Решение по дело №13394/2015 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3284
Дата: 21 април 2016 г.
Съдия: Любомир Илиев Василев
Дело: 20151100513394
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 22 октомври 2015 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

                              21.04.2016 година                        гр.София

 

В     И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Софийски градски съд , Гражданско отделение , III “Б” състав , в публично заседание на деветнадесети април две хиляди и шестнадесета година , в следния състав :

 

                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ТЕМЕНУЖКА СИМЕОНОВА

                           

ЧЛЕНОВЕ:  АНЕЛИЯ МАРКОВА

 

                      ЛЮБОМИР ВАСИЛЕВ

 

при секретар Н.С.

като разгледа докладваното от съдия Василев въззивно гражданско дело №13394 по описа на 2015 година ,

за да се произнесе взе предвид следното :   

 

Производството е по чл.258 –чл.273 ГПК /въззивно обжалване/.

В. гр.д.13394/2015 г по описа на СГС е образувано по въззивна жалба на “Е.Е.Д.” ООД *** ЕИК ***** срещу решение от 20.05.2015 г постановено по гр.д.15057/2013 г на СРС, 124 състав , с което е отхвърлен иска на въззивника срещу У.Н.Л. роден на *** в Република Ирландия и Г.Л. родена на *** г в Република Ирландия ; с постоянен адрес в Република Ирландия , М.В.Д.К. , К. , Г.Л. ; с правно основание чл.61 ал.1 ЗЗД , за сумата от 3050 евро обезщетение за водене на чужда работа без пълномощие за периода 28.02.2009 г – 28.02.2013 г относно общите части и общите разходи в етажната собственост на апартамент №* от 41,72 кв.м. ет.1 в жилищна сграда за сезонно ползване №3 с РЗП 2021,22 кв.м. в югозападната част на УПИ XLVII-57,58 , част от жилищен комплекс за сезонно ползване “П.П.С.*” , ведно със законната лихва от 12.03.2013 г до окончателното заплащане на сумата . Решението на СРС се обжалва и в частта за разноските.  

Въззивникът излага доводи за неправилност на решението на СРС, тъй като ответниците са собственици на имота , но не са заплащали необходимите суми за управление и поддържане на общите части. Неправилно СРС приема , че собствениците не са обитавали имота повече от 30 дни през съответната година и затова не дължат процесните суми.

Въззиваемите страни не са подали писмен отговор на въззивната жалба.

 Въззивната жалба е допустима. Решението на СРС е връчено на въззивника на 01.06.2015 г и е обжалвано в срок на 15.06.2015 г .

Налице е правен интерес на въззивника за обжалване на решението на СРС.

След преценка на доводите и доказателствата по делото , въззивният съд приема за установено следното от фактическа и правна страна :

В мотивите на СРС е възпроизведена фактическата обстановка . Във връзка с чл.269 ГПК настоящият съд извършва служебна проверка за нищожност и недопустимост на съдебното решение . Относно доводите за неправилност съдът е ограничен до изложените във въззивната жалба изрични доводи , като може да приложи и императивна норма в хипотезата на т.1 от Тълкувателно решение №1 от 09.12.2013 г по тълк.дело №1/2013 г на ОСГТК на ВКС .

Решението на СРС е недопустимо .

Независимо от наличието на международен елемент и връчване на съобщения и книжа на ответниците по реда на Регламент /ЕО/ №1393/2007 г на Съвета , първоинстанционният съд не е изложил мотиви относно компетентността си да разгледа делото срещу ответници в Република Ирландия , както и относно приложимото право.

Доколкото исковата молба е подадена през 2013 г срещу лица с местоживеене в държава-членка на Европейския съюз в случая е приложим Регламент /ЕО/ №44/2001 г на Съвета на Европейския съюз от 22.12.2000 г относно компетентността , признаването и изпълнението на съдебни решения по граждански и търговски дела т.нар.Регламент “Б.*” /по-долу – “Регламента”/.

Липсва обща компетентност на българските съдилища по чл.2 от Регламента , защото ответниците имат местоживеене в друга държава-членка – Република Ирландия.

Липсва специална компетентност на българския съд по Глава II раздели 2-7 от Регламента . Отношенията по водене на чужда работа без пълномощие /negotiorum gestio/ не представляват дело свързано с договор , гражданска отговорност за деликт или квазиделикт . Наистина чл.5 параграф 3 от Регламента визира специална компетентност за искове за „гражданска отговорност”. Въпреки твърде общия термин , видно от текста става въпрос за иск за търсене на обезщетение на извъндоговорно основание - деликт и квазиделикт. Деликтът е познат и уреден у нас като „непозволено увреждане” (чл. 45 и сл. ЗЗД). Квазиделиктът е понятие без самостоятелно обособен и пряко съответстващ правен институт във вътрешното българско право. Квазиделиктът е познат на римското частно право и на някой континенталните правни системи, в които се използва да обозначи подвид на деликта, при който се наблюдава обективна (стриктна) отговорност. Разграничението между деликт и квазиделикт не е проведено в нашето законодателство , като на практика деликтите – дори специално уредени - обхващат случаите на квазиделикти .

Следователно , чл.5 параграф 3 от Регламента има предвид по българското право само извъндоговорната деликтна отговорност , още повече че in fine на разпоредбата се говори за “вредоносно събитие”. Гестията е отрицание , антипод на вредоносно събитие. Според ЗЗД и авторитетното тълкуване на проф.В.Т. гестията не е непозволено увреждане , а представлява “алтруистична грижа и акт на помощ” , а също и “действия в чужд интерес , с намерение да се запази или обслужи такъв интерес”.

Не са налице и останалите случаи на специална компетентност по Регламента . Гестията стои твърде близо до института на неоснователното обогатяване /старата , особено френска юриспруденция ги е разглеждала като разновидности една на друга/. Чл.5 параграф 3 от регламента не се прилага за случаи на неоснователно обогатяване или гестия . В този смисъл за неоснователното богатяване е решение на СЕС по дело №189/87 г Kalfelis v.Bankhaus Schroder.

В чл.5 параграф 4 изрично е посочен случай на “реституция” - но само такава вследствие на деяние , което води до наказателно производство . Липсва и изключителна компетентност по чл.22 параграф 1 защото отношенията във връзка с гестия са облигационни и извъндоговорни , а не вещни или наемни , за да се приложи компетентност по местонахождението на недвижимия имот . Изрично разграничаване на вещните и облигационните искове е направено в решения на СЕС /СЕО/ дело С-294/92 Webb , C-518/99 Gailard v.Shekili ; C-29293 Lieber v.Goebel ; C-115/88 Reichert v.Dresdner Bank AG.

СРС е връчил на ответниците препис от исковата молба и ги е призовал за о.с.з . Същите са имали достатъчна възможност “да се явят” по смисъла на автономното понятие на чл.26 параграф 1,2 от Регламента – да подадат отговор , друго писмено становище и/или да се явят лично или чрез упълномощено лице в о.с.з . Това не е сторено пред първоинстанционния съд и ответниците не са учредили мълчаливо международна компетентност на българския съд - определение №217 от 07.04.2015 г по ч.гр.д. № 522/2015 г, ГК , ІІІ ГО на ВКС. Съдът е следвало служебно да прогласи , че не е компетентен и да прекрати делото , което незаконосъобразно му е било изпратено от Бургаския районен съд . Последният също не е взел предвид наличието на международен елемент и приложимостта на Регламента “Б.*” .

Поставя се въпросът дали в случая решението на СРС е недопустимо или нищожно. Поначало при нарушаване на правилата за подсъдността решението е недопустимо. По сходен , но по друг регламент казус за липса на международна компетентност , с решение №90 от 08.04.2015 г по гр.д.№4441/14 г ВКС , IV ГО  приема , че съдебното решение е нищожно. Друго се приема в  решение №552 от 06.03.2013 г по гр.д.№1672/11 г на ВКС , IV ГО – че решението би било недопустимо .

 С аргумент от чл.35 параграф 1 от Регламента настоящият съд счита , че по Регламент /ЕО/ №44/2001 г на Съвета на Европейския съюз от 22.12.2000 г относно компетентността , признаването и изпълнението на съдебни решения по граждански и търговски дела ; би могло да се мисли за прогласяване на нищожност на порочното съдебно решение само в случаите на изключителна компетентност по чл.22 от Регламента /раздел №6 вещни права , регистри , дружества и др./ и по раздели №3 /застраховане/ , №4 /потребителски договори/ от глава II. В случаите на чл.26 от Регламента и останалите раздели на глава II , съдът следи служебно за международната си компетентност само ако ответникът “не се яви” – ако буквално не се яви или ако не подаде писмен отговор или друго становище , с което изрично или мълчаливо иска разглеждане на делото по същество . Макар и порочно , постановено при липса на процесуална предпоставка за допустимост- международна компетентност , решението ще породи правни последици ако страните не го обжалват / сравни чл.34 параграф 2 от Регламента/. Решението ще подлежи на признаване и на изпълнение ; като случаят е аналогичен на влязло в сила недопустимо решение по българския ГПК. Евентуално нищожно решение въобще не би могло да се признае и да се допусне до изпълнение , нито същото би могло да влезе в сила и да се “стабилизира” чрез необжалване.

Поначало теорията и задължителната практика на ВС и ВКС за случаите на нищожност на съдебни решения предвижда тя да се прилага само в изключителни случаи за реална липса на разумен и поносим за правната реалност правораздавателен акт , а не и когато има такъв акт , но той постановен в противоречие с процесуални норми.   Решение №90 от 08.04.2015 г по гр.д.№4441/14 г ВКС , IV ГО визира твърде чувствителната и важна брачна материя  , регулирана с преобладаващо императивни норми и при предварително наличие на влязло в сила решение на испански съд . Процесният казус е различен , защото е от облигационното право , където действа свобода на договорянето и липсва произнасяне от чужд съд.    

Налага се изводът , че като прогласи , че българския съд не е компетентен да разгледа делото , настоящият съд трябва да обезсили като недопустимо решението на СРС , а не да го прогласи за нишожно.

 

По изложените съображения , СЪДЪТ

 

Р Е Ш И :

 

ПРОГЛАСЯВА българския съд за некомпетентен по правилата на международната компетентност по Регламент /ЕО/ №44/2001 г на Съвета на Европейския съюз от 22.12.2000 г относно компетентността , признаването и изпълнението на съдебни решения по граждански и търговски дела ; да разгледа иск на “Е.Е.Д.” ООД *** ЕИК ***** срещу У.Н.Л. роден на *** в Република Ирландия и Г.Л. родена на *** г в Република Ирландия ; с постоянен адрес в Република Ирландия , М.В.Д.К. , К. , Г.Л. ; с правно основание чл.61 ал.1 ЗЗД , за сумата от 3050 евро обезщетение за водене на чужда работа без пълномощие за периода 28.02.2009 г – 28.02.2013 г относно общите части и общите разходи в етажната собственост на апартамент №* от 41,72 кв.м. ет.1 в жилищна сграда за сезонно ползване №3 с РЗП 2021,22 кв.м. в югозападната част на УПИ XLVII-57,58 , част от жилищен комплекс за сезонно ползване “П.П.С.*” , ведно със законната лихва от 12.03.2013 г до окончателното заплащане на сумата .

 

ОБЕЗСИЛВА решение от 20.05.2015 г постановено по гр.д.15057/2013 г на СРС, 124 състав и прекратява производството по делото .

 

Решението подлежи на обжалване пред ВКС в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                                      

 

       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                            2.