Решение по дело №740/2019 на Районен съд - Самоков

Номер на акта: 215
Дата: 6 декември 2019 г. (в сила от 3 юли 2020 г.)
Съдия: Марина Трифонова Цветкова
Дело: 20191870100740
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 215

 

Гр.Самоков, 06.12.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Самоковският районен съд, втори състав в публично заседание на двадесет и втори октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                               

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ :МАРИНА ТРИФОНОВА

 

при секретаря Параскева Георгиева ,като разгледа докладваното от съдията гр.дело № 740/2019 год. по описа на Самоковски районен съд ,за да се произнесе взе предвид следното :

 

            Ц.К.Я.-М. ***, като майка и законен представител на малолетното дете Е.Г.Х., ЕГН:********** е предявила срещу Г.С.Х. *** иск за увеличение на издръжката ,която ответникът е осъден да заплаща на детето в размер на 190 лева месечно с решение № 305 от 11.10.2018 год. на Софийски окръжен съд ,с което е потвърдено първоинстанционното решение ,считано от подаване на исковата молба до настъпване на основания за изменението или прекратяването на издръжката ,ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска.

            В исковата молба се сочи ,че с влязло в сила решение № 305/11.10.2018 год. на Софийски окръжен съд по гр.д.№ 446/2018 год. по описа на същия съд ответникът Г.С.Х. е осъден да заплаща на малолетното си дете Е.Г.Х. месечна издръжка в размер на 190 лева.Твърди се ,че нуждата от издръжка е нараснала и отправя искане за увеличение на издръжката в размер на 400 лева .Сочи се ,че детето е почти на 14 години  ученик, има нараснали нужди от облекло, спортни екипи, учебни ,да се включва в извънкласни мероприятия.Детето е след завършен седми клас и му предстои продължаване на средното образование в специализирано училище в гр.София ,който факт изисква реално увеличени потребности и образователни нужди в сравнение с преди .Увеличават се разходите за транспорт. Майката твърди ,че единствените й доходи са от трудово възнаграждение в размер на около 668.00 лева ,която сума е недостатъчна за покриване на разходите за отглеждането на детето. 

            В срока по чл.131 от ГПК ответникът Г. Х. е представил отговор  на исковата молба, в който е изразил становище,че не са налице предвидените предпоставки за уважаване на иска по чл.150 СК, тъй като не е налице трайно изменени на обстоятелствата по смисъла на сочената разпоредба.

 В съдебно заседание ищецът, чрез упълномощения си представител-адв.М. поддържа исковата претенция и моли съда да уважи  предявения иск.

Ответникът Г.С.Х. не се явява в с.з.Представлява се от пълномощника си адв.В.,който оспорва иска по размер.

            Самоковският районен съд, след като взе предвид направените искания и доводи, обсъди поотделно и в тяхната съвкупност събраните по делото доказателства, и след като съобрази закона, намира за установено  следното :

            Установи се от представеното по делото удостоверение за раждане от Община С. ,издадено въз основа на акт за раждане № 260 от 26.09.2005 год. ,че детето Е.Г.Х. ,ЕГН:********** е роден на *** год. Родители на детето са Ц.К.Я.-М. ,ЕГН:********** и Г.С.Х. с ЕГН:**********.

С решение № 305/11.10.2018 год. на Софийски окръжен съд по гр.д.№ 446/20159год. е потвърдено решение № 56/26.04.2018 год. по гр.д.№ 1558/2017 год. на РС-С.за издръжка на детето Е.Г.Х., като е осъдил Г.С.Х. да заплаща на детето месечна издръжка в размер на 190 лева, считано от подаване на исковата молба до настъпване на основания за изменение или отмяна на издръжката, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска ,като е отхвърлил иска за разликата над 190 до предявения размер от 280 лева като неоснователен.

            По делото е представено удостоверение изх.№ 219/24.09.2019 год. от Софийска духовна семинария „С. И. Р.”-С. ,от което е видно,че Е.Г.Х. е записан като ученик в VІІІ клас за учебната 2019 /2020г. и е записан в книгата на подлежащите на задължително обучение деца  до 16 год..

            От събраните по делото писмени доказателства се установи ,че детето Е.Г.Х. е ученик в шести клас за учебната 2017/2018 година ,че за него са правени разходи за пътуване и почивка ,както и за посещаване на летен курс по роботика.

Видно от представеното по делото удостоверение изх.№ 67 от 12.08.2019 год. на Дом за стари хора –С. за периода месец август 2018 год. – месец юли 2019 год. Ц.К.Я. –М. е получила брутен доход в общ размер на 9 876,84 лева.Средномесечният брутен доход е в размер на около 900 лева.

Видно от представеното по делото удостоверение от 27.08.2019 год. на Община С.,Г.С.Х. е получил брутен доход в общ размер 7 768.10 лева ,за периода месец февруари 2019 год. –месец юли 2019 год.Средномесечният доход е в размер на 1294.68 лева.

По делото са представени квитанция № 250 от 13.09.2019 год. са сумата от 280 лева ,представляваща заплатена ученическа такса за учебната 2019/2020г.ч;Писмо от дирекция „Социално подпомагане”-С.,от което е видно ,че Ц.К.Я. –М.,за периода м.януари 2019 год. до м.август 2019 год. не е подпомагано от ДСП-С..

            От показанията на свидетелите М. Я. –баба на детето Е. се установява ,че грижите и средствата за отглеждането на детето се осигуряват само от майката ,като тя не получава парична подкрепа от родителите си.Установи се ,че детето е прието да учи в друго населено място - в духовната семинария  „С. И. Р.” в гр.С.. Сочи ,че майката има разходи за транспорт ,тъй като всяка събота след обед го взима от семинарията и го връща в неделя.Таксата за обучението през учебната 2019/2020 год. е заплатена също от майката.Увеличили са се разходите за храна ,тъй като Е. е в юношеска възраст Майка му му дава по 40-50 лева джобни ,за да си купува допълнителна храна

            При така установената фактическа обстановка съдът стигна до следните правни изводи:

            Предявен е иск по чл.150 от СК.

Искът по същество е частично основателен.

Всеки родител дължи издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца независимо дали са трудоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си.

Предвид разпоредбите на чл.142,ал.1 и ал.2 от СК ,размерът на издръжката, която родителят дължи на ненавършило пълнолетие свое дете, се определя според нуждите на детето и възможностите на родителя ,но не може да бъде по-малък от ¼ от минималната работна заплата /която понастоящем е 560 лева-ПМС № 320/20.12.2018г., т.е. минималният законоустановен размер на издръжката понастоящем е 140 лева.

Установи се ,че с решение № 56/26.04.2018 год. по гр.д.№ 1558/2017 год. на РС-С.,потвърдено с решение № 305 от 11.10.2018 год. на Софийски окръжен съд по в.гр.д.№ 446/2018 год. ,размерът на месечната издръжка ,която Г.С.Х. е осъден да заплаща на детето Е.Г.Х. е увеличен до присъдения размер от 190 лева.

При определяне на общата сума ,необходима за месечна издръжка на детето, която да осигурява условия на живот ,необходими за правилното му развитие ,с оглед разпоредбата на чл.143,ал.1 от СК съдът изхожда не само от нуждите на детето ,но и от възможностите на двамата родители.

При установените по делото обстоятелства ,съдът намира ,че са настанали изменения в обстоятелствата ,при които е изменена издръжката с горецитираното решение на РС-С., обосноваващи необходимостта от изменение на размера й, макар и да е изминало кратко време от последното й изменение.Нараснали са както потребностите на детето ,така и необходимите за тяхното задоволяване средства.На първо място минималната работна заплата е нараснала от 510 лева на 560 лева .На следващо място Е. е в 8-ми клас и е на 14 години.Децата на такава възраст непрекъснато израстват и укрепват физически.Потребностите на децата през нея нарастват ,като се увеличават разходите за образование ,спорт ,култура ,извън класни занимания.Установи се ,че нуждите на детето са нараснали значително.Прието е да учи в друго населено място, където освен таксата за обучение ,са необходими и разходи за храна ,транспорт и други ,освен това детето иска да има нов телефон и хубави маратонки.Всички изброени направени и предстоящи разходи са обичайни за деца на тази възраст и не могат да бъдат определени като ненужни.Те са необходими за пълноценното развитие на едно дете.

От друга страна ответникът получава доходи в по-висок размер от тези на майката.Брутният му доход за първото шестмесечие на 2019 година възлиза на 7 768.10 лева./ 1294.68 лева средномесечно/, получава доходи и от пенсия.Ответникът е трудово ангажиран и доходът му е над средния за страната.

В настоящия случай ,като взе предвид възрастта на детето –на 14 години, ангажираността му в образование и специфичните потребности свързани с тази възраст и като съобрази индивидуалните личностни особености ,характерни за дете на посочената възраст, като взе предвид ,че родителското задължение за издръжка на ненавършилите пълнолетие деца е безусловно по своя характер ,като тя се дължи независимо дали родителят може да се издържа от своето имущество или не ,както и независимо от това дали упражнява родителските права върху детето или не, съдът достига до извод,че месечно за детето е необходима общата сума от 320.00 лева, от датата на подаване на исковата молба до настъпване на основания за изменение или прекратяването й, като от така определената сума ответникът ще следва да доставя сумата от 250.00 лева, като разликата ще се покрива от майката,която също е в работоспособна възраст и е трудово заета, осъществява ежедневните грижи и възпитанието на детето.Съдът не следва да определя по-голям дял от задължението за издръжка ,тъй като не се доказа повишаване на възможността на ответника да дава издръжка.

При изложените съображения ,съдът намира ,че предявения иск следва да бъде частично уважен.

В хода на производството по делото и към момента на обявяване на устните състезания за приключени ,детето Е.Г.Х. е навършил 14 години и като непълнолетен, ответникът Г.С.Х. ще следва да заплаща лично на него увеличения размер на месечната издръжка от 250 лева.

С оглед изхода на делото съдът следва да осъди ответника да заплати държавна такса в размер на  86,4лева върху увеличения размер на издръжката .

С оглед изхода на делото и направеното искане за разноски ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищцата сумата в размер на  лева за заплатено адвокатско възнаграждение съобразно уважената част от исковете.

На основание чл.242,ал.1 от ГПК съдът следва да допусне предварително изпълнение на решението в частта му за издръжката.

Воден от горното ,съдът

Р  Е  Ш  И:

ИЗМЕНЯ определената с решение на РС-С.по гр.д.№ 1558/2017 год. издръжка за детето Е.Г.Х.,ЕГН:**********, като осъжда Г.С.Х. ,ЕГН:********** да заплаща на лично детето си Е.Г.Х. ,ЕГН:**********,непълнолетен,месечна издръжка в размер на 250.00 лева ,считано от 23.07.2019 год./дата на подаване на исковата молба/до настъпване на основания за изменение или отмяна на издръжката ,ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска ,като отхвърля иска за разликата от 250 до предявения размер от 400 лева като неоснователен.

ДОПУСКА  на основание чл.242,ал.1 от ГПК предварително изпълнение на решението в частта относно присъдената издръжка.

ОСЪЖДА Г.С.Х. ,ЕГН:********** да заплати в полза на РС-С.държавна такса в размер на 86,4 лева.

ОСЪЖДА Г.С.Х. ,ЕГН:********** да заплати на Ц.К.Я. –М.,ЕГН:********** направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 187,5 лева, съобразно уважената част от исковете.

Решението може да се обжалва пред Софийски окръжен съд в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: