,84 лева, представляваща направени по делото в хода на досъдебното производство разноски за експертиза, като всеки от обвиняемите следва да заплати сумата от 115.92 лева /сто и петнадесет лева и деветдесет и две стотинки/ лева, както и държавна такса в размер на 10,00 (десет) лева за служебно издаване на изпълнителен лист по сметка на Районен съд Бургас.

Мотивиран от гореизложеното, съдът постанови решението си.

 

 

 

 

                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ:  / п /

 

 

 

 

Вярно с оригинала!

Секретар: М.К.