Решение по дело №579/2011 на Окръжен съд - Стара Загора

Номер на акта: 60
Дата: 24 февруари 2012 г. (в сила от 11 юни 2012 г.)
Съдия: Румяна Тихолова
Дело: 20115500500579
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 21 декември 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

  Номер 30…….………………24.02.2012 година………………..Град Стара Загора

 

 

                                              В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД………………Първи граждански състав

На двадесет и пети януари……………………………………………..Година 2012              

В публичното заседание в следния състав:

                                             

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: РУМЯНА ТИХОЛОВА

 

                                               ЧЛЕНОВЕ:           МАРИАНА МАВРОДИЕВА

 

                                                                             ИВАНЕЛА КАРАДЖОВА                                                                                                         

                        

 

 

Секретар П.В.……………..………………………………………

Прокурор……………………………………………………………………………..

като разгледа докладваното от……………………………съдията Р.ТИХОЛОВА      

въззивно гражданско дело номер 579…….по описа за 2011……………..година.

 

        Обжалвано е решение № 516 от 26.10.2011 г., постановено  по  гр.дело №  979/2011 г. на Казанлъшкия районен съд, с което е признат за нищожен  поради липса на предписаната от закона форма договор за дарение, обективиран в нот.акт № …, том …, дело № …г. на нотариус Р.Б.; признато е за установено по отношение на К.С.С., че К.В.К., е собственик на недвижим имот: апартамент № …, находящ се на ул. „…" № …, вх….в гр. Казанлък, и К.С.С. е осъдена да предаде на К.В.К. собствеността и владението върху този имот.

 

        Въззивницата К.С.С., чрез пълномощника си по делото адв.К.Г., счита, че обжалваното решение е неправилно, постановено в нарушение на закона и необосновано. Моли да бъде отменено изцяло, а вместо него съдът да постанови друго, с което да отхвърли предявените искове. Претендира за разноските за двете съдебни инстанции. Подробните съображения, изложени в жалбата, са докладвани в с.з.

 

        Въззиваемият К.В.К., чрез пълномощника си по делото адв.М.Ш., счита, че обжалваното решение е правилно, обосновано и постановено при спазване на изискванията на процесуалния закон. Моли същото да бъде потвърдено изцяло. Подробните съображения, изложени в отговора по чл.263, ал.1 ГПК, са докладвани в с.з.

 

        Съдът, като обсъди направените в жалбата оплаквания и възраженията на въззиваемия, намери за установено следното:

 

        Пред първоинстанционния съд е бил предявен ревандикационен иск по чл.108 ЗС. Ищецът, сега въззиваем, е твърдял, че е собственик на процесния апартамент по силата на договор от 11.11.2008 г. за прехвърляне на имот срещу задължение за гледане и издръжка, обективиран в нот.акт № …, т…., н.д. № …г. на нотариус М.П.. Прехвърлителката М. Т.С., която той гледал денонощно, починала на 11.11.2009 г. След нейната смърт се появила ответницата и поискала той да напусне жилището, тъй като то било нейно. Сменила бравата на вратата и не го допускала. Претендирал е да бъде признато за установено по отношение на същата, че той е собственик на апартамента и да бъде осъдена ответницата да му предаде владението на същия.

 

        Ответницата, сега въззивница, е оспорила иска с твърдението, че тя е собственик на процесния апартамент по силата на договор за дарение от 21.04.2008 г., оформен с нот.акт № …, т…., дело № …г. на нотариус Р.Б. с рег. № …по регистъра на НК.

 

        Ищецът е оспорил този нотариален акт, като е твърдял, че прехвърлителката не се е явила в канцеларията на нотариуса и че подписът, положен върху него за дарител, не е неин. Също така счита, че прехвърлителката не е изписала трите си имена така, както изисква нормата на чл.579, ал.1 ГПК /с.з. от 29.06.2011 г., с.50/. В същото съдебно заседание ответницата е признала, че нотариус Б. е отишла в дома на прехвърлителката М.Т. и че тя не се е явявала в канцеларията й.

 

        По делото е назначена и изслушана съдебно- графологическа експертиза, вещото лице по която дава заключение, че подписът, положен срещу реквизит „дарител" в процесния нотариален акт № …, т…., дело № …г. на нотариус Р.Б.с рег. № …по регистъра на Нотариалната камара, е изпълнен от М.Т.С..

 

        При така установените факти съдът намира от правна страна следното: Нищожното нотариално удостоверяване не поражда правните последици, към които е насочено. Нищожните нотариални удостоверявания са посочени изчерпателно в чл.576 ГПК. Нормата има санкционен характер, поради което не се прилага разширително /ОПР 679-2010- III г.о. на ВКС/. Съгласно чл.573, ал.2 ГПК подлежащите на вписване нотариални актове се издават само в канцеларията на нотариуса в работно време. Нарушението на тази разпоредба не съставлява нарушение на изискването на чл.578, ал.4 ГПК. Този недостатък    на нотариалното удостоверяване е относим към задълженията на нотариуса, но не и към предписаната от закона форма.

 

        Основанието по чл.579, ал.1 ГПК относно неизписването на имената на прехвърлителката не е налице. И от представеното в с.з. от 29.06.2011 г. копие от процесния нотариален акт, и от този, съдържащ се в изисканото нотариално дело, е видно, че имената са изписани. Този извод се налага и от заключението на вещото лице по съдебно - графологическата експертиза, от която /снимковия материал/ е видно какво представлява подписът на прехвърлителката.

 

        Съдът намира, че ответницата не е подписала нотариалния акт на 09.05.2011 г. От една страна тя не посочва какви документи е подписала на тази дата, а от друга страна е видно, че нотариалният акт е вписан на 22.04.2011 г., т.е. на другия ден след изслушването на сделката, което предполага, че е бил подписан и нотариусът е удостоверил това. Няма основание за приложението на чл.579, ал.2 ГПК, тъй като прехвърлителката е можела да се подписва и се е подписала върху нотариалния акт. Нотариалният акт, в частта съдържаща изявлението на нотариуса, представлява официален свидетелстващ документ, който се ползва с материална доказателствена сила, с която съдилищата са длъжни да се съобразяват и да зачитат. Да се отрече материалната доказателствена сила на официалния свидетелстващ документ означава да се заяви, че документът не е верен, че удостовереното в него не отговаря на действителното фактическо положение. При всички положения такова твърдение, като обуславящо спорното право, следва да бъде установено по несъмнен начин, чрез пълното му доказване, каквото ищецът не е провел /Р 275-2006-II г.о.; Р 451-2004-II г.о. на ВКС/. Позоваването на обясненията на ответницата, дадени в с.з., не е достатъчно. По правило законът не обвързва съда да приеме за доказано признатото, а го овластява да го преценява с оглед на всички обстоятелства по делото /Р 549-1988-I г.о. на ВКС/. Признанието не освобождава противната страна от тежестта за доказване, освен ако съдът не обяви признатия факт за ненуждаещ се от доказване, каквото в случая не е сторено. Както бе посочено по-горе, ответницата не е посочила точно какво е подписала на 09.05.2008 г., което преценено с вписването на съдията по вписванията, извършено на 22.04.2008 г., дава основание на съда да приеме, че нотариалният акт е изслушан, одобрен и подписан на 21.04.2008 г. в дома на прехвърлителката, което обаче не се е отразило върху действителността на нотариалното удостоверяване. Позоваването на решение № 432/2010 г. на ВКС е неуместно, тъй като то визира нарушение- непосочване на номера, датата, мястото и органа на издаване на документа за самоличност, което по силата на чл.576 ГПК изрично е предвидено като основание за нищожност на нотариалното удостоверяване за разлика от нарушението по чл.573, ал.2 ГПК. С договора за дарение от 21.04.2008 г. М.Т.С. се е разпоредила със собствения си недвижим имот. Транслативният ефект настъпва веднага - чл.77 ЗС. Не са необходими никакви други действия, чрез които надарената да установява, че се чувства собственик на имота. Не е вярно, че е необходимо тя да декларира имота пред данъчните власти, за да стане собственик. Това действие е неотносимо към придобиването.

 

        С оглед на тези съображения съдът намира, че към 11.11.2008 г. М.Т.С. вече не е била титуляр на правото на собственост върху процесния недвижим имот, поради което не е могла да го прехвърли на ищеца по делото, защото никой не може да прехвърли това, което няма. Фактическият състав на чл.108 ЗС съдържа три кумулативни елемента, от чието пряко и пълно доказване зависи основателността на предявения ревандикационен иск. Ищецът следва да докаже правото си на собственост върху имота и че той се владее от ответника, а ответникът от своя страна следва да докаже основанието, въз основа на което упражнява фактическа власт върху имота. Предвид на изложените по- горе съображения съдът намира, че ищецът не е собственик на претендирания от него имот. Той е прехвърлен валидно на ответницата и сделката е породила присъщите й правни последици, поради което ищецът не е могъл да придобие имота- прехвърлителката не е била собственик, поради което и той не е станал собственик.

 

        Както бе посочено по-горе, нормата на чл.108 ЗС изисква кумулативното наличие на три предпоставки, което обуславя основателността на ревандикационния иск. В случая и трите предпоставки не са налице.

 

        Като е приел, че предявеният иск е основателен, първоинстанционният съд е постановил едно неправилно и необосновано решение, което следва да бъде отменено и вместо него постановено друго, с което предявеният иск бъде отхвърлен. Недопустимо първоинстанционният съд се е произнесъл по възражението за нищожност на договора за дарение, обективиран в нот.акт № 32, т.ІІ,дело № 232/2008 г. на нотариус Р.Б., с отделен диспозитив. В случая ищецът е направил правоизключващо възражение за нищожност на акта, от който ответницата извежда правото си на собственост върху процесния апартамент. От основателността на това възражение зависи претендираното право и по него съдът следва да се произнесе в мотивите на решението, а не с отделен диспозитив. В тази му част решението следва да бъде обезсилено. С оглед изхода на делото на въззивницата следва да се присъдят направените по делото разноски за двете съдебни инстанции в размер на … лв. / …лв. държавна такса по въззивното обжалване и по … лв. адвокатско възнаграждение за първата и въззивната инстанции/.

 

        Водим от горните мотиви, Окръжният съд

                                     Р  Е  Ш  И :

        ОБЕЗСИЛВА решение № 516 от 26.10.2011 г., постановено  по  гр.дело №  979/2011 г. на Казанлъшкия районен съд, в частта, с която  е признат за нищожен  поради липса на предписаната от закона форма договор за дарение, обективиран в нот.акт № …, том …, дело № …г. на нотариус Р.Б..

 

        ОТМЕНЯ решение № 516 от 26.10.2011 г., постановено по гр.дело № 979/2011 г. на Казанлъшкия районен съд в частта, с която е признато за установено по отношение на К.С.С., че К.В.К., е собственик на недвижим имот: апартамент № …, находящ се на ул. „…" № …, вх. … в гр. Казанлък, и К.С.С. е осъдена да предаде на К.В.К. собствеността и владението върху този имот, като вместо него ПОСТАНОВЯВА:

 

        ОТХВЪРЛЯ предявения от К.В.К., ЕГН ********** ***, срещу К.С.С., ЕГН ********** *** иск по чл.108 ЗС за предаване собствеността и владението на недвижим имот, представляващ апартамент № …, находящ се на …етаж по нот.акт, а сега на …етаж в жилищна сграда, построена с отстъпено право на строеж върху държавна земя в кв.206, ул.„…" по нот. акт, а сега на ул.„…” № …, вх…. по плана на гр.Казанлък, състоящ се от спалня, дневна, кухня и сервизни помещения, с изложение- изток- запад, заедно с принадлежащите избено помещение № 6 и таванско помещение № 7, както и  1/ 48 ид. част от общите части на сградата и 1/ 64 ид. части от правото на строеж върху терена, като площта и съседите на апартамента, избеното и таванското помещение не са посочени в първичния нот. акт, като неоснователен.                        

       

        ОСЪЖДА К.В.К., ЕГН **********,***, да заплати на К.С.С., ЕГН **********,***, направените по делото разноски в двете съдебни инстанции в размер на … лв. /…/.

        Решението подлежи на касационно обжалване в едномесечен срок от връчването му на страните пред ВКС на РБ при наличието на касационните основания по чл.280 ГПК.

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                           ЧЛЕНОВЕ:  1.

                                                                                                2.