Решение по дело №2204/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 260068
Дата: 13 май 2021 г. (в сила от 10 юни 2021 г.)
Съдия: Стела Йорданова Михайлова
Дело: 20195220202204
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

  

 

13.05.2021 г., гр.Пазарджик

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИ РАЙОНЕН СЪД, наказателен състав

на дванадесети март през две хиляди двадесет и първа година

в публично заседание в състав:

 

                                                                           Председател: СТЕЛА МИХАЙЛОВА

 

Секретар Росица Караджова,

като разгледа докладваното от съдия Михайлова АНД №2204 по описа за 2019 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.63 ал.1 от ЗАНН.

Постъпила е жалба от Х.Ш.Я., ЕГН **********, съд.адрес: ***, офис №79адв.М.П. против Наказателно постановление №19-1006-003029 от 19.08.2019 г. на Началник група КПДГПА при ОД на МВР Пазарджик, с което на същия за нарушение на чл.58, т.3 от ЗДвП на основание чл.178ж, ал.1, пр.1 от ЗДвП е наложена ГЛОБА в размер на 1000 лева и Лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 /три/ месеца.

Поддържа се, че обжалваното постановление е незаконосъобразно и се иска неговата отмяна, тъй като не е извършено вмененото нарушение.  

В съдебно заседание жалбоподателят, чрез пълномощника си поддържа жалбата.  Сочи нови доказателства.

Ответникът по жалбата ОД на МВР Пазарджик не изпраща представител и не взема становище.

Съдът като провери основателността на жалбата, прецени доводите на страните  и събраните по делото доказателства, прие за установено следното:

Жалбата е процесуално допустина и по същество ОСНОВАТЕЛНА.

На жалбоподателя е съставен акт за установяване на административно нарушение за това, че на 16.09.2018 г. около 17,40 часа в Община Пазарджик, на АМ „Тракия“ в посока гр.София, км 90, управлява лек автомобил „…” с ДК №…, като извършва следното нарушение: Управлява МПС, като се движи в лентата за принудително спиране на автомагистрала без да има повреда на МПС или здравословни провлеми на водача или пътниците в превозното средство.  

Въз основа на това е издадено обжалваното наказателно  постановление.

Горната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на показанията на свидетелите К.В.-актосъставител, П.Х., заключението на почерковата експертиза и писмените доказателства представени по делото.

Възражението за допуснато съществено процесуално нарушение , поради невръчване на АУАН съдът намира за неоснователно.

От заключението на почерковата експертиза несъмнено се установява, че подписите за „нарушител“ и „получил“ върху АУАН са положени от жалбоподателя Ф.Я..

Неоснователно е другото възражение, че не е спазен срока по чл.52, ал.1 от ЗАНН за издаване на НП. Въпросният срок не нито преклузивен, нито давностен. Същият е инструктивен и неспазването му не влияе по никакъв начин на възможността нарушителят да реализира пълно правото си на защита.

АУАН и НП съответстват на изискванията на ЗАНН, тъй като в тях ясно и точно е описано, дата, мястото на извършване на нарушението, начина на извършване и обстоятелствата при които е извършено.

Съгласно разпоредбата на чл.58, т.3 от ЗДвП: "При движение по автомагистрала на водача е забранено: да се движи или спира в лентата за принудително спиране, освен при повреда на пътното превозно средство, както и при здравословни проблеми на водача или пътниците в превозното средство".

Констатациите описани в акта за управление в лентата за принудително спиране се установяват от показаният на свидетелите К.В.-актосъставител, П.Х..

Спорно е единствено обстоятелството, свързано с наличието на виновно поведение от страна на водача.

За обстоятелствата, че управлението в лентата за аварийно спиране е осъществено именно от жалбоподателя, както и липсата на предвидените в разпоредбата на чл.58, т.3 от ЗДвП изключващи вината предпоставки, АНО върху когото лежи доказателствената тежест, не представи никакви доказателства.

Двамата свидетели в показанията си заявиха, че актът е съставен по подаден от гражданин сигнал, с предоставен снимков материал.

Но по делото не се събраха данни нито за имената на въпросния гражданин, подал сигнала, с оглед възможността същият да бъде разпитан като свидетел, нито бе представен снимков материал.

В този ред на мисли, съдът намира, че в конкретния случай липсват категорични и убедителни доказателства жалбоподателят да е осъществил състава на вмененото административно нарушение.

Освен това съгласно чл.303, ал.1 от НПК, към който препраща разпоредбата на чл.11 от ЗАНН, присъдата, респективно решението относно административнонаказателната отговорност не може да почива на предположения, каквито се явяват показанията на разпитания свидетел Генов.

В този смисъл наказателното постановление в тази част е необосновано, респективно незаконосъобразно и следва да бъде отменено.

По делото е направено искане от пълномощника на жалбоподателя за присъждане в негова полза на направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение.

Съгласно чл.63, ал.3 от ЗАНН /Дв бр.94/2019 г., влязла в сила на 03.12.2019 г./ в съдебните производства по ал.1 страните имат право на присъждане на разноски по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

В този случай е приложима разпоредбата на чл.143, ал.1 от АПК, според която когато съдът отмени обжалвания административен акт или отказа да бъде издаден административен акт, държавните такси, разноските по производството и възнаграждението за един адвокат, ако подателят на жалбата е имал такъв, се възстановяват от бюджета на органа, издал отменения акт или отказ.

По делото обаче е представено единствено списък с разноски за адвокатски хонорар в размер на 900 лв., но липсват доказателства, че въпросното адвокатско възнаграждение е реално заплатено, т.е. са разноските са реално направени.

Затова претенцията на жалбоподателя за заплащане на разноски е неоснователна и следва да бъде отхвърлена. 

С оглед на това и резултата по делото-отмяна на НП, съдът намира претенцията за възлагане на разноски от АНО за неоснователна, поради което също следва да бъде отхвърлена.

Воден от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН съдът

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ НП №19-1006-003029 от 19.08.2019 г. на Началник група КПДГПА при ОД на МВР Пазарджик, с което на Х.Ш.Я., ЕГН **********, съд.адрес: ***, офис №79адв.М.П. за нарушение на чл.58, т.3 от ЗДвП на основание чл.178ж, ал.1, пр.1 от ЗДвП е наложена ГЛОБА в размер на 1000 лева и Лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 /три/ месеца.

ОХВЪРЛЯ исканията ОД на МВР Пазарджик и на жалбоподателя за присъждане на направени по делото разноски.  

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Пазарджишкия административен съд в 14 - дневен срок от съобщението за изготвянето му.

 

 

                                  

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: