Решение по дело №487/2020 на Районен съд - Велики Преслав

Номер на акта: 260087
Дата: 21 декември 2020 г. (в сила от 20 януари 2021 г.)
Съдия: Теодора Руменова Йорданова-Момова
Дело: 20203610100487
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 16 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

  21.12.2020 год.

 

Номер . . . . . . . . . . .                   Година 2020                  Град Велики Преслав

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Районен съд – Велики Преслав                                             трети  състав

На 17 (седемнадесети) декември                                          Година 2020

В публично съдебно заседание, в следния състав:

Председател Теодора Йорданова-Момова

Секретар Марияна Василева,

Прокурор . . . . . . . . . . . . . . . . .,

като разгледа докладваното от съдия Т. Йорданова-Момова

гражданско дело номер 487 по описа за 2020 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

            Предявен е иск с правно основание чл. 49, ал. 1 от СК.

            В исковата си молба ищецът А.Д.А. твърди, че с ответницата М.Г.А. са съпрузи от 22.05.1995 година. От брака си имали родено едно дете, понастоящем пълнолетно. Двамата обитавали жилище, находящо се в С.Х.К., обл. Шумен, но през последните години между тях липсвала близост и бракът им бил формален. През м. август 2019 г. ищецът напуснал семейното жилище и се установил в гр. Шумен. Оттогава, съпрузите не поддържали никаква връзка помежду си. А.А. моли съда да прекрати брака между страните като дълбоко и непоправимо разстроен, без съдът да се произнася по въпроса за вината; семейното жилище да бъде предоставено за ползване на ответницата, не предявява претенция за издръжка между бивши съпрузи, както и за деловодни разноски.

            В срока по чл. 131, ал. 1 от ГПК ответницата подава отговор на исковата молба. Същата изцяло признава обстоятелствата, изложени в исковата молба и заявява, че също желае прекратяване на брака между страните. Отправя искане да запази брачното фамилно име.

            От събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в съвкупност се установи от фактическа страна следното: страните са съпрузи от 22.05.1995 г., когато с акт № 163/22.05.1995 г., съставен от длъжностното лице по гражданското състояние в Община Шумен сключват граждански брак. От брака си имат родено едно дете – Г. А.А., понастоящем пълнолетен (установимо от служебно изисканите справки от Регистър „НБД“). Разпитаният в съдебно заседание свидетел Георги А. (низходящ на страните) излага, че съпрузите се разделили през м. август 2019 г., като ищецът напуснал семейното жилище, находящо се в С.Х.К., обл. Шумен и заживял при майка си в гр. Шумен. От друга страна, ответницата пребивавала трайно извън пределите на страната. От раздялата им, страните не поддържали никаква връзка помежду си.

            Предвид установеното чрез събраните безпротиворечиви гласни и писмени доказателства, съдът счита, че се доказа липсата на разбирателство, взаимно уважение, привързаност и другарски отношения между съпрузите. Налице е ненормално протичане на брачните отношения, което не може да бъде преодоляно. Проява на настъпилото отчуждение между брачните партньори е и фактическата раздяла между тях отпреди повече от година. Предвид изложеното, съдът намира, че бракът между страните е дълбоко и непоправимо разстроен, съществува само формално и следва да бъде прекратен.

            Относно ползването на семейното жилище: по делото бе установено, че то представлява къща, находяща се в С.Х.К., обл. Ш., ул. „П.” № 21 и е собственост на ответницата. Доказа се по делото, че от момента на настъпилата фактическа раздяла ищецът напуснал семейното жилище и не претендира ползването му. Предвид изложеното, съдът счита, че семейното жилище следва да се предостави за ползване на ответницата, като констатира, че ищецът го е напуснал.

            Ответницата М.Г.А. следва да запази фамилното име – А..

            По делото следва да бъде определена държавна такса при решаване на делото в размер на 30,00 лв., която, при непроизнасянето на съда по въпроса за вината за разстройството на брака, на основание чл. 329, ал. 1 от ГПК, следва да се възложи поравно на страните.

            На основание чл. 329, ал. 1 от ГПК, предвид непроизнасяне по въпроса за вината, разноските следва да останат в тежест страните, така както са направени.

            Водим от горното, съдът

 

Р   Е   Ш  И :

 

            ПРЕКРАТЯВА гражданския брак, сключен на 22.05.1995 г. с акт № 163/22.05.1995 г., съставен от длъжностното лице по гражданското състояние в Община Шумен между А.Д.А. с ЕГН **********, с посочен адрес ***, със съдебен адресат – адв. Г.Г. *** и М.Г.А. с ЕГН **********, с постоянен и настоящ адрес ***, КАТО ДЪЛБОКО И НЕПОПРАВИМО РАЗСТРОЕН.

            ПРЕДОСТАВЯ ползването на семейното жилище – къща, находяща се в С.Х.К., обл. Шумен, ул. „Преслав” № 21, на М.Г.А., като констатира, че А.Д.А. го е напуснал.

            М.Г.А. ЗАПАЗВА фамилното име – А..

            ОПРЕДЕЛЯ държавна такса при решаване на делото в размер на 30,00 (тридесет) лева.

            На основание чл. 329, ал. 1 от ГПК, ОСЪЖДА А.Д.А. да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на ВПРС 15,00 (петнадесет) лв., представляващи съответната му част от държавната такса при решаване на делото.

            На основание чл. 329, ал. 1 от ГПК, ОСЪЖДА М.Г.А. да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на ВПРС 15,00 (петнадесет) лв., представляващи съответната й част от държавната такса при решаване на делото.

            В тежест на А.Д.А. остават направените по делото разноски в размер на 600,00 лева.

            Решението може да се обжалва в двуседмичен срок от връчването му на страните пред Окръжен съд – Шумен.

 

 

                  Районен съдия: